"Nedim Bubik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nedim Bubik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nedim Bubik

Misafiriniz var!

17 Şubat 2018


BELEDİYEYE YÖN VERECEK
Toplanacak bilgiler, doğru ve yerinde hizmet açısında belediyeye yön verecek. Vatandaşların, belediyenin çalışmaları ve hizmetlerini değerlendirmeleri, bu çerçevede yapacakları öneriler, şikayet ve eleştiriler bir rapor haline getirilecek. Böylelikle, hangi mahalleye, hangi sokağa, hangi hizmetlerin öncelikli olarak ulaştırılması gerektiği ortaya çıkacak. 20 kişiden oluşan Sosyal Doku Çalışma Ekibi Seferihisarlılara konuk olmaya başladı.
AMAÇ KALİTEYİ ARTIRMAK
Belediye Başkan Tunç Soyer, Seferihisar’da yaşayanların yaşam kalitesini artırmak ve daha iyi hizmet verebilmeyi amaçladıklarını belirterek, “Bu çalışmanın en önemli yanı, ekibin çoğunun Seferihisar Gönüllüleri’nden oluşması. Daha çok haneye ve vatandaşımıza ulaşarak öncelikle yapılması gerekenleri bu cevaplar doğrultusunda belirmeyi arzu ediyoruz” dedi. Detaylı bilgi ve iletişim için: 444 7 743 / 206

-----

SÖZ

Yazının devamı...

Havai fişekler yasaklanmalı

13 Şubat 2018


“Havai fişek türlerinin yapımında fare zehrinde bulunan baryum kullanılmakta, nitrat ve odun karışımıyla yaydığı kimyasal içerikli tozların kanserojen etkisi bulunmaktadır. Kimyasal içerikli bu tozlar insan sağlığına, gürültü ve hava kirliliği meydana getirmesi nedeniyle de kültürel ve tarihi eserlere zarar vermektedir.
ÖLÜMLÜ OLAYLAR OLAYLAR
Havai fişeklerden ince tozlar diğer tozlara benzemez. Bu tozların etkisi yeterince bilinmemekle beraber solunum yoluyla alınması durumunda, astım veya bronşite neden olabilmektedir. Birçok zararı olan havai fişekler sonucu yaşamını yitiren çok sayıda insan bulunmaktadır. Şöyle ki, 17 Ağustos 2009’da Hendek ilçesine bağlı Çalıkuru köyündeki bir havai fişek fabrikasının fitil ünitesinde henüz belirlenemeyen nedenle patlama meydana gelmiş, çıkan yangında bir kişi ölmüş, 32 kişi yaralanmıştı.
ÖRNEKLER ÇOĞALTILABİLİR
Yine aynı şekilde 2017 Haziran ayında Antalya’nın Alanya ilçesinde Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) 2’nci mezunlarına yönelik düzenlenen törende bin 639 öğrencinin kep attığı sırada havai fişek gösterisi yapıldı. Yüzlerce kişinin izlediği gösteride atılan birçok havai fişeğin yere yakın patlaması sonucu 5’i hafif 9 kişi yaralanmış, 2018 Ocak ayında ise Niğde’nin Bor ilçesine bağlı Kemerhisar beldesinde bulunan havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamada 2 kişi yaşamını yitirmiştir. Bunlar gibi birçok örnek verilebilir.”
Demir, 2003’te New York’ta yeni yıl kutlamasındaki havai fişek gösterisinde yaklaşık iki bin kuşun panikten ve birbiriyle çarpışmaları sonucu öldüğünü vurguladı, “Yoğun havai fişek gösterilerinde oluşan duman da kuşların ölmesine neden oluyor” dedi.

Yazının devamı...

Su tasarrufu için asla erken değil

10 Şubat 2018


“İzmir’e yılda ortalama 66 milyon metreküp su verilen kentin en önemli kaynağında bulunan içilebilir su miktarı kış ortasında 124 milyon metreküpe düştü. Barajda geçen yıl aynı tarihte içilebilir su miktarı 161 milyon metreküptü. İzmir’in günlük su ihtiyacının yaklaşık 550 bin metreküp olduğunu belirten yetkililer, bunun 232 bin metreküpünün Tahtalı Barajı’ndan çekildiğini, kalan miktarın Balçova ve Ürkmez barajlarıyla yeraltı kaynaklarından elde edildiğini bildirdi.”
GELECEK YIL İÇİN KARAMSARLIK
Tahtalı’dan böyle su çekilmesi halinde eylül ayında barajdaki miktarın 70 milyon metreküpe düşeceği, gelecek yıl su sıkıntısının kaçınılmaz olduğu ileri sürülmüş. Kentin en önemli su kaynağı olan, dibi delindiği için boşaltılan 448 milyon metreküplük Gördes Barajı’nda 44 milyon metreküp su birikmiş, 29 milyon metreküpü içilebilir durumdaymış.
ÇOK BASİT ÖNLEMLER
Yavuz’un haberinde su tasarrufunun önemine de değinilmiş: Evlerde suyun yüzde 35’i banyo, yüzde 30’u tuvalet, yüzde 20’si çamaşır ve bulaşık, yüzde 10’u yemek pişirme ve içme, yüzde 5’i temizlik için kullanılıyormuş. Evdeki bozuk musluklar onarılırsa her birinden yılda bir ton su tasarrufu sağlanıyormuş. Tıraş olurken, diş fırçalarken kapatılan musluklardan kişi başına yılda 12 ton, duş süresi bir dakika azaltıldığında 18 ton su tasarrufu mümkünmüş.
BAKAN EROĞLU DA UYARDI

