"Serhat Tekin" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Serhat Tekin" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Serhat Tekin

Serhat Tekin

Rakamlarla yaşıyoruz

15 Kasım 2018

Gazete okuma oranları ve müzik dünyasında fiziki satışların düşüşünde dijital dünyanın etkisi büyük. Elimizdeki telefon vasıtasıyla halleder olduk tüm ihtiyaçlarımızı. Anlayacağınız sosyal medyanın dalları budakları çok. Hal böyle olunca yeni meslekler doğdu ve etiketler bu dünya üzerinden verilir oldu. Ben işin “ en çok “ kısmına takılıyorum. En çok takipçi , dinlenen , izlenen olma durumları. Ortaya dökülen rakamlar , istatistikler ne derece inandırıcı? En başta bahsettiğim sosyal medya nimetlerinden birisi zaten bu alanda da devreye giriyor. Tıklanma , izlenme , beğeni eylemleri her keseye uygun fiyatlarla sizin önünüze sunuluyor ve 1 dakika içerisinde parayı bastırıp en çok takipçiye sahip kişi olabiliyorsunuz. Ha bunun kime ne yararı var demeyin. Bu oranları göz önünde bulundurup iş imkanı sağlayan çok yer oluyor. Ürünlerinin reklamını yapmak için bu yüksek rakamlara sahip insanlara teklif yolluyorlar. Sahte takipçilerle varlık gösteren şişirme sosyal medya hesaplarına götürülen bu tekliflerin kime ne yararı var? Biz hangi verilere inanacağız? Sorular çok yani.

Müzik sektöründeki tıklanma oranları zaten gün geçtikçe insanların kafasında kocaman bir soru işareti olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta Yonca Evcimik ile yaptığım sohbette kendisinin söylediği ‘Ben kendimi neden kandırayım? En çok izlenen dinlenen listesinde hile hurda yoluyla şarkımı göstersem bunun kime ne faydası var? Ölçüt bu değil ki? Bir şarkının tutup tutmadığının nabzını sokaklar ve konserlerdeki bilet satışları ile tutabilirsiniz. Günümüzde listede sözde fırtınalar estirdiğini iddia edenlerin evde oturup iş beklediğini görüyoruz.’  sözlerinin altına imzasını atan çok insan var.

Beğeni ölçütü rakamlarla değil , konserlerde seyircinin verdiği tepkiyle ölçülür. Bu çılgınlığın ne zaman sona ereceğini merak ediyorum. Yaratılan bu şişirme başarının gün sonunda kimseye bir fayda sağlamadığına ayılması bakalım ne kadar zaman alacak. Ben ne tıka ne dinlenme oranına bakıyorum. Kalp ve kulaktan geçmeyen şarkı istersen trilyon tıklansın vız geliyor tırıs gidiyor benim muhitimde.

Hafiflemek için

Küçülmenin güzelliğini keşfedenler bu dünyada mutluluğun püf noktalarından birini çözmüş oluyor. Az olsun öz olsunculuk yani. Fazla olmak bir fazlalık geliyor insana yaş ilerledikçe. Çok konuşmak külfet , lüzumsuz kalabalıklar ağırlık oluyor. İçinde bulunduğunuz daireyi daralttığınızda daha huzurlu oluyorsunuz. Öteki türlü o daire ne kadar genişse o kadar çok lüzumsuzluk cirit atıp kafanızı meşgul ediyor. Hangisine koşacağınızı , hangisini kontrol edeceğinizi şaşırıyorsunuz. İyice küçültün o daireyi ve sadece sizi mutlu edenleri doldurun içine.

Minimal olmak ve çetrefilli hayatın çarkına çok takılmadan alacağını alıp ilerlemek hafifletiyor insanı. Küçülün ve küçültün hayatınızdaki her şeyi. Evdeki lüzumsuz eşyalardan başlayın ya da telefon rehberinize kayıt ettiğiniz kişilerden. Bir deneyin tüy gibi hafifleyeceksiniz. Böyle bilmiş bilmiş konuşuyor gibi gözükmek istemem ama deneyip etkisini çabucak gördüğüm için sizlerle paylaşmak istedim. Tamamen hayırlı bir paylaşım benimki. Küçülün arkadaş. Sonrasında bu küçülmenin hayatınız üzerindeki tatlı esintisini hissedeceksiniz. Hafifleme garantisi var.

