"Mehmet Uğur Yüksel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mehmet Uğur Yüksel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mehmet Uğur Yüksel

Aşk ve dostluk üzerine her şey

Bu haftanın sürprizi yine klasiklerden geliyor. Pedro Almodóvar’ın Oscarlı başyapıtı “Annem Hakkında Her Şey”, duygusal ve ilham veren hikâyesiyle haftanın en iyi seçeneği. Noomi Rapace’li bilimkurgu “Yedinci Hayat”, Bruce Willis’li aksiyon “İlk Kurşun”, vasat korku filmi “İçerdeki Şeytan” ve serinin dördüncü filmiyle “Siccin 4”, haftanın diğer seçenekleri...

Bu haftanın sürprizi yine klasiklerden geliyor. Pedro Almodóvar’ın Oscarlı başyapıtı “Annem Hakkında Her Şey”, duygusal ve ilham veren hikâyesiyle haftanın en iyi seçeneği. Noomi Rapace’li bilimkurgu “Yedinci Hayat”, Bruce Willis’li aksiyon “İlk Kurşun”, vasat korku filmi “İçerdeki Şeytan” ve serinin dördüncü filmiyle “Siccin 4”, haftanın diğer seçenekleri...

Annem Hakkında Her Şey
(All About My Mother)
Yönetmen: Pedro Almodóvar
Oyuncular: Cecilia Roth, Marisa Paredes, Penélope Cruz
1998-İSPANYA FRANSA-97’/BİLİMKURGU, AKSİYON, GERİLİM

Başka Sinema, bizi klasiklerle buluşturmaya devam ediyor. Bu haftanın sürprizi ise, gittikçe kötü filmler yapmasına alıştığımız Pedro Almodóvar’ın filmografisinin en iyilerinden “Annem Hakkında Her Şey”. 2000 yılında Yabancı Dilde En İyi Film dalında Oscar dahil 60’a yakın ödülle taçlandırılan film, 17 yaşındaki oğlunu doğum gününde kaybeden Manuela’nın, Barcelona’ya gidip oğlunun babasını aramaya başlaması ve bu süreçte yaşadıklarını anlatıyor. Haftanın en iyi seçeneği…

PAZARTESİ’YE NE OLDU?
Yedinci Hayat
(What Happened to Monday)
Yönetmen: James Cameron
Oyuncular: Noomi Rapace, Willem Dafoe, Glenn Close
2017-ABD-97’/BİLİMKURGU, GERİLİM

“Dead Snow” serisiyle dikkatleri çekip en son “Hansel & Gretel: Witch Hunters” ile Hollywood’a kapak atan Norveçli yönetmen Tommy Wirkola, sektörden artık ciddiyet bekliyor göründüğü yeni filmi “Yedinci Hayat”ta, nüfus artışına karşı tek çocuk yapma zorunluluğunun getirildiği bir gelecek kuruyor. Glenn Close’un cuk diye oturduğu acımasız hükümet sorumlusu Nicolette Cayman tarafından yönetilen bu sistemin bir açığı orta çıkıyor tabii: Willem Dafoe’nun yıllar boyunca sır gibi saklayıp koruduğu, isimleri haftanın yedi gününden biri olan yediz kızları… Noomi Rapace’in kardeşlerin yedisini birden canlandırdığı bu bilimkurgu, aksiyona o kadar çok zaman ayırıyor ki, başında iklim değişikliği, nüfus artışı ve yoksul bir dünya geleceğine dair kurduğu eleştirileri unutuveriyor. Bu da “Yedinci Hayat”ı sıradan bir eğlence olmaktan öteye götüremiyor.

OĞLUM OLMADAN ASLA
İlk Kurşun
(First Kill)
Yönetmen: Steven C. Miller
Oyuncular: Bruce Willis, Hayden Christensen, Ty Shelton
017-ABD-97’/AKSİYON, GERİLİM

Bruce Willis ve Hayden Christensen’in baba oğulu canlandırdığı film, bir banka soygunu sonrası rehin alınan oğlunu kurtarmak için mücadele eden bir adamın hikâyesini anlatıyor.

