"Mehmet Öz" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mehmet Öz" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mehmet Öz

Tansiyon yükselmeden...

10 Aralık 2017

Kan basıncınızı düzenleme ve kalp sağlığınızı koruma konularında yaşam tarzınız büyük rol oynar. Yüksek tansiyon tanısı konmuş kişilerin kan basınçlarını düşürebilmek, kullandıkları ilaçları azaltabilmek, hatta belki ilaçtan tamamen kurtulabilmek için izleyebileceği birçok yöntem mevcut... Yüksek tansiyon şikâyeti olsun olmasın, sağlıklı bir yaşam sürebilmek için herkesin bu önemli tavsiyeleri dikkate alması lazım. Neticede doğru beslenme, hipertansiyonun ortaya çıkmasını önlemek için büyük önem taşıyor. İşte yaşam tarzınızı olumlu yönde geliştirmek için yapabileceğiniz 9 şey...

1) Beslenmenizin bol meyve, sebze ve tam tahıl içermesine özen gösterin.

2) Öğünlerinizin bir parçası olarak et yiyebilirsiniz. Ancak kırmızı ette haftada bir veya iki porsiyonu geçmeyin.

3) Minimum derecede işlenmiş veya işlenmemiş besinler tüketin.

4) Fast food tüketiminde ölçülü olun.

5) Öğün başına sodyum tüketiminiz 500 mg’dan az olsun.

6) Gün içinde sodyum tüketiminiz 1500 mg’dan fazla olmasın.

Yazının devamı...

‘Canım çekti’ krizleri ne anlatıyor?

3 Aralık 2017

1. BUZ
Kendinizi bardağınıza ekstra buz koyup sonra da buzu çiğnerken buluyorsanız bu, demir eksikliği anlamına gelebilir. Özellikle önceden böyle bir alışkanlığınız olup olmadığına dikkat edin. Anemisi olanların canının neden buz çektiğini henüz tam olarak bilemiyoruz ama böyle bir durum varsa demir seviyenizi ölçtürün.

2. ET
Kırmızı ete karşı ansızın ve aşırı bir istek duyulması, yeteri kadar protein almadığınızın, B vitamini eksikliğinin veya düşük demir seviyesinin göstergesi olabilir. Âdet dönemindeki kadınların canı normalden daha fazla kırmızı et çekebilir. Bunun nedeni, hormonlardaki dalgalanma veya demir eksikliği olabilir.

3. SU
Susamanın, vücudun susuz kaldığının bir göstergesi olduğunu düşünebilirsiniz ve bu tabii ki olasılıklar arasındadır. Ancak eğer yeteri kadar su içtiğinizi düşünmenize rağmen hâlâ susuz hissediyorsanız bu, diyabet göstergesi olabilir. Diyabetli kişilerin kanında fazla şeker olur. Bu fazlalıktan kurtulmak için daha sık idrara çıkarlar ve bu da susuzluğa sebep olur. Böyle bir durumda kan testi yapması için doktorunuzla konuşun.

4. KAFEİN

Yazının devamı...

Tiroidinize iyi gelebilecek beş besin

26 Kasım 2017

Günde birkaç adet
Brezilya fındığı
‘Selenyum’, ideal tiroid fonksiyonu için önemli bir mineraldir. Brezilya fındığı, selenyum deposudur ve birkaç adedi önerilen günlük miktarı karşılamaya yardımcı olur.

Gün içinde atıştırın
Ay çekirdeği
Ay çekirdeği vücudunuzdaki tiroid hormonunu düzenlemeye yardımcı ‘tirozin’ aminoasidini içerir. Gün içinde biraz ay çekirdeği atıştırabilir veya smoothie’nizin içine atabilirsiniz.

En doğal haliyle tüketin

Yazının devamı...

