"Mehmet Öz" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Mehmet Öz" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Mehmet Öz

Kış alerjinizden nasıl kurtulursunuz?

19 Şubat 2017

Bahar alerjilerini tanımlamak kolay. Ama iç mekân alerjilerinin sebebini belirlemek daha zor. Bunun nedeni evinizde birçok potansiyel alerjen kaynağı olması ve siz evde oldukça bunlara maruz kalmanız. Belirtilerinize dikkat etmeye çalışın. Günün hangi saati olduğuna, evin neresinde olduğunuza, sıcaklık, nem ve kişi ya da hayvanların varlığı/yokluğu gibi faktörlere dikkat edin. Diğer birçoğu gibi bu çevresel faktörler mevsimsel çileniz hakkında aydınlanmanıza yardımcı olacak.

- TETİKLEYİCİ FAKTÖR 1: SICAKLIK

Hava kışın büyük ölçüde kurur. Evlerimizdeki sıcaklık da bu kuruma etkisine katkıda bulunur. Sıcak hava burnunuzu, genzinizi ve gözlerinizi kurutarak hassasiyetini artırabilir.

YAZ KENARA: Ortamı rutubetlendirmek ve havaya gereken nemi vermek probleminize çözüm olacak. Çoğu insan bu işin tek çözümünün nem aygıtları olduğunu zannetse de su dolu metal veya seramik bir kap da işinize yarar. Kabı kaloriferin üzerine koymanız yeterli. Kap ısındıkça su sıcak havaya doğru buharlaşacak ve nem katacak.

- TETİKLEYİCİ FAKTÖR 2: EVCİL HAYVANLAR
Hayvan kepeği bilinen bir alerji nedeni ancak kış aylarında bu problem daha da büyüyor. Bunun nedeni, iç mekânda daha fazla vakit geçirdiğinizden hayvan kepeğine daha çok maruz kalmanız. Dolayısıyla daha ciddi reaksiyonlara yol açıyor.

YAZ KENARA: Antihistamin ilaçlar alerjik reaksiyonları bloke etmeye yardımcı oluyor. Bir hayvana yaklaşmadan 30 dakika önce uyku hali yapmayan bir antihistaminik alın. Bu sayede zaten başlamış olan bir alerji atağından uzak durmuş olursunuz.

- TETİKLEYİCİ FAKTÖR 3: TOZ
Nem aygıtları burun ve göz akıntılarına iyi gelse de fazla nem de küf ve toz akarlarını besliyor ve çoğaltıyor. Bu mikroskobik canlılar perde, yatak, mobilya ve iç çamaşırınıza yerleşebilir. Bu kumaşların üzerine oturduğunuz veya onları kullandığınızda da havaya karışıyorlar.

YAZ KENARA: Evinizdeki nemi yüzde 50 oranında tutmaya çalışın. Mümkün oldukça perde ve halıları kaldırın. Çarşaflarınızı haftada bir en sıcak ayarda yıkayın ve hâlâ reaksiyon gösterdiğinizi düşünüyorsanız yataklarınıza toz akarı örtüsü geçirin.

Yazının devamı...

Rapunzel saçları için 7 basit öneri

12 Şubat 2017

* Besin maddelerinin güzelleştirici etkisini keşfedin: Biz, her ne kadar saçlarımızın aşırı önemli olduğunu düşünsek de vücudumuz saçları (fonksiyonlarını devam ettirebilmek açısından) o kadar da önemli görmez. Nefes almak gibi diğer fonksiyonlar daha önemlidir ve beslenme yoluyla aldığımız besin maddelerine ilk onlar erişir. Saçlarımızsa kalanlarla beslenir. Protein saçımızın en iyi arkadaşı. Bu yüzden yumurta ve balık gibi sağlıklı proteinlere yönelin. Deniz somonu, ton balığı ve alabalık saçlarınıza nem sağlayacak, kuru ve kırılan saçları önlemeye yardımcı olacak omega-3 yağ asitlerini içeriyor. B vitamini zengini besinler de saç köklerinin sağlığını koruyarak saç dökülme riskini azaltıyor. Meyve-sebzeler ve baklagillerle tavuk ve hindi göğsü gibi yağsız et kaynaklarının tümü harika birer B vitamini kaynağı.