Masterchef Türkiye

 

Yazının devamı...

Sıradaki şarkı eski sevgiliye gelsin

8 Kasım 2018

Geçtiğimiz günlerde Ariana Grande hayranlarına bir sürpriz yaparak yeni albümünde yer almayan “ Thank you , next” isimli şarkıyı piyasaya çıkardı ve yukarıdaki sözlerime tezat olarak biten ilişkilere iyi niyetle selam çakılabileceğini gösterdi. Yakın geçmişte ayıla bayıla beraberliğini ifşa ettiği komedyen Pete Davidson’dan ayrılan Grande , yeni çıkardığı şarkısında Pete dahil olmak üzere eskiden beraber olup ayrıldığı 6 sevgilisinin isimlerini şarkıda verip teşekkür ediyor. Evet yanlış duymadınız her birinden öğrendiği şeyler olduğuna ve gelişiminde payları bulunduğuna inandığı sevgililerine şarkısında teker teker teşekkür ediyor. Bu kafa bir şarkı kolay rastlanır bir şey olmadığı için fikir benim çok hoşuma gitti. Şarkının en sonunda yeni bir sevgilisi olduğunun sinyalini veren Ariana Grande aslında o esnada kendinden bahsediyor ve insanın kendisini sevmesinin önemine değinerek şarkıda son mesajını veriyor.

Albümde yer almayan “ Thank you, next” içeriğinden ötürü magazinsel yönden de oldukça ilgi uyandırdı. Çıktığı gün listelerde bir numaraya yerleşen şarkının benzerini ülkemizde ilk hangi popçu cesaret edip yapar diye düşündüm. Atarın giderin şarkılarda gırla olduğu güzide pop müzik arenamızda kavga edip ayrıldığı sevgililerinin isimlerini şarkısında tek tek geçiren ilk popçumuz yeni bir trend başlatmış olur. Bakalım bu duruma ilk ayıp deneyecek şarkıcımız kim olacak?

Hayat

Aslızen’in yeni şarkısı “ Hayat “, sözlerinden bestesine insanı ilk dinleyişte yakalayıp içindeki intikam duygusuna bir çomak sokuyor. Şarkının başarısında Aslızen’in her bir nota ve sözün hakkını verdiği vokalinin de etkisi büyük tabiki. İnsan bu meslekte yazan, çizen, üreten birisi olunca kendini en iyi ifade edeceği şarkılara imza atması da kolay oluyor.

Kendisi ile ilk röportajımızı seneler evvel yaptığımda onun asi bir ruha sahip olduğunu ilk görüşte anlamıştım. Ona istemediği , kafasına yatmayan hiçbir şeyi asla yaptıramazsınız. Kimi zaman en son söyleyeceği şeyi en başta söyleyen hesapsız kitapsız yapısıyla çokça yara almış olduğuna inandığım Aslızen’in bu huyu ona çetrefili bol pop dünyasında ne kaybettirdi ne kazandırdı bilinmez ama ben kendisinin adının geniş kitlelerce bilinmesinin gerekliğine inananlardan biriyim.

Geçtiğimiz günlerde çıkardığı sözü ve müziği kendisine , düzenlemesi Engin Yargıç’a ait olan “ Hayat” şarkısında kendi hayat hikâyesinden kesitlere yer verdiğini söyleyen Aslızen şarkıyı aldatılan ve şiddet gören kadınlara ithafen yazmış. Kendisiyle yakında buluşup son görüşmemizden bu yana nelerin değiştiğini konuşacağız. Bakalım Aslızen cephesinde son durumlar ne.

Yazının devamı...

