"Nedim Bubik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nedim Bubik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nedim Bubik

‘O kurallar zinciri’ turistik bölgelere anayasa olur mu?

12 Ekim 2019

 MANİFESTO AÇIKLAYACAĞIM
“Kasım ayında, Alaçatı’nın gelenek ve göreneklerini koruyacak, bilinçli ve iyi niyetli işletmecilerini mağdur etmeyecek, değerli hemşehrilerimizin sıkıntılarını sona erdirecek bir ‘Alaçatı Manifestosu’ açıklayacağım. Alaçatı’yı birilerinin, birkaç sezonluk kar hevesine teslim etmeyeceğiz. Kimse kusura bakmasın, Alaçatı’nın değerlerini koruyan, Alaçatılılar’ın istek ve beklentilerini karşılayacak olan bu manifestonun gereklerini taviz vermeden uygulayacağız.”

BÜYÜK ADIMA İNANIYORUM

Yazının devamı...

Arada toplu taşıma araçlarına binseler

8 Ekim 2019

“Yağmur çamur olmadığında yürüyerek işe gelmeyi, çok yağmur, çamur olursa da toplu taşımayı kullanmayı planlıyorum. Belediye olarak tasarruf etmemiz gerekir. Araçlarımızla ilgili bazı tedbirlerimiz olacak. Ben de buna tabi olmalıyım. Tasarruf etmeden biriktirmemiz söz konusu değil.”


SAĞLIĞA DA İYİ GELİR
Gökhan bu kararını uygulamaya başlamış, otobüsten de yararlanmış. Şöyle bir düşündüm. Başkan Gökhan’ın kararı hem örnek olur, hem de sağlığına iyi gelir. Keşke başkanlar, üst düzey yerel yöneticiler, hatta milletvekilleri, zaman zaman çarşıda, cadde ve sokaklarda yürüse, toplu taşım araçlarına binmeyi denese. Vatandaşla bütünleşme, sohbet fırsatı bulurlar. Sorunları dinleyip yakından görürler. Tasarruf da ayrı konu. Bence çok da iyi olur, ne dersiniz?Yazının devamı...

Sigara çok zararlı ama nargile de masum değil

5 Ekim 2019

Yeni düzenlemeler de söz konusuymuş. Hatta fahri sigara müfettişi uygulaması bile dillendiriliyor. (Bu uygulama gerçekleşirse duman ihbarcılığıyla ilgili ilginç haberler okumamız kaçınılmaz.) Nargileyle ilgili sorular da gelmeye başladı. Uzman değilim. Ama bir kenara ayırdığım notlarımdan bir uzman görüşünü sunuyorum:

HASTALIĞA DAVETİYE
Ege Üniversitesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alev Gürgün, 21 Kasım Dünya KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) Günü’nde nargile kullanımının da solunum yolu hastalıklarına davetiye çıkardığını söyledi. Gürgün, kullanımı son yıllarda popüler hale gelen ve genç nüfus arasında artış gösteren nargilenin zararlarına dikkat çekti: ‘Bir nargile seansı; tek bir sigara içiminden en az 100 kat fazla duman çekilmesine neden oluyor. Bu da akciğerlerin adeta dumanla boğulması anlamında. Bir nargile seansında kanda ölçülen nikotin miktarının, günde 10 sigara içen kişinin kanındaki nikotin ile eşdeğer olduğunu da biliyoruz. Aynı sürede, sigaranın tam 100 katı kadar da ‘katran’ çekilmiş oluyor.

EN AZ ONLAR KADAR ZARAR
Ayrıca nargile tütününde; nikotin, katran, karbonmonoksid, ağır metaller, radyoaktif maddeler ve daha birçok zehirli kimyasallar bulunuyor. Kömürle yandığı için diğer zararlı kimyasallar da var. Nargilede arsenik miktarı da sigaradan çok daha fazla. İçimize çektiğimiz nargile dumanına tam bir kimyasal bomba diyebiliriz. Dolayısıyla nargile, en az sigara ve diğer tütün ürünleri kadar zararlı.’

