"Serhat Tekin" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Serhat Tekin" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Serhat Tekin

Serhat Tekin

Anadolu’nun Güneşi

15 Mart 2018

Geçtiğimiz hafta 12 türküden oluşan ‘Anadolu’nun Güneşi’ dijital ortamda dinleyici ile buluştuğunda gördüm ki albüm için çekilen fotoğraflardan, kapak görseline , seçilen şarkıların aranjelerinden , albüme eşlik eden müzisyenlere kadar nakış gibi işlenmiş bir albüm olmuş.

Hem Türkiye'de hem de dünya müzik piyasasında satışa sunulmuş ‘Anadolu’nun Güneşi’. 40’tan fazla ülkede Apple World Music kategorisinde yer almak ve albüm bannerlarının o ülkedeki tüm pc ve telefon kullanıcıları tarafından görülmesinin sağlanması hem ülkemiz hem de Burcu Güneş için çok başarılı bir tanıtım olmuş. ‘Kendi öz müziğimizle dünyaya güneş gibi doğacağım’ diyen Güneş bu hamle ile bence dediğini fazlasıyla yapmış. 20. yılını eski şarkılarının yeni versiyonları yerine , uzun zamandır yapmak istediği türkü albümü ile kutlamak istemesi, gelen güzel tepkilere bakılırsa yerinde bir karar olmuş.

Neşet Ertaş’tan "Sen Benimsin, Nar Danesi & Yanıyorum", Aşık Sümmani’den "Ervah-ı Ezelden", Kul Ahmet’ten "Yoh Yoh", Ali Ercan’dan "Adaletin Bu Mu Dünya", Aşık Mahzuni Şerif’ten "Han Sarhoş", Karacaoğlan’dan "Üryan Geldim", Hasan Durak’tan "Bir Ay Doğar", Hüseyin Ay’dan "Oy Beni Vurun" ve Sabahattin Ali şiiri olan "Kıyamadığım" türkülerinin yer aldığı ‘Anadolu’nun Güneşi’ albümünde Burcu Güneş hem pop vokalini hem de türkü formunun gerektirdiği okuyuş tarzını gayet güzel harmanlamış.

Türkülerin aranjeleri Levent Güneş, Ender Akay, Sunay Özgür, Engin Arslan ve Onur Özçelik’e ait. İşte tam bu esnada benim albümü sevme nedenlerimden biri devreye giriyor. Türkülerin aranjeleri, altında imzası olan aranjörlerin algılayışına ve dünyasına teslim edilmiş. Herkes kendi müziğinin renklerini türkülere katmış. Ortaya çıkan çeşitlilik hem etnik hem modern tınlayarak daha önce hiç türkü dinlememiş ya da bu türe çok mesai harcamamış dinleyiciyi kucaklar nitelikte olmuş. Ben ayrıca albümde geri vokalleri çok keyifli buldum. Burcu Güneş’in kendi şarkılarına geri vokal yaparken ayrı bir keyif aldığını dinlerken hissedebiliyorsunuz. Albümde Güneş’in konuğu olan Selda Bağcan ve Selçuk Bağcı ile söylenen türküler ışıl ışıl parlıyor.

Burcu Güneş’in yeni çalışması fiziksel olarak haftaya müzik marketlerden temin edilebilir. Beni heyecanlandıran bir diğer detay ise albümün remix versiyonunun hazırlanıyor olması. Yabancı dj’ler tarafından 12 türkünün nasıl revizyona uğrayacağını merakla bekliyorum. Sonuçları yaz aylarında hep beraber dinleyeceğiz. ‘Anadolu’nun Güneşi’ albümünün lansman konseri 17 Nisanda Zorlu Performans Sanatları Merkezi Drama Sahnesi’nde gerçekleşecek. İnşallah Burcu o gece albüm kapağında gördüğümüz jean üzerine etnik desenlerin yer aldığı kıyafeti giyer. Bu albümün kodu aslında o kıyafetle verilmiş. Hem modern hem etnik. Kliplerinin de güzel olacağına eminim. Kısaca bu albüm ile bir farklı doğan Burcu Güneş’in türkü halini çok sevdim.

GRİ

Yazının devamı...

Edis ile anı yaşa

8 Mart 2018

Yapım aşamasında kendisiyle ara ara konuştuğumuzda bu albüm için çok kafa patlattığını, tüm konsantrasyonunu şarkılara verdiğini söylüyordu. Nakış gibi işledi albümü desem yeridir. Şarkı sözlerinde 1 kelime için uzunca 1 ay düşünecek kadar üzerine titredi bu çalışmanın. Uykusuz geceler , sancılı saatler yerini albümün çıkışı ve gelen olumlu eleştiriler ile Edis’in yüzünde gururlu bir gülümsemeye bıraktı. İlk şarkısı ‘Benim Ol’un ilk röportajlarından birini beraber yapmıştık. O zamanlar bana anlattığı hayallerini , isteklerini bu albümde eksiksiz yerine getirdiğini görmek mutluluk verici.