Daha çok adım için 8 ipucu

19 Kasım 2017

1-İşe yürüyün
İşyerinize 1.5 km’den daha yakınsanız yürüyerek gidin. Bu mesafe daha sabahtan gün içinde atmanız gereken adımların yaklaşık 3 binini tamamlatmış olacak. Eviniz ofisinize daha uzaksa toplu taşıma aracından bir-iki durak erken inerek kalan yolu yürüyün.2-Uzağa park edin
Alışveriş sırasında gideceğiniz mağazanın dibine park etmeyi beklemek yerine otoparkın arkalarında bir yer bulmaya çalışın. Böylece fazladan egzersiz yapmış olursunuz. Ayrıca mağazalarda gezinirken de günlük adım rakamınıza daha fazla yaklaşırsınız.
3-Telefondayken yürüyün

Yazının devamı...

Yaşlandıran 7 gıda

5 Kasım 2017

Macchiato ve latte: Bir orta boy tarçınlı karamelli latte ile güne başlamak kulağa hoş geliyor değil mi? İçindeki 40 gram şekeri öğrenince bu fikri gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Alışkanlığınız, İleri Glikasyon Son Ürünleri (AGE) oluşumuna yol açabilir. Bu da gençlikle bağlantılı kolajen ve elastin lifleri gibi proteinlerle çapraz bağlar yaparak hasara yol açabilir.Kırmızı et: Yüksek yağlı hayvansal ürünler, zararlı AGE kaynağıdır ve aynı şeker gibi enflamasyon ile oksidatif strese yol açabilir. Biftek en yüksek diyet AGE miktarıyla diğer protein türlerini geçer. Limon, sirke gibi asidik çözeltilerle eti pişirmeden önce marine etmek, buhar veya haşlama gibi yöntemler kullanmak, pişirme süresini azaltmak oluşan AGE miktarını azaltır.
Çorba ve soslar: Bir ürünün tadının şekerli olmaması, almadan önce etiketine bakmayacağınız anlamına gelmiyor. Bazı ürünler bir avuç çikolatadan bile fazla şeker içeriyor olabilir.
Paketli gıdalar: Kraker, cips ve bisküvi gibi ürünlerde kullanılan margarin, yağ ve peynirler ve sonra bu ürünlerin kuru ısı sterilizasyon sürecinden geçmesi de aşırı miktarda AGE oluşumuna sebep oluyor. Trans yağ, yüksek şeker, kolesterol ve tuz zarardan başka bir şey değil.
Alkol: Alkol vücudumuzda işlendiğinde çeşitli yerlerde reaktis oksijen türleri yani serbest radikal üretimi artış gösterir. Bu da cildimizde oksidatif hasara yol açabilir. Ne yazık ki ciltte daha az antioksidan olması da cildin UV ışınlarına karşı daha az koruma sağlaması anlamına gelir. Güneş yanığı ise cildin erken yaşlanması demektir.

Yazının devamı...

Gerçekten duvarı nem, insanı gam mı yıkar?

29 Ekim 2017

Stres nedir?

Vücudun tehlikeye verdiği tepkidir. İlk insanlarda bu tehlike neredeyse her zaman fizikseldi. Avcı/yırtıcı hayvanın sesini duyduktan sonra sempatik sinir sistemine hormon seli gerçekleşir, kalp ve nefes alışverişi hızlanır, beyne giden oksijen de artardı. Bu tepki insanın daha hızlı koşmasına ve tehlike anında daha iyi savaşmasına vesile olurdu.

Günümüzde ise aç avcı hayvanlardan korkmuyoruz tabii ama vücudumuz bunu bilmiyor. Her şey strese yol açabilir. San Jose Yerel Tıp Merkezi kardiyoloğu Dr. Thirupathi Reddy, “Stres zihnin olayıdır. Bir dış etkenden çok, iç etkendir. Dış stres faktörleri zaten her zaman var ve her şey onlarla nasıl başa çıktığınızla alakalı” diyor.

Kalp krizi nasıl olur?

Kalbe giden kan akışı tıkandığında, kalbin oksijensiz kalıp kalp kas dokusunun ölümüne yol açtığı zaman meydana gelir. Bu kan akışı tıkanmasının en yaygın sebebi pıhtıdır. Pıhtı çoğu zaman damarlardaki plak oluşumunun bir sonucudur. Damar çeperinden plak parçası koptuğunda etrafında kan hücreleri oluşur ve pıhtı damarda sıkışarak kan akışını engeller.

