"Sinem Vural" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sinem Vural" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sinem Vural

Şimdi sıra sizde

22 Şubat 2018

Siya Siyabend, sokak müzisyenliğinin sembol isimlerinden.
Ekibin Bizon Murat’ı Murat Toktaş’a bir süre önce tüberküloz teşhisi kondu ve şimdi de tedavisi için yardım gecesi düzenleniyor.
3 Mart’ta Kadıköy Sahne’de gerçekleşecek gecede Adamlar, Luxus, Bandista, Sena Şener, Ozan Kotra (Flört), Teneke Trampet, Yaşar Kurt, Ötekim ve Demircan Demir (kuan) gibi birçok isim sahneye çıkacak.
Belki Bizon Murat “Siya Siyabend CD’leri geldi!” diye bağıramayacak ama gecede CD satışı da yapılacak...

Biraz da caz

Elif Çağlar, yetenekli caz vokalistlerinden.Uzun bir aradan sonra söz ve müziği kendine ait 8 şarkıdan oluşan dördüncü albümüyle döndü.“The Art of Time” adını taşıyan albümde sanatçıya piyanoda Çağrı Sertel, kontrbasta Volkan Hürsever ve davulda Ediz Hafızoğlu eşlik ediyor.Albüm canlı müzik kaydı gibi, kulağa güldür güldür geliyor.

Farklı iki festival deneyimi

Bu yıl iki tatlı festival haberi geldi. Hemen sizlerle paylaşmak isterim. İlki ODTÜ MT 23. Rock Şenliği. 6-9 Mart günleri arasında ODTÜ Mimarlık Amfisi’nde düzenlenecek 4 günlük festivalde Elif Çağlar, Kes, Balina, Palmiyeler, Ediz Hafızoğlu gibi isimlerle birlikte 14 grup sahne alacak.İkinci festival ise İTÜ Müzik İleri Araştırma Merkezi’nden (İTÜ MİAM). 24 Mart’ta İTÜ Maçka Kampüsü’nde yer alan Mustafa Kemal Amfisi’nde gerçekleşecek etkinlikte MİAM’da yüksek lisans ve doktora eğitimi almış piyanistler ve akademisyenler bir araya gelecek.13 piyanist, 20’nin üzerinde esere hayat verecek. İki ayrı üniversitede yapılacak festivallerin her ikisi de gitmeye değer.

Yazının devamı...

Caz festivalinde Ertegün anılacak

15 Şubat 2018

Sanatçı, 4 Mayıs’ta Zorlu PSM Caz Festivali kapsamında konser verecek.
Konserde Ahmet Ertegün’ü de anacak, Atlantic Records’un ilk yıllarından en etkili eserleri uluslararası orkestrası eşliğinde yorumlayacak.
Cazın yanı sıra blues, elektronik, world, funk, indie, klasik, pop ve rock müziğin de yer aldığı festival 2-13 Mayıs tarihlerinde gerçekleşecek. Ara Malikyan, Dino Merlin, Grails, Stacey Kent, Luke Howard gibi isimler de bu seçkide yer alanlar arasında...

Modern türküler

Sinan Cem Eroğlu’nu Mabel Matiz ekibinden tanıyorum gerçi ama aslında iki solo albümü bulunan usta bir müzisyen. Son olarak Muhlis Berberoğlu ile 4 günde kaydettikleri Hemdem’i yayınladılar. Gitar ve bağlamanın harmoni içinde olduğu projede odak nokta ise türküler. Yeniden düzenledikleri türkülerle, dünya müziği kategorisinde gayet sağlam bir yer edineceklerini düşünüyorum.

Lütfen “Benimle Yaşlan”

Ahmet Ali Arslan, ilk albümü “Günaşığı”nı yayınladı. Heyecanla bekleyenlerinin yüzünü güldüren Arslan, huzurlu ve dingin bir albüm sundu. “Günaşığı” akşamüstü saatlerinde kahvenizi yudumlarken keyifle dinleyebileceğiniz o tatlı çalışmalardan...Hem etnik hem modern bir sound’u var. “Benimle Yaşlan” şarkısı da yeni sezonda düğünlerde çalmaya başlarsa sakın şaşırmayın...