Yazının devamı...

Ekim ayında heyecan verici Atatürk fotoğrafları sergisi

6 Şubat 2018

 

Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, Saya Grup Kurumsal İletişim Direktörü Ünal Ersözlü ve Pınar, 171 gravür, 7 resim ve 28 illüstrasyon yer alan kitabı tanıttı. Kitapla ilgili ayrıntılı haberler bolca yer aldı gazetelerde. Sancak’ın, “Folkart olarak ‘Toplumsal iyilik ve sanat’ odaklı ilerlerken, kentin tarihsel mirasına saygı göstermeyi ve buna bağlı olarak kent kültürüne katkıda bulunacak işler yapmayı çok önemsiyoruz” sözleri dikkat çekiciydi.
Elden geleni yaparız
Bazı katılımcılar İzmir’in tarihinin yeterince araştırılmadığından yakındı, destek gerektiğini dile getirdi. Hatta Sancak’a arkeolojik kazılar da dahil, müze, sanat yatırımlarına katkı düşünüp düşünmediğini soranlar oldu, “Elimizden geleni yaparız” yanıtı aldı. Ben de tanıtım toplantısında bazı notlar aldım.

140 bin kişi sergi gezmiş
* Folkart’ın sanat galerisinde açılan sergileri geçen yıl 140 bin kişi ziyaret etmiş. (Bana göre çok büyük rakam)
* Sanat merkezinde 28 Ekim’de benzersiz ve çok önemli bir sergi açılacak. Atatürk’ün bugüne değin yayınlanmayan fotoğrafları sergilenecek. Yaklaşık 13 bin fotoğraf arasından seçilecek eserlerin sergi süresi 29 Ekim ve 10 Kasım’ı kapsayacak şekilde belirlenmiş. (Toplantıdaki en heyecan verici haberdi.)

Yazının devamı...

Körfez Geçişi İzmir için çok gerekli mi

3 Şubat 2018

 

ULAŞTIRMA BAKANI: Hazırlıklar son aşamada
“Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, İzmir Körfez Geçişi Projesi için hazırlıkların son aşamaya geldiğini açıkladı. Karşıyaka - Konak arasının 1 - 1,5 saat sürdüğünü, projenin devreye girmesiyle 10 dakikaya düşeceğini belirten Arslan şunları söyledi:
HEDEF 5 YILDA BİTİRMEK
(Burada hedefimiz, bu sene ihaleye çıkmak. Yaklaşık 5 yılda da bu projeyi bitirmek. Bu proje bir köprü, bir yapay ada içeriyor. Körfezi dolaşmadan çok kısa sürede geçme şansı olacak. Raylı sistem de olacak. En az 2,5 - 3 milyar dolarlık bir projeden bahsediyoruz. Ulaşım planına almamışlar, çünkü hayalleri almıyor. Olsun, biz yapar geçeriz. Projenin ‘yap-işlet-devret’ modeliyle ihale edilmesi için çalışmalar sürüyor.)”

PLATFORM BAŞKANI: Kafalar karıştırılıyormuş
İnciraltı 2. Nesil Platformu Başkanı Tayfun Karabulut, “Flamingolara dokunma”, “Gediz Deltası bitecek” gibi söylemlerle Körfez Geçişi hakkında İzmirli’nin kafasının karıştırılmaya çalışıldığını ileri sürdü. Mart 2017’de Körfez Geçişi’nin Gediz Deltası’na zarar vermeyeceğine karar verilerek, projeyenin onaylandığını belirten Karabulut, şu görüşleri dile getirdi:

Yazının devamı...

