"Mete Tamer Omur" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mete Tamer Omur" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mete Tamer Omur

Dededen toruna turizmin öyküsü

İLK adımı dede Fevzi Kaya atar. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan Kaya, İzmir’deki boşluğu görerek 60’lı yılların başlarında kardeşiyle Basmane’de bir otel açar. Turizm eğitimi alan baba Mustafa Kaya’nın üniversiteyi bitirmesi ve iş hayatına atılmasıyla, tarımdan turizme ağırlık verilir. 1978’de Karaca, 1992’de Kaya Prestij ve en son Kaya Prestige Sunshine otelleriyle sektöre hızlı giriş yapılır. Otellere hizmet veren çamaşırhane, kuru temizleme ve catering de bunlara eklenir. Turizmle 1961’de 36 odalı bir otelle tanışan aile, bugün Kâya Şirketler Grubu olarak sektörün önemli aktörü oldu. Şimdi ailenin turizmdeki 3’üncü kuşak temsilcilerinden Seda Kaya, grubu daha yukarılara taşımak için yoğun mesai harcıyor. Bu yoğunluğun arasında bir de Ege Genç İşadamları Derneği’nin (EGİAD) başkanlığını yürütüyor. Seda Kaya, her iki kulvarda da önemli hedeflere odaklanmış durumda.
Kâya Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Seda Kaya ile kuruluş öyküsünden İzmir kent otelciliğine, EGİAD’dan iş yaşantısına kadar bir çok konuyu konuştuk. Kâya ailesinin Girit’ten gelerek İzmir’e yerleştiğini anlatan Seda Kaya, “Dedemin babası İzmir’de Rum bir kadınla evleniyor. 5 oğlu, bir kızı oluyor. Tarım ve hayvancılıkla uğraşıyorlar. Dedem 1960’lı yıllarda İzmir’de otelcilik alanında boşluğu görüyor. Dedem kardeşiyle 1963’te Basmane’de Kâya Oteli’i hizmete açar. 36 odalı ve 2 yıldızlı bu otel şu anda grup bünyesinde yok. İngiltere’de turizm eğitimi alan babamın üniversiteyi bitirmesiyle dedem ağırlığını bu alana veriyor. Ve 1973’te 4 yıldızlı 72 odalı Karaca Otel’i alıyor. Yatırımcılar güneye kayarken, İzmir’den yola çıkan Kâya Şirketler Grubu ise yola bu kentte devam etme kararı alır. 1989’da Kâya Prestige’in inşasına başlandı. 1992’de 4 yıldızlı 142 odalı Kâya Prestige, şehrin ilk ‘iş oteli’ olma özelliği ile hizmete başladı. Kâya Şirketler Grubu’nun İzmir dışına açılış stratejisinin bir sonucu olarak 1996’da Çeşme Ildırı’da Erythrai Oteli hizmete girdi. 18 ay gibi kısa surede tamamlanan 4 yıldızlı 300 yataklı Erythrai Otel’i, 2005’ten 2009’a kadar farklı şirketler işletti. 2009’dan itibarense grup bünyesinde Kâya Prestige Sunshine adıyla yenilenerek işletilmeye başlandı. Şu anda biri sezonluk olmak üzere 3 otelle faaliyetlerimizi yürütüyoruz.”

Dededen toruna turizmin öyküsü

İşe başlamadan işten çıkarıldı

‘Karaca Otel’in muhasebesinde büyüdüm’ diyen Seda Kaya, 17 yaşından beri hep çalışmış. Eğitimini de bu yönde yapmak ister ama kendine uygun bir üniversite bulamayınca politika ve tarihe olan merakı onu ‘Uluslararası İlişkiler’e yönlendirmiş. Seda Kaya, kariyer sürecini ve grupta çalışmaya başlama öyküsünü şöyle anlattı:
“İzmir Amerikan Koleji’ni bitirdikten sonra turizm alanında eğitim almak istedim. Ama bazen istediğiniz olmuyor. Boğaziçi ve Bilkent seçeneği vardı. Boğaziçi’ne puanım yetmedi, Bilkent de çok aşağıda kaldığı için ikinci tutkum olan uluslararası ilişkilere yöneldim. Koç Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunuyum. 2001’de mezun oldum. Okulu bitirdiğimde kariyerime turizm alanında yön vermem gerektiğine karar verdim. Ve İstanbul’da Ritz Carlton’da müşteri hizmetlerinde işe girdim. Tabii o dönem Türkiye’de Anayasa havada uçuştu, Amerika’da 11 Eylül olayı yaşandı. Otel, açılışını erteledi ve bizim de çıkışımızı verdi. İşe başlayamadan iş bitti. O dönem İstanbul’da kalmak istiyordum. Henkel Ecolab’da staj yaptım. Ardından da Rafineri Reklam Ajansı’nda marka temsilcisi olarak işe başladım. Burada satış ve pazarlama alanında inanılmaz bir deneyim kazandım. Buradan edindiklerimi hem iş hayatımda hem de EGİAD’da çok kullandım.”