Geri dönüş iyi oldu

Yazının devamı...

Kırık Türkçe samimiyeti

8 Şubat 2018

Adını Meryem Uzerli’nin kardeşi olarak duymuş olsak da hiç hafife almayın, albümün ilk şarkısı “Güneşim” ile beni kalbimden vurdu.
Bu şarkıyı daha önce Fatih Akın’ın “Temmuzda” filminde İdil Üner’in sesinden dinlemiştik.
Canan Uzerli’nin Türkçe fonetiği biraz sorunlu...
Türk enstrümanlarının çokça kullanıldığı albümde, bir süre sonra o kırık Türkçeyi epey seviyor ya da tam tersi sevmiyorsunuz. Arası yok.
Bir de albümde Almanlar rahat anlasın diye her şarkının Almanca çevirisi de yer alıyor.
Daha ne olsun...

Bu şarkılar size iyi gelecek

Duman grubundan çıkan ikinci solo albüm Ari Barokas’ınki oldu. Usta bas gitarist, kendi şarkılarından hazırladığı albümü “Lafıma Gücenme”yi dün yayınladı. Tam bir uzun yol albümü gibi hazırlanan “Lafıma Gücenme”, söylem olarak Duman izleri taşısa da daha sakin bir tarafı olduğu kesin. “Salaksın” ve “Yalnızlık Kanında Var” şimdilik favorim. Duman’ın fabrika gibi çalışmasının devamını heyecanla bekliyorum.

Yazının devamı...

O sesi İbrahim Tatlıses sanmak

1 Şubat 2018


Tamamı Sezen Aksu söz ve müziklerinden oluşan 10 şarkıyı yorumladı Abacı.
Çalışmada “Sarı Odalar”, “Tutuklu”, “Gidiyorum”, “İkinci Bahar”, “Yazık Şu Geçen Zamana” ve “Hata” gibi en bilindik Aksu şarkılarına yer verdi.
Gençler de ilgi göstersin istedi, “Her Şeyi Yak” şarkısında Manga grubunun solisti Ferman Akgül’le düet yaptı.
Bitmedi...
Yaklaşık iki sene boyunca stüdyo çalışmalarına devam eden Abacı, “Perişanım Şimdi”yi de Sezen Aksu’yla birlikte seslendirdi.
“Her Şeyi Yak”ı Altın Kelebek gecesinde Ferman Akgül’le sahneye çıktıklarında dinlemiştim.

Yazının devamı...

Cem’den yeni şarkı

25 Ocak 2018


Cem Yılmaz’ın müzik merakı geçmişe dayanıyor.
Siz onu Borusan Filarmoni’yi yönetirken, “Av Mevsimi”nde “Hayde Gidelum”u söylerken, yaz tatilinde Mandalin’de davul çalarken hatırlayabilirsiniz...
Ya da son filminin sountrack’inde yer alan “Araba” şarkısının klibinde, Seden Gürel kıyafetiyle boy gösterirken... Gün geçmiyor ki bir Cem Yılmaz haberi daha gelmesin müzik camiasından.
Bu kez Yasemin Mori’nin yeni albümü “Estrella” için mikrofon başına geçti, Konyak şarkısına eşlik etti.
Aslında bu işbirliği, Yılmaz’ın 9 ay önce Soundcloud isimli müzik paylaşım platformunda yayınladığı Yasemin Mori’nin “Aptal” şarkısına yaptığı versiyonundan da tahmin ediliyordu.
Cem Yılmaz’ın evdeki müzik ekipmanı malumunuz, sanat eserlerinden gözlerinizi ayırabilirseniz görmemeniz imkansız.

Yazının devamı...