‘An’ birçok değerli müzisyen ve aranjörü içinde barındıran bir albüm. Genelde farklı aranjörlerin yer aldığı albümler dinlendiğinde her zaman bir bütünlük hissi vermez ve karmaşık olur. Edis’in albümünde bu öyle olmamış. Farklı aranjörlerden çıkan şarkılar, baştan sona bir bütünlüğü olan , akıp giden bir hikaye olarak karşımıza çıkıyor.

Ozan Çolakoğlu , Osman Çetin , Mustafa Ceceli , Gürsel Çelik , Ozan Bayraşa aranjeleri , Yasemin Mori düeti ve bir adet Erkin Koray şarkısının yeni yorumu ile harika bir iş çıkarmış ortaya Edis. Pop gibi pop dediğimiz çalışmalardan. Her şey kıvamında ve en ince detayına kadar düşünülmüş.

‘An’ albümünün ilk video klip çalışması söz ve müziği Edis’e , düzenlemesi Ozan Çolakoğlu’na ait olan ‘Roman’ şarkısına geldi. Murat Joker yönetmenliğinde çekilen klip tıpkı albüm gibi çok şık olmuş.

Edis şarkılarını sadece bu topraklar için yapmıyor hissi veriyor bana. Dünyayı düşünüp müziğini ortaya koyuyor. Alttan alttan yurt dışı işlerini de yürüttüğüne emin olduğum Edis’in bu kafada devam edeceğini bildiğim için , bundan sonra yapacağı işler beni daha çok heyecanlandırıyor. Bu albüm ile birlikte vereceği konserlerin sürprizli olacağı kanaatindeyim.

Berksan ile sohbetteydik.

Bu hafta Berksan ile yeni şarkısı ‘Ben’i konuşmak üzere buluştuk. Kendisini yıllardır tanırım. Yüzünden gülümseme hiç eksik olmaz. Her şart ve koşulda olayları pozitif açıdan ele almayı seçmiştir. Yıllardır müzik dünyasının içinde hem kendine hem de diğer şarkıcılara verdiği şarkılarla üretimine devam edip, sektörün hengamesinden uzak kalmıştır.

Yazının devamı...

'Benim değerimi yaşarken bilin’

1 Mart 2018

Müzikten asla kopmayan , sahne çalışmaları ve özel konserleri tam gaz devam eden Yeliz , popüler dünyada çok gözükmese de üretimi hiç durmayan sanatçılardan.

 

“Hak ettiği yerde” değil sitemleri en çok yapılan sanatçılardan biridir Yeliz. Kendisi her şeyin farkında ama şu an bulunduğu yerden gayet memnun. Onun kendini mutlu hissettiği sahnesi ve mikrofonu  hayatında olduğu müddetçe daha fazlasında ne gözü var ne de bir sitemi. “ Benim yaşarken değerimi bilsinler yeter. Yoksa öldükten sonra ‘şöyle güzel sesti böyle güzel sesti’ demelerinin bir anlamı yok” diyor.

 

Yeni çıkan şarkısının sözleri Aysel Gürel, müziği Tamer Gürsoy ve düzenlemesi Volga Tamöz’e ait. Yeliz’e yakışır derecede büyük bir şarkı olan “ Bekle yağmur geliyor”un video klip çalışması Nihat Odabaşı’na ait.

 

Kendisiyle yaptığımız röportajı , sorduğum sorulara verdiği samimi cevapları Hürriyet TV’de “Serhat’la Kayıttayız” programında izleyebilirsiniz. Yeliz’in yıllar sonra itiraf ettiklerini duyunca oldukça şaşırdım.

 

Yazının devamı...

Yara

15 Şubat 2018

Malum çoğu şarkı günümüzde yeniden düzenlenip , dinleyici ile buluştuğunda bolca eleştiri alır ve beğenilmez.  Çoğu zaman orijinaline ihanet gibi algılar sıkı müzik dinleyicisi böyle çalışmaları. Ben o kadar peşin hükümlü değilimdir cover şarkılara. İyi yapıldığında varlığından bir haber olduğumuz çoğu şarkıyı yeniden keşfetmemize sebep olabiliyor bu çalışmalar.

 

Pamela benim 2000’li yıllardan itibaren albümlerini keyifle takip ettiğim bir şarkıcıdır. Her türün üstesinden kendi stiliyle ustalıkla gelir. Efsane “ Şehir Defteri” albümünde bile o zamanlar Ebru Gündeş’in ‘Fırtınalar’ şarkısını ustalıkla yorumlayıp, şarkıya yeni dinleyiciler kazandırmıştır.