* Stresi kontrol altına alın: Aşırı stresin sağlığınız ve güzelliğiniz için zararlı olduğunu biliyorsunuz. Stres, saç dökülmesine de yol açabiliyor. Meditasyon, düzenli egzersiz, düzenli uyku ve gerginliğinizi azaltabilecek her türlü aktiviteyi iyi gelecek.

* Saç derinize iyi bakın: Saç derisi, her bir saç kökünün kana ulaşarak beslendiği ve böylece daha da güçlendiği yer. Eğer saç derinizin beslendiğinden, iyi nem alıp sağlıklı olduğundan enin olursanız saçlarınız çok daha güçlü, dayanıklı ve hızlı uzayan bir hal alır. Badem, ceviz, ahududu veya çilek gibi E vitamini zengini besinler saç derisindeki kan dolaşımını hızlandırmaya yardımcı oluyor.

* Biyotin takviyesini deneyin: Yapılan birkaç ufak çaplı çalışma, biyotin takviyesinin incelen saçlara ve kırılgan uçlara iyi gelebileceğini söylüyor.

* Hormonlarınızı kontrol ettirin: Saçta yaşa bağlı incelme, saç kılı gövdesinin çap ve uzunluğundaki düşüşten kaynaklanıyor. Bunda çeşitli hormonlar rol oynuyor. Saç dökülmenizin ana sebebinin hormonlarınız olup olmadığını görmek için hormonlarınızı kontrol ettirin.

* Yeni bir saç stili deneyin: Saç stilinizi değiştirmek bazen durumun üzerini örtebilir. Kuaförünüze, saçlarınıza hacim ve hareket katacak ve saçların daha kalın görünmesine yardımcı olacak bir saç kesmesini söyleyin.

* Saçlarını sıcağa maruz bırakmayın: Saçlarınıza şekil verirken ısı işlemi gerektirecek bir model kestirmeyin. Çok fazla sıcak, saçları yakarak uzamadan kırılmalarına neden oluyor.

‘The Dr. Oz Show’ hafta içi her gün saat 19.30’da D-Smart 20’nci Kanal Max Smart Premium HD’de yayımlanıyor.

Yazının devamı...

Baş ağrısı mı, baş belası mı?

29 Ocak 2017

* Gök gürültüsü tipi baş ağrısı

Bu baş ağrısı türü sebepsiz yere geliyor, çok şiddetli ağrıya sebep oluyor ve genelde insanlar tarafından hayatlarında yaşadıkları en şiddetli baş ağrısı olarak tarif ediliyor. Bu tür bir baş ağrısı, beyin anevrizması işareti bile olabiliyor. Beyin anevrizması, kan basıncıyla damarlarda balon oluşumuna sebep olan zayıf noktalar. Eğer bu şiddette bir baş ağrısı hissederseniz, özellikle de bulantı, kuvvetsizlik ve görme bozukluğu gibi semptomlarla beraberse, anında tıbbi yardım istemelisiniz.

* Gerilim tipi baş ağrısı

En yaygın görülen baş ağrısı türü. Genelde başın arka kısmında, boynun arkasında ve şakaklarda hissediliyor. İsminden de anlaşılacağı gibi stres kaynaklı olup boyun ve baş kaslarının sertleşip kasılmasıyla meydana geliyor. Gidermek için ağrı kesiciyle rahatlama metotları denemelisiniz.

* Küme tipi baş ağrısı

Kadınlara oranla, daha çok erkekleri etkileyen bu baş ağrısı aniden başlıyor ve giderek şiddetleniyor. Gök gürültüsü tipinin aksine başın tek bir tarafında hissediliyor ve sanki kümelenmiş gibi tekrar tekrar başınıza girip çıkıyor. Ayrıca gözlerinizin sulandığını ve ağrının olduğu kısımda yüzünüzün de gerildiğini hissediyorsunuz. Bu tür ağrıların süresini veya sıklığını azaltmaya ağrı kesiciler yardımcı oluyor ancak genelde insanlar geçmesini bekliyor. Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte bazı uzmanlar genetiği bir faktör olarak öne sürüyor.

* Sinüs baş ağrısı

Eğer nezleyseniz veya yeni iyileştiyseniz bu baş ağrısına sebep olan sinüs enfeksiyonu yaşıyor olabilirsiniz. Ateşle beraber gelebilen bu tür baş ağrısını ağrı kesici, antihistaminik veya dekonjestan ilaçlarla hafifletebilirsiniz. Eğer ağrı devam ederse bir doktora giderek bunun sinüs ağrısı olup olmadığını kontrol ettirmelisiniz.

