"Nedim Bubik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nedim Bubik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nedim Bubik

Acil Sağlık Derneği’nden ‘Acil Komşum’ eğitimi

23 Nisan 2019

 Ben de genelde bilinen bu tür projeleri daha çok yaymaya, tanıtmaya çalışıyorum. Hele bugün yer verdiğim projenin başında Herkes İçin Acil Sağlık Derneği Başkanı Dr. Ülkümen Rodoplu olursa. Projenin adı “Acil Komşum” ve söz Rodoplu’da:

1044 KİŞİ KATILDI
“Herkes İçin Acil Sağlık Derneği’nin (HİASD) yürüttüğü Acil Komşum Projesi ikinci yılına ulaştı. İki yılda, 25’nci eğitim sonunda, ‘Acil Komşum’ sayısı bin 44 oldu. Acil Komşum kimdir? İlkyardımı öğrenmiş, herhangi bir acil hastalık ya da yaralanma sonrasında önce 112 Acil’i arayan, ambulans gelene kadar hastanın yaşama tutunmasını sağlayan gönüllüdür.

NELERİ BİLİRLER?
Kanama durdurmayı, kırık atellemeyi, boyunluk takmayı bilir. Suda boğulmuş, kalp krizi geçirmiş, elektrik çarpmış ya da hangi nedenle olursa olsun, kişi acil durumda ve yaşıyorsa, ambulansı nasıl bekleyeceğini bilir. Nefes alıp vermiyorsa göğüs masajıyla onu nasıl hayatta tutacağını bilir. Hava yolu tıkanıklığı varsa, giderir. Depreme hazırdır. Deprem sırasında ne yapacağını, nereye saklanacağını ve nasıl hayatta kalabileceğini bilir.

HER MESLEKTEN KATILIM
Eğitimlere her meslek grubundan katılım gerçekleşiyor. Örneğin 25’inci eğitime katılan 54 kişiden birisi olan tiyatro oyuncusu Aysel Ezgi, 1000’inci Acil Komşum oldu. Aysel Hanım, hem katılım sertifikası, hem de HİASD armağanı olan ilkyardım çantasının sahibi oldu. Gazetecilerin de eğitim aldığını vurgulamak gerek.”

 

Yazının devamı...

Aydınlanma yolunda bir mum da sen yak

20 Nisan 2019

 Bugün bunlardan, önemli ve örnek alınması gereken birinden söz edeceğim. Uzun süre Hürriyet Gazetesi’nde birlikte çalıştığım arkadaşım İbrahim Irmak emekli olduktan sonra yayına açtığı www.haberhurriyeti.com haber sitesinde sosyal sorumluluk projesi yürütüyor. Adı da, “Aydınlanma Yolunda Sen de Bir Mum Yak.” Irmak’ın 2011 yılında trafik kazasında kaybettiği oğlu Çağlayan’ın anısına, “Parkta kütüphane” hayata geçirilmeye başlandı.

AL GÖTÜR OKU GETİR
Karabağlar Belediyesi ile Haber Hürriyeti Gazetesi’nin işbirliğiyle Üçkuyular’da Ali Erentürk İlkokulu’nun önündeki parkın içine ahşap bir kütüphane kuruldu, adı da “Çağlayan Irmak” oldu. Şubat ayında törenle açılan kütüphanede şu an bağışlarla gelen 4 bin kitap mahalle sakinleriyle buluşuyor. “Al götür oku getir” yöntemiyle hizmet veren kütüphaneden 2 ayda binden fazla kişi kitap alıp okudu ve de okumaya devam ediyor.

MAHALLE KAYNAŞIYOR
Gazeteci İbrahim Irmak, hedeflerinin tüm parklara kütüphane kurmak olduğunu söyledi. Irmak, parkların tam bir yaşam alan olması için bu kütüphanelerin mutlaka gerektiğini savunuyor. Kütüphanelerde gönüllülerin hem çevreye göz kulak olduğunu, hem de çocuklara satranç ve dama öğrettiğini de belirten Irmak, “Mahallede öyle güzel kaynaşma var ki tüm belediye başkanlarının bunu görmesi gerekiyor. Bu proje gençlerimizi kurtaracak bir örnek. Burasının sahibi zaten mahalleli” dedi. Mahallelinin kütüphaneye gelmesi için her gün yerel gazeteleri de masaya koyduklarını belirten Irmak, “Belki bu davranışımız basılı gazeteleri de ayakta tutmaya yardım edecek bir proje olur” diye konuştu.