Bu aşk değil

1 Kasım 2018

İlk olarak "Unutamadım Adını" şarkısı ile müzik dünyasına merhaba diyen Anıl, ardından "Gururum Yerde Kalmaz" ve bir Yıldız Tilbe coverı olan "Hastayım Sana" ile müzikal yolculuğuna hız kesmeden devam etmişti. Kendisini tüm bunların yanında çok eskiden sosyal medyada yaptığı müzikal paylaşımlardan sevip , dinleyen bir kitlesi de olan Anıl ile geçtiğimiz günlerde görüştüğümüzde yeni müzik çalışmalarını teker teker anlattı. Karşımda gayet aklı başında, ne yapmak istediğini iyi belirlemiş bir genç vardı.

Anıl ,kolayı değil içine sineni ve fark yaratanı yapma derdinde olduğunu söylüyor. Özellikle canlı sahnesine ve yapacağı konserlere ayrı bir önem veriyor. “Acelem yok yavaş ama emin adımlarla bu yolda yürüyorum” diyen Anıl’ın önümüzdeki yıllarda adını daha çok duyacağız. Bu arada kendisinin sahnedeki canlı  performansını izlemediyseniz gidin ve izleyin derim.

Ertunç’la dans et

 

Genç şarkıcı Ertunç; "Adam Olmazsın" ve "Mahşer" parçalarının ardından yeni şarkılar için demlenmeye çekilmişti. Genç şarkıcı geçtiğimiz günlerde kendisinden önceki çalışmalarına benzer bir iş bekleyenleri şaşırttı ve “Let’s twist again”in coverı ile geri döndü.

''Dans Et Benimle'' adıyla yeniden yorumlanan şarkının aranjesini Mustafa Ceceli yaparken , Türkçe sözleri Duygu Merzifonlu yazmış. Aranjesinden sözlerine görselinden videosuna gayet özenli bir çalışma olmuş. Yönetmenliğini Hasan Kuyucu'nun yaptığı klipte Ertunç'a oyuncu Melis Sezen eşlik etmiş.

Adeta dönem filminden bir sahneyi izlediğimiz klip gayet keyifli olmuş. Ertunç kamera ile flörtünün iyi olduğunu önceki video klip ve dizi çalışmalarında ispat ettiği için bu sefer tüm bunlara ek olarak dans yeteneğini seyirci ile paylaşmış. Ertunç yeteneklerini yavaş yavaş görücüye çıkarıyor gibi duruyor. Sanki daha kafasındakilerin hepsini gerçekleştirmiş gibi değil. Her şey istediği gibi olduğunda ortaya daha başka bir Ertunç çıkacağı kesin. Tüm bunları zaman içinde bekleyip göreceğiz. Özenli bir iş olduğu her halinden belli olan ‘Dans et benimle’, Ertunç’un yeni döneminin ilk ürünü olarak görüp , yeni gelecek şarkıları çok bekletmeyeceğini düşünüyorum.

Yazının devamı...

Retro rüzgarı

4 Ekim 2018

“Körfezde Rüzgar” albümü retro alt yapılar barındıran , dinlendikçe demlenen ve güzelleşen bir çalışma olmuş. Şarkıların düzenlemelerinin sadeliği , tadında estirdiği retro rüzgarlar benim çok hoşuma gitti. Yaşanmışlıkları ve gözlemlerini öyle güzel müziğine katmış ki şarkıları dinlerken anlattığı hikayelerde kendinizi başrol hissediyorsunuz. Erekli/Tunç stüdyolarında kaydedilen albümün mixleri Mert Tunçmakas , Mert Kasap, mastering ise  Emre Kıral'a ait. Albümdeki tüm enstrümanları ise Berkant Ali ve Mert Tunçamakas çalmış.

İlk video klip aynı zamanda albümünde açılışını yapan ''Her Şeyi Önceden Gördüm'' şarkısına Barış Denge yönetmenliğinde Cumhuriyet Caddesinde çekilmiş. Alternatiflere açıksanız , kulağınız farklı tınılara ve hikayelere acıkmışsa bence bu albümü bir dinleyin. Kendine has bir yer edineceğini düşündüğüm , görselinden müziğine her şeyin gayet uyumlu olduğunu ilk albümünün Berkant Ali İncesaraç’a bol dinleyici kazandırması dileğiyle.