* Migren baş ağrısı

Genelde genetiktir. Birkaç saat hatta birkaç gün bile sürebiliyor. Migreniniz olup olmadığını bu semptomlara bakarak anlayabilirsiniz: Parlak ışık ve sesten rahatsız olmak, başın tek bir tarafında ağrı hissetmek, ağrının günlük bir iş yaparken birden girdiğini fark etmek, günlük aktivitelerle daha da şiddetlendiğini hissetmek ve başta zonklama… Bazen migren ağrısıyla beraber el ve ayaklarda hissizlik ve görsel halüsinasyon gibi semptomlar da yaşanıyor ama bu çok az kişide görülüyor.

DOĞAL MİGREN ÇÖZÜMLERİ

Migren tipi baş ağrısı sırasında beyindeki kan damarları genişleyerek etrafındaki doku ve sinirleri zedeliyor. Bu doğal çözümleri deneyerek migreni hafifletebilirsiniz.

* Çözüm 1: Akupunktur

Yapılan araştırmalar en az altı seans akupunktur tedavisinden sonra migren baş ağrısı çeken insanların ağrılarında azalmalar olabileceğini ve bu etkinin altı ay kadar sürdüğünü gösteriyor.

* Çözüm 2: Gümüşdüğme otu çayı

Gümüşdüğme, başınızdaki kan damarlarının kasılmasını kontrol altına almaya yardımcı oluyor. Migren ağrısı sırasındaki ilk şiddeti azaltmak için bir fincan yardımcı olabilir. Papatya benzeri çiçekleri olan gümüşdüğme otu Antik Yunanlılar tarafından da ağrı kesici olarak kullanılıyordu. Modern tıbbın onu tekrar keşfetmesi 1980’leri buldu. Yeterli güneş almak koşuluyla evde bile yetiştirebilirsiniz.

* Çözüm 3: Riboflavin ve magnezyum

Magnezyum kan damarlarını stabilize etmeye yardımcı olurken, bir B vitamini olan riboflavin ise beyin hücrelerinin enerjiyi kullanmasına yardımcı oluyor. İkisini birden içeren besinler tüketmek migreni uzak tutmaya yardımcı oluyor.

Bu gıdaları beraber tüketmeyi deneyin:

-- Muz (magnezyum) ve badem (riboflavin)

-- Ispanak (magnezyum) ve yumurta (riboflavin)

 

The Dr. Oz Show hafta içi her gün saat 19.30’da D-Smart 20’nci kanal Maxsmart Premium HD’de yayımlanıyor.

 

 

Yazının devamı...

Uyanır uyanmaz yapılacak ilk 3 şey

22 Ocak 2017

1- OMUZ EGZERSİZİ: Stres, kan dolaşımınızı etkileyerek boyun ve omuz kaslarımızda tutulmalara sebep oluyor. Omuzlarımızı çevirerek yapacağımız esneme hareketi o bölgedeki kan akışının hızlanmasına yardımcı oluyor. Önce omuzlarınızı beş defa arkaya, sonra beş kez de öne doğru dairesel hareketlerle çevirin.

2- SU İÇİN: Bu, kulağa çok basit ve önemsizmiş gibi gelebilir ancak sabah ilk iş olarak su içmenin tahmin edemeyeceğiniz kadar önemli etkileri var. Sabah uyanır uyanmaz su içmek, sindirim kanalınızı, gün boyu gelecek besin maddelerinin emiliminin sağlanması için harekete geçiriyor. Baş ucunuzda bir bardak su bulundurarak uyanır uyanmaz su içmeyi hatırlayabilirsiniz.

3- YOGA NEFESLERİ: ‘Pranayama’ denilen bir yoga nefes egzersizi, stresin azalmasına yardımcı oluyor. Bu egzersiz için çok az vakit ayırmanız yeterli... Nefes alırken dörde kadar sayın ve verirken de yine dört saniye sayarak nefes alışlarınızı, verişlerinizle eşleştirin. Nefesinizi derinleştirmeye ve rakamları çoğaltmaya çalışın.