Patronun kızına torpil yok

21 yaşında profesyonel iş hayatına adım atan Seda Kaya, 2003’te ailenin de talebiyle İzmir’e döner. Ve genel müdürünün yanında 6 aylık bir eğitim sürecinden geçer... O dönem her birimde çalıştığını ifade eden Seda Kaya, “Resepsiyonda görev aldım. Buna gece de dahil. Rezervasyonda, bankette ve mutfakta çalıştım. Patronun kızıyım diye de bir ayrıcalık gösterilmedi. 2006’da da Amerika’da Cornell Üniversitesi’nde yaz okuluna gittim. Burada özellikle yiyecek-içecek alanında bir eğitim aldım. Bir yandan da uluslararası sevdam devam etti ve İzmir Ekonomi Üniversitesi’nde Avrupa Birliği üzerine mastır yaptım. Bugün grubun yönetimindeyim. Kâya Prestige’de yiyecek-içecek, planlama ve icradan sorumluyum. Babam Karaca Otel’den, amcam çiftlikten, kardeşim ise Arı Kâya’dan sorumlu” bilgisini paylaştı


YENİ ŞUBELER 2015’TE

Grubun otelcilik ve catering hizmetlerinin yanında bir diğer faaliyet alanı ise çamaşırhane. Grubun artan yatak sayısı ve hizmet yoğunluğuna paralel olarak, 1994’te sadece otellerin ihtiyacına cevap vermek üzere Arı Kâya Laundry’nin devreye girdiğini anlatan Seda Kaya, “Şu anda Ege Bölgesi’nde önemli noktadayız. Bu iş kolu zamanla bizi kuru temizlemeye de yönlendirdi. 2011’de Arı Kaya Dry Cleaning açıldı. Burada otellerin yanı sıra perakende ayağında da varız. İkisi Alsancak, biri de Bostanlı’da 3 şubemiz var. 2015’te bunu 5’e çıkarmayı hedefliyoruz” dedi.

Dededen toruna turizmin öyküsü

KENT OTELCİLİĞİNDE RİSK BÜYÜK

Seda Kaya, turizm alanında yeni projelerinin bulunduğunu ama bazı konuların netlik kazanmasını beklediklerini söylüyor. Seda Kaya, İzmir’de, kongre merkezi olmadıkça, yeni fuarlar düzenlenmedikçe yeni tesis yatırımlarına sıcak bakmıyor. İzmir’deki kent otelciliğiyle ilgili ilginç tespitlerde bulunan Seda Kaya, şunları söyledi: “Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme eski Bakanı Binali Yıldırım, İzmir’deki otellerin doluluk oranının yüzde 50’lerde olduğunu söylemişti. Bu doğru. Biz kurum olarak bunun üstündeyiz ama pasta büyümüyor. Ama sektöre yeni aktörler giriyor. Ziyaretçi sayısı artmazsa önümüzdeki günlerde şehir otelciliğinde sıkıntı yaşanacaktır. Bir kaç fuara bakarak kente otel yapmak çok rantabl değil. İzmir’de bir çekim merkezi yaratılmalı. Yoksa kent otelciliğinde balon patlar.”

GENÇLİK ANITI GELİYOR
İki yıl yönetim kurulu, ardından başkan yardımcılığı ve başkanlık. Seda Kaya, yoğun iş temposunun yanında sivil toplum kuruluşlarında da aktif görev alıyor. Bunun en açık örneği de EGİAD’daki başkanlık. Derneğin ilk kadın başkanı Kaya, ailesinin de desteğini alarak bu yolda da başarılı bir şekilde yürüyor.
Şu anda performansının yüzde 50’sini EGİAD’a ayırdığını anlatan Kaya, “Teknolojiyi çok yoğun kullanıyorum, böylece zamanı daha aktif kontrol edebiliyorum. Hem işimin, hem evimin, hem de derneğin Alsancak’ta olması büyük zaman kazandırıyor. Dernek gündemimizde Romanya’ya 23 kişilik bir iş gezisi var. Ay sonunda da gençlik anıtımızı açıyoruz. Geçtiğimiz yıl üyelerimiz arasında işbirliğini artırmak amacıyla ‘Ticaret Köprüsü’ yapmıştık. Bunun tekrarlayacağız. Tarım sektör toplantımız olacak. Kültürpark benzeri bir rapor hazırlığı içindeyiz. O da sürpriz olsun” diyor.

KISA KISA
* Grubun gayrimenkul alanında da çalışmaları oluyor. Fırsatlar dahilinde bu alanda yol alıyor.
* 1994’ten itibaren catering hizmetini de devreye sokan grup, bugün Ege Bölgesi’ne 10 kişiden 2 bin 500’e kadar hizmet verebiliyor.
* Kâya Prestige Catering’e, 2009’da İspanya’daki Trade Leaders Club, ‘uluslararası yiyecek içecek ve catering altın ödülü’ verdi. 2010’da ise 2. Uluslararası Altın Kep Yarışması’nda modern Türk mutfağı dalında lezzet kategorisinde ikincilik kupasının sahibi oldu.
* Grubun bünyesinde 300 kişi çalışıyor. 3 otelin yatak kapasitesi ise 600.
* Arı Kâya Laundry, günde 25 ton çamaşır yıkama kapasitesine sahip.
* Kapısı olmayan bir sektörde çalıştığını söyleyen Seda Kaya, yıllardır dededen toruna müşterileri olduğunu anlatıyor, “Bu işinin sevmenin bir eseri” diyor.

X