 

 

45’lik ile yeniden

 

Bu hafta tavsiye edeceğim bir diğer retro esintiler taşıyan çalışma Gökçe Kılınçer’den geliyor. Londra'da müzik çalışmalarını sürdüren vokalist, besteci ve söz yazarı , ilk albümü “ Kalbimde izi var”ı 2015 yılında çıkarmıştı. Yeliz’in meşhur “Yalan” şarkısına yaptığı coverında yer aldığı albümde “Güneşin kız kardeşi” şarkısı dikkat çeken Kılınçer, şimdi iki yıldır çalışmalarını sürdürdüğü yeni albümü öncesinde hazırladığı iki şarkısını dinleyiciye sunuyor.

Yazının devamı...

Aşkından bir anı tut

20 Eylül 2018

“Aşkından bir anı tut’’ isimli şarkının sözü ve bestesi Serdar Aslan’ın kendisine , düzenlemesi ise Serkan Ölçer’e ait. Şarkıyı dinler dinlemez az önce bahsettiğim antidepresan etkisi başlıyor. Pozitif , umut dolu sözler ve olduğunuz yerde gülümseyip , ufak ufak dans etmenize vesile olan düzenlemesi ile gayet mutlu bir şarkı olmuş.Ben şarkıyı dinleyince büyük bir aşk müzikalinin son sahnesi canlandı gözümde. Ne olursa olsun geçmiş aşk acılarına takılmanın nafile , umutla yarınlara bakmanın gerekliliğinin altını çizen şarkı Serdar Aslan’ın güzel yorumuyla birleşmiş ve ortaya keyifli bir şarkı çıkmış.

Gökhan Tepe, Gökhan Türkmen, Hakkı Yalçın, Ayla Çelik, Funda Arar, Şebnem Sungur, Zafer Aslan, Suzan Kardeş, Emre Kınay, Keremcem gibi isimlerle birlikte çalışmalara imza atmış olan Serdar Aslan’in ilk single çalışması “ Aşkından bir anı tut” bundan sonra yapacağı şarkıların bir habercisi niteliğinde olmuş.

 

YENİ BİR SES

Volga Tamöz yeni yetenekleri bulup çıkarmayı çok sever. Geçtiğimiz günlerde Cem Yenel isimli genç bir yeteneği bizlerle tanıştırdı. Sözü Murat Güneş’e , müzik ve düzenlemesi Volga Tamöz’e ait olan “Aşk bu biter mi” isimli ilk şarkısıyla görücüye çıkan Cem henüz 22 yaşında.

Müzik aşkı ezelden gelenlerden. 3 yaşında müziğe kulağının yatkınlığı keşfedilip , 8 yaşında piyano çalmaya başlamış. O zamandan bu zamana okul orkestraları , konserler derken iyice pişmiş. Eğitimine halen Boğaziçi Üniversitesi’nde devam eden Cem’in bana göre bana göre en büyük şansı müzik yolculuğuna çıkarken prodüktör olarak Volga Tamöz ile karşılaşması olmuş. Video klip aşamasında işinin bir diğer ehli Nihat Odabaşı ile çalışan Cem , geçtiğimiz günlerde Ajda Pekkan ile aynı sahneyi paylaşarak kısa sürede şansının yaver gittiğini göstermiş oldu.

Yazının devamı...

Bunlar var ya

13 Eylül 2018

Dönemin sevilen yabancı şarkılarına yazılmış Türkçe sözler ve gayet modern altyapılarla 2 güzel albümü müzikseverlerin arşivine yollamış ve gayet sevilmişti. Sonrasında ne oldu ve neden albüm yapmadı bilinmez ama çeşitli oluşumlar içinde yer alıp müzikten kopmadığının sinyallerini bizlere her zaman verdi.