ZİHNİMİZİ GÜÇLENDİRECEK BEYİN EGZERSİZLERİ

Zihnimizi keskin ve berrak tutmak için günde birkaç dakikamızı alacak düzenli egzersizlerin önemi büyük. Üstelik eğlenceliler de çünkü çapraz bulmaca, sudoku veya satranç gibi oyunlara benziyor.

- İSMİNİZİN HARFLERİYLE BAŞLAYAN İKİŞER KELİME SÖYLEYİN

Eğer isminiz ‘Zeynep’ ise isminizi oluşturan kelimeler ilk harf olmak üzere 12 kelime bulacaksınız. Örneğin ilk harf için “zebra” ve “zar” diyeceksiniz. Sonra bunu geri kalan harfler için yapacaksınız. Seçtiğiniz kelimeleri yazın ve ne kadar uzun süre tekrardan kaçabileceğinize bakın. Kelime bulurken kategoriler de oluşturabilirsiniz. Örneğin bir gün yemek, bir gün şehir kategorisi gibi...

- YILIN AYLARINI ALFABETİK OLARAK AKLINIZDAN SAYIN

Bir yılda bulunan 12 ayı alfabetik sırayla saymaya çalışın. İhtiyacınız olursa ayları yazabilirsiniz ancak biraz zorluk katmak için kalem kullanmadan yapmaya çalışın.

- HAFTANIN GÜNLERİNİ TERSTEN VE ALFABETİK OLARAK SAYIN

İstediğiniz günden başlayarak günleri tersten sırayla sayın. Bunu başardıktan sonra günleri alfabetik sırayla saymayı deneyin.

- YILIN AYLARINI TERSTEN ALFABETİK SIRAYLA SAYIN

Eğer son iki egzersiz size fazla kolay geldiyse ayları tersten ve alfabetik olarak saymaya çalışın. Yazmadan yapmayı başarırsanız ekstra puan!

- DOĞUM TARİHİNİZİ TOPLAYIN

Zihninizi çalıştırmanın en güzel yollarından biri de harfleri rakamlarla değiştirmek. Doğum tarihinizdeki rakamları toplayıp sonra haneleri tekrar toplayıp toplam rakamı bulmak gibi basit matematik işlemleri yapın.

- 5 KIRMIZI, 5 MAVİ OBJE BULUN

Beyninizi tazelemenin kolay yollarından biri de bilgisayar ekranından bir süre uzaklaşıp etrafınıza odaklanmak... İki dakika içinde etrafınızdan, cebinize sığabilecek beş kırmızı ve cebinize sığamayacak kadar büyük beş mavi obje bulmaya çalışın. Bu egzersizi farklı şekillerde deneyin. 

‘The Dr. Oz Show’ hafta içi her gün saat 19.30’da D-Smart 20’nci kanal Maxsmart Premium HD’de yayımlanıyor.

Yazının devamı...

Söyleyin bakalım kaç duyumuz var? “Beş” diyenler yanıldı...

15 Ocak 2017

EFSANE: Bazı yiyecekler cinsel arzuyu tetikleyebilir...

GERÇEK: Besinler, size yoğun cinsel arzu hissettirecek kadar fiziksel reaksiyona sebep olmazlar. Yedikleriniz sadece psikolojik hatırlatıcılar olabilir.

EFSANE: Gece geç saatte yemek yemek garanti kilo aldırır...

GERÇEK: Eğer yatmadan önce, normalde gün içinde yediğiniz öğünlerle benzer kalorilerde ve türde yemek yiyorsanız, çok fazla kilo almazsınız. Ancak gece yarısı abur cuburlara gömülüyorsanız tabii ki kilo alırsınız.

EFSANE: Burun kanamasını durdurmak için başınızı geri atmalısınız...

GERÇEK: Tam tersi; burun kanarken başı öne eğmelisiniz ve kanın fışkırmasını engellemek için burun kemerinden hafifçe bastırarak tutmalısınız. Bu sırada ağzınızdan nefes almalısınız.

EFSANE: Alkol beyin hücrelerinizi öldürür...

GERÇEK: Alkol beyin hücrelerini öldürmez ancak fazla alkol tüketimi başka yollarla  yeteri kadar hasar verebilir.

EFSANE: Sadece beş duyumuz vardır...

