"Gülse Birsel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Gülse Birsel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Gülse Birsel

Ulusa sesleniş!

BUGÜN çok kısa yazacağım.

Hemen derdimi anlayacaksınız.

Zira Atatürk’ün dediği gibi “Türk milleti çalışkandır. Türk milleti zekidir. Çünkü Türk milleti milli birlik ve beraberlikle güçlükleri yenmesini bilmiştir.”

Ki konu tam da buradaki son cümle zaten.

Bakınız, çöpler öyle böyle toplanır. Yollar tamir edilir. Ha edilmezse en fazla arabanın rot balansı bozulur. Trafik kötüleşir veya biraz düzelir. Sosyal yardım önemlidir ama imkânlar dahilinde aklı olan kimse eksik etmez, zira her belediye oy ister. Altyapı sonuçta paradır, kafası çalışan herkes bilir ki zaten kendi vergisiyle yapılıyor.

Diyeceğim şu ki belediye dediğin sonuçta şehirlerin düzenlemesi, bakımı ve vatandaşın kentte rahat yaşaması için hizmet veren bir kurumdur.

Şu gencecik yaşımda, daha hayatımın baharında kaç partiden kaç belediye geldi gitti bu şehre. Ne belediye başkanları, hatta başbakanlar, cumhurbaşkanları gördüm.

Hiçbiri eşim, dostum, komşum, sokakta gördüğüm insan, hemşerim, vatandaşım kadar kalıcı ve mühim olmadı.

Hangi seçimde hangi partiden kim seçilirse seçilsin, siz kendi vatandaşınızla ilişkinizi iyi tutun!

Zira hayat boyu oturacağınız yer bu memleket; göreceğiniz, yan yana olacağınız insan da kendi vatandaşınız!

“O düşman, bu kötü, filanca karşı taraf, biz öz hakiki” diyenlere gelecekte bol şans! Çünkü aslında hepimiz öz hakiki ve kalıcıyız bu ülkede! Uzun vadeli düşünün. İki yol yapılacak diye kalp kırmayın, vatandaşı ayrıştırmayın, ayrıştırana alet olmayın.

Daha on yıllarca ömrümüz var ve hepimiz burada dip dibe olacağız. İşyerinde ortak, mahallede esnaf, ailede akraba, apartmanda komşu olacağız, çocuklarımız ise okulda arkadaş hatta karı-koca olacak. Yapay, fos, aptalca ve çıkar peşinde ayrıştırmaların gazına gelmeyin!

Efendi olun, kibar olun, sesinizi yükseltmeyin ki şu ülkede yıllarca yüz yüze bakabilelim.

Diğer her şey bunun yanında çok ama çok önemsiz!

Sevgiler.     

X