Dr. Reddy, stres söz konusu olduğunda vücudun adrenalin gibi katekolamin hormonlarıyla dolduğunu söylüyor: “Vücutta yüksek seviyede katekolamin olduğunda kanın pıhtılaşma mekanizması biraz daha hızlanır ve kalp daha hızlı atmaya başlar. Birçok yükü aynı anda kaldırabilmek için birinci viteste çalışır. Koroner damarlarınızda plak oluşumu varsa tüm bunlar plak yırtılmasına yol açabilir” diyor.

2016’da Circulation’da yayımlanan ve 12 bin 400’den fazla kişiyi kapsayan bir çalışma, kalp krizi semptomları başlamadan bir saat önce kişilerin yüzde 13.6’sının fiziksel olarak aktif, yüzde 14.4’ününse üzgün veya sinirli olduğunu ortaya koydu.

Yazının devamı...

İyice sindir, derdini dindir

22 Ekim 2017

Yoksa çok mu hızlı yiyorsunuz?

Acıktığınız zaman bir an önce doymak için bir lokmada önünüzdekileri mideye indirmeye kalkışıyor olabilirsiniz. Ancak yemeğinizi yeteri kadar çiğnemediğinizde sindiriminiz yavaşlar. Midedeki enzimler büyük lokmaları o kadar hızlı parçalayamaz ve bu da hem sindirim sürecini azaltır hem de yediğinizden aldığınız besin değerini düşürür.

Yavaş ve sakin yemek neden önemli?

Yemek yerken yavaş olmak hem siz hem de sindiriminiz için faydalıdır. Yemeğe yalnızca yemek için değil, tadını çıkarmak için de vakit ayırın. Lokmanızı 25-50 defa çiğnemek sindiriminize yardımcı olabilir çünkü çok çiğnediğiniz zaman lokmanız iyice küçük parçalara ayrılır ve mideniz tarafından çok daha kolay emilir.

Devamlı şişkinlik ve gaz probleminiz mi var?

Bazen şişkinliğiniz ne yaparsanız geçmiyormuş gibi görünebilir. Bu problem günlük hayatınızı etkilemeye ve yavaşlatmaya başlayabilir. Bu ‘hava dolu’ olma hissi beslenmenizi değiştirmeniz veya bir sindirim enziminden ufak bir yardım almanız gerektiğinin işareti olabilir. Yeteri kadar lif almaya ve su içmeye özen gösterin.

Probiyotiklerin bilinmeyen faydaları

Sağlıklı bağırsak ve sindirim sistemi için çok önem taşıyan probiyotiklerin genel sağlık üzerinde de büyük etkisi var. 2016’da ve bu yıl yayımlanan çalışmalar, probiyotiğin beyin, böbrek, kalp hastalıklarında etkili olabileceğine dair sinyaller verdi. Ayrıca ruh hali ve cilt rahatsızlıklarında da olumlu faydaları yoğun biçimde araştırılıyor.

Yazının devamı...

Her yaşta genç görünmenin yolları

15 Ekim 2017

Günlük egzersizi atlamayın
Yaşlanmanın etkilerini yavaşlatmak için kalbinizi ve kaslarınızı devamlı çalıştırmalısınız. Ama her gün saatlerinizi spor salonunda geçirmeniz gerekmiyor. Yürüyüş, yavaş koşu ve hafif egzersizler vücudunuzun kuvvetlenmesi için yeterli.

Suyu ihmal etmeyin
Her sabah su içmek yaşlanma karşıtı bakımın en önemli parçalarından biri. Su, vücut fonksiyonlarının doğru çalışmasına yardımcı olurken aynı zamanda gereksiz açlık krizlerinizi de önler. Yatağınızın yanına bir bardak su koyarak sabah için kendinize bir hatırlatma yapabilirsiniz.

Sağlıklı beslenin
İşlenmiş gıdalar yüksek oranda yağ ve şeker içerdiğinden en iyi halinizde olmanızı engeller. Eğer harika bir şekilde yaşlanmak istiyorsanız, işlenmiş gıdalarla vedalaşın. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, yabanmersini, somon gibi sağlıklı besinler tüketerek vücudunuzu arındırın.

Orta yaş krizini atlayın

Yazının devamı...