"Serhat Tekin" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Serhat Tekin" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Serhat Tekin

Serhat Tekin

BTS

24 Mayıs 2018

Geceye katılan isimlerin şıklık yarışına , sahnede performans sergileyenlerin yaratıcılığına veya organizasyonun ülkemizde yapılanlarla kıyasına girmeyeceğim. Benim dikkatimi çeken gece boyu adı geçtikçe çığlıkların havada uçuştuğu Koreli grup BTS oldu. Törenin en başında gecenin sunucusu Kelly Clarkson, salondaki seyirciye performans yapacak isimleri anons ederken , ne Jlo , ne Janet Jackson nede diğer katılan büyük isimler bu kadar büyük alkış aldı. BTS grubunun ismi anons edildiğinde resmen salonda fırtına koptu. 7 Koreli gençten oluşan grup, öyle lafta değil ciddi ciddi şu sıralar dünyayı sallıyor. Türkiye’de durum nedir diye baktığımda gördüm ki hayranlarının sayısı katlanarak çoğalıyor. Yalan yok daha önce hiç dikkatimi çekmemişti bu grup. Meğer ortalık yangın yeriymiş. 2012 yılında kurulan BTS, şu an dünyada en çok fan kitlesine sahip olan grupmuş. Bu fan kitlesine ARMY diyorlar. Yeni albümleri çıktığı anda ülkemiz dahil olmak üzere listeleri işgal eden grubun hayranları, onları kayıtsız şartsız seviyor ve nereye giderlerse destekliyor. Ödül töreninde şarkılarına eşlik eden , ağlayan , kendini kaybeden insanları görünce aklıma kendi gençliğimde popüler olan New Kids On The Block geldi. Onların konserlerinde de benzer manzaralara rastlanıyordu ama böylesi bir reaksiyon ben hiç görmedim. BTS’nin hayran kitlesi hiçbirine benzemiyor. Bu kitle ile onların sırtı yere gelmez. Ödül törenini izlerken bunu anladım.

 

 

ASİL GÖK’E DİKKAT

Merakla beklenen “Yıldız Tilbe’nin Yıldızlı Şarkıları” albümü uzun bir bekleyişin ardından nihayet çıktı. 39 şarkıcının seslendirdiği Yıldız şarkılarına gösterilen ilgiye bakılırsa uzunca bir süre bu projeyi dinleyip konuşacağız. Albümdeki şarkılar çıktığı ilk gün listeleri topluca işgal etti. Genelde yeniden başka şarkıcılar tarafından yorumlanan şarkılara özellikle o şarkıların çıktığı yıllarda dinleyip sevmiş kişiler pek sevgi dolu yaklaşmaz. Bende o gruptan sayılırım ama bu albümü dinlediğimde çoğunlukla keyif aldım ve yadırgamadım. Bana göre hem orijinalinden tatlar hem de yeni dokunuşların verdiği heyecanlarla ortaya güzel bir iş çıkmış. Özellikle yeni jenerasyonun sıfır şarkı tadında dinleyeceği modern aranjelerle bezeli renkli bir proje olmuş.

‘Bu projenin sürprizi kim?’ diye sorarsanız ben hiç düşünmeden Asil Gök derim. Albümde “ Hastayım Sana “ şarkısını seslendiren genç müzisyen , pesleriyle , tizleriyle şarkıyı öyle bir söylemiş ki sizi bulunduğunuz yerden alıp, bir efkar festivalinin tam ortasına bırakıveriyor. Ben o festivale her dinleyişimde katılıyor ve şarkı bitiminde halimden gayet memnun ayrılıyorum. Asil Gök, yıldızı günden güne parlayan ve bu işte omuz omuza yürüdüğü Derya Uluğ ile beraber yaptıkları şarkılarla hit makinası kıvamında çalışan genç bir müzisyen. Sosyal Medya’da şarkı söylediği anlarda çekilen videolarına baktığınızda zaten bu mevzuya kendini gönülden adadığını görebiliyorsunuz. Bu ismi yakında müzisyenliğinin yanında solist olarak da çok sık duyacağımızı düşünüyorum. Eminim ilk solo çalışmasının alt yapı çalışmaları başlamıştır bile. Yakın zamanda Derya Uluğ ile bir düet hiç fena olmaz hani? Hem arabesk hem batı gırtlağını bir potada çok güzel eriten Asil Gök, ustalıkla yaptığı, dinlerken yormayan, kıvam nağmeleri ile daha çok şarkı söylesin.

