"Mustafa Çulcu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mustafa Çulcu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mustafa Çulcu

Mustafa Çulcu

Hakemden 3 hata

10 Aralık 2017

16.dakikada Akhisar’ın ilk golü öncesi Olcan Adın, Yasin Öztekin’e faul yaparak topu aldı. Devamında ceza sahasına yaptığı ortada Maicon, topu kendi kalesine attı.

43’te Lopes ile ikili mücadeleye giren Yasin, rakibinin kolunu vücudunda hissettiği an kendini yere bıraktı. Hakem faul verdi, bariz gol şansı olduğu için de Lopes’e kırmızı kart gösterdi. Faul kesinlikle yoktu. Burada hakeme, “Bu nasıl faul?” diye sormak lazım.

GOMİS’E ÇIKAN KIRMIZI KART, DOĞRU KARAR

44’te Akhisar’ın ikinci golünden önce Henrique, hava topuna yükselen G.Saraylı Fernando’ya temas ederek bozdu. Fernando’dan seken top Olcan Adın’a geldi ve o da golü attı.

64’te Mustafa Yumlu-Bafetimbi Gomis mücadelesinde Akhisarlı oyuncu (Mustafa) önce rakibini tahrik edici temaslarda bulundu, sonrasında Gomis’in ona bir darbesi oldu. Bu pozisyon sonrası kırmızı kart verilmesi gerekiyordu. Hakem Ümit Öztürk’ün kararı, doğru bir karar.

73. dakikada önceden sarı kartı olan Sissoko, Feghouli’ye hareketi nedeniyle ikinci sarı karttan kırmızıyla ihraç edilmeliydi.

VE HAKEMİN (ÜMİT ÖZTÜRK) NOTU: 7.4

Yazının devamı...

2 penaltı 1 kırmızı verilmedi, 1 gol ofsayt

3 Aralık 2017

8. dakikada Galatasaray atağında 2 no’lu yardımcı Aleks Taşçıoğlu yanlış bir kararla ofsayt bayrağı kaldırdı. Top, Gomis’e değil, ofsayt pozisyonunda olmayan arkadaki futbolcuya gidiyordu.

15. dakikada Gomis, hava topunda Tolgay’a kontrolsüz bir hareket yaptı. Minimum sarı kart görmeliydi. Kırmızı verse ‘Hayır’ diyemeyeceğimiz bir pozisyon. Eğer faul veriyorsan, ki verdi, mutlaka kart göstermelisin.

26. dakikada kaleci Fabri’nin ceza alanında Serdar Aziz’le mücadelesinde Galatasaraylılar penaltı bekledi ama hakemin devam kararı doğru. Fabri, topa müdahale etti.

35. dakikada Gökhan Gönül’ün ceza alanına ortasında top Belhanda’nın koluna çarptı. Her ne kadar Belhanda’nın sol kolu vücuduna yapışık olsa da sağ eli açık konumda. Dolayısıyla bir genişleme var. Penaltı verilmeliydi.

FERNANDO KAVAL KEMİĞİNE VURDU

Yazının devamı...

3 kırmızı ve penaltı verilmedi

26 Kasım 2017

36’da Tzavellas’ın Maicon’a yaptığı hareketin karşılığı da kırmızı karttı ama sarı gördü.

61’de Serdar Aziz’in Gassamo’ya yaptığı hareket penaltı ve kırmızı kartı gerektiriyordu.

79’da Emre’nin Ndiaye’ye yaptığı hareket 2. sarıdan kırmızıyı gerektiriyordu.

Hakem ayrıca 8’de Selçuk, 15’te Serdar Aziz ve 45’te Ndiaye’ye sarı kart çıkarmalıydı.

Yazının devamı...

Beşiktaşlılar bu hakeme dikkat etmeli

31 Ekim 2017

Beşiktaş, G.Saray ve F.Bahçe’nin 6 maçını yönetti. Takımlarımız 4 beraberlik, 1 galibiyet ve 1 mağlubiyet aldı. Tek yenilgi 2012’de Beşiktaş’ın 3-0 kaybettiği Atletico Madrid maçıydı.

İTİRAZLARA KARŞI HASSAS

Beşiktaş’ın toplam 3 maçını yönetti. Diğer ikisi de 2010 yılında Porto ile 1-1 ve 2015 yılında da Sporting Lizbon ile 1-1 berabere kaldığı maçlardı.

Tagliavento oyuncuların baskısından etkilenmez, itirazlara karşı da hassastır. Zaman çalmaya tahammülü yok. Sarı kart ortalaması 4.5, faul ortalaması 22.

El-kol hareketlerine, agresif davranmamaya özen gösterir. Kriz yönetiminde sakin ama otoriter. Ceza alanındaki tutma, çekme ve itmelerde cesur kararlar verir.

Yazının devamı...

Hakem 2 kırmızıda hata yaptı

30 Ekim 2017

32’de Bero’nun Fernando’ya kayarak yaptığı müdahale şiddetli ve acımasızca idi. Kırmızı kart çıkmalıydı.

44’te yerde yatan N’Doye-Olcay mücadelesi faul sonrasında da devam etti. Ardından Feghouli olaya karıştı. Hakem her iki oyuncuyu da ihraç etti. Olcay’ın kırmızı kartı doğru ancak Feghouli’ninki sarı olmalıydı.

VE HAKEMiN NOTU: 7.4 (HALİS ÖZKAHYA)

Yazının devamı...

Quaresma’ya yapılan hareket penaltıydı

29 Ekim 2017

Burada hata yapan hakem, faul ve kart uygulamalarında da toleranslı davranınca zor duruma düştü.

Yazının devamı...

Bir gol güme gitti ama ikinci gol ofsayttı

18 Ekim 2017

16. dakikada Pepe, rakibini faulle yere indirdi. Pozisyon ‘bariz gol şansı’ kriterlerine uymuyordu. Sarı kart doğru.

54. dakikada Tolgay şut attığı anda Babel ofsayttaydı. Top direkten Babel’e geldiğinde oyun durmalıydı ama devam etti ve gol geldi. Yan hakemler burada da hata yaptı.

VE HAKEMİN (MILORAD MAZIC) NOTU: 8.4

Yazının devamı...

Derbi için doğru isim Cüneyt Çakır

17 Ekim 2017

Bu sezon lig neredeyse yüzde 70 yabancı oyuncu ile oynanıyor. G.Saray son maçına 11 yabancı ile çıktı. Bu derbi, ilk defa bu kadar fazla yabancı ile oynanacak. ‘Dünya derbisi’ diyoruz. Ülkemizde dünyanın en kıymetli üç hakeminden biri olan Cüneyt Çakır var. FIFA, en riskli ve zor maç olan Portekiz-İsviçre maçını ona verdi. Biz de UEFA ve FIFA kriterlerinde bir maç oynansın istiyorsak, doğru isim Cüneyt Çakır olmalı.

Yazının devamı...
Mustafa Çulcu Kimdir?

Mustafa Çulcu