"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Hayvanlara işkenceye son!

Hayvanların da en az insanlar kadar bu dünyada yaşamaya hakkı var. Ayrım yapmadan, insana verilen değeri hayvanlara da vermek gerekiyor.

Allah aşkınıza, ramazan ayında değil miyiz? Ramazan demek insanların nefislerini terbiye edip, tüm kötülüklerinden, hırslarından, öfkelerinden arınmaları, ruhlarını temizlemeleri ve insan olmanın en önemli vasıflarından, merhametli ve vicdanlı olmanın bilincine ulaşmaları demek değil midir?
Ramazan ayında bile olmasak, ne fark eder ki? Ne oluyor bu insanlara? Bu vahşetin, Işid vahşetinden ne farkı var?
Bu nasıl bir vicdandır, bu nasıl bir acımasızlıktır?
Ne zaman insan olmanın öneminin Allah’ın özene bezene yarattığı hayvanlarla, insanlar arasında ayırım yapmadan, insana verilen değeri hayvana da vermek olduğunu görebilecekler. Hayvanların da en az insanlar kadar bu alemde yaşam hakkı olduğunu nasıl anlatabileceğiz, bu acımasız ve vahşi insanlara? Hayvanlara reva gördükleri sona bir bakın; otoyolda parçalansınlar da ezilip gitsinler, o beyefendiler ve hanımefendiler yeter ki rahatsız olmasınlar!
En çok üzüldüğüm de bunların arasında namaz kılan, oruç tutan ve bununla kendilerini Müslüman sananların da olması.
Şimdi okuyun şu başlıkları, okuyun yüreğiniz kaldırıyorsa.
Hele bir de video vardı, yürek dayanmaz, nefes yetmez... Yetkililer neden peşine düşmüyor bu kişilerin?

****

Kediyi vahşice katlettiler

Çiğli İlçesi’nde bir komiser yardımcısının beylik tabancasıyla sokak köpeğine ateş edip yaralaması, Edirne’de de bir kişinin bekçi köpeğini pompalı tüfekle öldürmesinin ardından, hayvanlara karşı uygulanan bir vahşet de Narlıdere İlçesi Sahil Evleri Mahallesi’nde, Şafak Sokak yakınlarında ortaya çıktı.
Sahilde gezen çevre sakinleri, bir kedinin başının gövdesinden ayrılıp, patileri kesildikten sonra derisinin bir bölümünün yüzüldüğünü fark etti.
Çevre sakinleri hemen durumu polise bildirdiler. O sokakta yaşadığı sanılan kedinin vahşice katledilmesi orada bulunan ve olaya şahit olanların tepkisini çekti. Kediye zarar veren kişi ya da kişiler ise ne yazık ki tespit edilemedi.

***

Sokak köpeklerinden rahatsız oluyorlar


Sayın Güzin Abla; yazlıklara getirdikleri hayvanlarını dönerken acımasızca terk edenlerin yarattığı üzüntü içimizi yakarken, yazlığının civarındaki sokak köpeklerinden rahatsız olduğunu belirtip, “bunları otoyola bırakın, ezilip gitsinler” diyenler de çıktı ortaya.
Bu masum hayvanlara reva gördükleri korkunç sonu düşünün. Bu hayvan düşmanlığına da köşenizde yer verirseniz, hayvan sevenleri bir parça teselli etmiş olursunuz.
Rumuz: Hamdi Y.


X