BAĞIŞ YAPABİLİRSİNİZ
“Aydınlanma Yolunda Bir Mum Yakmak”, parklarda kütüphane kurulmasını istiyorsanız evdeki kitaplarınızı 11/2 Sokak No: 18 /A Üçkuyular/Karabağlar-İzmir adresine gönderebilirsiniz. Kütüphane projesi hakkında (0533) 414 24 57 ve (0232) 246 82 246 numaralı telefonlardan bilgi alabilirsiniz.

HANGİ KİTAPLAR KABUL EDİLİYOR

Yazının devamı...

Her yer doldu yüzler güldü

16 Nisan 2019

Geçen yıl konaklama tesisleri pek umduklarını bulamamıştı. Bu yıl genelde olumlu yorumlar yapıldı, yaklaşık 1 milyon ziyaretçi geldiği söylendi. Festivalin Çeşme, Urla, Seferihisar, Kuşadası’na da getiri sağladığı bir gerçek. Festivali en yetkili ağızlardan biri, Alaçatı Turizm Derneği Başkanı Korkut Denizeri yorumladı:

Hava koşulları etkili oldu

“Festivalle ilgili iki farklı açıdan değerlendirme yapacağım. Negatif ve pozitif yönleri olarak fikirlerimi paylaşmak isterim. ‘Negatif yönleri nelerdi?’ dersek, katılımın en yüksek olduğu cumartesi ve pazar günleri kötü hava şartları ve yağmurdu. Hem stant sahipleri, hem de gelen vatandaşlar yağmurdan çok etkilendi. Konaklamalı gelen misafirler otellerinden ve kafelerden pek çıkamadı. Ancak günü birlik gelen misafirler daha fazla etkilendi.

Portakal Çiçeği ile çakışma

Diğer negatif yön ise Adana Portakal Çiçeği Festivali’nin de aynı hafta sonu olmasıydı. Vatandaşlarımızın bu tür festivallerden faydalanabilmesi ve turizme katkı sağlanması için belediyelerin birbiri ile iletişimde olup bir hafta ileri ya da geri alınsa bölünme olmazdı. Hem medyada haberler, hem de vatandaşlarda tercih sıkıntısı olmazdı.

İzdihama karşı önlem

Gelelim pozitif yönlerine... Yerel seçimlerden 4 gün sonra olmasına rağmen Çeşme Belediyesi ekipleri ve yeni Başkan Ekrem Oran çok iyi hazırlanmıştı. Başkan Oran, mazbatasını almadan göreve başladı. Sokak sokak dolaşarak eksiklikleri tespit etti. Birçok atıl ve tadilatta olan binaların önleri Alaçatı görselleri ile kapandı. Eskiden sadece köy meydanına kurulan stantlar Alaçatı ana yolunun tek yönü trafiğe kapatılarak hem çoğaltıldı, hem de gelen ziyaretçilere yürüme alanı yaratıldı. Kısacası kalabalık yayıldı ve izdiham yaşanmadı.

Denetimler sıkı tutuldu

Yazının devamı...

Efsane’nin doğum gününde teşekkür ve kolay gelsin

13 Nisan 2019

 İşleri kolay değil. Çünkü vatandaş artık onlardan olağan işlerinden fazlasını bekliyor. Örneğin tüketici ucuz gıda sağlanmasını bekliyor. Üretici üretmek ve ürününü pazarlarken destek bekliyor. Nitekim bu beklentileri geçmiş dönemde karşılayan belediyeler var.

BİR TÖREN ANIMSATMASI
Ve geliyorum İzmir’e... Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 8 Nisan Pazartesi günü, görevi Aziz Kocaoğlu’ndan devraldı. Öncelikle o gün önemliydi. İzmir’in unutulmaz başkanı Ahmet Piriştina’nın doğum günüydü. “Raslantının böylesi” denilecek bir gündü. Piriştina’nın dünyaya zamansız vedasından sonra yerine seçilen Aziz Kocaoğlu, İzmir’in belediye tarihinde bir rekor kırarak 15 yıl başkanlık yaptı.