Yazının devamı...

Sevda Gibi

17 Mayıs 2018

İlk sahne deneyiminin ardından çeşitli guruplarda solistlik yapan Beydemir , daha sonra bir gitar alıp , kendi müziğini yapmaya karar vermiş. 2016 yılında “Ay tenli kadın” şarkısının sosyal medya’da büyük ses getirmesi Ufuk Beydemir’in bir nevi dönüm noktası olmuş. Profesyonel olarak müzik hayatına ilk adımını bu sayede menajeri ve prodüktörü olan Engin Akıncı ile çalışmaya başlayarak atmış.

Beydemer’in ilk albümü Mayıs ayının başında yayınlandı. 11 şarkıdan oluşan “Sevda Gibi” çalışmasında yer alan tüm söz ve besteler kendisine ait. Onun için ‘alternatif rock müziğin gelecek vaat eden isimlerinden biri’ yorumları yapılıyor. Sesi, duruşu ve yaptığı müzik yaşına göre oldukça olgun. Ben albümü dinlerken sanki çok eskiden tanıyıp bildiğim birinin şarkılarını dinliyormuş hissine kapıldım. Hiç yabancılık çekmeden albümün içine girip , hikayelere dahil oluyorsunuz. Ufuk Beydemir çok ortalarda gözükmeyi ve kendini anlatmayı seven insan portresi çizmiyor bende. Sadece müziği ve sahnesiyle gözükmekten yana gibi geldi. Gün geçtikçe büyüyen bir hayran kitlesi var. Canlı müzik performanslarına ilgi oldukça fazla. Bence kendisi gelecek planlarının zeminini gayet sağlam inşa etmiş. Onu önümüzdeki yıllarda daha sık izleyip, dinleyeceğiz. Bu ismi yazın bir kenara.

‘OLMADI’ OLMUŞ

Bazı şarkılar sessiz sedasız hiç farkında olmadan kanınıza girer. Beşir Bayraktar’ın yeni şarkısı “Olmadı” işte tamda o sessiz sedasız dilinize takılan şarkılar kategorisinden olmuş. Sözü ve müziği Bayraktar’a, düzenlemesi Okan Akı’ya ait olan “Olmadı”nın video klip çalışması duayen yönetmen Kemal Başbuğ tarafından çekilmiş. Daha önceden “Tesadüf” isimli bir albümü ve “Biri Zamanı Durdurmalı” şarkısından oluşan single çalışması olan Beşir Bayraktar’ın yeni şarkısı “ Olmadı”nın Chill Trap Edition versiyonu şarkıyı bir başka dinleyip , sevmenize neden oluyor. Çevrede pompalanan şarkılardan sıkılmış ve “ yenilerden ne tavsiye edersin” diye soruyorsanız , ben size bir adet Beşir Bayraktar “ Olmadı” önerebilirim.

 

ROMALI REYHAN

Yazının devamı...

Mavi Düşler

10 Mayıs 2018

Bu şarkı 2018 yazında Nükhet Duru’nun bizlere hazırladığı üç single'lık projenin ilk parçasıymış. O zaman not alıyoruz sanatçının bu yaz bizleri bekleyen başka sürprizleri de olacak. Avrupa Müzik ve En Prodüksiyon işbirliğiyle çıkan “Mavi Düşler” cover bir şarkı. Radyoda sık sık rastladığınız Soha grubunun “Mil Pasos” isimli şarkısına Bora Ebeoğlu söz yazarken , aranjesini ise Cem İyibardakçı yapmış. Nükhet Duru’nun sesine çok yakışan şarkının orijinalinde duyduğumuz erkek vokalin görevini “Mavi Düşler”de son zamanlarda sosyal medya’da adını sıkça duyduğumuz Kaan Sekban üstlenmiş.