100 MİLYON KİŞİ İÇİYOR
Dünyada her gün 100 milyon kişinin nargile içtiğinin tahmin edildiğini belirten Prof. Gürgün’den dikkat çekmeye devam: “Özellikle gençler arasında müthiş bir nargile salgınından söz edebiliriz. Ortadoğu, Kuzey Afrika, Kanada ve ABD hatta Avrupa’da özellikle gençler arasında yüzde 6-43 oranında kullanılıyor. Örneğin Lübnan’da 13-15 yaş arası çocuk ve gençlerdeki nargile kullanma oranı yüzde 34 olarak bildiriliyor.

Yazının devamı...

Araçta duman yasağıyla ilgili merak edilenler

1 Ekim 2019

Kimileri bu uygulamaya karşı çıktı, “Araçlar özel yerlerdir, özele karışılamaz, özgürlük kısıtlaması” gibi görüşler savundu. Kimisi de uygulamayı destekledi, hatta ileri giderek, “Evlerde de sigara yasağı getirilmeli” diyenler bile oldu. Görünen o ki, araçta sigara denetimleri sürecek.


DURUNCA İÇİLEBİLİR Mİ
Ancak, “Araçta duman yasağı” denetimleri ile birlikte bazı sorular da sıralanmaya başlandı: * Araçta sigara yasağı yalnızca sürücüyü mü kapsıyor? * Yasak yalnızca sürücü koltuğunda, yani önde oturanlar için mi geçerli? * Araçtaki yolcular da sigara içemeyecek mi? * Yasak yalnızca araç hareket halindeyken mi geçerli? * Sürücünün durdurup kenara çektiği araçta sigara içilebilir mi? * Yasak elektronik sigara için de geçerli mi? * Sigara yasağı TIR, kamyon gibi büyük tonajlı araçları da kapsıyor mu?


BİRAZ DAHA AÇIKLIK GELSE
Farklı sorular da vardır elbette. Acaba diyorum bu yasağın kapsamı biraz daha açılsa, herkesin anlayacağı şekilde dile getirilse iyi olmaz mı? Araç sürücüleri ve yolcular da nerede, nasıl davranacaklarını bilir en azından. (NOT: Tiryakiliği bir yana bırakın, sigara içmiyorum. Aracım da yok.)


Yazının devamı...

Asılsız haberlerle panik yaratmayalım

28 Eylül 2019

 


HAZIRLIKLAR YETERLİ Mİ?
Bu yüzden konuyu kısa keseceğim. İzmir ve Ege’ye gelelim. “Bu deprem şu fayı tetikler, olası büyük sarsıntının habercisidir, şu veya bu bölgede de beklemek gerek” gibi yorumlar panikten başka işe yaramıyor. Öncelikle ders almamız gerektiğini düşünüyorum. Depremde okullar nasıl boşaltılır, evde, işyerinde ne yapmak gerekir gibi bilgileri tazelemeliyiz. Etkililer, yetkililer depremden önce ve sonra neler yapılması gerektiği üzerinde yoğunlaşmalı, hazırlıklar gözden geçirilmeli, vatandaş bilgilendirilmeli.


KABUSA SÜRÜKLEMEMEK GEREK
Acil toplanma yerleri yeterli midir, daha doğrusu var mıdır, bunlara bakılmalı. Deprem ve sonrasında özellikle telefon haberleşmesinin sürmesi nasıl sağlanabilir, bu mümkün müdür, araştırmak gerek. Vatandaşın da bireysel önlemlerine bakması şart. Ve en önemlisi de, sosyal medyada sorumlu olmaya özen gösterin, zaten paniklemiş olanları kabusa sürükleyecek, aslı astarı olmayan haberler, görüntüler paylaşmayın. Buna yeltenen acımasızları, panik üreticilerini engelleyin. İstanbul ve çevresine geçmiş olsun. Sarsıntısız günler diliyorum.

------

Yazının devamı...

Aşılara karşı çıkmak bağışıklık için tehdit

24 Eylül 2019


BULGULAR VE RİSK TAŞIYANLAR
Ani ateş, kuru öksürük, baş, adale ve eklem ağrıları, aşırı bitkinlik, boğaz ağrısı ve akan burun. Çoğunlukla ateş ve ağrılar ciddi tedavi alınmasa da, bir haftada geçerken, öksürük bazen daha uzun sürebilir. Bazen hastalık çok ağır seyredebilir, hatta ölümcül olabilir. Hamileler, 5 yaşından küçük çocuklar, yaşlılar, kronik sağlık sorunu olanlar, sağlık çalışanları, toplu yerlerde yaşayanlar yüksek risk grubunu oluşturur. DSÖ, yıllık salgınlarda yaklaşık 3-5 milyon insanın etkileneceğini, 290-650 bin kişinin solunum kaynaklı sıkıntılardan ölebileceğini öngörmektedir.