CANLA BAŞLA VE AŞKLA
İzmir’in 35’inci belediye başkanı Tunç Soyer de gururlu olduğunu vurgulayıp şöyle diyordu: “Bugün aynı zamanda İzmir’in efsane belediye başkanlarından rahmetli Ahmet Piriştina’nın doğum günü. Bu vesileyle onun efsanesine de sahip çıkacağımızı belirtmek istiyorum. Bugün bu görevi devralıyorum, ama şunu da biliyorum ki bu bir nöbettir. Bana oy veren, vermeyen herkesin daha büyük onur duyarak yaşaması, bu kenti koruyup ileriye taşımak için canla, başla ve aşkla çalışacağım.”

BAYRAĞI İNDİRMEYECEĞİZ
Soyer, görevi devraldığı Kocaoğlu’nu da unutmadı: “Kendimi çok şanslı hissediyorum. 15 yıl İzmir’de büyük bir onur ve başarı ile belediye başkanlığı yapan başkanımızın ardından bu görevi devralacağım. İzmir asla Aziz Başkan’ı ve yaptıklarını unutmayacak. Kendisinden müsterih olmasını rica ediyorum. Onun bayrağını asla aşağıya indirmeyecek, yukarı çıkarmak için canla başla çalışacağız.”

GÜZEL BİR ‘MERHABA’

Yazının devamı...

Okuyarak konuşalım kitabın gücünü yayalım

9 Nisan 2019

1946 Isparta Yalvaç doğumlu olan Karakuş, Gönen Öğretmen Okulu ve Selçuk Eğitim Enstitüsü mezunu. 1966-1990 yılları arasında farklı şehirlerde öğretmenlik yapan Karakuş, TRT İzmir Bölge Radyosu için “Egeyi Yazanlar” adlı programı hazırlayıp sundu ve aynı zamanda pek çok radyo oyunu yazdı. 1993’te Sivas Madımak Oteli’nde 37 kişinin can verdiği katliamdan kurtulan Hidayet Karakuş, şiir ve romanlarının yanı sıra çocuk kitaplarıyla da tanınıyor.


KARAKUŞ ETKİNLİKLERİ
Fuar’da yarın Mavisel Yener, Nevzat Süer Sezgin ve Hüseyin Yurttaş’ın katılacağı “Çocuk Yazınında Hidayet Karakuş” söyleşisi, 14 Nisan Pazar günü Yüksel Pazarkaya, Efdal Sevinçli, Bahri Karaduman, Oğuz Tümbaş ve Hülya Deniz Ünal’ın katılacakları “Karakuş’un Şiir Evreni” paneli ve yine aynı gün Yüksel Pazarkaya, İnci Aral, Öner Yağcı ve Gönül Çatalcalı’nın yer alacağı “Hidayet Karakuş’un Romanları” adlı panel gerçekleştirilecek.


YAŞAM İÇİN ANLAMLI SÖZ
TÜYAP’ın, “Türkçem Adresimdir” adlı armağan kitap hazırladığı Hidayet Karakuş’un, sosyal medyada İz Gazete’de yer alan şu sözleri, Fuar’dan yine söz etmemin nedeni: “Okumayan insanın konuşmaya hakkı yoktur diyor bir düşünür. İzmirliler okuyarak konuşsun.”


Yazının devamı...

Kitap Fuarı bugün açılıyor herkes bağışla umut olabilir

6 Nisan 2019

14 Nisan akşamı kapanacak Fuara 457 yayınevi ve sivil toplum kuruluşu katılacak, 114 söyleşi, panel gibi etkinlik düzenlenecek. İzmir Kitap Fuarı’nın bu yılki onur konuğu şair ve yazar Hidayet Karakuş. Fuar süresince düzenlenecek panel ve söyleşilerde, Karakuş’un yaşamı, eserleri tanıtılacak. Bugün, “Kendi Sesinden Şiirler” etkinliğinde Karakuş bazı şiirlerini okuyacak. Fuar süresince Hidayet Karakuş, “Atasözlerimiz Bizi Söylüyor”, “Çocuk Yazınında Hidayet Karakuş”, “Karakuş’un Şiir Evreni”, “Hidayet Karakuş’un Romanları” adlı söyleşi ve panellere katılacak.
KIZILAY ARACINA BEKLİYORUZ
Girişin ücretsiz olduğu 24. İzmir Kitap Fuarı, 6 – 14 Nisan arasında 11.00 – 20.00 saatleri arasında ziyaret edilebilecek. Fuar, bugün ve yarın çok önemli bir etkinliğe ev sahipliği yapacak. Sağlık için uygun kök hücre bekleyen 3,5 yaşındaki Öykü Arin ve tüm lösemi hastaları için fuar alanındaki Kızılay aracında bağış yapılabilecek. Öykü’nün ailesi, “Sizler de kök hücre bağışçısı olun, umut olun, asla vazgeçmeyin. Tüm İzmirlileri 6 ve 7 Nisan’da TÜYAP Fuar alanındaki Kızılay kan bağış aracına bekliyoruz” çağrısında bulundu.