Yaz aylarında latin ritimlere sahip bir şarkının seçilmesi gayet doğru bir adım olmuş. Yağ gibi akan melodiye birde Nükhet Duru’nun kadife vokali eklenince ortaya lezzetli bir iş çıkmış. Umarım şarkıya farklı Dj’ler dijital ortam için versiyon yapar. Ben bu sayede ortaya daha farklı şeyler çıkacağını düşünüyorum. Mavi Düşler’in video klip çalışmasının yönetmeni Adem Doğan olmuş. Klipte Nükhet Duru yıllara meydan okumaya devam ettiğinin altını çizmiş. Bu şarkı ile yeni jenerasyonu da kucaklayacağını düşündüğüm Duru’nun diğer çıkacak çalışmalarının azılı hayranlarını memnun edecek klasik tarzında olacağından eminim.

 

GECENİN KRALİÇESİ MADONNA

Her yıl Mayıs ayında gerçekleşen ve ünlü isimlerin “ en çok ben konuşulmalıyım” iddiasıyla harıl harıl hazırlandığı ve en büyük moda etkinliklerinden biri olan Met Gala, New York Metropolitan Müzesi’nde geçtiğimiz Salı günü gerçekleşti. Her yıl farklı bir teması olan Met Gala’nın bu yılki teması "Kutsal Bedenler: Moda ve Katolik Hayal Gücü." oldu. Gecenin sonraki eğlencelerinde ev sahipliğini ise Amal Clooney, Rihanna, Donatello Versace ve Anna Wintour üstlendi. Kim Kardashian, Katy Perry, Nicki Minaj, Priyanka Chopra, Selena Gomez, Mindy Kaling, Anne Hathaway bu gece arz-ı endam isimlerden sadece birkaçı. Ama aklı başında kime sorarsanız sorun bu gecenin kraliçesi tabiki Madonna oldu. Met Gala bu sene pop dünyasına adımını attığından beri gerek kostümlerinde gerek video klip ve konserlerinde dini öğelere yer veren ve ‘Like A Prayer’ albümü çıktığı zamanlar başı oldukça ağrıyan Madonna için yapılmıştı adeta. O da bunu fırsat bilip “ Müsaadenizle bugün benim borum öter” dercesine Jean Paul Gaultier imzalı kıyafetiyle geceye katıldı.

Adeta bir kraliçe gibi karşılanan ve ilgi gören Madonna, gecenin sonunda sürpriz ama bana kalırsa olması gereken performansı ile Met Gala’ya imzasını attı. Kostümünden dansçılarına, korosundan koreografisine müzeyi son derece doğru kullanan Madonna, Like a prayer ile açtığı gösterisini Hallelujah ile bitirdi. İzleyenleri kendisine hayran bırakan teatral bir gösteri sunan pop ikonu ayrıca yeni çıkacak şarkısından ufak bir bölüm seslendirerek boş durmadığının sinyalini verdi. Bu arada bu sürprizi ile sevindiren Madonna umarım şu sıralar hayatının büyük bir bölümünü geçirdiği Lizbon’da bu sene gerçekleşen Eurovision yarışmasında da bir gözükür. Geçen sene Justin Timberlake konuk olarak çıkmış ve ertesi gün Avrupa listesinde şarkısı bir numara olmuştu. Madonna hadi yeni şarkını o gece seslendir ve sevindir.

Yazının devamı...

Bu yılın en şirin şarkısı ondan geldi

3 Mayıs 2018

Bu yolculuğunda kendisine eşlik eden sağ kolu aynı zamanda eşi Sinem’in de fikirlerini , pratikliğini ve yaratıcılığını takdire şayan bulurum. Kısaca Türkmen ailesini bir başka severim diyeyim ve sadede geleyim.

