"Serhat Tekin" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Serhat Tekin" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Serhat Tekin

Serhat Tekin

90’lara götürüp geri getirmeyecek

12 Temmuz 2018

‘Yonca bizi 90’lara götür daha da geri getirme’  sloganıyla yola çıkan Yoncimik ve ekibi,  hem dans hem de müzik ziyafeti çekiyor. Çılgın Yonca 90’lı yıllarda  hit olmuş şarkılarının yanı sıra o yılların yabancı şarkılarını da showuna dahil etmiş. Bu şarkılar birbiriyle öyle güzel mixlenmiş ki şaşırmamak elde değil. Hızlı kostüm değişiklikleri ve 90’lı yılların ruhunu yansıtan izlemesi keyifli görsel bir show hazırlanmış.

 

‘Uzunca bir zamandır insanlar yolda beni çevirip böyle bir şey istediklerini söylüyorlardı. Israrlara dayanamayarak bu showu hazırladım. İnsanların 90’lı yıllara olan özlemi asla bitmeyecek ve bu yüzden onları bu gösterimle o yıllara götürüp hiç bir şey düşünmeden dans edip şarkılar söylemeye davet ediyorum. Herkes sonuçtan çok memnun.’ diyen Yoncimik , bu turneyi hem yurt içi hem de yurt dışında sevenleriyle buluşturmayı düşünüyor.

 


İçinde iki kadın var

Yazının devamı...

Edis evde yok

5 Temmuz 2018

Kimsenin şikayeti yok. Benim altını çizmek istediğim mevzu başka. Her konser sonrası sosyal medya hesabından paylaştığı videolar gösteriyor ki Edis dansçıları ile beraber sahnenin her yerini kullanıp ciddi bir performans sergiliyor. 

 

Genelde Türkiye’de konserlerde açılış ve son şarkı haricinde şarkıcılarımız arkasındaki dansçılarla eş zamanlı dans etmez. Önemli olan basının çektiği ve televizyon ve gazetelerde yayınlanacak olan ilk üç şarkının görselleridir. Edis tüm konser boyunca baştan sona hem dans edip hem şarkı söylüyor ve enerji patlaması yaşadığı performansı ile sevenlerini kendisine hayran bırakıyor. Bu başarısının nedeni hepsini ünlü olmadan önce kafasında tek tek kurgulaması ile alakalı diye düşünüyorum. 
İlk röportajını yaptığımız zamanlarda hayalinin gerçek anlamda bir show sunmak olduğunu , bunu öyle lafta değil icraat olarak gerçekten yapmak istediğini üstüne basa basa söylüyordu. Hayallerini teker teker gerçekleştirdiğini görmek bunları önceden bilen biri olarak beni mutlu ediyor. Edis içinde bulunduğu sektörün şifresini erken çözüp , kendini gayet güzel izole ederek kafasına koyduklarını hayata geçirmeye devam ediyor. Bizi daha çok şaşırtacak.

Yazının devamı...

Bora Uzer sürprizleri

28 Haziran 2018

"Sol Selectas Records" iyi ki New York ve Los Angeles'ta live setiyle sahne alıp , büyük beğeni toplayan Bora Uzer'i fark etmiş ve “Summer Sol” albümlerinde kendisine yer vermiş. Uzer’in albümde yer alan şarkısı 2017 yazında yollarının kesiştiği dünyaca ünlü dj Eduardo Castillo ile birlikte yazdığı, prodüktörlüğünü ise yine Uzer'in üstlendiği "Road to Tulum"(Tulum'a Giden Yol) ismini taşıyor. Albümü şimdilik sadece Spotify ve Beatport’tan dinleyebiliyoruz. 21 Temmuz’dan itibaren ise tüm dijital platformlardan temin edinebileceğimiz albüm , elektronik müzikseverlerin beğenisini şimdiden toplamış.

Bora Uzer cephesinden kulağıma gelen bir diğer haber ise stüdyosunda hummalı bir çalışma içerisinde olduğu. Güzel bir sürpriz hazırladığına emin olduğum Uzer’in ne yapacağını yakında hep beraber göreceğiz.

