"Sinem Vural" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sinem Vural" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sinem Vural

Kendine has bir Cappadox deneyimi

25 Mayıs 2017


Müzik, çağdaş sanat, gastronomi ve açık hava etkinliklerine sahne olan festivalde, açık hava etkinlikleri kötü hava nedeniyle yer yer sekteye uğradı.
Katılımcılar yine de yağmur çamur demeden ünlü isimlerin mistik mekanlardaki konserlerine, lezzetli tadımların yapıldığı kendine has gurme programlarına, alanda konumlandırılan çağdaş sanat eserlerine koştu.
Peki nelere yetiştim?
◊ Dünyanın Çıkış Yolları temalı festivalin ancak son gününe katılabildim.
Öyle soğuk bir havaya denk geldim ki keyifsiz geçeceğine neredeyse emindim.
◊ Benden önce Rhye, Mercan Dede, Emma Chaplin gibi önemli isimleri izleyen kalabalığı, Uçhisar Çiftlik Evi’nde Jehan Barbur dinlerken yakaladım.

Yazının devamı...

Farah’ın müzik kariyeri hayırlı olsun

18 Mayıs 2017


Çağan Irmak’ın “Unutursam Fısılda” filmi için mikrofonu eline alıp “Gel ya da Git”i yorumlayan Farah Zeynep Abdullah, albümde resmen yıldızlaşıyor.
Hakkını yemek olmaz, çalışmada yer alan isimler özenle seçilmiş, aynı özenle vokal yapmışlar. Ama bu projede seslendirdiği Yüksek Sadakat’ten “Haydi Gel İçelim” ve Teoman’dan “Paramparça”, Farah Zeynep Abdullah’ın oyunculuğun yanında müzik kariyerine de ciddi ciddi göz kırptığının işareti.
Albümün ters köşesi, açılış şarkısı olan Mor ve Ötesi’nin “Cambaz”ı...
Cem Yılmaz “Cambaz”ı daha önce grubun 20. yıl konserinde de seslendirmişti.
Ünlü komedyenin medyatikliği, grubun performansını bastırmak bir yana parlatmıştı bile...
Kenan Doğulu ve Emir Ersoy elinde şarkının yeni bir ruh kazandığı şüphesiz...

Yazının devamı...

Borcumuzu anca öderiz

11 Mayıs 2017


Muhtemelen “Düne kadar adını hatırlamıyorduk, şimdi her etkinlikte o var” diyorsunuz...
Hatta Elijah Wood’un gözlerinde büyük bir aşkla ondan imza alırkenki hâli zihninizde canlanıyor, “Yok artık” diyorsunuz.
İsyanını sahnelerden alan, muhalif duruşunu koruyan, 80’lerde sahneye çıkacak yer bulmakta, şarkılarını halka duyurmakta zorluk çeken Selda Bağcan’ın şimdi şehir şehir, ülke ülke gezip konser vermesi en doğal hakkı değil mi...
Geçen yıl verdiği bir röportajda “Ben sizi her zaman sevdim, siz beni niye şimdi sevdiniz” diye soruyordu Bağcan. Haklı bir kırgınlıkla.
Ünlü sanatçı, bu yaz Türkiye’deki konserlerinin ardından sahnede kendisine eşlik eden İsrailli grup Boom Pam’le Avrupa’da da konserler verecek.
Bağcan’ın plaklarının Amerika’da ev partilerine otomatik giriş davetiyesi olarak görülmesinin nedeni, bu otantik, orijinal, hem Anadolulu hem de şehirli müziğin dünyada bıraktığı etkidir.

Yazının devamı...

Gözden kaçırılan tür: Rap

4 Mayıs 2017

Verilere baktığımızda gözden kaçırdığımız bir klasman olduğu gün gibi ortada: Rap...
Listenin ilk 10’unda 3’üncü sırada Norm Ender, 5’inci sırada “Sertlik Kanında Var Hayatın” adlı albümünü nisan sonunda piyasaya süren Sagopa Kajmer var. 10’uncu sırada ise Allame; geriden ama emin adımlarla geliyor.
Sagopa Kajmer’in adını bağırmak istememesi kendi seçimidir şüphesiz, seçerek röportaj verir.
Sıralamada geride kalmasının tek nedeni ise albümünün yeni çıkmasıdır ki bunu zaman içinde artan dinleme oranından anlayacağız.
Rap müziğin Türkçe yayın yapan radyolarda tercih edilmemesi, adını eskisi kadar duymamamızın bir başka nedeni.
“Feyz al, geç geliyorum herkesten” diyen Norm Ender, 2017 mahsulü ama tanıtım konusunda sıkıntı çekmiyor... Kitlesi hazır ve üst sıralarda uzun süre kalacak gibi görünüyor.
Şimdi gelelim 10’uncu sırada olan Allame’nin 5 yılı aşkındır aktif olarak müzik yapmasına, binlerce seveninin olmasına rağmen ana akım medya tarafından tanınmamasına.