 

Kimi zaman Moloko ya da Goldfrapp tatları yakalayabileceğiniz “ Stil Zengini” gibi bir albüm çıkartıp ters köşenin alasını yapmış bir kişiliktir. Hesap kitap yapmaz , bir türe bağlı kalmaz olduğunun altını çizmiştir.

 

Ümit Besen ile seslendirdiği “Nikah Masası” şarkısının başarısından hareketle çalışmalarına başladığını düşündüğüm “Yara” albümü geçtiğimiz günlerde dinleyici ile buluştu. Pamela , arabesk formdaki 9 şarkıyı kendi stiliyle öyle güzel yoğurmuş ki ortaya çok kıvam bir iş çıkmış. Ticari açıdan çok başarılı olacağı kesin. İlk video klip “ Kal Benim İçin” şarkısına çekilmiş. Benim ikinci video klip için önerim albümde en beğendiğim ‘Konuşsana bir tanem’

 

Yazının devamı...

Gözlerin Ardında

8 Şubat 2018

Her şeyden önce efendi bir kişiliktir. Kimseyle bir alıp veremediği yoktur. Yaptığı işleri pompalama ihtiyacı hissetmez çünkü radyo ve televizyonlarda yeri hep hazırdır. Dinleyici tarafından kabul görmüş, şahsına münhasır sevilen bir müziği vardır. Müzikal kimliği gibi aile hayatı da takdire şayandır. Hem iyi bir eş hem de iyi bir babadır. Tüm bunlara disiplinli bir spor hayatı da eklenince ‘Daha ne olsun?’ demeden edemiyor insan.

 

Şimdi “Gözlerin Ardında” isimli tiyatro oyununda karşımıza çıkıyor Özgün. Geçtiğimiz Pazartesi günü Süzer Plaza'daki Borusan Oto Dolmabahçe Sahne'de oyunun basın galası gerçekleştirildi. Önümüzdeki günlerde tiyatro seyircisi ile buluşacak olan Kemal Başar tarafından yönetilen, Nava Semel'in dünyaca ünlü eseri  “Gözlerin Ardında”da sevilen şarkılarını akustik formatta seslendirecek olan Özgün, aynı zamanda oyunculuğuyla da ilk kez tiyatro izleyicisinin karşısına çıkacak. 


 

Down Türkiye ile işbirliği içerisinde sosyal sorumluluk projelerine destek veren Özgün, aynı zamanda bir  farkındalık projesi olan oyunda, down sendromlu oğlu doğduktan sonra herkes tarafından yalnız bırakılan anneyi oynayan Eda Kandulu ile aynı sahneyi paylaşıyor. 

 

Dolu dolu geçen müzik kariyeri ve aile hayatının içinde canla başla gönüllü olarak katıldığı farkındalık yaratan işlere attığı imzadan dolayı kendisini tebrik ediyorum. Müzikali İstanbul’da izlemek isteyenler 17 Şubat'ta Duru Tiyatro, 22 Şubat, 8 ve 30 Mart'ta ise Borusan Oto Dolmabahçe Sahne'de yerlerini şimdiden ayırtabilirler.

Yazının devamı...

Çalkala

1 Şubat 2018

Söz ve müziği şarkıcının kendisine ait olan ‘Çalkala’nın düzenlemesini Tunç Çakır yapmış. Çubukçu’ya yeni şarkısında Gökhan Türkmen ve Aslı Demirer eşlik ediyor.

 

Klip çekimi Dubai'de Murat Joker yönetmenliğinde gerçekleşmiş. Şarkı oturduğunuz yerde sizi sallanmaya teşvik ediyor.  ‘Çalkala’nın son saniyelerinde Gökhan Türkmen ve Aslı Demirer’in bölümleri bir parmak bal şeklinde çalınmış. Yakında şarkıya bir remix yapılırsa o vokalleri daha çok duyabiliriz belki.


 

Ege Çubukçu özlediğimiz ve r&b müziği ülkemizde geniş kitlelerle buluşturmada usta bir isimdir. Kendisinin GTR müzik ile yollarını birleştirip , yeni müzikal çalışmalarına burada devam etmesine çok sevindim. Yeni projesi hayırlı uğurlu olsun ve arayı daha fazla açmasın diyelim. Çalkala 2 Şubat’ta tüm dijital platformlarda dinleyici ile buluşacak.

 

Kalakaldın mı?

Yazının devamı...

