"Nilüfer Pazvantoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nilüfer Pazvantoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nilüfer Pazvantoğlu

Sağlıklı saç temiz saçtır

Fransa’nın ünlü saç bakım markası Leonor Greyl, yarım asra yaklaşan uzmanlığını Türk kadınlarıyla paylaşmaya hazırlanıyor.

Markanın tüm ürünleri bu ay Tekin Acar Cosmetics bünyesinde satışa sunuluyor. Markanın CEO’su Caroline Greyl ile İstanbul’da buluştuk ve saç bakımını konuştuk.

Öncelikle bize Leonor Greyl’in hikayesinden bahseder misiniz?
- Leonor Greyl’i ailem 1968’de Paris’te kurdu. Yakın zamanda bu markayı tedavi ürünleri olarak geliştirdik. Önce Fransa’da tanınıyordu. Şimdi ise markamız 45 ülkede biliniyor. Şu anda Paris’te bizimle çalışan 600 kuaför salonu, 450 saç tasarımcısı var. Ürünlerimizin doğal oluşu, popüler hale gelmelerini sağladı. Ürünlerin içeriklerinde kullandığımız doğal malzemeler, yüksek kalite bileşenler içeriyor. Ve insanlar artık saçlarına eskisinden çok daha fazla önem veriyor.

Ürünleriniz sadece saç bakımı üzerine mı?
- Evet... Cilt bakımı gibi farklı alanlara yönelmek istemiyoruz. Hâlâ saç üzerine çalışılacak, keşfedilecek çok şey var.

Siz sağlıklı saçı nasıl tanımlarsınız?

- Benim için sağlıklı saç aynı zamanda temiz saçtır. Saçı her iki ya da üç günde bir yıkamak gerekiyor. Bu, yaşadığınız bölgeye göre de değişebilir. Eğer kırsal bölgede yaşıyorsanız, dört gün de uygun, çünkü hava daha temiz. Saçın temiz olmasını sağlamak, bakım malzemeleri ile saça özen göstermek önemli... Bazıları saçlarını hızlı yıkamaya çalışırken zarar veriyor.

Saç boyası, saça zarar verir mi?
- Öncelikle kullandığınız ürün önemli. Eğer saç boyandıysa, o zaman boyalı saçlar için hazırlanan bakım ürünleri kullanılmalı. Boya, saç için pek sağlıklı bir şey değil tabii ki. Çünkü saçın doğasını değiştiriyoruz. Düşünürseniz, biz kadınlar hayatımız boyunca defalarca renk değiştiriyoruz. Sonra da beyazları kapamak için boyuyoruz. Oysa önemli olan saça sağlığını vermek.

Saça en uygun ürünü bulmanın anahtarı nedir?
- Anahtar nokta saç tipinizi bulmak. Saçınız uzun mu, kısa mı? Eğer uzunsa yıkamadan önce krem sürmelisiniz. Çünkü uzun saç daha çok bakım ister. Sonra da saç köklerinize bakım yapmalısınız. Saç kökleri daha güçlü ve sağlıklıdır. Saçınızı yıkadığınız su da çok önemli aslında. Tüm bu faktörleri bir araya getirirsek saç sağlığımızı etkileyen pek çok etken var. Bunları göz önüne alarak saçımızın ihtiyacı olan bakım ürününü bulabiliriz.

Leonor Greyl markasının kaç adet ürünü var?
- Toplamda 48... Bunlardan 4’ü saç yağı, 12’si şampuan, 4’ü saç kremi ve 10’u da diğer türler. Ayrıca seyahat boylarımız da bulunuyor. Çünkü seyahate çıkarken büyük olanları taşımak çok zor.


Zarar görmüş saçlar için ipuçları

Saça kullandığınız araçlar ve fırçalar temiz olmalı. Çünkü bazen temizlemeyi unutuyoruz ve fırçadaki tozu temiz saçımıza sürüyoruz.
Zarar görmüş saç her zaman özel bakım ister. Saçınızı yıkamadan önce her zaman saç yağınızı uygulayın. Kuru saçlara da her zaman yağ sürülmeli. Daha sonra şampuanla yıkayın. Bakım çok daha kolay olacaktır, çünkü yenilenmiş saç üzerine bakımınızı yapıyor olacaksınız.
Kurutma makinesi kullanacaksanız, koruma özelliği olanlarını tercih edin. Yoksa sıcak hava saçı kurutup zarar verebilir.