Teoman yalnızlığı

18 Ocak 2018

Hit’lerin gölgesinde kalan karamsar şarkılarını bugünkü aklı ve hissiyle yeniden seslendirdi.
26 şarkı ve iki CD’lik bu antoloji, Teoman’ın 21 yıllık kariyerinde yayınladığı 10 albümdeki şarkılardan seçildi.
Düzenlemeler, dört şarkıda Vega grubundan tanıdığımız Tuğrul Akyüz’e, geri kalanında ise Mehmet Cem Ünal ve Safa Hendem’e ait.
Düzenlemelerin öyle bir hastası oluyorsunuz ki birçok kişi bazılarının yeni Teoman şarkısı olduğuna inanıyor.
Sosyal medyaya bakarsanız gençlerin kafa karışıklığını daha rahat görürsünüz.
Teoman’ın elinden çıkan bu şarkılar öyle ustaca bir araya getirilmiş ki... Yaratmak istediği soundtrack havası ise kendinizi ağır bir romantik-dram filminin içinde hissetmenize yol açıyor. Kız muhtemelen ölecek ve adam yalnız kalacak...
“Hayalim; bu albümün, evde, tercihen gözler kapalı, dikkatlice dinlenmesi” diyen Teoman’a uyarsak, kabus gibi günler bizi bekliyor!

Yazının devamı...

Ablan star bebeğim

16 Ocak 2018

Kerimcan Durmaz’ın bir ay öncesinden duyurduğu gösterisinin ne olacağını merak ederek, biraz ayak direyerek gittiğim Bostancı Gösteri Merkezi’nde, kapıdaki kuyruğu görünce ufaktan şaşırmadım desem yalan olur.
Kapıda bekleyen genç kitleyi görünce neden gösteri saatinin 18.00 olduğunu daha iyi anladım.
Kendisini beğenen genç kitle -belki çıktığı gece kulüplerine gidemeyecek olan takipçileri- Kerimcan Durmaz’ın eğlenceli stilini görmek için sıraya girmişti.
Benim gardım ise hâlâ düşmemişti. Fenomenlere biraz mesafeli yaklaştığım kesin.
Mesafe derken, itiraf edeyim dev önyargıdan bahsediyorum. Sevilmek tamam da gerçekten yetenekli miydi?
Bana ne verebilirdi?
Dünyaca ünlü starları, sayısız yerli sanatçıyı izlemiş olan beni nasıl etkileyecekti?

Sahnede dev bir DJ kabini, muazzam bir ışık teçhizatı vardı.

Yazının devamı...

Bu ülkeye fazla mı?

11 Ocak 2018

Sonunda ikinci albümü “Benim Umrumda”yı çıkarıyor. İlk albümü 2009’da çıkmıştı ve bizi hasret bırakmıştı kendisine.
Arada başka işler de yaptı ama sonuç yeni bir albüm gibi olmuyor tabii.
Albüm 19 Ocak’ta tüm dijital platformlarda yerini alacak. Yeni çalışmayı herkesten önce dinleme fırsatı yakalayan biri olarak, “Açın bu albümü eşinize sevgilinize dinletin, geceniz nasıl da hoş geçecek bir görün” derim.
Çünkü Brooklyn arka sokaklarında bir R&B vokali dinliyorsunuz hissiyle gayet funk melodilerle dans edebileceksiniz.
31 Ocak Çarşamba günü Zorlu PSM Studio’da yapılacak konsere de bir gelin ve yüzü batıya dönük bu albümü bir de canlı dinleyin.
Prodüktörlüğünü yine Uzer’in üstlendiği, 11 yeni şarkıdan oluşan albümde Kenan Doğulu ile hazırlanan “Kalbim Bir Dünya” şarkısına da kulak kabartmanızı öneririm.
“Her Şey Bu Anda” ise favorim.

Bir garip dava

Yazının devamı...
Sinem Vural Kimdir?

Sinem Vural