Bu güzel ailenin şirin kızlarından üç yaşında olan Nil Rona’nın ilk single çalışması geçtiğimiz günlerde çıktı. Böyle bir fikrin Türkmen ailesinden çıktığını görünce şaşırdık mı? Şaşırmadık. “Nil Rona'nın Rüyaları” ismiyle yayınlanan şarkı, Nil Rona'nın uyurken gobili şeklinde sayıklamalarının kaydının alınıp, müzisyen ve aranjör Aytaç Özgümüş'e gönderilmesi sonucunda şekillenmiş. Özgümüş öyle güzel düzenlemiş ve Nil Rona’nın vokalleri öyle güzel editlenmiş ki ortaya çok güzel bir çocuk şarkısı çıkmış.

Dinlerken suratımda kocaman bir gülümseme ve akabinde şarkıyı ezberleyip gün içinde kendimi mırıldanırken bulduğumu itiraf edebilirim. Gökhan Türkmen’in sosyal medya paylaşımlarında dikkat edenler görecektir ki Nil Rona’nın ritim duygusu ve kulağı gayet iyi. Bu ilk çalışması minik arkadaşlarına bir selam niteliği taşısa da ilerleyen zamanlarda armut dibine düştü diyeceğimiz günlerin yakın olduğu tahmin etmek hiç zor değil. Animasyon karakteri şeklinde oluşturulan “Nil Rona’nın Rüyaları”nın kapak illüstrasyonu Güneş Arık imzası taşırken, Youtube video animasyonu Cihan Erel tarafından gerçekleştirilmiş. Nil Rona'nın Rüyaları projesinin ardından farklı konseptlerde çalışmalarında dinleyicilere sunulacağı müjdesi verilmiş. Türkmen ailesi yaparsa yine enteresan şeyler yapar diyerek beklemedeyiz. Bu arada Gökhan Türkmen, Zorlu PSM Caz Festivali kapsamında 9 Mayıs Çarşamba akşamı kendi orkestrası GT Band ile yapacağı performans kaçmaz. '' Prova '' ismini verdiği konsepti ile interaktif ve özel bir konser hazırlamış. Ajandaya not edilsin.

 

ŞİMDİ

90’lı yıllarda dinleyip , sevdiğimiz isimler yeni çalışmalar çıkarınca ailenden biri yapmışçasına seviniyorsun. En azından bende öyle bir his uyanıyor. O yıllarda hayatlarımıza fon müziği olmuş şarkıların sahipleri ile güzel zamanlar geçirdik. Bu isimlerden kimileri köşelerine çekilirken kimileri ise çalışmaya devam etti. O zamandan günümüze müzikle bağlarını koparmayıp üreten insanları bir tık fazla sevdiğimizi bir kenara yazalım. Elif Karlı bunlardan biri. “Bizim oranın adetleri” diye ellerimizi kaldırıp az eğlenmedik hani şarkısıyla. Elif Karlı müzikten hiç kopmadı aslında. Gerek albüm gerek single olarak varlığını bu piyasada belirli aralıklarla hep sürdürdü. Pop müziğin yanı sıra sesinin bir başka güzel gittiği arabesk çalışmalarda yapan şarkıcı , 2018 yılına geldiğimizde 3 şarkıdan oluşan yeni çalışmayla yeniden pop müzik rotasına girdiğini müjdeledi. “Şimdi” isimli çalışmasını ilk defa albüm yapıyormuşçasına heyecanla hazırladığını söyleyen Karlı , arayı bundan sonra çok açmayacağının sinyalini veriyor.

Yazının devamı...

O kendi yolunda gidiyor

26 Nisan 2018

Rengarenk bir albüm bizleri bekliyormuş. Farklı aranjörlerle çalışılan albümde Aydilge’nin içindeki birden fazla kadının dünyalarına tanık olacakmışız. “ El alem ne der umursamadan kendi yoluna gidenlere” cümlesiyle dinleyiciye ithaf edilen “ Kendi yoluma gidiyorum” şarkısının aranje ve mixlerinin altında Kolpa grubundan tanıdığımız  başarılı müzisyen Samuray Gökçe’nin imzası var. Şarkının rengarenk ve eğlenceli klip çalışmasının yönetmenliğini Erdi Sevinç yapmış.