Leonor GreyL’in ‘hit’ ürünleri

Tüm saç tipleri için besleyici maske “Masque Fleurs de Jasmin”, içerdiği akasya kolajen ile saçı koruyor, besliyor ve parlaklık sağlıyor. Fiyatı, 141 lira...
Nemsiz, boyalı, hasarlı ve kırılgan saçlar için derin tamir şampuanı “Shampooing Reviviscence”, içeriğindeki ipek proteinleri ile saçtaki karışıklığı çözerken, deniz lavantası kırılmış saçı besliyor ve yeniliyor. Fiyatı, 178 lira...
Leonor Greyl’in dünyada en çok satan ürünü, “Huile de Leonor Greyl”... Bu düğüm açıcı, yumuşatıcı, koruyucu ve saçın sağlıklı uzamasına yardımcı ürün, Mongongo ve Hindistan cevizi yağı içeriyor. Böylece yüksek oranda nemlendirici, koruyucu, yenileyici etki gösteriyor. Fiyatı, 115 lira...
Tüm saç tipleri için besleyici ve şekillendirici serum “Sérum de Soie Sublimateur”, içerdiği bitkisel yağlar ile saçı yumuşatıyor ve onarıyor. İpek proteinleri ile de saça sakinlik kazandırıyor, parlaklık veriyor. Fiyatı, 102 lira...

Genç görünümün yeni silahı

Sihirli askılar

Son dönemde, “örümcek ağı” adıyla bilinen yeni bir teknik kadınların gözdesi durumuna geldi.
Cilt altına ameliyat ipliği döşenmesine dayalı bu yöntem, gevşemiş cildin sıkılaştırılmasını sağlıyor.

Örümcek ağı yöntemi aslında geçmişte farklı şekillerde uygulanıyordu. Ancak yaşanan iki sorun uygulamayı yaptıranları mutsuz etmişti.
1- Geçici materyalden yapılmış olanlar, çabuk eriyerek yeterli etkiyi oluşturamıyordu.
2- Kalıcı materyalden yapılmış olanlar ise olası kalıcı komplikasyonlar dolayısıyla korkutuyordu.
Konuyla ilgili bilgi veren Dr. Levent Türbedar, geçmişte kullanılan “örümcek ağı” ipliklerinin düz ve kılçıksız olduklarını, dolayısıyla yüzü kaldırma etkilerinin kısa sürdüğünü söylüyor:
“Yeni iplikler ise kılçık tabir ettiğimiz cilde tutunan askılardan oluşuyor. Kılçıkların yönü, ipliğin üst kısmında yukarı doğrudur. Böylece iplikler yukarıya tutunarak asılmış olurlar. Alt kısmındaki kılçıklar ise tam tersine, aşağıya doğru olduğu için derinin yukarı çıkmasına izin verir ama aşağıya inmesine izin vermez. Böylece deri içeriden, iplik üzerinde kayarak yukarı doğru çekilmiş ve asılmış olur.”


Kolajen doku güçleniyor

İşlemden birkaç ay sonra vücut ipliğe karşı doğal bir reaksiyon gösteriyor. 3 ile 6 ay sonra kolajen dokusu güçleniyor, ciltte sıkılaşma ve kalınlaşma görülmeye başlanıyor.

EDİTÖRDEN...

Zarif ve saf İtalyan

“Ti amo”, İtalya serisi Collistar’ın 2014 için aşk ilanı... Makyaj serisi, ünlü tasarımcı Antonio Marras’ın yorumu ile yeni bir anlam kazanmış. Ürünlerin üzerindeki kadın silueti dışında saf ve ikonik vurgular da dikkat çekici.

Bu kokuya aşık olunur

“Aura Loewe EDT”, bir kokuya aşık olmak isteyen kadınlar için yaratılmış bir başyapıt. İçeriğindeki tatlı portakal, pembe greyfurt, çarkıfelek meyvesi ve böğürtlen sayesinde afrodizyak kokteyli sayılabilecek parfüm, son derece davetkâr. Orta notalardaki sambaç yasemini, güçlü bir varlığı; sümbül ise en samimi arzuları ortaya çıkarıyor. Dip notalarındaki vanilyanın uyarıcılığı ve karamelin sıcaklığı sayesinde de kışkırtıcı cazibeyi keşfedebilirsiniz. Fiyatı, 309 lira...

X