 

Yeni Aşkım

Çıktığında gözü kapalı albümleri alınacak bazı isimler vardır. Sonucunda beklentiyi karşılasın veya karşılamasın bu isimlerin hep kredisi vardır. Sibel Can benim için bu isimlerden bir tanesi. Yeni albüm haberini aldığımda bilirim ki içinde en az 5 şarkı hittir. “ Yeni Aşkım “ isimli geçtiğimiz hafta çıkan albümüyle yine beni şaşırtmadı. Güzel bir repertuar ile eski tadını kaybetmeyen ama yeni dokunuşlara hayır demeyen bir Sibel Can var karşımızda. Benim albümde en çok beğendiğim şarkı “ Bahçenden bir çiçek yolla “ oldu. Sözü ve müziği Yalın’a ait olan şarkı dinler dinlemez sizi efkara davet ediyor. Şarkının bir yerinde Yalın’ın vokalini de duymak istedim. Belki bu yaz konserlerinin birinde ikisini aynı sahnede bu şarkıyı söylerken izleyebiliriz. Albümden diğer favori parçalarım: Senden başka kimsem yok , Beş dakika , Kıskanırlar bizi ve Vallahi Yalan.

 

Yazının devamı...

The Carters

21 Haziran 2018

Aslında bu ortak çalışma uzun bir zamandır bekleniyordu ama ortada net bir çıkış tarihi yoktu. “Everything Is Love”, isimli albüm Sony Music etiketiyle The Carters adı altında geçtiğimiz günlerden önce Tidal sonra Itunes’da yayımlandı ve tüm dünyada sosyal medya birbirine girdi. Karı koca olarak listelerde ve izlenme oranlarında hemen en üst sıralara yerleştiler. Beyonce ve Jay Z. On the Run ll turnelerinin Londra’da ayağında kendilerini izleyenlere albümden çıkan ilk şarkı “APES**T”in video klip çalışmasını gösterdi. Daha sonra tüm dünyada yayına giren klibin yönetmenliğini Ricky Saiz’in üstlenmiş.

Herkesin konuştuğu ve sosyal medyada olay olan mevzu ise “APES**T”in video klip çalışmasının Paris’te bulunan ve dünyanın en çok ziyaret edilen müzelerinden biri olan Louvre’da çekilmiş olması. Müzeyi kaç liraya kapattıklarından , albüm ve klip görsellerine kadar sosyal medyayı uzunca bir süre meşgul eden çift albümlerinin tanıtımını gayet güzel yapmış oldu.

Fikir gayet güzel ama Beyonce,  geçtiğimiz aylarda Madonna’nın Metropolitan müzesindeki performansını izledikten sonra bu klip çalışmasına girişmiş gibi geldi bana.  Özellikle çiftin merdivenlerde çekilmiş pozları Madonna’nın Metropolitan müzesinde yaptığı gösteriyi anımsatıyor. Günahları boynuna. Belki tamamen tesadüf. Madonna bu haberi önceden alıp klip çıkmadan müze fikrini uygulamış da olabilir.

İşin komplo teorisi kısmını bir kenara bırakıp albüme gelecek olursak , toplam 9 şarkıdan oluşan “Everything Is Love”da benim favorilerim Summer , Boss ve sadece Tidal’da yer alan “Salud!”. Konser turneleri kapsamına umarım sonradan Türkiye eklenir.

Son olarak video klip konusunda benzer örnekler ülkemizde yapılsa nereler seçilirdi diye düşünmeden edemedim. Zamanında Seçil “ Uhde “ şarkısını Yerebatan Sarnıcında çekmişti. Çıtayı daha da yükseltip günümüzde nelereler kullanılır? , kesenin ağzı ne kadar açılır? ve izinler nasıl alınır?

Ben Bazen

Yazının devamı...

Yedi Düvel

14 Haziran 2018

İlk dinleyişte dile yerleşeceğinin sinyalini veren şarkı, Cem’in daha önce çıkardığı “Alışamıyorum”a kardeş gelmiş adeta. Bu tatlarda şarkılar Cem’e daha çok yakışıyor. O yüzden “ Yedi Düvel”in doğru bir seçim olduğunu düşünüyorum.

