"Mete Tamer Omur" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mete Tamer Omur" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mete Tamer Omur

Kazdağları'nın çevreci girişimcisi

O da çocukluk yıllarında iş hayatına adım atanlardan...

İlkokul 5’te açık hava sinemasında çiklet satarak girişimciliğin fitilini ateşleyen Mehmet Öngen, avukatlıkla başlayan profesyonel iş hayatına daha sonra turizmi ekler. Öngen Country Hotel ile farkını ortaya koyan, en büyük otel zincirlerinden Ramada’yı ikna eden Mehmet Öngen, Mart 2016’da Edremit Güre’de Ramada’nın dünyadaki ilk termal otelini açmaya hazırlanıyor. Girişimcilik serüveninde hep farkındalık yaratan işlere imza atan Öngen’in gelecek planları arasında ise artık kitap bulunuyor. 

Kazdağlarının çevreci girişimcisi


Yazın sattığı meyvelerle okudu

Mehmet Öngen, yerlisi olduğu Yeşilyurt Köyü’nün geleneksel dokusunun korunmasında hukukçu ve çevreci kimliğiyle uzun yıllar mücadele eden biri. Ve bu misyonla 1995’te temelini atıp 2000’de açtığı Öngen Country Hotel ile köyü turizmle tanıştıran isim olan Öngen’le hem girişimcilik öyküsünü, hem turizm sektörünün durumunu, hem de gelecek planlarını konuştuk.
Çanakkale Ayvacık’ın Yeşilyurt Köyü’nde geçimini zeytincilikle sağlayan bir ailede büyüyen Mehmet Öngen, ilkokul 5’e gittiği dönemde babasının aldığı bir kutu çikleti açık hava sinemasında satarak ilk parasını kazandığını söylüyor. Öngen, öyküsünü şöyle sürdürdü:
“Bunu benden ne babam, ne de bir başkası istediği için yapmadım. Tamamen yapı meselesi. Bu girişimci ruhla da 14 yaşımdan itibaren babamdan harçlık almadım. Ortaokulu bitirdiğim yaz. 70’lerin başı. Tarladan, bağ-bahçeden topladığım meyveleri yol üstünde kurduğum tezgahta satmaya başladım. Bunu liseyi bitirinceye kadar yaptım. 3 aylık meyve satışından kazandığım parayla 8 aylık okul harçlığımı çıkarıyordum. Tabii babama da destek oluyordum.”

Kazdağlarının çevreci girişimcisi

Köyün gelişmesini engelliyorsun

1974’te İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni kazanan Mehmet Öngen, o dönemde de boş durmaz. İstanbul’da pazarlamacılık yapan Öngen, babasının ürettiği zeytinyağını satar. Öngen, “Kendi karımı alıp, kalan parayı babama gönderiyordum. 3’üncü sınıfta bir avukatın yanına girdim. Aslında tamamen tesadüf eseri kendi karakterime en uygun bir alanda eğitimi tamamladım. Asker dönüşü de 1983’te Ayvacık’a hukuk büromu açtım. Avukatlıktan turizme geçişim ise muamma. Ancak, 30 yıl önce eşime, ki o dönem ne evli ne de nişanlıydık 14 sayfalık bir mektup yazmıştım. O mektupta şu anki Yeşilyurt projemi anlatmışım. 80’li yıllarda Yeşilyurt Köyü’nü bir turizm merkezi yapalım, ben de burada bir otel yapayım diye köylülerime anlattığımda bana gevrek gevrek gülerlerdi. Söylediklerim onlara çok ütopik gelirdi. Tabii bunları söylerken benim cebimde de para yoktu. Ancak ben köyümde turizm konusunda ciddi bir mücadele başlattım. Burayı kaliteli bir turizm merkezi yapalım diye çalıştım. Bunun da birinci koşulu mimari dokuyu bozmadan yol almaktı. Yüksek yapı yapanların fazla katlarını mahkeme kararıyla yıktırdığım zaman da o dönemin köy muhtarı, ‘Köyümüzden çıktın seni severiz. Taktir de ederiz. Ama bir konuda kafan çalışmıyor. Bırak adam apartman yapsın. Köyümüz gelişsin. Köyün gelişmesini engelliyorsun’ demişti. Bunu hiç unutmam. Ben de muhtara, şu anda yaptıklarımı anlamasının mümkün olmadığını, ama zamanın her şeyi göstereceğini kendisine aktarmıştım. Ve bu misyonla 1995’te otel yapmak için köyümden arsa satın aldım. 5 yıllık bir çalışmanın ardından da 2000’de Öngen Country Hotel açıldı. Klasik bir otel yapmadık. Bir idealin öyküsünü hayata geçirdik. Doğayı ve çevreyi koruyarak yatırım yapılabileceğinin idealiydi bu. Eko turizmin öncüsü olan bir yapı ortaya koyduk. 15 yıldır da hizmetteyiz.”


YARISI KONUŞMADI

Mehmet Öngen, aslında bugün Yeşilyurt’u Yeşilyurt yapan isim. 1983’te köyün mimari dokusunu korumak adına verdiği mücadelede ciddi zorluklarla karşılaşmış. Öngen, o süreci şöyle paylaştı:
“Bir dönem köyün yarısı benimle konuşmuyordu. Ben o dönem bir ders aldım. Doğru yaptığına inanıyorsanız, zaman her şeyi yerli yerine oturtuyor. Zamanında evinin 1,5 katını yıktırdığım ve bana silah çeken adam vefat ettiğinde o köydeki en iyi dostlarımdan biriydi. Yıllar sonra bana ‘avukat iyi ki yıktırdın’ diye teşekkür etmişti. Başlattığım turizm hamlesi köyün cehresini değiştirdi. Bir hayalle başladığımız süreçte bugün 8 tane birbirinden değerli butik otel çalışıyor. Köyün geçimi turizm oldu. Tabii mücadelemiz Yeşilyurt ile sınırlı kalmadı. Kazdağları için de çalıştık. Kazdağı Otelcileri Derneği Başkanı olarak bölgenin turizm destinasyonuna alınmasını sağladık. ”

Kazdağlarının çevreci girişimcisiRAMADA’YI İKNA ETTİ

15 yıl önce bir hayali hayata geçiren Öngen, şimdi yeni bir hayal için gün sayıyor. ‘Kuzey Ege’de neden kaliteli turizm yapılmıyor’ diyerek yola çıkan Mehmet Öngen, bölgeye ilk yabancı zincir oteli getirmeyi başarmış. Tabii bu hiç de kolay olmamış. Mehmet Öngen, “Ramada’nın bugün 61 ülkede 7 bin 500 oteli bulunuyor. Şimdi buna yeni bir halka ekliyoruz. Ramada Resort Kazdağları Thermal&Spa. Bu Ramada’nın dünyadaki ilk termal oteli olacak. Uzun uğraşlar sonunda onları ikna ettim. Ramada ya şehir ya da resort otel yapıyor. Biz ise onlara bunu sadece bir termal otel olmayacağını anlattık. Termalin yanında deniz kenarında yerimiz var. Dağ evimiz bulunuyor. Deniz, termal ve dağ. Üçünü bir arada sunan dünyada başka bir örnek olmadığını söyledik. Varsa biz talebimizden vazgeçeceğimi aktardım. Araştırdılar ve böyle bir örnek bulamadılar. Bu iddiayla el sıkıştık. 1 Mart’ta da konuklarımızı ağırlamaya başlayacağız” dedi.


İKİNCİ KUŞAK İŞ BAŞI YAPTI

Mehmet Öngen’in en büyük destekçisi eşi Zuhal Öngen. Bugün ikinci kuşak da işin içinde artık. Mehmet Öngen, “Bugüne kadar işleri eşimle birlikte yürüttük. Büyük oğlum Yağız Öngen, üniversiteyi bitirdi ve bize katıldı. Küçük oğlum Yiğit ise hukuk okuyor. Ama yaz tatillerinde otelde deneyim kazanıyor. Büyük oğlum da aynı yolu izlemişti. İkinci kuşakla iş yapmak hem güzel, hem zor. Eserinizi devam ettirecekleri için keyifleniyorsunuz, ama bir tarafta da kuşak çatışması var. Amaç işin daha iyi yapılması için olduğundan bu kabul edilebilir. Şimdi de aile anayasamızın altyapısını hazırlıyoruz” diyor.

Kazdağlarının çevreci girişimcisi


TURİZM HEP SIKINTILI

Mehmet Öngen ile turizm sektörünün durumunu da konuştuk. Öngen’den ilginç bir tespit geldi:
“Ben kendimi bildim bileli turizm sektörü hep sıkıntı içinde. Rahat bir sezon geçirdiğimizi hiç hatırlamıyorum. Türk girişimcisi de çok sorunla boğuştuğundan artık çelikleşti. Bugüne kadar turizmin geliri hep arttı ve yatırımlar da devam ediyor. Ben bu konuda iyimserim. Bir söz var, ‘Avcı ne kadar hile biliyorsa, ayı da o kadar kaçacak yol biliyordur.’ Dolayısıyla turizmci de bu sıkıntıların üstesinden gelecek bir yol mutlaka bulacaktır.”

Kazdağlarının çevreci girişimcisi

KISA KISA

* 22 milyon TL bir yatırımla hayata geçecek olan Ramada Resort Kazdağları Thermal&Spa’nın 121 odası bulunuyor.
* Mehmet Öngen’in gelecek planlarında artık farklı şeyler var. Kitap hazırlığında. Biri yörenin tarihine yolculuğu içeriyor, diğeri de makale ve denemelerinden oluşuyor.
* Mehmet Öngen, avukatlık bürosunu açtıktan iki yıl sonra siyasete atılmış. 10 yıla aşkın bir süre ilçe yöneticiliği, başkanlığı ve il başkanlığı gibi pozisyonlarda bulunmuş. 1995’te ise siyasetten tamamen ayrılmış. Ayrılış nedenini ise ‘Siyaset kurumu, yaratıcı ve girişimci insanları pek sevmiyor’ sözü açıklıyor.

X