Son yıllarda eşi Kemal Şimşekyay ile hit olmuş birçok parçanın altına imza atan Ayşen , zamanın trendlerini yakalayan , slogan olması çoğunlukla garanti şarkılarla kısa sürede popçularımızın sık sık kapısını çaldığı bir isim oldu. Tüm bu gelişmeler olurken onu 90’lı yıllardan tanıyıp , seven biz müzikseverlerin solo albüm beklentisine gecikmeli olarak bu yaz sonu cevap veren Ayşen , “ Bunlar var ya “ ile giderli şarkıların ağa babasını ortaya bıraktı. Eminim şarkı çıktıktan sonra “ Ben bu şarkıyı nasıl kaçırdım “ diyen şarkıcılarımız olmuştur. Çünkü gerek nakaratı gerekse alt yapısı ile günümüzde aranan tüm vasıflara sahip bir kulüp şarkısı olmuştu “Bunlar var ya”.

Keşke yaz başı çıksaydı dediğim şarkı, gerekli tanıtımlar yapılırsa bu kış boyunca bizi bol bol dans ettirir diye düşünüyorum. Ayşen’i eskiden beri dinleyenlerin bazıları bu şarkıyı ilk dinlediğinde yadırgayıp şaşırmış olabilir. O zamanlar solist olarak çıkardığı şarkılar gerek vokal gerekse aranje olarak daha batı olduğu için şu an yaptığı müzik günümüz pop dünyasının gerektirdiği türde olmuş. Ben her iki Ayşen’i gayet sevdim. Bundan sonraki şarkılarında eminim daha başka türlerin altından nasıl başarıyla kalkabileceğini kendisini yeni tanıyan genç nesile gösterecektir.

BU SESE DİKKAT

Geniş kitlelerle buluşmasını arzu ettiğimiz sesler vardır. Selcan Asyalı bunlardan biri. Geçtiğimiz ay çıkardığı “ Şansın Vardı “ şarkısı ile dikkatimi çeken ve biraz araştırdığımda diğer şarkılarının da gayet sağlam olduğunu gördüğüm Asyalı , sakin ve emin adımlarla müzik dünyasında ilerliyor. Son çıkan şarkısı “ Şansın vardı”nın altında Onur Özdemir’in imzası var.

Yazının devamı...

Kraliçe sen çok yaşa

17 Ağustos 2018

Üretime asla ara vermeyen Madonna, 60 yaşına girerken yeni albümünün çalışmalarına tam gaz devam ediyor. Bizleri bu sefer nasıl bir yenilik bekliyor albüm çıktığında hep beraber göreceğiz. Yeni yaşına Medine’de girecek olan kraliçe , eminim oradaki yolculuğundan edindiği tecrübeleri , etkilendiği şeyleri müziğine yansıtacaktır. Bu nedenle yeni albüm için heyecanım ikiye katlanmış durumda.

Pop müziğindeki ana kraliçe unvanı ile  Madonna 80’li yıllardan bize kalan en özel miras. Michael Jackson , Prince , Whitney Houston artık hayatta değil ve biz bu isimlerin şarkılarını dinlediğimizde burnumuzun direği sızlıyor. Bu nedenle yaşı ve yaptıkları konusunda özellikle sosyal medya’da sürekli eleştirilen Madonna’yı rahat bırakmalı ve bizlere yaşattığı güzel zamanlar için teşekkür etmeli. Yaşarken hırpalayıp, öldüğünde satış rekorları kırmasının bir manası olmuyor.  O yaşayan bir efsane ve pop dünyası ona çok şey borçlu. İyi ki doğdun kraliçe.

Mutlu aşk var mı yok mu?

“Mutlu aşk da var” diyor Özgür Aras son yazdığı kitapta. Varsa kaç gün sürüyor diye buradan sormak istiyorum kendisine. Ben çevremde mutlu insan göremediğim için aşk durumlarının öyle mutlu mesut ilerleyebileceğine pek inancım yok aslında. Özgür olaylara her zaman pozitif ve yapıcı yaklaştığı için bu kitap ben ve benim gibi düşünenlere bir umut olabilir. “Belki de aşk yanı başımızda ve sonu beklenenin aksine her zaman hüsran değildir.” diyor Özgür.