Şarkıya çekilen video klip ve fotoğraflar gayet güzel olmuş. Belevi’nin Sosyal medya hesabından paylaştığı videolara bakılırsa bu yaz vereceği konserlerde bolca dans edecek gibi gözüküyor. Bu yaz “Yedi Düvel” ile dans ederken , Eylül ayı gibi diğer yeni şarkıların haberlerini alırız.

VERİ ZEHİRLENMESİ

İzlenmeler , indirilmeler , dinlenmeler ... Müzik dünyasında rakamlar havalarda uçuşuyor. Bu bir rutin haline geldi. Dinlenme ve izlenme rakamları paylaşılmayınca , o albüm ya da şarkının başarısız olduğu algısı yerleşti resmen. Ben bir dinleyici olarak ne en çok indirilene ne de izlenene bakıyorum. Şarkı ya güzeldir ya değildir. Zorla gösterilen veriler ve çoğunlukla şişirme listelerle nereye varılmaya çalıştığını hiç anlamıyorum. Çevremdeki kimse bu verilerin doğru olduğunu düşünmüyor. Kendi yalanına inanmış bir insan topluluğu ve dışarıdan tüm bu olanı biteni izleyenler şeklinde yuvarlanıp gidiyoruz.

Yaş ilerleyince mi çok şikayet eder oldum bilmiyorum ama ben bu yeni düzene hiç alışamadım. Bir müzik dükkanına gidip , kaset veya cd aldığım zamanları acilen geri istiyorum. Dijital dünyanın nimetleri yadsınamaz ama beraberinde gelen bu “ en çok indirilen , dinlenen” çılgınlığı, ortaya atılan rakamlarla ben dahil çoğu insanı şişirmeye başladı. Bana dayatılan rakamlar değil , sokakta arabada çalan şarkılar daha inandırıcı geliyor. “Neden konserleri örnek vermiyorsun?” diye sorarsanız , izlenme ve dinleme olayında olduğu gibi onun çözümüde gayet güzel bulunmuş.  Kısaca “Ah yalan dünya” şarkısı fonda çalsın dursun.

ÇIK DIŞARIYA OYNAYALIM

Yazının devamı...

Damlaya damlaya şarkı olur

7 Haziran 2018

Kimisi enstrümanı , kimisi sesi ve yazdığı sözlerle bu oluşuma eşlik etti. Son bıraktığımda yeni sözler eklenmiş ortaya başka başka yorumlar çıkmıştı. Gökhan Türkmen’in instagram hesabına girip bu videoların serüvenini takip etmenizi tavsiye ediyorum. Kim bilir belki sizin de bu dinlemesi keyifli şarkıda bir notanız, nefesiniz olur. Beğeni kaygılı , zaman kaybı paylaşımlardan bıkanlar için bu tarz ufuk açan , yaratıcılığı kamçılayan işlerin daha fazla olması dileğiyle. Bravo Gökhan!

Ayrıntıda Gizli

Yormayan , tek düze tınlamayan , yeni bir müzikal yolculuğa ortak olmak istiyorsanız Cansel’in “ Ayrıntıda Gizli” isimli 4 şarkılık çalışmasına bir kulak verin derim. Bu mini albümdeki tüm söz ve besteler Cansel’in kendisine ait. Benim bu çalışmada dikkatimi çeken ilk unsur akustik düzenlemeler oldu. Gayet kıvam olan bu düzenlemelere , klişe olmayan şarkı sözleri eklendiğinde ortaya çıkan iş, dinlemesi keyifli bir hikayeye dönüşmüş.

2014 yılında ilk çalışması “ Hayat Böyle”yi yayınlayan Cansel’in “ Ayrıntıda Gizli” isimli albümü farklı ve yetenekli isimlere kapılarını açan GTR müzik etiketiyle yayınlanmış. Sıcak bir sound , yeni bir ses daha ne olsun? Ayrıntılar üzerinde kafa patlatılmış, keyifle dinlediğim bir çalışma olmuş. Umarım bu albümle birlikte Cansel’in canlı performanslarını da izleme şansı buluruz.

