"Nedim Bubik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nedim Bubik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nedim Bubik

CHP Genel Merkezi İzmir’i ne yapacak

19 Ocak 2019

 


SORUMLULUKTAN KAÇINMAM
Kocaoğlu, görüşmeden sonraki açıklamasında, 3,5 ayda adayın belirlenememesinin CHP ve İzmir’e zarar verdiğini, 27 Kasım’da açıklanan iktidar adayının çoktan yola koyulmasıyla kendisi ve partiye gönül vermiş milyonların endişelendiğini vurgulayıp, “CHP’nin iktidarını sürdürdüğü en büyük kent olan İzmir’de ortaya çıkan bu tablonun, adaylığımla ilgili tarihi bir sorumluluk yüklediğini ve bundan kaçmayacağımı sayın genel başkanımızla paylaştım” dedi. 1 Ekim’de aday olmayacağını bildiren Aziz Kocaoğlu’nun açıklamasına yorumlar sürdü, gitti. Sonuç olarak Kocaoğlu da aday adayı oldu.
AÇIKLAMAYA İTEN ETKENLER
Onu bu açıklamaya götüren etkenler nelerdir acaba? Kılıçdaroğlu ve genel merkezin kararsız, süreci uzatıp söylentilerin artmasına yol açan, bir takım dedikodu anketlerle isimler işaret eden tutumunun payı yok mudur? Genel seçimde İstanbul’dan aday gösterilen, itiraz edince İzmir listesinin tepesine konulup vekil seçtirilen genel merkez yöneticisi, İzmir Büyükşehir Başkanı olmak için baskı kurmuş mudur?
SÜREÇ DOĞRU YÖNETİLDİ Mİ

Yazının devamı...

Siyasilere Öykü için seferberlik çağrısı

15 Ocak 2019

Öykü Arin’in annesiyim. Kızım milyonda bir görülen tür lösemi hastası. Ve hastalık hızla ilerliyor. Kızıma uygun kök hücre gerekiyor. İki ayımız kaldı. Tüm bağışlara rağmen bugüne kadar uygun hücre bulunamadı. Bu yüzden herkesi kan bağışına çağırıyorum. İnanıyorum, bu ülkede kızımın genetik bir ikizi var. Yalnızca kendi Öyküm için değil. Kök hücre gereken tüm Öyküler için bağışa çağırıyorum. En yakın Kızılay merkezine gitmek yeterli...”


ZAMAN GİDEREK DARALIYOR
Evet, bir annenin sosyal medyadaki çağrısından özet aktardım. 3,5 yaşındaki dünya tatlısı Öykü Arin’in annesinden. Fazla söze gerek yok. Minik kızın sağlığı için uygun kök hücre gerek. Bunun için de kan bağışı. Bugüne kadar olabildiğince duyarlılık gösterildi, bağış kampanyaları düzenlendi. Ama uygun hücre bulunamadı. Öykü Arin ve kök hücre gereken herkes için bağış gerekli.


TÜM ADAYLAR ÖRNEK OLMALI

Yazının devamı...

Başkan dediğin böyle olmalı

8 Ocak 2019

İzmir Tarım Grubu, bir açıklamayla, yerel kalkınma modelini tüm ülkeye yaygınlaştıracak kişilerin aday gösterilmesi çağrısında bulundu. Çağrıyla ilgili ayrıntılar haberlerde yer aldı. Bu kez grubun ve Tire Süt Kooperatifi’nin başkanı Mahmut Eskiyörük’ün başkan tanımını iletiyorum:
“Ülkemin seçilecek tüm il ve ilçe belediye başkanları;
* Tarıma ve yerli üretime önem vermeli,
* Tarım arazilerini imara açmamalı,
* Kentin kalkınmasını, öncelikli görev saymalı,
ORTAK AKILLA YÖNETMELİ
* İnsanların, önce iş ve aşını düşünmeli,

Yazının devamı...