GERÇEK: Görme, duyma, tatma, koklama ve dokunmanın ötesinde birçok duyumuz var. Bunlardan biri de ‘equilibrioception’ yani denge hissidir.

EFSANE: Kışın dışarı ıslak saçla çıkarsak hasta oluruz...

GERÇEK: Kışın hasta olmanızın tek sebebi ıslak saç değil. Eğer grip oluyorsanız muhakkak virüs almışsınızdır.

EFSANE: Yarayı gece açıkta bırakmak en doğrusudur...

GERÇEK: Açık yarayı gece hava alsın diye açık tutmak yarayı kuru ortamla temasta bırakarak hücrelerin ölmesine sebep olabilir. Bu yüzden yaranızı doğru şekilde sarmalısınız.

EFSANE: Jilet kullanmak tüylerin daha kalın ve koyu çıkmasına sebep olur...

GERÇEK: Jilet kullandığınız zaman tüyü açılı kesersiniz. Bu yüzden daha kalın görünür fakat kalınlaşmaz. Yine açıdan dolayı rengi daha koyu görünebilse de öyle değildir.

‘The Dr. Oz Show’ hafta içi her gün saat 19.30’da D-Smart 20. kanal Maxsmart Premium HD’de yayımlanmaktadır.

Yazının devamı...

Grip mevsiminde hastalıklardan korunmanın 10 yolu

8 Ocak 2017

ELLERİNİZİ YIKAYIN

Bu bildiğimiz bir kural olsa da önemini tekrar vurgulamak istiyorum. Çoğu insan ellerini yıkaması gerektiğini bilse de yalnızca erkeklerin %50, kadınlarınsa %78’i tuvaleti kullandıktan sonra ellerini sabun ve su ile yıkıyor. Gün içinde düzenli olarak ellerinizi yıkayın. Kim ne derse desin bu, enfeksiyonu önlemek için bilinen en iyi yöntemdir. Tabii doğru şekilde yıkarsanız.

HAVA SOĞUK OLSA DA SPORDAN VAZGEÇMEYİN

Havalar soğuyunca dışarı çıkıp yürümek, bisiklete binmek, spor yapmak çok zor geliyor olabilir. Ancak yapılan birçok araştırma, fiziksel olarak daha fazla aktif olan insanların daha az hasta olduklarını gösteriyor. Havanın soğuk olmasını kafanıza takmayın. Popüler inanışın aksine soğuk hava hastalık yaymaz veya sizi hasta etmez.

DOĞRU BESLENİN

Bağışıklık sisteminizin hastalıklarla savaşması için ihtiyacı olanı meyve ve sebzelerden daha iyi başka bir şey veremez. Birçok kişi vitamin ve mineral alımını artırmak için multivitamin tercih etse de, vücudunuzun sağlığını koruması ve enfeksiyonlarla savaşması için ihtiyaç duyduğu besin maddelerini almasının en iyi ve doğal yolu taze sebzelerdir. Konu beslenme olduğunda altın kural, çeşitliliktir. Tabağınızda farklı renkte sebze – meyveler bulundurmaya çalışın ve bu karışıma biraz da çiğ kuruyemiş eklemeyi deneyin.

İYİ UYUYUN

Yetersiz uyku çoğu zaman hastalığa yol açar. Bilim insanları ve doktorların bunun nasıl gerçekleştiğiyle ilgili bütün bir resme sahip olmasa da bağışıklık sisteminin üzerine düşeni yapması için uykuya ihtiyacı olduğu kesin. Herkesin uyku ihtiyacı farklıdır, ancak çoğu insan için, eğer 7 saatten az uyuyorsanız vücudunuzun hastalıklarla savaşmasını önleyerek hasta olma riskinizi artırıyorsunuz.

SUSUZ KALMAYIN

Cildiniz dışında vücudunuzun ana koruyucu yüzeyleri hep salgı üreten yerlerdir, yani ıslaktır. Gözleriniz, ağzınız, burnunuz, akciğerleriniz, mide ve bağırsaklarınızın hepsi koruyucu bir tabaka üretmek için sulu bir çözelti kullanır. Bu tabaka, vücuda girmeye çalışan her tür istilacıyı kapana kıstırarak yok olmalarına veya dışarı atılmalarına katkıda bulunur. Eğer yeterli su içmiyorsanız araştırmalardan elde edilen kanıtlar, enfeksiyona daha fazla yatkın olabileceğinizi öne sürüyor.

