"Serhat Tekin" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Serhat Tekin" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Serhat Tekin

Serhat Tekin

En uzak yakın

18 Nisan 2019

Onu yakından takip edenler geçmiş yıllarda ilk yaptığı şarkıları kendi web sitesinden ve artık tarihe karışmış olan myspace adresinden dinleme olanağına sahipti.  Dinlediğimde bana hep Tori Amos ve PJ Harvey havaları estiren Goncagül Sunar’ın müziği umarım bu ilk albümü ile daha geniş kitlelere ulaşır. Sadece oyuncu olarak tanıyanlar yaptığı müziğini dinleyince onu bir başka sevecek diye düşünüyorum.

8 şarkının yer aldığı ‘ En uzak yakın ‘ albümündeki söz ve besteler Goncagül Sunar’ın kendisine ait.  “Derdim iyi müzik yapmak, şarkı yazmak ve şarkı tasarlamak. Uzun emek ve yaratım sonucu kendime ait olan şarkıları söylemekti” diyen Sunar , albümden ilk video klip çalışmasını sözü ve müziği kendisine , düzenlemesi Caner Karamukluoğlu’na ait olan ‘ Nerdeydin ‘ şarkısına Diyar Şahin ve Emre Soydaş yönetmenliğinde çekmiş. Bir kulak verin beğeneceksiniz.

AŞK SENİN NEYİNE

90’lı yılları dibine kadar benim gibi yaşayanların gönlünde Nalan’ın yeri bir başkadır. İstanbul gece hayatının nezih ve güzel olduğu , seçeneklerin gırla sunulduğu zamanlarda Nalan her zaman izleyicisi en çok olan şarkıcıların başında geliyordu. ‘ Haydi Nalan’a gidiyoruz ‘ diye evden çıkıp az eğlenip efkarlanmadık. Nalan müzikal kariyeri boyunca hep şarkı söyleyip üreten tayfadan oldu. Art arda çıkardığı şarkılar nokta atışı olup dillere düştü. Kendisi için piyasadan uzak kaldı denilse de bence belirli aralıklarla her zaman üretimde olmaya devam etti. Zamanı kendi tarzı ile yoğurup dinleyicisini her daim mutlu etmesini bildi.

Şimdi yeni albümü ile tekrar aramızda olan Nalan’ı yeniden dinlemek pek keyifli geldi. İlk çıkış şarkısı unutulmaz Nalan hitlerinden olan ‘Yaralandım’ın yeni versiyonu olmuş. Albümde bu şarkının hem house hem de Kutsi ile yapılmış düet hali var. Klip tercihlerini Kutsi ile yaptığı düetten yana kullanmışlar. Ben house versiyonuna çekilseydi daha iyi olurdu çünkü bu şarkı düet olunca eski büyüsünü kaybetmiş gibi. ‘Yaralandım’da Nalan’ın baştan sona can acıtan , kalp sızlatan okumasına alışmış biri olarak başka bir ses ile birlikte duyunca o hissi tekrar yakalayamadım.

Albüm ile aynı ismi taşıyan ‘ Aşk senin neyine ‘ ve ‘Kendi düşen ağlamaz ‘ benim albümde en çok sevdiklerim arasında. Nalan iyi ki yeniden aramızda ve aralıksız üretime devam eder.

OLAYLARA GEL

Sibel Tüzün yeni şarkısı ‘ Olaylara gel ‘ ile yaz ayının kendisi için oldukça hareketli geçeceğinin sinyalini vermiş gözüküyor. Sözü ve müziği Sadettin Dayıoğlu’na ait olan Olaylara Gel’in düzenlemesini Aytun Gelgin yapmış. Şarkının remix versiyonu ise Hakan Caneroğlu'na ait. Sibel Tüzün’e gitarda Aytun Gelgin, bas gitarda Levent Candaş, davulda Serkan Ayman,  klavyelerde Cengiz Baltepe eşlik ediyor.

Yazının devamı...

Ruhum bela

11 Nisan 2019

Can Bonomo'nun yeni albüm kayıtları The FatLab'de Ali Rıza Şahenk tarafından yapılmış. Albümde bulunan 7 şarkının düzenlemesini Can Saban, 2 şarkının düzenlemesini Sabi Saltiel ve 1 şarkının düzenlemesini sahnede kendisine eşlik eden arkadaşı Emre Kula yapmış. Özge Fışkın ve Fatma Turgut albümdeki şarkıların bazılarında hem vokal yapmış hem de vokal koçluğunu üstlenmiş.

Bu devirde klip çekilmemiş şarkılar şarkıcının sıkı hayran kitlesi haricindeki kesime maalesef kolay ulaşamıyor. Can Bonomo’nun müziği ile henüz tanışmamış olanların dinlemesi gereken şarkılar açısından umarım bu albüme  bolca klip çekilmeli diye düşünüyorum.