 
Aydilge’nin kendine has yorumu ile şarkı çıktığının ilk haftası listeye güzel bir giriş yaptı. Müzik dünyasına girdiğinden beri tıpkı yeni şarkısında dediği gibi kendi yolunda giden Aydilge’yi istikrarı ve müzik aşkından dolayı tebrik etmek lazım. Bozulmadan , tarzını eğip bükmeden bu müzik dünyasında var olmak o kadar kolay değildir. Aydilge bunu başaran ender insanlardan biri. Yeni albümü şimdiden hayırlı olsun.

 

İGF 2018Mayıs ayı geldi çattı. Haliyle festival haberleri birer ikişer gelmeye başladı bile. Bunların içinden gerek içeriği gerekse konuk olan isimleri ile benim en çok merak ettiğim İstanbul Gençlik Festivali, 2 Mayıs Çarşamba günü başlıyor.


Yazının devamı...

Oy nenni Coachella

19 Nisan 2018

Ülkemizden de birçok kişinin izlemek için gittiği festivalin en çok ilgi gören performansı Beyonce oldu. Merak ettim izledim. Orkestrası , sahne kurulumu ve dansçıları yine dört dörtlük olmuş. Konser sırasında iki kere kostümünün azizliğine uğramasına rağmen profesyonelliği ile bu talihsizliği başarıyla kotaran bir Beyonce gördüm.Sosyal medyadaki aşırı övgülerin ise Beyonce’yi bir süredir canlı görmemenin verdiği heyecan ve hasrete bağlıyorum. Çünkü bakıldığında her zamanki Beyonce konserlerinden farklı bir manzara yoktu. Ne eksik ne fazla. Bazen izlerken sıkıldığım bile oldu. Bu arada böyle büyük organizasyonlarda Beyonce’nin yanına eski Destiny’s Child grubunun üyelerini almasını bir tek ben mi samimiyetsiz buluyorum? Ne demek istediğimi ancak performanslarını dikkatlice izleyenler anlayacaktır.

 

Festivalin bir diğer merak ettiğim ismi Cardi B.’nin konseri oldukça eğlenceli geçmiş. Gündüz saatlerinde sahne alan Cardi B. , karnı burnunda haliyle yaptığı twerkler şahsen benim yüreğimi ağzıma getirdi. Hamile olarak sahneye çıkmasında şu an için bir sorun olmayabilir ama twerk yapması konusunda endişelenen eminim tek ben değildim. Gelelim Cardi’nin ilk büyük seyirci kitlesi ile buluştuğu festival performansına. Şunu net bir şekilde söyleyebilirim ki Cardi’yi seyirci oldukça sevmiş. Yeni albümü çıkalı 1 hafta olmasına rağmen tüm şarkılara izleyiciler ezbere eşlik ediyor.


Yazının devamı...

Cardi B. olayı

12 Nisan 2018

Striptiz kulüplerinden müzik listelerine jet hızıyla geçiş yapan Cardi B. Geçmişte yaşadığı zorlu hayatı insanlarla paylaşmaktan çekinmeyen , komik , ağzına geleni filtresiz söyleyen bir karakter. Kimilerine göre oyun oynayıp gerçek yüzünü saklıyor. Kimileri ise onu rap müziğin yeni kraliçesi ilan ediyor. Ben birkaç röportajını izledim. Halini ve tavrını merak ediyordum. Kendine has konuşma tarzı , arada çıkarttığı garip sesler , bolca kikirdemesi onu diğer hanım şarkıcılardan duruş olarak ayırdığı bariz. Vücut olayına baktığımızda Amerikan magazin basının haberlerine göre Cardi’nin göğüs ve kalçası tamamen ameliyatlıymış. Tüm bunlar birleştiğinde ortaya ilginç bir figür çıkıyor.