Yazının devamı...

Yeni jenerasyon Şeşen

27 Nisan 2017Ben ilk gruptakilere sesleneyim, tanıtayım...
Dilhan Şeşen, tahmin ettiğiniz gibi Şeşen ailesi üyesi, Burhan Şeşen’in kızı. Henüz 19 yaşında, enerji dolu... Ve akustik cover’larıyla Youtube’da ufak ufak palazlanıyor şu sıralar.
Grup Gündoğarken’le doğan “Şeşen ailesi sound’u”nun yakınından da geçmemiş, tamamen bağımsız yeni bir soluk.
Özetle adını her geçen gün daha fazla duyacağınız bir yıldız geliyor. Kendi yazdığı şarkıları da dinlemek için sabırsızlanıyorum.

Hayko Cepkin ve konseptleri

Hayatımıza 2005 yılında piyasaya sürdüğü “Sakin Olmam Lazım” albümüyle giren Hayko Cepkin, rock müziği domine eden isimlerden biri...

Yazının devamı...

Kerim Çaplı’yı tanımamak

20 Nisan 2017

Karttaki “Hayatımda ilk defa konuşan gitar görüyorum” tweet’inin altında şu yazıyordu: “Gelin, Yavuz ve Kerim’in hikayesini onları tanımayan herkese ulaştıralım.”
Haklılardı...
Yavuz Çetin’in grup ve solo kariyeri hakkında bilgim vardı ama 1960’larda Jimi Hendrix’le çalışma fırsatı bulan, Amerika’da parmakla gösterilen bir davulcu olan Kerim Çaplı’yla ilgili pek fikrim yoktu.
Jenerasyon farkıyla bu yetenekleri kaçırmışım.
Gösterime girerken Amy Winehouse’u konu alan “Amy”i izlerken üzüldüğüm kadar üzüleceğimi tahmin ediyordum elbet... Ama fazlası oldu. Çaplı’yı hiç tanımamış olduğum gerçeği belgesel boyunca tokat gibi yüzüme vuruldu!
Grup arkadaşları Batu Mutlugil ve Sunay Özgür başta olmak üzere en yakın arkadaşlarından bu iki ünlü ismi dinlemek resmen acı verdi. Hele bir de çocukları konuştuğunda...
İyi müzisyenler konusunda ülkece sınıfta kalıyoruz.

Yazının devamı...

Konserlerin yeni mekanı: Anadolu

13 Nisan 2017

Mekan güvenliğini sağlamak, bu ekonomide gözü karartıp turnedeki bir sanatçıyı ülkeye getirmek, tatlı bir hülya haline geldi.
Yine de yapılamadığı için büyük bir gelirden de olduğumuz bu etkinlikler umarız 2018’de gerçekleşir.
Tüm bunlara rağmen Türkiye’de 7 büyük festival olacak.
Çukurova Rock Festivali/Adana (12-14 Mayıs), Samsun Gençlik Festivali/Samsun (19-21 Mayıs), Kuşadası Gençlik Festivali/Aydın (6-9 Temmuz), Kuşadası Open Music Festival/Aydın (4-9 Ağustos), Zeytinli Rock Festivali/Balıkesir (24-27 Ağustos) ve son olarak AnkiRockFest/Ankara (13-15 Ekim)... Bu festivalleri yapacak olansa Milyon Yapım.
Kuşadası’ndaki ikinci festival ise yabancı grup ağırlıklı. Bursa’daki Nilüfer Fest de eklenince etti size 7 festival. İstanbul’da yapılacak günübirlik festivalleri saymıyorum bile.
Müziğin merkezi bu yaz İstanbul’dan Anadolu’ya kayacak yani. Şimdiden hazırlığınızı yapmaya başlayın.

Yabancı gelmeyince yerliler kral oldu

Yerli gruplar ve müzisyenler, en parlak dönemlerinden birini yaşıyor. Bu yükselişte, yabancı grupların Türkiye planlarını iptal etmesinin yanı sıra birçok faktör var: Dövizin yükselişi, yeni mekanların açılması, sevilen grubun/sanatçının başarısı...

Yazının devamı...
Sinem Vural Kimdir?

Sinem Vural