Hayvan

Bu hafta dinlemekten keyif aldığım bir diğer çalışma Bedük’ten geliyor. 2016 yılında çıkarttığı ‘Bi Dans Etsek’ albümündeki ‘Oynayalım’, ‘Bi Dans Etsek’ ve MFO’nün ‘Sude’ şarkısına yaptığı coverdan tam üç sene sonra tekrar Türkçe bir şarkıyla geri dönen Bedük bu sefer ‘ Hayvan’ diyor.

Bedük, “Hayvan” şarkısında  her insanın  içinde  bulunan ama toplum kuralları gereği sürekli kontrol etmek  durumunda olduğu hayvanı, içgüdüsel tarafıyla ikilem yaşayan birinin gel gitlerini anlattığını söylemiş.

Söz müzik ve düzenlemesi kendisine ait olan şarkının single kapak görseli ve video klip yönetmenliğinde ise yine Bedük imzasını görüyoruz. Klipte sosyal medya hesabından takipçilerine yer veren Bedük’e eşlik eden bir diğer isim ise genç oyuncu Uğur Kurul olmuş. Kurul klipte öyle güzel kendini bırakıp dans etmiş ki insanın gece dışarı çıkıp eğlenesi geliyor. Kısaca Bedük yine hüsrana uğratmayıp zımba gibi dans şarkısı ile geldi.

Yazının devamı...

Film olmuş şarkılar

29 Mart 2019

‘Bana yalan söylediler ‘ Erdem Yener’in en başından beri şarkılarında oluşturduğu tarzı ile birleşince yeni bir şarkı gibi tınlamış. Genelde günümüzde şarkılar cover yapılırken dengeler iyi kurulmadığında ortaya nahoş durumlar çıkabiliyor. Erdem Yener hem modern hem de özden uzaklaşmadan o dengeyi öyle güzel oturtmuş ki ortaya dinlemesi gayet keyifli bir iş çıkmış.


İşin görsel yanında Yener’in oyuncu kimliği devreye giriyor ve geçmişe hoş bir selam çaktığı ‘ Bana yalan söylediler ‘in retro videosu karşımıza çıkıyor. Klipte Yener’e oyuncu Aylin Kontente Kul, İzzet Öz ve yakın arkadaşları eşlik etmiş. ‘Erdem Yener o zamanlarda yaşasaydı nasıl olurdu?’ sorusunun cevabına tanık olduğumuz video klip çalışması izlerken yakaladığınız detaylar sayesinde yüzünüzde tatlı gülümsemelere neden oluyor.

Ben Erdem Yener’i oyunculuğundan önce müzikal çalışmaları ile tanımış biri olarak bu projenin kendisine müzikal alanda yeni dinleyici kitlesi kazandıracağını düşünüyorum. Dinlemesi ve izlemesi gayet keyifli bir albüm olduğunun sinyalini bu ilk çalışma ile fazlasıyla veren Yener’in ‘Film olmuş şarkılar’ albümündeki diğer şarkılarını ve neler yapacağını merakla bekliyorum.

İrem’den yeni proje

İrem Derici yeni şarkısı ‘ Meftun ‘ ile efkar katsayısını arttırırken boş durmuyor ve alttan sessizce yeni şarkılarını hazırlıyor. Yakın arkadaş olunca haliyle bu hummalı çalışmaları yakından takip etme şansına sahip oluyorsunuz.

Yazının devamı...

Çok bekletme kraliçe

7 Mart 2019

Heyecanlı bekleyiş sürerken Madonna’nın sosyal medya hesabından bize sunduklarına baktığımızda her bir paylaşımının yeni Madonna albümünün şifrelerini verdiğine şahit oluyoruz. Mesela siyah perukla çekilen videolardan anlaşılıyor ki daha önce belirtildiği gibi uzunca bir süredir yaşadığı Portekiz’in esintilerine müziğinde bolca rastlayacağız. Kolombiyalı Maluma ile stüdyodan paylaştığı fotoğraf ise bu birlikteliğin kimin albümünde yer alacağı konusunda merak uyandırıyor.

Son duyumlar Mayıs ayında ilk single’ın çıkacağı yönünde. Ve yine Mayıs ayında İsrail’de yapılacak olan Eurovision şarkı yarışmasında konuk olarak sahne alacağının açıklanması , yeni şarkıların Avrupa promosyonu için biçilmiş kaftan olacağını işaret ediyor.

BARDAK TAŞIYOR

Can Bonomo, önümüzdeki ay çıkması beklenen “Ruhum Bela” isimli 5. albümü öncesi, “Bardak Taşıyor” şarkısını dinleyicisiyle paylaştı.