Geçen sene çıkardığı ilk single “Bodak Yellow” ile tozu dumana katan , Grammy adaylıkları ile adından söz ettiren bu hanım kızımızın geçtiğimiz günlerde 13 yeni şarkıdan oluşan ilk albümü “ Invasion of privacy” çıktı. Albüm Amerikan listelerinin en tepesine çıktığı gün yerleşti. Albüm sosyal medyadan Rihanna dahil birçok ünlü ismin desteğini aldı. Cardi B.’nin bu derece desteklenmesi ve aşırı büyütülmesi bana biraz garip geliyor. Özellikle yıllarını bu işe adamış kadın rapçilerden sonra kısa sürede bir tahta böyle rahatça yerleştirilmesinin altında başka başka nedenler arıyorum. Albümü dinledim ve “ I like it” şarkısının single olarak çıktığı dakika hit olacağının garantisini veriyorum. Bunda en büyük pay şarkıda kullanılan hepimizin bildiği bir sample. Dinleyince anlayacaksınız.

Şu sıralar hamile olan Cardi’nin bu yüzden bir süre ortalarda çok görüneceğini sanmam. Hal böyle olunca gözler yakında yeni albümünü çıkaracak olan Nicki Minaj’a çevriliyor. Son yıllarda yerini sağlamlaştıran Minaj’ın Cardie konusunda çok güzel şeyler düşündüğünü zannetmiyorum. Eminim yeni çıkacak albümünde bol bol Cardie B. göndermeleri dinleyeceğiz. Bu durum ikili arasında sürtüşmelerin magazin basınına bol bol malzeme çıkaracağının garantisi. İki rapçi kadının yeni albümünün listede nasıl kapışacağını zaman gösterecek. İzlemesi keyifli bir maç başlıyor.

Dinlemeden geçmeyin

The Weeknd mini bir albüm çıkarmış. “My dear melancholy” isimli 6 şarkıdan oluşan bu çalışma tabiri caizse The Weeknd’in arabesk bir döneminin ürünü. “ Ne acı çekmişsin be arkadaş” dedirten slow şarkıların barındığı bu mini albüm , özellikle gece dinlendiğinde duygusal açıdan bi hayli sallıyor insanı.

Emrah Karaduman’ın iki İngilizce şarkıdan oluşan çalışması “ Believe in me”yi çok beğendim. İlk klip, single ile aynı ismi taşıyan şarkıya gelmiş. Diğer şarkı “Destinesia” ise etnik vokalleriyle yine sağlam bir dans şarkısı olmuş. Emrah Karaduman’ın yaz aylarında çıkaracağı ve birçok sevilen şarkıcının yer alacağı albümün çalışmaları ise son hız devam ediyor.

Oyuncu oluyor

Yazının devamı...

FlashForward

5 Nisan 2018

Bedük’ün 10 şarkıdan oluşan yeni albümünün Gravity ve We Dance isimli 2 şarkısı geçtiğimiz günlerde dijital ortamda görücüye çıkmıştı. Ben bu iki şarkıyı duyunca yeni albümün tamamı için oldukça heyecanlandım. Bedük yine yapmış yapacağını. Umarım bu çalışma ile ülkemiz haricinde yurtdışında da güzel başarılara imza atar.


 

İlk klip Gravity parçasına çekilmiş. Yine yaratıcılık konusunda enteresan bir iş çıkarmıştır diye düşünüyorum. Bunu klip çıkınca hep beraber göreceğiz. Albümde ayrıca hepimizin özellikle eğlenceli klip çalışması ile sevdiğimiz Automatik şarkısının çıkışının 10. yılı olması sebebiyle parçanın 2018 versiyonu Automatik X de yer alıyor. Azimli ve yenilikçi duruşuyla müzik dünyasında başka bir yerde durduğunu düşündüğüm Bedük , yeni albümü FlashForward ile Avrupa müzik dünyasında neler yapacak zamanlara göreceğiz. Londra’da müzikseverlere albümün ilk konserimi veren müzisyenin Türkiye’deki konserini merakla bekliyorum.

 

Bi Gülüşü

Zeynep Dizdar’ın yeni şarkısı “ Bi Gülüşü” geçen hafta piyasaya çıktı. Söz ve müziği Aras Demirci ve  Faruk K'ya, düzenlemesi Atınç Tombak’a ait şarkıda Zeynep Dizdar günümüz müziğine sadık kalmaya devam etmiş.

 

Yazının devamı...