-----

 
BİR GÜZEL OYUN
Otizmden saklanma

Yazının devamı...

Seçim geride kaldı artık hizmet zamanı

2 Nisan 2019

 Öncelikle sandığa gidip yurttaşlık görevini yerine getirenlere teşekkür ediyorum. Onların oylarıyla seçilen belediye başkanı, belediye ve il genel meclisi üyeleriyle muhtarlara başarılar diliyorum. Hepsinin yolu açık olsun.


SÖZLER YERİNE GELMELİ
Artık ülkemiz için yeni bir sayfa açıldı. Seçim döneminde, özellikle rakiplere yöneltilen sert söylemlerin, suçlamaların geride kalması gerektiğini düşünüyorum. Hatta kaybedenlerin kazananları kutlayıp uygarca başarı dilemesini özlüyor ve umuyorum. Sonuçta seçim bir yarıştır, kazananı ve kaybedeni vardır, önemli olan bundan sonrasıdır. Şimdi yurttaşa, kente, ülkeye hizmet zamanıdır. Seçim öncesi verilen sözlerin yerine getirilmesi, projelerin gerçekleşmesi için çalışma zamanıdır.


BU BİR NÖBET DEĞİŞİMİ
Önceki dönem görevde olan ancak seçilemeyen veya aday gösterilmeyen yerel yöneticilere, “Teşekkürler, bu bir nöbet değişimi” demek zamanıdır. Seçilen yeni başkan, meclis üyesi ve muhtarları da, “Biz görevimizi yerine getirdik. Şimdi sıra sizde. Kentinizin geleceği, hemşehrilerinizin yaşamını kolaylaştırmak için kolları sıvayın. Verdiğiniz sözleri tutun, gözümüz üzerinizde” diye uyarmak zamanıdır.


Yazının devamı...

Seçmenler unutmayın yarın sandık günüdür

30 Mart 2019

Yarın yerel seçim var. Sandıklara gidip bize hizmet vermesini istediğimiz ve de dilediğimiz belediye başkanı, meclis üyesi, muhtar adaylarına oy vereceğiz. Yarın bir anlamda, yurttaşlık sınavı günü. Sağlık, yaşlılık, görev gereği başka yerlerde olma gibi haklı gerekçeleri tabii ki anlarım. Ama geçerli bir neden olmadan oy kullanmayan seçmenleri asla anlayamam ve de kimse anlamasın zaten.

ELEŞTİRME HAKKI İÇİN
Her şeyden önce, her seçmenin yurttaşlık görevini yerine getirip oyunu kullanması gerek. Bana göre oy kullanan yurttaşın yerel yöneticileri beğenip beğenmemesi, övüp eleştirmesi, oy vermeyene göre daha adildir. Sonuç olarak yarın sandık başına gidelim, oyumuzu dilediğimiz adaylara verelim.

O DÜŞÜNCELERİ KOVALIM
Akıllarda, (Hava güzel, piknik yapmak, bir yerlere kaçmak, günün tadını çıkarmak var. Zaten bir-iki oydan ne çıkar? Ha bir eksik, ha bir fazla) gibi düşünceler varsa, hemen kovalım. Demokrasinin bize getirdiği yükümlülüğü yerine getirmenin keyfini çıkaralım.
Görüşü ne olursa olsun, yerel yönetici adaylarından hangisini severse sevsin, hangi siyasal partiyi, ya da ittifakı kendisine yakın bulursa bulsun, her seçmen gidip oy kullanmak zorundadır. Çünkü bu bir anayasal haktır, yükümlülüktür, yurttaşlık gereğidir...

ONLAR VİCDANLARA HAVALE

Yazının devamı...