"Nedim Bubik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nedim Bubik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nedim Bubik

Turizmi çeşitlendirme projeleri yürütüyoruz

19 Mayıs 2018

Turizm açısından yerel yönetimlere ağır eleştirileri vardı. Örneğin, turistik bölgelerin oy uğruna peşkeş çekildiğini ileri sürmüştü, paylaşmıştım: “İşler’in İzmir Büyükşehir’le ilgili eleştiri dozu artmış. Başkan Aziz Kocaoğlu’nun denizle barışık olmadığını iddia etmiş, ‘Aziz Bey’in gündeminde maalesef turizm yok. İzmir turizmde küme düşüyor. İzmir’in hakkı bu değil’ demiş.”
İşler’den bir ses çıkmadı, Başkan Kocaoğlu da kendisine doğrudan yanıt vermedi. Büyükşehir Belediyesi’nden bir bilgi notu geldi, özetleyerek paylaşıyorum:
CANLANDIRMA YATIRIMLARI
* Kentte turizmi çeşitlendirmek için çok önemli projeler yürütüyoruz. Sağlık, inanç, fuar ve kongre, kültür-sanat turizmini canlandırmak için alt yapı yatırımlarını sürdürüyoruz. ‘FUAR İZMİR’, Türkiye’nin en büyük ve nitelikli fuar kompleksi. Fuar İzmir’le, İzmir fuarcılığı yılda yüzde 30-40 büyüyor. Marble Fuarı, dünyanın ilk iki fuarı arasında, ekonomik getiride birinci. Marble Fuarı’na bu yıl 33 ülkeden katılımcı, 100’ü aşkın ülkeden alıcı geldi. Oteller doldu. Fuarlarla sadece otelciler değil; taksici, lokantacı, yeminli tercümanından hediyelik eşya satıcısına kadar herkesin lokması büyüyor.
Çıtasını her yıl yükselten Travel Turkey İzmir, katılımcı ve ziyaretçi sayısını sürekli artırıyor. Bu yıl kapılarını 87. kez dünyaya açacak İEF, her yıl ortalama 1 milyon ziyaretçi çekiyor.
TANITIM ATAĞINA KALKTIK
* Kent turizminin gelişmesi için tanıtım atağına kalktık. İZTAV, ‘İzmir’e Doyamazsın’ temalı kampanya yaptı. Vakfın da başkanı olan Aziz Kocaoğlu, gelen turisti artırmak ve İzmir’in turizmle büyümesi için yürütülecek tanıtım için vakfa bu yıl 3 milyon lira daha aktaracaklarını açıkladı.

Yazının devamı...

İzmir’de turizm yok bir şey de yapılmıyor

15 Mayıs 2018

İşler, bu yıl turizmden umutlu olduklarını, 2015 rakamlarının yakalanacağını vurgulamış. İşler’e göre yaklaşık 38 milyon turist gelecekmiş bu yıl, 32-34 milyar dolarlık girdi bekleniyormuş. 2019 ve 2020 de turizmin en parlak yılları olacakmış. Genel olarak iyimser tablo çizmiş... Ancak yerel yönetimlere, özellikle İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na eleştirileri yenilir, yutulur cinsten değil. İşler, turizmdeki olumsuzlukların sorumlusu olarak yerel yönetimleri, esnaf odalarını görüyor:

HİZMET KALİTESİ KÖTÜ
“* Bizim Yunanistan’a göre tesislerimiz çok daha iyi ama yerel yönetimlerin yönettiği destinasyon merkezlerimiz iyi değil. İçlerinde bir tek Alaçatı iyi. O da yerli turistten yeterli ilgiyi görüyor. Dikili, Çandarlı, Ildır, Seferihisar, Gümüldür ve Pamucak’ta tabela kirliliği, yönlendirmeler, yerel yönetimlerin iptidai şehir mimarisi, caddeler, kafeler, esnafın ürün sunumu, hizmet kalitesi kötü.

PEŞKEŞ ÇEKİYORLAR
* Bence yerel yöneticilerin turizmcilerden çıkması lazım, yabancı dil bilmesi ve mimari eğitimi almış estetik kaygıları olan insanlar olmaları lazım. Yerel yöneticiler oy uğruna turistik bölgeleri peşkeş çekiyorlar, buralardaki imara aykırı olan yapılara göz yumuyorlar, esnafın hoyratça ilçeyi katletmesine ses çıkarmıyorlar. Onlar da her şey dahil sistemi yüzünden eleştiriyorlar...

