"Melis Alphan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Melis Alphan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Melis Alphan

Müzikle dünyayı iyileştirenler

Pek çoğumuz hayattan öylece geçip giderken, bazılarımızın adı bir yerlerde asılı kalıyor. Yıkama yağlama operasyonlarıyla spor salonlarını vs. süsleyen siyasetçi isimlerini geçersek...

Bize dokunanların isimlerini biz isteyerek ölümsüzleştiriyoruz.
2013’te pankreas kanserine yenik düşen, Pozitif’in kurucularından Mehmet Uluğ’un ismi Kaş’ta Düşler Akademisi’ndeki müzik evinde yaşatılıyor.
Türkiye’nin müzik hayatına hatrı sayılır bir katkısı olan, dolayısıyla ben ve benim gibilerin en güzel yaşlarında ruhuna dokunan biriydi Mehmet Uluğ. Bizim gençliğimizi zenginleştirenlerdendi.
Düşler Akademisi iki yıl evvel Kaş’ın Çukurlubağ Köyü’ndeki ilkokulun binasına kurulan bir kamp. Burada toplumsal dışlanmayı yaşayan tüm birey ve gruplara sürdürülebilir ücretsiz eğitimler sunuluyor.
Mehmet Uluğ’un her zaman gençleri odağına alan sürdürülebilir eğitim, doğayla müziği birleştirmek gibi bir hayali olduğu için adını yaşatacak ilk projenin bu kesişim noktasında olması özellikle anlamlı.
Ahmet Uluğ ve Cem Yegül, yaşadıkları kayıptan sonra Mehmet Uluğ’un ismini, hayatını bu tarz çalışmalara adamış insanları destekleyerek ve onlarla ortak projeler düzenleyerek yaşatmaya karar verdiler.
Ahmet Uluğ, Mehmet Uluğ Müzik Evi’nin bu projelerden sadece biri olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Akbank Caz Festivali kapsamında yapılan Mehmet Uluğ Anma Gecesi’nden elde ettiğimiz gelirin üzerine Cem, ben ve Pozitif olarak ek bütçe ayırdık. Mehmet Uluğ Müzik Evi’ne bağışlayarak ilk adımımızı attık. MUME, bu hafta Memo’ya yakışır bir misafir kadrosuyla; Barış İçin Müzik Vakfı öğrencileriyle kapılarını açıyor. Barış İçin Müzik Vakfı ancak hayatımızı adayarak gerçekleştirebileceğimiz bir projeyi 10 yıldır büyük bir başarıyla sürdürüyor. Bu noktada da bize onları desteklemek düşüyor.”
Barış İçin Müzik son yılların yüzakı projelerinden biri. Mümkün olduğu kadar çok çocuğa karşılıksız müzik eğitimi imkanı sağlayarak barışın sesini müzikle duyurmayı hedefliyor.
Edirnekapı’da 20 kadar öğrenciyle yola çıktı ve şimdiye kadar 5 bine yakın çocuğa ücretsiz müzik eğitimi verdi. 2013’te İKSV kurumsal destekçiliğini üstlendi. 2014’te dostluk anlaşmasıyla Venezuela’da 40 yıl önce kurulan El Sistema’nın resmi bir parçası olarak kabul edildi.
Barış İçin Müzik Orkestrası üyeleri, bir hafta boyunca Düşler Akademisi’nde ağırlanacak ve Mehmet Uluğ Müzik Evi’nde üç ayrı şarkının kaydını yapacak. 31 Temmuz’da Kaş Amfi Tiyatro’da verecekleri konserle Mehmet Uluğ’un ismi bir kez daha müzikle anılacak.
Mehmet Uluğ Müzik Evi’nde sanatçılar da belirli bir ücret ödeyerek stüdyoda kayıt yapabilecek ve bu sayede Düşler Akademisi’ne destek olabilecek.
Mehmet Uluğ, Düşler Akademisi, Barış İçin Müzik, gençler, çocuklar, eğitim, sürdürülebilirlik, müzik, doğa...
Umut ve iyilik dolu bir küme.
Müzikle barış da gelebilir, dünya da değişebilir.
Aksini iddia edenlere karşı Mehmet Uluğ’ların, Barış İçin Müzik’lerin, Düşler Akademileri’nin çoğalması, yaşatılması, bir araya gelmesi ve birbirlerini yaşatması yeterli.

X