Umut dolu örnekler var kitapta. “Acaba mı?” dedirten makul olasılıklar sunuyor aşk üzerine. Özgür’ü yakından tanıyan biri olarak yazdıkları bu yüzden çok ütopik gelmiyor. Hepsini bizzat yaşayıp deneyimlemese oturup bunları yazmaz çünkü. Ben Özgür’ü ne zaman görsem aşıktır. Onun için aşık olmaya aşık birisi diyebiliriz. Bundan önceki yazdığı kitabın ismi “ Kapıda aşk var” idi. Aklında aşk olmayanın kanına zorla girmeye yemin etmiş anlayacağınız. Kötü tecrübeleri geride bırakıp , kapıda bekleyen , belki çok yakınımızda olan aşklara karşı uyanık olmamızı söylüyor Özgür kitabında. Kulak verelim ve bu yaz sonunda bakalım dediklerini uygulayanlardan kimler mutlu aşka yelken açmış olacak.

Özgür’de proje bitmez. Ben yeni sezonda kendisinden kitap haricinde yine çok eğleneceğimiz bir mekan bekliyorum. Kim bilir belki üzerinde çalışmaya başlamıştır bile. Umarım tahminlerimde yanılmam. Hadi Özgür yap bir güzellik.

Yazının devamı...

Aşk katili

2 Ağustos 2018

Her güne özel sahne alan bir isim olurdu. Bu kültür zaman içinde kayboldu. Mekanlar canlı müzikten club kafasına geçmeye başlayınca canlı müzik yapan yerlerin sayısı azaldı. Son yıllarda o eski tatları tekrar yakalayan mekanlarda birçok isim sahne alıyor. Özay Bakır yaptığı gece programı ile hem mekanı dolduran hem de o bahsettiğim 90’lı yılların eğlence ruhunu yaşatan başarılı isimlerden biri. Seçtiği repertuar ve orkestrası ile saatlerce tansiyonu hiç düşürmeyerek yaz kış demeden gelen dinleyiciyi gayet keyifli evine yolluyor.

İlk şarkısı “ Kalp”i 2013 yılında çıkarıp , 2016’da “ Toz Duman” ile müzikal yolculuğuna devam eden Özay ,geçtiğimiz günlerde yeni şarkısı “ Aşk Katili”ni dinleyici ile paylaştı. Sözü ve müziği kendisine , düzenlemesi ise değerli müzik adamı Ozan Çolakoğlu’na ait olan “ Aşk Katili”  , Özay’ın dinleyici kitlesini daha çok genişleteceğe benziyor. Yavaş ve emin adımlarla ilerlediği yolda ben Özay’ın sahnedeki duruşunu ve yaydığı enerjiyi Kenan Doğulu’ya benzetiyorum. Bundan sonraki sinngle çalışmasında 90’lı yıllardan bir Kenan Doğulu şarkısının yeni versiyonuna yer verirse hiç fena olmaz. Mesela “ Kandırdım “ şarkısı çok yakışır. Özay’ın yeteneklerini yavaş yavaş gösterdiğini ve şu anda ısınma turlarında olduğunu düşünüyorum. İlerleyen zamanlarda ismini daha çok duyacağız.

 

YENİ BİR YER KEŞFETMEK

Bu hafta röportajını yaptığım Atiye ile Beşiktaş’ta çok güzel bir yerde buluştum. Container isimli bu mekan çok amaçlı bir atölye. Röportaj vasıtasıyla haberdar olduğum bu keyifli yer hakkında aldığım bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum. Container 2016 yılında Asuman Aktüy Özdemir  ve Şemsettin Özdemir tarafından kurulmuş. Multidisipliner bir atölye olan Container da seramik, cam, ebru, cam, tekstil baskı,serigrafi,yaratıcı drama,desen,İllüstrasyon atölyeleri düzenleniyor. Mekanın içinde yer alan sahnede canlı müzik , tiyatro performansları ve dans çalışmaları yapılıyor. Masal anlatım gecelerinden, erbane çalışmalarına, keçe atölyelerinden, film okumalarına  kadar zengin bir çeşitlilik sunan mekana girdiğiniz anda hafifliyorsunuz.

 

Yazının devamı...