ÇEKİDÜZEN VERMELİLER

Yazının devamı...

Bu konser unutulmaz

12 Mayıs 2018

 

Başkan Muhittin Selvitopu, “Engelli insanlarımızın sorunlarıyla ilgilenmek, onlara toplumda hak ettikleri yeri alma olanağını sağlamamız gerekiyor” dedi. Türkiye Otizm Dernekleri Federasyonu Başkanı Ergin Güngör de beş yıldır 120’ye yakın otizmli çocuğa spor tesislerini açan ve onların gelişmesini sağlayan Başkan Selvitopu ile çalışanlarına teşekkür ettiğini söyledi. Beş yıl önce kurulan, 126’ncı konserini de Dr. Orçun Berrakçay yönetiminde veren orkestra ve koro, büyük beğeniyle izlendi. Başkan Selvitopu da çocuklarla, “Hayat Bayram Olsa” şarkısına eşlik etti.

-----

SÖZ
SİZİN

BİR DUYURU

Yazının devamı...

Bu kampanyaya destek gerek

8 Mayıs 2018

 

Çeşme Belediyesi’nin de destek verdiği bu kampanya, sezon öncesi aslında tüm turizm bölgelerimiz için “kötüye gidişat” olabilecek her konuda sivil toplumun kararlılığını bir sınavdan geçiriyor.
GÜRÜLTÜ EĞLENCE OLUR MU?
Ortada bir sorun var... Popüler turizm beldemiz Alaçatı’da bazı işletmeler, diğer bazı işletmeleri ve belde sakinlerini “yok” sayarak sabahın erken saatlerine kadar tüm beldeyi “rahatsız edici gürültü” yapıyorlar. Yaptıkları gürültünün adına “eğlence”, eğlencenin adına da “müzik” diyorlar! Özellikle son 5 yıl içinde topu topu 45 günlük yüksek sezonda Alaçatı’yı yaşanmaz hale getiren bu kaotik durum “nedense” engellenemiyor!
Oysaki gece 12.00’den sonra sokağa taşan her türlü ses kanunen “yasak”! Alaçatı turizm beldesi diye bunu da esnetmiş yetkililer 01.00 koymuşlar adını... Ama dinleyen, uyan yok ki!
Huzur isteyenler var. Hastalar var, sinir krizi geçirecekler neredeyse...
Yaşlılar var çaresiz... Ertesi gün işe gidecekler var. Tatil geçirmek için Alaçatı’daki otellerde konaklayanlar var.

Yazının devamı...

Sürücüler kemerde de cepte de duyarsız gibi

5 Mayıs 2018


Efendim, geçen yıl 135 bin sürücüye alkol denetimi uygulanmış. Rakam bir önceki yıla göre yüzde 31 artmış. Ve de alkollü araç kullanan 7 bin 448 sürücüye ceza kesilmiş. Alkol cezası da 2016’ya oranla yüzde 99 artmış.
Gelelim emniyet kemerine... Geçen yıl, 2016’ya göre yüzde 42 artışla, 170 bin sürücünün emniyet kemerine bakılmış. Kemer takmayan 15 bin 467 sürücüye ceza uygulanmış. Bir önceki yılla karşılaştırıldığında emniyet kemeri takmama cezaları yüzde 50 artmış.
TELEFONSUZ YAPAMIYORLAR MI
2016’da araç kullanırken cep telefonuyla konuşan 16 bin 565 kişi ceza yemiş. Geçen yıl cepsiz yapamayınca ceza kesilen sürücü sayısı yüzde 61’lik artışla 26 bin 597’ye ulaşmış. Ve de son bir-iki rakam. Geçen yıl kask takmayan 14 bin 872 motosiklet sürücüsü ceza almış. Bu da 2016’ya göre yüzde 60’lık artış demekmiş.
KORSAN OTOPARKLA MÜCADELE
Ayrıca, geçen yıl korsan otoparkçılar üzerinde de dikkatle durulmuş. Bir önceki yıla göre yüzde 84 artışla, 276 korsan otoparkçıya işlem gerçekleştirilmiş.

Yazının devamı...

