"Güzin Abla" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Güzin Abla" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Güzin Abla

Dodurka’dan yanıt geldi

Oturduğu sitenin yönetim kararı nedeniyle mağdur olmuş bir hayvansever okurumdan gelen mektup üzerine, apartman ve sitelerde hayvan beslenmesi konusunda sayın Prof. Dr. Tamer Dodurka’dan yorum rica etmiştim.

Eksik olmasın, bize apartman ve site yönetim planlarında uzun yıllar önce alınmış kararlar ve bu kararlarla günümüzdeki 5199 sayılı Hayvan Hakları Kanunu’nun çelişmesi yönündeki düşüncelerini yazdı.
Kendisine sonsuz teşekkürler..

Apartmanlardaki hayvanlarla ilgili kararlar çağ dışı kaldı

Merhaba Feyza Hanım, evde hayvan besleyen vatandaşlarımızın uğradığı mağduriyetler hakkında tarafımdan görüş istemişsiniz.
Apartman ve sitelerde hayvan beslenemeyeceğine dair alınabilen kararlar, sizin de bildiğiniz gibi çağ dışı kalmış, kat mülkiyeti kanununun getirdiği yanlışlardandır.
Yönetimler, bu konuda iki şekilde karar alabilir. Birincisi; eskiden evlerde tavuk hatta koyun beslenilmesinin önüne geçebilmek için hazırlanmış matbu (basılı) haldeki yönetim planları, ikincisi ise apartman yönetim kurulu tarafından sonradan bu yönde alınan kararlar.
İkisinin de hukuki açıdan bağlayıcı yönü olsa da; mahkeme, durumu farklı mevzuatlar açısından değerlendirip hayvan sahibi lehine karar verebilmekte ya da tarafları uzlaştırabilmektedir.
Ancak bu daha nadir rastlanan bir uygulama olup, mahkeme kararları genellikle hayvan sahiplerinin aleyhine olmaktadır.
Hayvanları Koruma Kanunu, bu haksız durumu düzeltecek ya da dengeleyecek, göz göre göre hayvanların evden atılmasına neden olan bu kanun maddesinin üzerine çıkacak bir hüküm taşımamaktadır.
Hayvan sahibinin, hayvanın çevreyi rahatsız etmediğini belgelemesi, hakimin kararını etkileyebilir ya da hakim bu durumu hiçbir şekilde göz önüne almayabilir.
Bence bu mağduriyetin giderilmesi adına yapılması gereken, Hayvanları Koruma Kanunu’nda değişiklik yapan tasarı Meclis’e inmeden önce, hayvan sahiplerinin imza toplayarak Meclis Dilekçe Komisyonu’na müracaat etmesidir.
Yasa, vatandaşlarımızın Meclis’e aktaracağı konular için bu komisyonu görevlendirmiştir ve ben bu yolla olumlu bir sonuç alınabileceğine inanıyorum.
Sevgilerimle.
Prof. Dr. Tamer DODURKA
Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi
Genel Sekreter Yardımcısı

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI