"Mete Tamer Omur" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mete Tamer Omur" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mete Tamer Omur

İzmir nere, Mozambik nere demeyin

BUGÜN İstanbul’u İstanbul yapan ya da Ankara’nın kalkınmasının en büyük kaldıraçlarından biri hiç kuşkusuz yurt dışına açılan müteahhitler... Özellikle yurt dışında birçok taahhüt işine imza atan müteahhitler, kazandıkları paraları İstanbul ve Ankara’da yatırıma dönüştürdü. Son yıllarda gayrimenkulde atılım içinde olan İzmir’de ise uzun yıllardır böyle bir hamle yoktu. Ama artan hareketliliğin beraberinde getirdiği rekabet ve son dönemde artan maliyetler İzmirli müteahhitlerin de gündemine yurt dışını aldırdı. Bunun en somut örneği de Mozambik’in başkenti Maputo’da karma bir proje yapmaya hazırlanan Ontan İnşaat... Mühendislik mimarisini ön planda tutarak faaliyetlerini yürüten firmanın genç ve başarılı Yönetim Kurulu Başkanı Onur Öktem’le hem Türkiye’de hayata geçirmeyi planladıkları projeleri, hem de yurt dışı açılımını konuştuk.

İzmir nere, Mozambik nere demeyin

Metrekaresi 3 bin dolar

Ontan, 2016’da inşaat fakültesindeki arkadaşlıklarını profesyonel iş hayatına taşıyan genç girişimci mühendisler tarafından kurulmuş bir firma. Sadece şirket yapısında değil, hayata geçirdikleri birçok projede ortaklık kültürüyle yol alan firmanın son hamlesi ise İzmir’den bir hayli uzakta. Afrika’nın güneydoğusunda yer alan Mozambik’in başkenti Maputo’da... Onur Öktem neden bu ülkeye yatırım kararı aldıklarını şöyle anlattı:
“Arz-talep dengesinde talep ağır basıyor. Böyle olunca da satış rakamları çok yukarıda. Yapacağımız projenin metrekaresini 3 bin doların üzerinde satabileceğimiz bir pazar söz konusu. İzmir’de ise en mükemmel projede bu fiyatlar konuşuluyor. Arsa fiyatları ortada. Buna bir de son dönemdeki artan maliyetler eklenince bu ülke çok cazip konuma geldi. Biz de riski dağıtmak adına bundan sonra yurt dışında daha fazla boy göstereceğiz. Şu an Cezayir’de bir okul inşaatımız var. Gürcistan Batum’da incelemelerimiz sürüyor. İzmir’de bir potansiyel var ama riskler de var.”

İzmir nere, Mozambik nere demeyin

Fırsatı gördüler

Mozambik’teki karma projeyi Ankaralı bir firmayla birlikte yapacaklarını söyleyen Öktem, yüzde 25’lik paylarının bulunduğu ve taslağının hazır olduğu projeye yıl sonunda başlamayacaklarını aktardı. 150 milyon doların üzerinde bir yatırımla hayata geçirilecek projede 2 otel, rezidans, AVM ve ofislerin yer aldığı bilgisini veren Onur Öktem, Mozambik’teki talebin kaynağını ise şöyle özetledi: “Elmas ve kömür gibi doğal kaynaklar bakımından oldukça zengin bir coğrafya. Bunlar için dünyanın dört bir yanından yatırımcı geliyor. Dolayısıyla bu yatırımcıların konaklayacağı yer, alışveriş yapacağı mağaza gibi yeni yaşam alanlarına ihtiyaç var. Ama şu anda bu talebe cevap veren çok kimse yok. Biz bunu gördük.”

YÜKSEK YAPI GELİYOR
Şu an İzmir Bayraklı, Manisa ve Akhisar’da devam eden projelerinin bulunduğunu ifade eden Onur Öktem, “Bu projelerimiz 2016’da tamamlanacak. Şu anda iyi bir satış grafiği var. Bayraklı ve Akhisar’da satışlarımız yüzde 75’ler seviyesinde. Manisa ise biraz geride. Ama o da artış seyrine girdi. Şimdi yeni projelere odaklandık. Ortaklı iş yapmayı sevdiğimiz için Miray ve MŞB İnşaat’la Yeni Kent Merkezi’nde bu yılın sonunda yüksek yapılı bir projeyi hayata geçireceğiz” dedi.

ÜRETİMDE DE VAR
İnşaat, taahhüt ve proje yönetiminin yanı sıra gündemlerinde bir de üretimin olduğu bilgisini paylaşan Onur Öktem, İnşaat malzemeleri konusunda Aton A.Ş. adlı bir şirket kurduk. İzolasyon, cephe ve çatı kaplama ürünleri üreteceğiz. Şu anda Ar-Ge çalışmaları sürüyor. Burada da ortaklı bir yapı söz konusu. Ayrıca turizmle ilgili projelerimiz de var ama odağımız çok değişmesin diye onu şimdilik bekletiyoruz” diye konuştu.

X