O ÇOCUK BENİM!
İçerdeki Şeytan
(Inside)
Yönetmen: Miguel Angel Vivas
Oyuncular: Rachel Nichols, Laura Harring, Andrea Tivadar
2016-ABD, İSPANYA-100’/GERİLİM

Hamileliğin üçüncü aşamasındaki bir kadın, doğmamış çocuğuna takıntılı yabancı bir kadın tarafından takip edilmektedir. Bu kadının saplantısı kadını zorlu günlerle karşı karşıya bırakacaktır. İspanyol yönetmen Miguel Ángel Vivas’ın yönettiği film, vasat bir gerilim.

IMAX’TE DİZİ ZAMANI
Inhumans
Yönetmen: James Cameron
Oyuncular: AIwan Rheon, Serinda Swan, Anson Mount
2017-ABD-97’/BİLİMKURGU, AKSİYON, GERİLİM

Televizyon dünyasının artan gücü sinemayı etkilemeye devam ediyor. Marvel’ın çizgi roman dünyasından beyazperdeye uyarlanan “Inhumans”, aslında bir televizyon dizisi ve biz de ilk iki bölümünü IMAX olarak izleyeceğiz. Daha önce anlatılmayan kraliyet ailesi ve gizemli kral Black Bolt’un hikayesini konu alan fantastik filmde, “Game of Thrones”un Ramsay Bolton’u Iwan Rheon başrolde.

SİCCİN BİTMİYOR
Siccin 4
Yönetmen: Alper Mestçi
Oyuncular: Mirza Metin, Yasemin Kurttekin, Sebahat Adalar
2017-ABD-97’/KORKU

Geçmişte kalan hayatlarında çok zengin bir aile olan Yılmaz Ailesi, yaşadıkları içinden çıkılmaz maddi sorunlar nedeniyle babaanne Saadet’in yanına taşınmak zorunda kalırlar. Fakat Saadet bu evde sandıkları gibi yalnız başına değildir. Siccin serisinin dördüncü filminde Alper Mestçi, bir kez daha kamera arkasında.

YILDIZ TABLOSU

Açık Deniz 3: Kafes Dalışı (Open Water 3: Cage Dive) *
Avcı’nın İntikamı (The Hunter’s Prayer) *
Bas Gaza (Overdrive) *
Belalı Tanık (The Hitman’s Bodyguard) *
Bilim Kurgu Bölüm 1: Son Savaşçı (Science Fiction Volume One: The Osiris Child) **
Çılgın Banka Soygunu (Vier Gegen Die Bank) **
Çılgın Hırsız 3 (Despicable Me 3) **
Deha (Gifted) **
Dunkirk ***
Her Şey (Everything Everything) *
İsmail’in Hayaletleri (Ismael’s Ghosts) **
İstisna (The Exception) *
Kara Kule (The Dark Tower) **
Karanlık Görev (Age of Shadows) **
Kara Gün (Patriots Day) **
Manifesto **
Maymunlar Cehennemi: Savaş (War For The Planet of the Apes) ***
Model (The Model) **
Ruhlar Evi (Ghost House) *
Sarışın Bomba (Atomic Blonde) **
Senin Adın (Your Name) **
Sevimli Emojiler (The Mohicans) *
Son Portre (Final Portrait) **
Şanslı Logan (Logan Lucky) ***
Tam Gaz (Baby Driver) ****
Terminator 2: Mahşer Günü (Terminator 2: Judgment Day) *****
The Circle ***
Valerian ve Bin Gezegen İmparatorluğu (Valerian and the City of a Thousand Planets) **
Wonder (Wonder Woman) **
Zombi Ekspresi (Train to Busan) ****

X