İstanbul için dans vakti

3 Ağustos’ta İstanbul’da olanlar ve dans müziğini sevenler şimdiden bu tarihi ajandalarına not etsinler. The Chainsmokers ,Lost Frequencies ve Mahmut Orhan’ı bir araya getiren Play , 3 Ağustos'ta Charm Music ve Epifoni Organizasyonuyla KüçükÇiftlik Park'ta sahneye çıkıyor. Özellikle The Chainsmokers’ın performansını izlemek için sabırsızlanıyorum. Böyle organizasyonlara katılıp , kendimizden geçmeyi özlemiştik umarım bizi bekleyen daha çok sürprizli konserler vardır.

Yazının devamı...

Gönül Dağı

31 Mayıs 2018

Yasin Keleş uzunca bir süredir hayalini kurduğu projeyi hayata geçirirken çok titiz çalışmış. “Haddimi aşmamaya , özüme bağlı kalmaya özen gösterdim” diyen genç DJ , bence gayet güzel bir iş çıkarmış ortaya. Önemli isimlerin eserlerini yeniden hayata geçirmek zor ve risklidir.

Hele birde dillere pelesenk olmuş Türk Halk Müziği eseri yeniden dans müziği şeklinde sunulacaksa o iş daha çok zorlaşır. Yasin Keleş bu işin altından başarı ile kalkmış. Şarkıya çekilen klip ise gayet özenli olmuş. “ Gönül Dağı” çalışmasının genç nesili Neşet Ertaş’ın diğer işlerini dinlemeye teşvik edeceğini düşünüyorum.

Mert ve Kendall

Vogue Türkiye’nin Haziran 100. yıl özel sayısı için Kendall Jenner ve dünyaca ünlü fotoğrafçımız Mert Alaş objektiflerin karşısına geçip poz vermişler. Her iki isim bu çekimden birkaç kareyi sosyal medya hesaplarından geçtiğimiz günlerde paylaştı. Paylaştıkları fotoğrafların altına yapılan yorumlara bir göz gezdirdim. Çoğunluk çekilen fotoğrafların haddinden fazla photoshoplandığı kanaatinde. Kimisi “ Kylie’nin kafası sonradan mı yerleştirildi?” derken , kimisi olayı Türk Ermeni ilişkilerine kadar getirmiş. Dünyaca ünlü isimler yakın arkadaş kontenjanından fotoğraflara övgüler yağdırırken , “Babamın oğlu mu? Eleştireceğim!” diyen kesimde yerin dibine sokmuş. Benim yorumum fotoğrafların biraz fazla “şoplandığı” yönünde. Bazı karelerde gerçekten Kendall’ın kafası mevzuya sonradan entegre olmuş gibi duruyor. Öyle veya böyle mevzu konuşuluyor mu? Konuşuluyor.

Oyna oyna

Müzisyen bir aileden gelen ve son yıllarda gerek başka şarkıcılara verdiği şarkılar , gerek solo çıkardığı işlerle ismini duyuran Hande Ünsal, bu yaz “ Oyna oyna” diyor. Şarkının oluşumunda Hande’ye Melda Gürbey eşlik etmiş. Düzenleme ise Hande Ünsal’ın müzikal yolculuğundaki birçok şarkıda imzası olan yetenekli aranjör Serkan Balkan’a ait. Ağır ama emin adımlarla ilerleyen Hande’nin önümüzdeki yıllarda yerini sağlamlaştırıp daha çok adından söz ettireceğini düşünüyorum. Genler aileden geldiği için başarılı olmama şansı zaten yok.

Yazının devamı...

