"Mehmet Uğur Yüksel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mehmet Uğur Yüksel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mehmet Uğur Yüksel

Yılın son haftası sinemalar coşuyor

2014’ün son haftası sinemaseverlerin yüzünü güldürecek filmlerle dolu.

Dardenne kardeşlerden Marion Cotillard’lı “İki Gün, Bir Gece” ve Roy Andersson’ın Altın Aslan’lı başyapıtı “İnsanları Seyreden Güvercin” sinema tukunları için adeta yeni yıl hediyesi... Komedi arayanlara “Nikahta Keramet Var mı?” ve “Ayı Paddington”ı gönül rahatlığıyla tavsiye edebiliriz. Zombi filmi diye tutturanlara da “[REC] 4: Kıyamet Gecesi” haftanın korku seçeneği.

Perulu ayı Londra’da
Ayı Paddington
Paddington
Yönetmen: Paul King
2014/İngiltere-Fransa/95’

Michael Bond’un “Ayı Paddington” adlı meşhur çocuk serisinden uyarlanan film, Perulu bir ayının kendisine bir yuva bulmak için Londra’ya gelmesini ve burada Brown ailesiyle yaşamaya başlamasının eğlenceli hikâyesini anlatıyor. Hugh Bonneville, Sally Hawkins ve Julie Walters gibi İngiliz sinemasının usta isimlerini buluşturan filmde, içini doldurmak için Ayı Pattington’ı yakalamaya çalışan kötü Millicent rolünde Nicole Kidman’ı izleyeceğiz. Filmin yetişkinler için tek dezavantajı Türkçe dublajlı gösterime girmesi.

Aşk savaşı bitirir mi?
Nikahta Keramet Var mı?
Peace After Marriage
Yönetmen: Bandar Albuliwi, Ghazi Albuliwi
2013/ABD-İsrail-Ürdün/86’

Festivallerden de ödüllerle dönen bu komedi, Filistinli-Amerikalı Arafat’ın Yeşil Kart alabilmesi için İsrailli Micaela ile evlenmeyi kabul etmesi sonrasında gelişen komik olayları konu alıyor. Ailelerin şiddetli itirazlarına rağmen evlilik karalarına devam eden çift bir süre sonra birbirlerine gerçekten de aşık olmaya başlıyor. Woody Allen’ın sivri mizahıyla karşılaştırılan “Nikahta Keramet Var mı?”, eleştirmenlerden ve seyircilerden olumlu not almayı başardı.

Altın Aslanlı başyapıt
İnsanları Seyreden Güvercin
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence
Yönetmen: Roy Andersson
2014/İsveç-Danimarka/101’

Venedik’ten Altın Aslan’ı kapan film, iki gezgin satıcının peşine takılıyor ve günümüzün, geçmişin ve geleceğin karmakarışık dünyasına absürd ve gerçekçi bir bakış getiriyor. “İkinci Kattan Şarkılar”, “Du levande” gibi filmleriyle sinefillerin yakın takibe aldığı İsveçli usta Roy Andersson bir kez daha büyüleyici bir iş çıkarmış, kaçırmayın!

Crowe Çanakkale’yi geçiyor
Son Umut
The Walter Divine
Yönetmen: Russell Crowe
2014/Avustralya-Türkiye-ABD/111’

Çanakkale Savaşı’ndan dört yıl sonra savaşa gönderdiği üç oğlunun kaderini öğrenmek üzere İstanbul’a gelen Avustralyalı çiftçi Connor’ın hikâyesinin anlatıldığı “Son Umut”, Russell Crowe’un ilk yönetmenlik denemesi. Aynı zamanda başrolde izleyeceğimiz Crowe’a Olga Kurylenko, Cem Yılmaz ve Yılmaz Erdoğan eşlik ediyor.

Cotillard muhteşem
İki Gün ve Bir Gece
Two Days, One Night
Yönetmen: Jean Pierre Dardenne, Luc Dardenne
2014/Belçika-Fransa/95’

30 yaşındaki Sandra işten atılması karşılığında iş arkadaşlarının yüklü bir ikramiye alacaklarını öğrenir. Kocasının yardımıyla iş arkadaşlarını bu ikramiyeden vazgeçirmek ve işini korumak için yalnızca bir haftası vardır. Dardenne Kardeşler’in Cannes’da yarışan son filmlerinin en büyük kozu, yılın en iyi performanslarından birine imza atan ve Oscar adaylığı muhtemel Marion Cotillard.

Zombiler bu kez denizde
[REC] 4: Kıyamet Gecesi
[REC] 4: Apocalipsis
Yönetmen: Jaume Balaguero
2014/İspanya/96’

İlk iki [REC]’I yöneten Jaume Balaguero, geri dönüyor ve bu kez seti bir okyanus tankerine taşıyor. Angela, zombi virüslü binadan kurtulan tek insandır. Gözlerini bir okyanus tankerinin karantina odasında açtığında güvendedir. Gemideki diğer insanlar için bu güven söz konusu değildir, zira tecrit edilmiş gemide zombi virüsü mutasyona uğrayarak, bedeni ve ruhu ele geçiren ölüm makinesine dönüşmektedir. Serinin iflah olmaz takipçilerine…

X