Sözü ve müziği Bonomo’ya , düzenlemesi ise Can Saban’a ait olan şarkısını çok severken video klip çalışmasına ayrı bir  bayıldım. Yakın çevresi ve hayranlarının yer aldığı videonun enerjisi ilk izleyişte karşı tarafa geçiyor. Yönetmen Onur Işıksalan’ı bu yüzden ayrıca tebrik ediyorum.

Yazının devamı...

Çaresizim

7 Şubat 2019

Geçmişte Athena, Göksel, Nil Karaibrahimgil, Yalın, Candan Erçetin, Seksendört, Ceza ve Mabel Matiz gibi isimlerin albümlerinde imzası bulunan Alper Gemici, aynı zamanda İskender Paydaş, Alper Erinç ve Çağlar Türkmen gibi aranjör ve prodüktörler ile uzun dönem çalışma fırsatı bulmuştu. Şimdi tüm bu deneyimlerini solo devam edeceği müzik hayatında yeni işlerine aktaracak olan Gemici’nin ‘ Çaresizim ‘ isimli yeni şarkısı Ünlü Mamuller Yapım etiketi ile tüm dijital platformlardan dinlenebilir.

 

Virgül

 

Gökhan Türkmen’in ‘Virgül’ projesinin ilk ayak seslerini Ocak ayında yayınladığı  “İhtimaller Perisi” ile duymuş ve heyecanlanmıştık. Geçtiğimiz günlerde diğer iki yeni şarkı ile birlikte ‘Virgül’ arşivimizdeki yerini aldı.

 

Basın bültenine ‘ Her şey bir virgül ile başlar ‘ cümlesi yazılmış. Ne de güzel özetlenmiş mevzu. Bu projenin ismini ilk duyduğumda bu şarkıların bundan sonra bizi bekleyen yeni melodilere bir girizgah niteliği taşıdığını düşünmüştüm. Biraz akustik, biraz elektronik, dinlemesi ve keşfi keyifli düzenlemeler barındıran bu çalışmadaki şarkıları kulaklıkla dinlemenizi tavsiye ederim. Katman katman her dinleyişte farklı yerlerini seveceğinizi düşündüğüm şarkılarda Gökhan Türkmen ve GT Band’in bu işe ruhunu yine fazlasıyla kattığını görüyoruz.

 

Yazının devamı...

Deliler

31 Ocak 2019

‘Deliler’ isimli yeni şarkısı ile Berkay diskografisine tertemiz bir pop şarkısı eklemiş. Yağ gibi akıp gidiyor. İnsanın dinledikçe dinleyesi geliyor. Sinan Akçıl imzalı şarkının düzenlemesini Çağrı Telkıvıran yapmış. Son imza her zaman aranjede biter ve bu imzayı Çağrı gayet güzel atmış.

Sinan, Berkay ve Çağrı üçlüsünden dinlemesi gayet keyifli işler çıkıyor. Aralarındaki bu sinerji hep devam etsin.

 

SANA SAKLADIM

Bazı seslerden dinlediğimiz şarkıları sorgusuz sualsiz hafızamıza alıp, benimseriz. O seslerin söylediği şarkılar bünyede hiç yan etki yapmaz. Bana kalırsa Aslı Demirer bu kategoride varlık göstermeye aday isimlerden. Ondan duyduğum hiç bir şarkıya yabancılık çekmiyor, hemen eşlik etmeye başlıyorum.

Söz ve müziği Aslı Demirer ve Mert Carim’e, düzenlemesi Serkan Ölçer’e ait olan ‘Sana Sakladım’ isimli yeni şarkıda yukarıda anlattığım durum değişmedi ve dinler dinlemez playlistime ekledim. Şarkıda ‘ En acı şarkımı daha sana yazmadım ‘ diyen Demirer’e birde yazsa efkarın kaçıncı boyutuna geçeceğiz diye sormadan edemiyor insan. Zira şarkının özellikle sözleri ‘ Ah be ‘ dedirtiyor ilişki konusunda gönlü kırık dinleyiciye.

Yazının devamı...

Ayrılırken tanışalım

17 Ocak 2019

Kitapta yer alan olayların sadece avukatlık mesleği açısından ele alındığını düşünmeyin. Ayşegül Mermer yeri geldiğinde bir kız çocuğu, yeri geldiğinde kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan güçlü bir kentli kadın bakış açısıyla değerlendirmiş gözlemlerini.