BTS

24 Mayıs 2018

Geceye katılan isimlerin şıklık yarışına , sahnede performans sergileyenlerin yaratıcılığına veya organizasyonun ülkemizde yapılanlarla kıyasına girmeyeceğim. Benim dikkatimi çeken gece boyu adı geçtikçe çığlıkların havada uçuştuğu Koreli grup BTS oldu. Törenin en başında gecenin sunucusu Kelly Clarkson, salondaki seyirciye performans yapacak isimleri anons ederken , ne Jlo , ne Janet Jackson nede diğer katılan büyük isimler bu kadar büyük alkış aldı. BTS grubunun ismi anons edildiğinde resmen salonda fırtına koptu. 7 Koreli gençten oluşan grup, öyle lafta değil ciddi ciddi şu sıralar dünyayı sallıyor. Türkiye’de durum nedir diye baktığımda gördüm ki hayranlarının sayısı katlanarak çoğalıyor. Yalan yok daha önce hiç dikkatimi çekmemişti bu grup. Meğer ortalık yangın yeriymiş. 2012 yılında kurulan BTS, şu an dünyada en çok fan kitlesine sahip olan grupmuş. Bu fan kitlesine ARMY diyorlar. Yeni albümleri çıktığı anda ülkemiz dahil olmak üzere listeleri işgal eden grubun hayranları, onları kayıtsız şartsız seviyor ve nereye giderlerse destekliyor. Ödül töreninde şarkılarına eşlik eden , ağlayan , kendini kaybeden insanları görünce aklıma kendi gençliğimde popüler olan New Kids On The Block geldi. Onların konserlerinde de benzer manzaralara rastlanıyordu ama böylesi bir reaksiyon ben hiç görmedim. BTS’nin hayran kitlesi hiçbirine benzemiyor. Bu kitle ile onların sırtı yere gelmez. Ödül törenini izlerken bunu anladım.

 

 

ASİL GÖK’E DİKKAT

Merakla beklenen “Yıldız Tilbe’nin Yıldızlı Şarkıları” albümü uzun bir bekleyişin ardından nihayet çıktı. 39 şarkıcının seslendirdiği Yıldız şarkılarına gösterilen ilgiye bakılırsa uzunca bir süre bu projeyi dinleyip konuşacağız. Albümdeki şarkılar çıktığı ilk gün listeleri topluca işgal etti. Genelde yeniden başka şarkıcılar tarafından yorumlanan şarkılara özellikle o şarkıların çıktığı yıllarda dinleyip sevmiş kişiler pek sevgi dolu yaklaşmaz. Bende o gruptan sayılırım ama bu albümü dinlediğimde çoğunlukla keyif aldım ve yadırgamadım. Bana göre hem orijinalinden tatlar hem de yeni dokunuşların verdiği heyecanlarla ortaya güzel bir iş çıkmış. Özellikle yeni jenerasyonun sıfır şarkı tadında dinleyeceği modern aranjelerle bezeli renkli bir proje olmuş.

‘Bu projenin sürprizi kim?’ diye sorarsanız ben hiç düşünmeden Asil Gök derim. Albümde “ Hastayım Sana “ şarkısını seslendiren genç müzisyen , pesleriyle , tizleriyle şarkıyı öyle bir söylemiş ki sizi bulunduğunuz yerden alıp, bir efkar festivalinin tam ortasına bırakıveriyor. Ben o festivale her dinleyişimde katılıyor ve şarkı bitiminde halimden gayet memnun ayrılıyorum. Asil Gök, yıldızı günden güne parlayan ve bu işte omuz omuza yürüdüğü Derya Uluğ ile beraber yaptıkları şarkılarla hit makinası kıvamında çalışan genç bir müzisyen. Sosyal Medya’da şarkı söylediği anlarda çekilen videolarına baktığınızda zaten bu mevzuya kendini gönülden adadığını görebiliyorsunuz. Bu ismi yakında müzisyenliğinin yanında solist olarak da çok sık duyacağımızı düşünüyorum. Eminim ilk solo çalışmasının alt yapı çalışmaları başlamıştır bile. Yakın zamanda Derya Uluğ ile bir düet hiç fena olmaz hani? Hem arabesk hem batı gırtlağını bir potada çok güzel eriten Asil Gök, ustalıkla yaptığı, dinlerken yormayan, kıvam nağmeleri ile daha çok şarkı söylesin.

Yazının devamı...