Kraliçe stüdyoda

25 Ocak 2018

2017’in sonlarında katıldığı bir televizyon programında 2018’de müzik çalışmalarına başlayacağının sözünü veren Madonna, Lizbon’da kendini yeterince beslemiş olacak ki geçtiğimiz günlerde soluğu hemen stüdyoda aldı. Son yıllarda listelerde başarı sağlayan birçok pop şarkısının altında imzası bulunan Starrah ile bir fotoğrafını paylaşan şarkıcının yüzünde güller açıyordu. Belli ki o da özlemişti yeni şeyler üretmeyi. Paylaştığı fotoğraf altına yazılan ‘Yine mi r&b tarzda müzik yapacaksın’ yorumlarına sert bir çıkış yapan  Madonna,  ‘Müzikal hayatım boyunca kimseden yapacağım şeyler adına bir izin istemedim. Şu saatten sonra isteyecek değilim. Bir fotoğraf üzerinden yanlış yorumlar yapmayın. Araştırmanızı doğru yapın ve ona göre şeyler yazın. Söyleyecek güzel bir şeyiniz yoksa yazmayın’ diyerek  kraliçe ayarını verdi.


 

Yeni bir albüm mü yoksa önden bir single mı yapacak orası meçhul ama sıkı takipçiler an itibariyle Madonna’nın sosyal medya hesabındaki her adımını mercek altına aldı bile. Geçtiğimiz günlerde instagram hesabından Princess Nokia ve iki kız kardeşten oluşan Ibeyi grubunu  takip eden Madonna’nın yeni müziğinde ağırlıklı olarak kadın müzisyenlere yer vereceği yorumları yapıldı. Ben kendi adıma gayet mutluyum. Ne yapsa kabulümdür. Yeter ki yeniden ortaya çıksın ve müziği ve sahne gösterileri ile heyecan yaratsın. Yaşayan efsanelerden birini pamuklara sarmalı ve onu fazla eleştirilerle kızdırmamalı değil mi?

 

Altın Kylie

Kylie Minogue geçtiğimiz günlerde yeni albümü ‘Golden’ın ilk şarkısı ‘Dancing’i görücüye çıkarttı. Melodisi itibariyle country havaları estiren bir dans şarkısı ile geri dönen Kylie,  yeni görsellerinde karşımıza ahşap mekanlarda yanında gitar ve kovboy çizmeleri ile çıkınca ‘acaba bütün şarkılar country türünde mi?’ sorusunu akıllara getirdi.  Kimilerine göre bu albüm ile Amerika pazarını hedef almıştı. Bana göre ise bu tarz sadece ‘Dancing’ şarkısına özel bir durum gibi gözüküyor. Kylie eminim yine hayranlarının sevdiği  türde pop şarkılarını sıralamıştır. ‘Golden’ albümü 6 Nisan’da piyasaya çıkıyor. O zamana kadar çıkardığı şarkılarla albümün nasıl bir içeriğe sahip olduğunu hep beraber göreceğiz. Öte yandan  bu albümle birlikte eminim ki yeni turne hazırlıkları başlamıştır. Hem eski Kylie hitleri hem de yeni albüm şarkıları eşliğinde bir görsel şölenin eli kulağında


Yazının devamı...

Benim Umrumda

18 Ocak 2018

Uzer’in 13 yeni şarkıdan oluşan “Benim Umrumda” isimli çalışması GTR müzik etiketiyle dijital ortamda dinleyici ile buluştu.

 

Albümün tamamını dinledikten sonra anladım ki iyi müzik , farklı tatları müzikseverlerle buluşturmak Bora Uzer’in tıpkı albümünün ismi gibi hala umurunda. Bu albümün Gökhan Türkmen’in sahibi olduğu GTR müzik ile buluşması ayrı bir güzellik olmuş. Bora gibi Gökhan’ın da müzikte tekdüzelikten , popüler olandan ayrı kendi istediği müziği yapması bu ikiliyi tam ortada buluşturmuş belli ki.

 

Bora Uzer’i Kangroove zamanlarından zevkle takip ederim. O zaman grup olarak yaptıkları coverlar hep farklı ve yeni tınlıyordu. Kendilerinden bir şeyler katarak müziklerini icra ediyor ve bir cover grup olmanın ötesine taşıyorlardı mevzuyu. Bora Uzer bana göre Pharrell’in Türkiye muadili bir isim. Müzik yapmaktan gerçekten zevk alan , matematiksel hesaplardan uzak, ruhu nereye isterse müziğini o yönde şekillendirenlerden biri.


 

Sadece Türkiye için değil yurtdışı pazarı için yaptığı çalışmalarda aralıksız devam eden müzisyenin ‘Analog People’ ismiyle kurduğu grup ve şarkılarını  bir araştırıp dinleyin derim. Popüler olma derdi olmayan , sadece müzik yapmak için yaşayan ve bundan zevk alan insanlardan biri Bora Uzer. Ünlü oyuncu Hugh Jackman’ın ülkemizde sergilediği showlarda yanında yer almasını istediği isim olması onun yaptığı müziğin gerçek anlamda dünya müziği olduğunun bir kanıtı bence.

Yazının devamı...