"Ömür Kurt" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ömür Kurt" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ömür Kurt

Çocukların hakları varsa anne babaların da var

Daha önce ‘Kız Çocuk Hakları Bildirgesi’ ile ‘Erkek Çocuk Hakları Bildirgesi’ kitaplarını yayımlayan Yapı Kredi Yayınları bu kez ‘Anne Hakları Bildirgesi’ ve ‘Baba Hakları Bildirgesi’ kitaplarını çocuklarla buluşturdu. Dördü de çocuk kitabı, ama bence anne babalarla birlikte okunmalı.

Kalıplaşmış yargılarımız var bizim. Sözgelimi kızların pembe, erkeklerinse mavi giymesi gerektiğini kaydetmişiz zihnimize. Kız çocuklarının arabalarla oynayamayacağı veya sadece oğlan çocuklarının ‘süper kahraman’ olabileceği gibi kalıplarımız var. Oysaki çocuklar istedikleri renkleri giymeli, istedikleri oyuncaklarla oynamalılar. Sadece çocuklar mı? Anne babalarla ilgili kalıplarımız da var.

Çocukların hakları varsa anne babaların da var

Örneğin yemek ve temizlik gibi işleri annelerin, tamir ve araba kullanma gibi işleri ise babaların görevi gibi düşünürüz. Peki, bu böyle mi olmalı? Elbette ki hayır! Eğer bir kadın doğum yaptığında ona ‘annelik izni’ verilebiliyorsa, çocuğu yeni doğan babanın da ‘babalık izni’ olmalı meselâ... Tüm bu konularda sadece çocukların değil, anne babaların da önyargılarını kırıyor bu kitaplar… Mutlaka okuyun.

Yayınevi: Yapı Kredi Yayınları
Yazar: E. Brami-E.B. Spagnol
Çeviri: Burcu Uğuz
Tür: Yaşam/Düşünce
Sayfa: 32
Fiyat: 8 TL

MUTLU ÇOCUKLAR YETİŞTİRMENİN PÜF NOKTALARI

LC Waikiki Aile Buluşmaları’nın dördüncü durağı olan Gaziantep’te “Mutlu çocuklar yetiştirmenin püf noktaları”nı konuştuk. Konuklarımız, 200 Adımda Çocuk Yetiştirme Rehberi kitabımıza çok değerli görüşleriyle katkıda bulunan Psikiyatrist Prof. Dr. Özgür Öner ve LC Waikiki Kurumsal İletişim ve Reklam Müdürü Sevda Malkoç'tu. 

HADİ ANNE GİDELİM

Eller kollar heykel

Bu atölyede çocuklar hayallerini sanata dönüştürecek. Özel malzemeler ve boyama kalemleriyle istedikleri desende heykeller tasarlayacaklar.

Yer: İstanbul-PACE Çocuk Sanat Merkezi
Tarih: Yarın
Saat: 13.00/15.00
Fiyat: Ücretsiz
Tel: (0216) 385 80 36

Çocukların hakları varsa anne babaların da var

Rüzgâr gülü atölyesi

Çocuklar toplanıp rengârenk rüzgâr gülleri tasarlayacak ve sonra da rüzgâra karşı uçuracaklar…

Yer: İstanbul-Trumpland
Tarih: Bugün/Yarın
Saat: 14.00
Fiyat: Ücretsiz
Tel: (0212) 348 78 67

Çocukların hakları varsa anne babaların da var

Maşa ile Koca Ayı

Çocukların çok sevdiği Maşa ile Koca Ayı eğlenceli, müzikli, bol oyunlu, şakalı bir gösteriyle sahnede.

Yer: Muğla-Datça Açıkhava Tiyatrosu
Tarih: Bugün
Saat: 21.00
Fiyat: 40 TL
Tel: (0252) 712 30 98

Çocukların hakları varsa anne babaların da var

Benim çiftliğim

Çocuklar origami sanatının tekniklerini kullanmayı öğrenecek, hayallerindeki çiftliği tasarlayacaklar. Sonrasında da İstanbul Oyuncak Müzesi’ni gezecekler.

Yer: İstanbul-Oyuncak Müzesi
Tarih: Yarın
Saat: 11.00
Fiyat: 40 TL
Tel: (0216) 359 45 50

Çocukların hakları varsa anne babaların da var

X