AK Parti’de önemli gün CHP’de ‘ne olacak şimdi’

5 Ocak 2019

Hangi ilçelerde MHP adaylarının destekleneceği de bugün ilk ağızdan bildirilecek. Halkapınar Spor Salonu’ndaki törende AK Parti’nin Büyükşehir adayı Nihat Zeybekci de büyük partili kalabalığın önünde Erdoğan’ın katılımıyla moral ve güç toplayacak. AK Parti cephesi böyle... Zeybekci bir süredir zaten sahada çalışıyordu.


10 OCAK SON KARAR MI
CHP’ye gelince... İzmir adaylarının 17 Ocak’ta açıklanacağı söyleniyor. Kulisler tabii ki devam. Büyükşehir için ismi konuşmaya devam... Son genel seçimde İstanbul’dan aday gösterilmesini istemeyip İzmir listesinin tepesine konulup vekil seçilen bir genel merkez yöneticisinin sıkı çalıştığı söyleniyor. İzmir milletvekili olmasına karşın, genelde buralarda görülmeyen, kentle pek ilgisi kurulamadığı öne sürülen Selin Sayek Böke’nin adı da geçiyor.


SOYER: İZMİR TARİH YAZAR
Adı sıkça dile getirilen Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer aday adayı olmadığını anımsatıp, “görev verilirse hazır olduğunu” vurguluyor. Soyer özetle, “İzmir değişim başlatıp var olan değerlerini daha iyi kullanarak örnek olacak. İzmir’in yepyeni bir tarih yazmasına hazır olun” diyor.


Yazının devamı...

Barış, sağlık, huzur, güven dolu günler yaşayalım

1 Ocak 2019

 

Geçen yıl ekonomik açıdan zordu. Sofraların vazgeçilmezi soğan ve patates umulmadık fiyatlarıyla ekonomide gündem oldu. Gıdanın yanında gereksinim duyulan pek çok şey de zamlandı. Dolar ve euro bir ara baş döndürdü.
POLİTİKA HEP GÜNDEMDE
2018’deki politik gelişmelere çok da girmek istemiyorum. Çünkü zaten memleket 31 Mart’taki yerel seçime odaklanmış durumda. İttifaklar kuruluyor, işbirliği yapılıyor, özetle politika gündemdeki yerini hep koruyor. Geçen yıl hepimizi acıya boğan facia düzeyinde kazalar yaşandı. Şehitlerimizin yasını tuttuk, gazilerimize iyilikler diledik. Dedim ya, acısıyla, tatlısıyla geride kaldı artık 2018.
OCAKLARA ATEŞ DÜŞMESİN
Gelelim 2019’a... Herkese sağlık, mutluluk ve güzellikler diliyorum. Ve de dilekleri sıralayalım: “Güç koşullarda görev başında olan askerimize, polisimize, güvenlik güçlerimize kolay gelsin. Bu yıl hiçbir ocağa şehit ateşi düşmesin. Kimsenin canı yanmasın. Terör belası bizden uzak dursun. 31 Mart’taki yerel seçim ülkeye esenlik getirsin, sonucu herkes uygarca kabullensin. Örnek gösterilecek bir politik yarış olsun, seçilenler il ve ilçelerine hizmet için kolları sıvasın.
KİMSE ŞİDDET GÖRMESİN

Yazının devamı...

O yolla ilgili çok önemli gelişme

29 Aralık 2018


Şöyle de bitirmiştim: “Sertel’in bu sözleriyle umutlarım dondu yine. Bilemiyorum, belki de etkililer, yetkililer bir açıklık getirir de, bitmek bilmeyen ve can almaktan usanmayan bu yolla ilgili umutlar yeşerir yine.”


İHTİYAÇTAN ÖTE ZORUNLULUK
Ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı İzmir Milletvekili Hamza Dağ, o yolla ilgili gazetelerde ve sosyal medyada yer alan bir açıklama yaptı, özetleyip anımsatayım: “Yapımına başlanan Tire-Belevi yolu bölge insanımız için bir ihtiyaçtan da öte zorunluluk. Bu yolun yapılmasını gerektiren etkenleri düşündüğümüzde birçok sebep sayabiliriz. Ama bu sebepler arasında en önemlisi de tabii ki vatandaşlarımızın ulaşım kanallarını sağlıklı bir şekilde kullanmalarını sağlayabilmek.”