GRİP AŞISI OLUN

Grip aşısı hakkında çok fazla şey duymuş olabilirsiniz, ama bu aşı gerçekten işe yarıyor. Her zaman kusursuz bir şekilde virüsü taklit etmese de çoğu zaman hastalığın etkisini yumuşatmaya yardımcı olarak vücudun atağa geçip gribi normale göre çok daha hızlı bir şekilde uzaklaştırıyor. Bazı insanlar aşıya hafif bir reaksiyon gösterir ancak grip aşısından grip olmazsınız. Ayrıca kimsenin size gelip de grip olmanın o kadar da kötü bir şey olmadığını söylemesine izin vermeyin.

CEP TELEFONU EKRANINI TEMİZLEYİN

Sık kullanılan ve ortak kullanılan yüzeyler kirlidir ve kolayca enfeksiyon kapılan yerlerdir. Cep telefonu ekranı ve klavye gibi sık kullandığınız yüzeyler ile kapı kolu ve alet tutacakları gibi ortak temas edilen yerleri düzenli olarak dezenfekte etmeyi alışkanlık haline getirin.

TIRNAKLARINIZI KESİN

Bir düşünsenize; gün boyu ne kadar çok şeye dokunuyorsunuz... Ellerinizi yıkıyor olabilirsiniz ancak tırnaklarınızın altını yıkamak pek de kolay değildir. Kir ve mikroplar genellikle tırnakların altında toplanır ve gün içinde ellerinizi kullanarak yaptığınız işlerde yayılır. Tırnaklarınızı kısa tutmak bu kaçak mikropları taşımanızı önler. Ayrıca tırnaklarınızı yemeyin, çünkü bu bakterilerin doğrudan ağzınıza geçmesine neden olur.

DEŞARJ OLMA YÖNTEMLERİ BULUN

Stres kısa vadede zararlı olmasa da uzun vadeli stres bağışıklık sisteminize baskı uygulayarak vücudunuzun enfeksiyonla etkili bir şekilde savaşmasını engeller. Deşarj olma yolları bulmanız sağlığınızı korumanız ve hastalıklardan uzak durmanız için çok önemlidir.

HER YÜZEYE DOKUNMAYIN

Başkalarının elle dokunduğu yüzeylere dikkat edin. Kapı açıp kapatırken kıyafetiniz veya kolunuzla ya da kâğıt havluyla dokunun. Restoranlarda tepsi gibi servis gereçlerini tutarken peçete kullanın. Başkalarının dokunduğu yüzeylere dokunmaktan ne kadar uzak durursanız hastalıklardan da o kadar uzak durursunuz.

‘The Dr. Oz Show’ hafta içi her gün saat 19.30’da D-Smart 20. kanal Maxsmart Premium HD’de yayımlanmaktadır.

Yazının devamı...

Yeni yılda, yeni sen için adım at!

1 Ocak 2017

- Sadece 4-5 kilo vermek, sevdiğiniz kıyafetler içinde daha iyi görünmenizi sağlamaktan fazlasını yapar. Harika hissettirmenin yanı sıra yüksek tansiyonun düşmesine, felç riskinin azalmasına, bunamayla savaşmaya yardımcı olur.

- Yalnızca bir smoothie’den ne kadar çok besin maddesi alabileceğinizi biliyor musunuz? Ispanak ve ‘kale’ marulu, demir zengini besinlerdir ve hem genel sağlığınız için hem de anemiden korunmaya yardımcı olmada çok faydalıdır.

- Nefes almanın zihinle doğrudan ilişkisi vardır ve aşırı stresli olduğunuz zamanlarda zihni rahatlatmanın en hızlı yollarından biridir. ‘Pranayama’ isimli basit bir yoga nefes tekniği olan bu egzersiz, nefes ve zihin arasındaki ilişkiyi kullanır. Yavaş ve derin nefes almak vücudun kimyasının “savaş ya da kaç” modundan “dinlen ve rahatla” moduna dönüşmesini sağlar.

- Forma girmek için pahalı egzersiz aletlerine ihtiyacınız yok. Hareketsiz bir yaşam sürmek vücut ağrılarına neden olabilir ve duygusal sağlığınızı etkiler.