ÖKSÜRÜK HAPŞIRIKTAN BULAŞIR
Çok yüksek bulaşma potansiyeli olan virüsün etkilemesi için o ortamda bulunmak yeterlidir. Hasta öksürüp hapşırınca, virüslü tükürük partikülleri bir metreye kadar etkili olur. Ellerdeki virüs de bulaşır. Öksürüp hapşırırken bir mendille ağız, burun kapatılmalı, eller düzenli sabunla yıkanmalıdır. Gribin etkin tedavisi yoktur. Çare, yüzde 100 koruyucu olmamakla beraber, aşılanmaktır.


Yazının devamı...

O benzersiz yere yazık edilmesin

21 Eylül 2019İşte o defterlere karaladıklarımdan özetler: “İlçenin en güzel ve de en değerli yerinde bir görüntü. Kaderine terk edilmiş koskoca yer. Duvarlarla çevrili bir mezbelelik adeta. Tabelası aynen duruyor: TC Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü Eğitim ve Dinlenme Tesisleri...

DİLERİM AVM KONDURULMAZ
Burasının ne olacağını merak ediyorum gerçekten. Özelleşecek mi yoksa turizme hizmet edecek bir tesise mi dönüşecek? Bu paha biçilmez yerin mutlaka değerlendirilmesi gerek. Ama nasıl? Tek dileğim, alışveriş merkezi, devasa bir tesis falan yapılmaması. Burasının yeşili bol bir kültür alanı olmasını düşlerim hep. Örneğin, içinde bir açık hava tiyatrosu, sergi alanları bulunan, vatandaşın, yerli ve yabancı turistin buluşma noktası olacak bir yer...

HERKESİN İÇİNE SİNMELİ

Yazının devamı...

Sağlıklı gıda için ‘Zehirsiz Sofralar’

17 Eylül 2019

 

HEDEF KAPSAMLI KAMPANYA
“Buğday Ekolojik Yaşamı Destekleme Derneği’nin, Avrupa Birliği’nce finanse edilen ve Avrupa Pestisit Eylem Ağı (PAN Europe) ortaklığında yürüttüğü ‘Zehirsiz Sofralar’ projesi Nisan 2019’da başladı. Buğday Derneği, bir yıl sürecek proje ile pestisitlerin (Tarım ilacı artıkları) olumsuz etkileri ve alternatif yöntemler hakkında üretici ve tüketicilerde farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Bu amaçlara ulaşmak için de bir sivil toplum ağı kurulmasına ön ayak olmayı, pek çok bilgilendirici materyalin olduğu bir web sitesi hazırlamayı ve kapsamlı bir kampanya yürütülmesini hedefliyor.

SİVİL TOPLUM AĞI KURULUYOR
Kurulmakta olan ‘Zehirsiz Sofralar Sivil Toplum Ağı’ çalışma alanları gıda güvenliği ile kesişen, daha az pestisit kullanımı, alternatif tarım ve mücadele yöntemlerinin yaygınlaştırılmasına çabalayacak farklı alanlardan sivil toplum örgütleri ve girişimleri bir araya getiriyor. Bu ağın birlikte hareket etmesi, sivil aktörlerin seslerinin daha güçlü çıkmasını, bilgi ve deneyimlerin paylaşılmasını, daha etkin bir kampanya yürütülmesini sağlayacak.

ALANLARI FARKLI UZMANLAR EL ELE
Bu ağda tüketici hakları, sağlık, tarım, gıda, ekolojik yaşam, doğa koruma ve çevre gibi farklı alanlarda uzmanlaşmış 90 STK ve inisiyatif bulunuyor. Kalıcı olması ağın kuruluş aşamasını tamamlaması, kasım ayında pestisit kullanımının azaltılması ve alternatif yöntemlerin geliştirilmesiyle ilgili ortak kampanyaya başlaması hedefleniyor.

KAMUOYUNA BİLGİ VE MÜCADELE

Yazının devamı...