YÜKLENİCİ İŞİ YAVAŞLATTI

Yazının devamı...

Bu bankada eşya geçer

25 Aralık 2018

Belediyelerle işbirliği halindeler. Evinizdeki her türlü mobilya, mutfak eşyası, tekstil, perde vs için geçerli. 6 tabak, 6 bardak, 6 çatal-bıçak bir kız öğrenci için çok önemli bir eşya grubu derler. Lütfen paylaşın. Öğrenciye destek, ülkemize destek demek.”


BALÇOVA KANAT GERDİ
Eşyabank’la ilgili biraz daha bilgi aldım. Gelinen aşama, “Sevtap Şirin ve Tülin Kesiktaş Eraslan’ın bireysel çabalarla başladığı ve katlanarak artan talep üzerine Eşyabank’a dönüşen serüvenin yolu Balçova Belediyesi ile buluştu” diye özetleniyordu. Girişime Balçova Belediyesi kanat germiş, öğrenmeye devam:


500 İSTEK KARŞILANDI
“İzmir’de üniversite kazanıp kent dışından gelen bursiyer kızlarımıza ev eşyası temin etmeyi amaçlayıp yola çıkan Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği İzmir Şube Başkanı Tülin Eraslan’ın yolu, Sasalı Sosyal Dayanışma ve Geliştirme Derneği’nden Sevtap Şirin ile kesişti. Yaklaşık 500 öğrencinin gereksinimi karşılandı. Gelen eşya bağışlarının çokluğu bir kez daha Türk halkının yardımseverliğini gösterdi. Birçok belediye nakliye ve ihtiyaç sahibini belirlemede çekimser kalırken, Balçova Belediyesi her zaman inanılmaz destek oldu.


Yazının devamı...

Tire-Belevi yolunda umutlar yine dondu

22 Aralık 2018

Anımsadıkça ve bu satırları yazarken yutkunmaktan boğazımı acıtan, gözlerimi dolduran, kimi yaşların sakalıma karışmasını engelleyemediğim fidanımızı...”
GÜZEL GELİŞMELER VARDI
Böyle başladım hep Tire-Belevi yolunu yazarken. Çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiği 20.5 kilometrelik o yol. Hiç bıkmadan gündeme getirdim zaman zaman. Hakkını teslim etmek gerek, CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel de bu yolla bıkmadan ilgilendi. Soru önergeleri verdi, gelen yanıtları kamuoyuyla paylaştı. Önceleri güzel gelişmeler vardı.
HEDEF GEÇEN 4 EYLÜL’DÜ
Dönemin Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Nisan 2017’de Tire-Belevi yolunun temelini attı. Yolun Tire’nin kurtuluş günü olan 4 Eylül 2018’de açılacağını belirten Arslan, can kayıplarının üzücü olduğunu vurguladı, “Kurtaracağımız canların değeri parayla ölçülemez. 24 metre genişliğindeki 4 şeritli yol, 73.5 milyon liraya mal olacak” dedi.
TEŞEKKÜR VE DÜŞ KIRIKLIĞI
Emeği geçen herkese teşekkür etmiş, ancak sonra düş kırıklığı yaşamıştım. Sertel bölgeye gitmiş ve herhangi bir çalışma olmadığını görmüş, Karayolları Bölge Müdürlüğü yetkililerinden bilgi aldığını vurgulamıştı. Kamu İhale Kurumu’na açılan dava sonuçlanmadan yol temelinin atıldığını söylüyordu. Yetkililer, çalışmaya yakında başlanacağını söylemişti. Ben de, “Her şeye karşın yolun yapımına bir an önce başlanmasını ve hedef tarih 4 Eylül 2018’de tamamlanmasını umuyor ve diliyorum” demiştim.

Yazının devamı...