- Günde sadece 200 gram taze domates, C vitamini ihtiyacınızın yaklaşık yüzde 58’ini, A vitamini ihtiyacınızın yüzde 22’sini karşılarken lif ihtiyacınızın da neredeyse yüzde 8’ini tamamlar.

- Besin zengini yiyeceklerden bolca tüketerek daha hızlı ve daha kalıcı kilo verebilirsiniz. Yeşillikler, baklagiller, soğan, mantar türleri, orman meyveleri ve çekirdekler, en güçlü ‘yağ depolanması’ karşıtı besinlerdir.

- Yogadan yararlanmanız için bir guru gibi yoga yapmanıza gerek yok. Günde yalnızca 10 dakika ayırmak denge, nefes ve esnekliğinizi geliştirir.

- Kaliteli uyku, hayati önem taşıyan organların fonksiyonlarını destekler. 7-8 saatlik uyku şart.

‘The Dr. Oz Show’ hafta içi her gün saat 19.30’da D-Smart 20. kanal Maxsmart Premium HD’de yayımlanmaktadır.

Yazının devamı...

Her şeyin başı sağlık

25 Aralık 2016

Yeni yıla sağlıklı girmek ve kışı sağlıklı geçirmek elinizde. Bu aralar kendinizi yorgun ve yaşlı hissediyor olabilirsiniz. Bunun nedeni, soğuk havanın üzerimizde yarattığı etki. Gelin birlikte, sağlıklı kalmanın yollarını keşfedelim. 

AYAKLARINIZI SICAK TUTUN

Soğukta yüzeye yakın damarlar daralır; kan, beyne ve hızlı hareket etmenize yardımcı olacak organlara doğru gider. Soğukta el ve ayak parmaklarının hissizleşme nedeni budur. Diyabetiniz varsa, ayaklarınız daha çok uyuşur. Bu da düşme riskini artırır. Ayaklarınızı kışın iyi koruduğunuzdan emin olun.

AÇIK HAVAYA ÇIKIN

Damarlar büzüştüğünden kalbiniz de kan pompalamak için daha fazla çalışır. Bu da tansiyonun yükselmesine neden olur. Kendinizi şımartmak için yaptığınız kaçamaklar daha fazla tuz içeriyor olabilir. Evde oturup kalma ve açık hava aktivitelerinin azalması da kalp hastaları için yüksek risk faktörü haline gelebilir.

SABAHLARI ESNEME HAREKETLERİ YAPIN

Eklemlerinizin hava tahmininde bulunma gibi özel yetenekleri var mı? Eğer öyleyse soğuk kış sabahlarında kaskatı ve ağrılı hissediyor olabilirsiniz. Eklemler lastik gibidir. Soğuk havada  esnekliği azalır. Rahatlatmak için sabahları esneme hareketleri yapın.

ÇİKOLATA YEMEYİ ABARTMAYIN

Günler kısalıp soğuduğunda evde oturma, TV izleme ve bir şeyler atıştırma isteğiniz daha güçlü olabilir. Soğuk havada devamlı bir şeyler yemenizin nedeni, beynin vücudu daha hızlı ısıtmaya çalışması. Şeker ve nişasta dolu karbonhidrat zengini gıdalara yönelmeniz bu yüzden.

MDB VARSA UZMANA DANIŞIN

Mevsimsel Duygudurum Bozukluğu, değişen mevsimlerle gelen bir çeşit geçici depresyon. Kilo almaya da yol açabilir. Diğer belirtiler arasında çok fazla veya çok az uyumak, devamlı yorgun hissetmek, zihinsel olarak ağır ya da sersemlemiş hissetmek var. Eğer bu durumdaysanız bir uzmana danışın.

CİLDİNİZİ SERAMİDLE NEMLENDİRİN

Cildiniz kışın daha çok kurur çünkü havada daha az nem vardır. Yüzve el deriniz pul pul oluyorsa iyi bir nemlendirici kullanmanın vakti gelmiş demektir. İçinde seramid olan bir nemlendirici kullanın. Ayrıca mümkün olduğunca sıcak su yerine ılık su kullanmaya çalışın.

‘The Dr. Oz Show’ hafta içi her gün saat 19.30’da D-Smart 20. kanal Maxsmart Premium HD’de yayımlanmaktadır.

Yazının devamı...