Didim’deki o yer için de halk oylamasına gidilebilir

1 Mayıs 2018

Didim’e her yolum düştüğünde, Altınkum’daki bu görüntüden rahatsız olurum ve merak ederim. İlçenin en güzel ve de en değerli yerinde bir görüntü. Kaderine terk edilmiş koskoca yer. Duvarlarla çevrili bir mezbelelik adeta. Tabelası aynen duruyor: TC Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü Eğitim ve Dinlenme Tesisleri.DİLERİM AVM KONDURULMAZ
Buranın ne olacağını merak ediyorum gerçekten. Özelleşecek mi, turizme hizmet edecek bir tesise mi dönüşecek? Bu paha biçilmez yerin mutlaka değerlendirilmesi gerek. Ama nasıl? Tek dileğim, alışveriş merkezi, devasa bir tesis falan yapılmaması. Burasının yeşili bol bir kültür alanı olmasını düşlerim hep. Örneğin, içinde bir açık hava tiyatrosu, sergi alanları bulunan, vatandaşın, yerli ve yabancı turistin buluşma noktası olacak bir yer...
HERKESİN İÇİNE SİNMELİ
Bilemiyorum, etkililer yetkililer, burasının ne olacağını planlamıştır belki de. Birilerine rant kapısı yapılmamasını umuyorum. Bir an önce, görenin içini sızlatan bu yere el atılmalı. Herkesin içine sinecek bir proje uygulanmalı. Burası Didim’in yüz akı, belki de simgesi olmalı. Bir an önce bu yerin geleceği açıklanmalı, herkes de bilmeli. Ne dersiniz?”

Yazının devamı...

Antrenörün yazdığı kitabın geliri çok özel çocuklara

28 Nisan 2018


DAHA ÖNCE DE BAĞIŞLAMIŞTI
Dağdelen, daha önce de “Sonbaharla Gelen” adlı ikinci kitabının gelirini aynı okulda ana sınıfının donatımına bağışlamıştı. Okul Müdürü Sadettin Akçi, Emre Dağdelen’in bağışı nedeniyle düzenlenen törende, “Bu tarz bağışlar bizim için çok önemli. Otizmin farkındalığını artırmak için çabalayan herkesi ayakta alkışlıyoruz” dedi.
Emeği geçenlere teşekkür
Dağdelen ise “Sözcükler” kitabına destek olan herkes adına görülen yüzün kendisi olduğunu vurguladı: “Müdürümüzün beni mahçup eden ve çok duygulandıran törenine katılma onuru yaşadım. Gözyaşlarım boğazımda düğüm oldu. Öncelikle emeği geçen herkese teşekkür ederim.”
ARTAN PARA DA İHTİYAÇLARA
Şu ana kadar 663 kitabın satıldığını belirten Emre Dağdelen, şunları söyledi: “Bu rakam beklediğim satış rakamının çok üstünde. Havuzun rehabilite edilme süreci yakında başlayacak. Değerli ağabeyim Celal Karaca sayesinde maliyetlerin ciddi ölçüde aşağı çekilmesiyle artan parayı yine aynı okulun farklı ihtiyaçlarını gidermek noktasında kullanacağız.”

-----

Yazının devamı...

Müzeler pazar günü kapatılamaz

24 Nisan 2018

“Sizleri önemli bir konuda bilgilendirmek istedim. İzmir’de... Büyükşehir ve Konak belediyelerine ait tüm müzeler pazar günleri kapalı... Yani bu şu demek... Tüm hafta çalışan ebeveynler çocuklarını alıp kültürel bir faaliyette bulunamayacaklar... Bu durum son derece mantıksız ve yararsız bir uygulama...
HAFTA SONU AÇIK OLMALI
Müzeler özellikle hafta sonu açık tutulur... Tatil haklarını hafta içinde kullanırlar... İzmir belediyeciliği, tüm dünyada hafta sonu açık olan müzeciliğin insan gelişimine yararlarından habersiz olamaz değil mi? Ben iki belediyeye mail attım... Sonucu merakla bekliyorum... İzmir Büyükşehir Belediyesi him@izmir.bel.tr Konak Belediyesi WhatsApp numarası 0533 071 55 65.”
İŞTE GELEN BAZI TEPKİLER
Ve Alca’ya gelen gelen yorumlardan bazılarını iletiyorum:
- İzmir belediyelerinin memur zihniyeti bu. Pazar günleri ulaşım da tatilde. İnsanlar gezmesinler, evde otursunlar.
- Varyant’taki Oyuncak Müzesi bile kapalı...

Yazının devamı...