"Savaş Özbey" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Savaş Özbey" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Savaş Özbey

Hadi gölde koşalım

Runfire Cappadocia için Ürgüp Göreme’den başlanıp Tuz Gölü’ne, oradan tekrar başlangıç noktasına koşulacak. 260 kilometrelik parkuruyla dünyanın en zor 25 koşusundan biri olan bu ultra maratondan önce, gidip parkuru test ettik. Gözünüzde büyütmeyin, farklı farklı alternatifler var, siz de yapabilirsiniz. Yıldızların altında sabahlayıp, sırtınızda erzağınız, kendinizle yarışmaya var mısınız?

Yalınayak koşan da var, 88 yaşında olan da


RAKİPLERDEN RAKİP BEĞEN


- En azimlisi: Soroen Kruse Lilleoere
Tip 1 diyabet hastası. Düzenli insülin iğnesi yapa yapa bugüne kadar 40 maraton bitirdi.
- En cıbılı: Yalınayak Ted Mcdonald
Son yedi yılını çıplak ayakla uzun mesafe koşmaya adadı. Kitap ve makalelere konu olmuş bir arkadaş.
- En medyatiği: Yonca Tokbaş
Kırmızı rujlu hayalperest Kelebek’te yazıyor. Bazen daha yarış bitmeden videosunu sosyal medyaya yüklemiş oluyor.
En delikanlısı: Safder Kartoğlu
Yaş 88, günde koşulan kilometre 5-30... 2004’te kaybettiği eşinin Çanakkale’deki mezarına her yıl yarı maraton koşarak gidiyor.


Her sporcuya göre bir parkur var


ZORLUKLARDAN ZORLUK BEĞEN


EN BASİT PARKURLAR


- Keşif yarışları (28 Temmuz-2 Ağustos): Tırışkadan teyyare/maksat spor olsun bir yarış. Beş gün boyunca 80 kilometrelik parkuru tamamlıyorsunuz. Günde ortalama 15-20 kilometre ediyor. Yani her beş-altı kilometrelik etabı, üç-dört saatte katetmeniz gerekiyor. Yürüseniz bitiyor. Bu yuzden durup fotoğraf çeken de mevcut, meyve toplayan da.
- Şirket yarışları (28 Temmuz-2 Ağustos): Bu kategori yıl boyunca ofiste omuz omuza çalışıp omuzları kulunç tutanlar için. Dörder kişilik takımlar kuruyor, dört günde ortalama 15-20 kilometre koşuyorsunuz, daha doğrusu yürüyorsunuz. Çaylar şirketten!

ORTA ZORLUKTA PARKURLAR


- Zorlu gün yarışı (29 Temmuz-1 Ağustos): Ultra maraton macerasını tek bir etaba sığdırmak isteyenler için tasarlandı. Bir günde 104 kilometrelik tek uzun etabı koşacaklar. Sereflikoçhisar’dan başlıyor, Tuz Gölü üzerinden geçerek Ulukışla’da sona eriyor. Yiyecek-icecek desteği organizasyon tarafından karşılanıyor.
- Hazırlık yarışı (25 Temmuz-2 Ağustos): Niyetiniz var ama ultra maratona kendinizi henüz tam hazır hissetmiyorsunuz... Bu, tam size gore. Her etapta yaklaşık 15-20 kilometre olmak üzere 120 kilometre katediyorsunuz ama yiyecek-içecek gene şirketten.


Harbi harbi maraton !

RFC ULTRA MARATON


- Koş babam koş (25 Temmuz-2 Ağustos): Bireysel strateji planı yapmanız lazım, toplam altı etapta yaklaşık 260 kilometre koşacaksınız. Bu da günde 25-40 kilometre demek. Yarış boyunca tüm ihtiyaçlarınızı (yiyecek dahil) sırt çantanızda kendiniz taşıyorsunuz. Bir keresinde bakkaldan çikolalata alırken yakalanan bir uyanık anında diskalifiye edildi.

X