Bu rapora tartışma sırası henüz gelmedi herhalde

30 Ocak 2018

Efendim bunlar çeşitli gazetelerden derlediğim başlıklar. Hepsinin nedeni aynı: İzmir Ekonomi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Oğuz Esen’in İzmir Büyükşehir Belediyesi’ni “Yerel Kalkınmanın Odağında Mali Yönetim Stratejisi” açısından incelemesi.
KALKINMA MODELİ ESİN KAYNAĞI
Esen, İzmir ekonomisinin son çeyrek yüzyıl içinde en hızlı büyüdüğü dönemin 2004-2016 yılları olduğunu vurguladığı raporunda şu görüşlere yer verdi:
“Uzun dönemli planlama ile İzmir’in ihtiyaç duyduğu altyapı yatırımlarının öncelikleri belirlenmiş; şeffaf, israf ve yolsuzluktan uzak sürdürülebilir bir mali yönetim sistemi oluşturulmuş ve mali yapısı uluslararası denetim ile derecelendirmeye açılmıştır. Büyükşehir Belediyesi, büyük altyapı yatırımlarını uygun koşullarda finanse edebilmiştir. Nihayetinde de mali itibarını bir kaldıraç gibi kullanarak İzmir’in varlık değerini yükseltmiştir. Yaşam kalitesini artıran yatırımlar; turizmi, tanıtım ve pazarlamayı, kırsal kalkınmayı sağlayan stratejiler sonucunda İzmir’de, diğer yerel yönetimlere esin kaynağı olabilecek bir yerelde kalkınma modeli yaratılmıştır.”
VERGİ GELİRLERİ SÜREKLİ ARTIYOR
2016 yılında İzmir’de 52.1 milyar TL vergi toplandığı belirtilen raporda, “2004 yılında İzmir vergi gelirleri, Türkiye vergi gelirlerinin yüzde 8.8’i iken, 2016 yılında bu oran yüzde 11.4’e yükselmiştir. İzmir vergi gelirleri dönem içinde ortalama yüzde 17, toplam Türkiye vergi gelirleri ise yüzde 15 artmıştır. Yani İzmir vergi gelirleri, dönem içinde daha hızlı artmıştır” denildi.
YATIRIMLAR HÜKÜMETTEN FAZLA

Yazının devamı...

Yalnızlık ve çaresizliğe karşı koyma derneği

27 Ocak 2018


Konu, Parkinson Hastaları Derneği. Derneğin Başkanı Gülnur Uğurlu Kelçe’nin de öyküsü. Kelçe’nin eşine parkinson tanısı konulduğunda ikisi de 20’li yaşlarındaymış ve de bir bebek bekliyorlarmış. Yalnızlığı ve çaresizliği yıkmaya karar veriyor, parkinson hastaları ve yakınlarıyla 2014’te kuruyorlar derneği. Çaba’nın yazısından aktararak, kulak vermeyi sürdürüyoruz Kelçe’ye:
ÖĞRENİNCE ŞOK ETKİSİ
“(Siz parkinson hastasısınız) sözü şok etkisi yaratıyor, hasta ve yakınlarında. Şok atlatıldıktan sonra ne yapabileceğinize bakıyorsunuz. Tedavisi olmayan bir hastalık ve ilerledikçe sıkıntılı süreçlerle karşılaşacağınızı öğreniyorsunuz. Tam da bu noktada hasta ve yakını yalnızlık duygusuna kapılıyor. Belkide hastaları bir araya toplamak fikri, hepimizde olan bu yalnızlık duygusundan kaynaklanıyor. Parkinson konusunda hiç hasta derneği yok. Türkiye’de hasta, hasta yakını ve gönüllülerden oluşan ilk derneğiz.”SIKINTILARLA BAŞ EDEBİLMEK

Yazının devamı...

O köylerin kirli su çilesi devam

23 Ocak 2018


İlçemiz köylerinden Beşiktepe, Mutlu, Murateli, Karaayıt, Çakmak, Yeniköy ve Türközü’nde arsenik çilesi devam ediyor. Ayvalık Tabiat Platformu olarak BİMER üzerinden yaptığımız başvurular hem kaymakamlık, hem de BASKİ tarafından cevaplandırıldı. İçme sularındaki kirliliğin devam ettiği vurgulanarak, Türközü ve Yeniköy köylülerine suların kullanılmaması ile ilgili tebligat yapıldığı, kirlilik kaynağı olarak tespit edilen maden tesisinin kapatılması için girişimde bulunulduğu, ama başarılı olunamadığı belirtiliyor.


KAPATMA GİRİŞİMLERİ BAŞARISIZ
İnsani Tüketim Amaçlı Sular Yönetmeliği’nde litrede 10 mikrogram olarak belirtilen arsenik sınırı, yukarıda belirtilen köylerde bu oranı aşmıştır. Tesis kurma aşamasında ve ÇED sürecinde iddia ettiğimiz ‘su kirliliği yaratır’ tezimiz, maden havzasındaki arsenik kirliliği ile ispatlanmış oldu. Bu konuda yetkili kurum olan BASKİ, Madra Barajı havzasında maden işletmesinin yarattığı su kirliliğini kabul etmekle birlikte, madenin kapatılması yönündeki girişimlerin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nca bildirilen ‘müktesep hak’ kapsamında başarısız olduğunu da itiraf etti.


BAZI YERLERE ÖZEL ÇEŞMELER

Yazının devamı...