"Mehmet Öz" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mehmet Öz" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mehmet Öz

Belki de sorun sizde değil kan şekerinizde

Bir anda parlıyor, sinirlerinize hakim olamıyorsunuz. Stresten rahat nefes alamıyorsunuz.

Dikkat! Bunun sebebi kan şekeri seviyenizdeki büyük dalgalanmalar olabilir. Size hazırladığım bu planlaması sayesinde pamuk gibi bir hayat mümkün!

Kahvaltıda...


Sabahları genellikle kan şekeri düşük olur ve bu da gün boyu artan strese yol açabilir. Özellikle bir gece öncesinde çok fazla karbonhidrat ya da şeker tükettiyseniz veya sabah kahvaltıyı atladıysanız kan şekeriniz iyice düşer ve enerjinizi düşürerek ağırkanlı, cansız olmanıza neden olur. Güne kompleks karbonhidratlarla başlayın.

Peki, ne yemeli?


* Yulaf ezmesi
* Tam tahıllı kızarmış ekmek
* Tatlı patates
* Nişastalı sebzeler


Öğle yemeğinde...

İyi bir öğün sonrası karnınızı iyice doyurdunuz. Fakat öğle yemeğinden huysuz veya sinirli biri olarak döndünüz. Farkında olmadan şekeriniz fazla yükselmiş olabilir. Sorumlusu belli: İşlenmiş karbonhidrat bakımından zengin olan yemekler! Bu problemin önüne geçmek için her 3 – 4 saatte bir ve her öğünle birlikte bir porsiyon protein tüketebilirsiniz. Protein yavaş emilir ve kan şekeri seviyenizi dengede tutmaya yardımcı olabilir.


Sonrasında ne yemeli?


* 1 kase süzme yoğurt
* Haşlanmış katı yumurta
* 1 kase pişmiş kinoa
* 2 yemek kaşığı katkısız fıstık ezmesi
* 85 gram ızgara tavuk veya hindi göğsü


Akşam yemeğinde...


Kan şekerinin aşırı düşmesi ve fırlamasını dengeleyerek önlemede akşam yemeği, en önemli öğün. Bu yüzden iyi bir uyku ve ertesi gün stresten uzak huzurlu bir gün için bu önerileri hayatınıza dahil etmeye çalışın.
Kan şekerinizin sabah çok düşmemesi için uyumadan önceki 2-3 saat içerisinde bir şey yemeyin ve akşamları şekerli yiyecekler yemekten kaçının. Gece yarısı kan şekerine bağlı hassasiyet, asabiyet yaşamamak için akşam yemeğinizde protein ve sebzelere ağırlık verin. Öğününüzü tatlı bir şeylerle bitirin.


Sonrasında ne yemeli?


* Elma, kayısı, muz
* Böğürtlen veya yaban mersini

X