Mermer kitap ile alakalı “Tanık olduğum bende derin izler bırakan hikâyeler raflardaki tozlu dosyalarda kapanıp gidemezdi. Her biri birer hayat dersi olan bu hikâyeleri okuyucularımla paylaşmalıydım. Her çiftin yaşadığı basit ama evlilikte yıkıcı fay hatları oluşturan bu detayları okurken ‘son bir şans daha’ diye düşünmenize yardımcı olması dileğiyle...” demiş. Bu hikayeleri paylaşarak çoğu insana  kendi çıkmazları ile karşılaştırma şansı tanıyarak çözüm yolları sunmuş ve sorunları yeniden değerlendirmeleri için fırsat tanımış.

Okudukça benzer durumları yaşayan ya da yaşamaya meyilli insanların iki kere düşünmelerine neden olacağını düşündüğüm bu kitabın bir başka güzel yanı ise satışından elde edilecek gelirin sokak hayvanları için harcanacak olması.

 

DERYA

Ege Çubukçu sessizliğini zımba gibi bir albüm ile bozmuş. Kendisini yıllardır severek takip ederim. Bana kalırsa kariyerinde hep nokta atışı işler yapmıştır.  Özellikle Ayşe Hatun Önal misafirliğindeki şarkılarında zamanında az yerimizde bir o yana bir bu yana sallanmadık. Yıllar içinde çalışmalarını dinleyici ile aralıklarla paylaşsa da esaslı ve şaşalı dönüşü bu albüm ile yapıyor diyebiliriz.

Yazının devamı...

Bu hesap tutar mı?

20 Aralık 2018

20 yılı aşkın bir sürede farklı sektörlerdeki şirketlerde yöneticilik yapan Cemil Demirbakan, müzik kariyerini profesyonel iş hayatıyla eş zamanlı olarak yürütüyordu. Geçtiğimiz yıl iş yaşamına bir süre ara vermeye karar veren şarkıcı, müzik kariyerine kaldığı yerden devam etmek için sahalara geri dönmüş. Bu yeni dönemin ilk ürünü ‘ Bu hesap tutar mı?’ ismini taşıyor. Sözlerini Erim Sezgin’le birlikte yazan Demirbakan, şarkının bestesine de imza atmış. Peki kimdi Cemil Demirbakan? Birazdan yazacağım bilgilerle hepiniz eminim ‘ Aaa evet şimdi hatırladım!’ diyeceksiniz.

Yüksek Sadakat’in ilk solisti olan Cemil Demirbakan, “Belki üstümüzden bir kuş geçer”, “Döneceksin diye söz ver”, “Kafile”, “Aklımın iplerini saldım”, Meyra ile düet yaptığı “Ağlandın ya” ve “ Ceviz Ağacı” gibi zamanında çok bilinen ve sevilen şarkılara sesini veren bir müzisyen. Onu öyle magazin programlarında , sansasyonel söylemlerle gündem olmaya çalışırken görmediğiniz için çoğunlukla söylediği şarkılardaki sesiyle , şarkılarıyla hatırlıyoruz.

Müzik hayatına yeniden dönüşünü müjdelediği yeni şarkısı ‘ Bu hesap tutar mı?’ için Demirbakan , “ Bugüne dek iş hayatında çok farklı yönetici pozisyonlarında çalıştım. Müzik her zaman bu hayata eşlik eden, beni motive eden ve belki de olaylara farklı bakmamı sağlayan sihirli bir güçtü. Şimdi müziğe ağırlık verdiğim bu dönemde ister istemez geçmiş yaşanmışlıklar şarkılarıma tat katıyor ve yön veriyor. Hepimizin yaşadığı, özellikle de 08.00 -18.00 saatleri arasına sıkışan insanları ve duygularını yeni şarkımda dile getirdim. Bir anlamda ışıltılı ve zengin görünen plaza yaşamların mutsuzluklarını, isyanlarını anlatmak istedim’ demiş ve gayet iyi etmiş. Mutlu olduğu müzik platformuna tekrar dönen müzisyenin yeni kararını kutluyor ve kendisinden ileriki zamanlarda yine yeni güzel düetler bekliyorum. Demirbakan’ın sesi düet şarkılara bir başka yakışıyor. Yeniden hoş geldin Cemil Demirbakan.

 

UMARSIZ BİR REYHAN KARACA

Geçtiğimiz haftalarda ön bilgisini verdiğim yeni Reyhan Karaca şarkısı ‘ Umarsız ‘ dijital platformlarda yerini aldı. İlk kez söz ve bestesi kendisine ait bir şarkıyı seslendiren Karaca’nın yeni şarkısının düzenlemesini Emre Gören yapmış. Gayet saf , katıksız bir pop şarkısı olan ‘ Umarsız ‘ Reyhan için yeni bir dönemin başlangıcı niteliği taşıyor. Kendi hayatından gerçek kesitleri kaleme döktüğü şarkı, bundan sonra  yapacağı işler konusunda Reyhan’a güç vermiş.

Yazının devamı...