"Gila Benmayor" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Gila Benmayor" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Gila Benmayor

Yerel seçimlerde bir kez daha kadının adı yok

KA-DER (Kadın Adayları Destekleme Derneği) henüz resmi olmayan yerel seçim sonuçlarına göre sosyal medyada rakamları paylaşmış:1.389 Belediye Başkanı’nın sadece 37’si kadın.

Bu da yüzde 2.66’lık bir orana denk geliyor.

Oysa 2014 yılı seçimlerinde bu oran yüzde 2.87 idi.

Ka-Der’in paylaştığı veriye göre dünyadaki kadın belediye başkanı oranı yüzde 20.9.

Bunların arasında, Paris (Anne Hidelgo) Mexico City (Claudia Sheinbaum) Barselona (Ada Colau) Tokyo (Yuriko Koike) Oslo (Marianne Borgen) gibi önemli şehirler yöneten kadınlar var.

Dünyanın en önemli, en kalabalık şehirlerinden söz ediyoruz.

Türkiye’ye dönersek, elimizde resmi olmayan sonuçlara göre yerel seçimlerde 81 ilin sadece dördünde kadın belediye başkanı seçildi:

Gaziantep’te Fatma Şahin (AKP), Aydın’da Özlem Çercioğlu (CHP), Van’da Bedia Özgökçe Ertan (HDP) ve Siirt’te Berivan Helen Işık (HDP).

Bir hatırlatma yapmak gerekirse, Belediye Başkan adaylarının 385’i kadın, 2504’ü erkek idi.

Adaylık süreci devam ederken Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü “son 88 yılda seçilen 31 bin belediye başkanından sadece 119 tanesi kadın” diye bir hatırlatma yapmıştı.

BATMAN’DA BİR İLK: 7 ERKEK ADAYA KARŞI BİR KADIN

Demek ki, siyasette kadın konusunda 88 yılda bir arpa yol gitmemişiz.

Sosyal medyaya yansıyan, bir avuç kadının yerel seçimlerdeki başarılarına  değinmek istiyorum.

Batman’da ilk kez bir kadın mahalle muhtarı olmuş.

Batman Sağlık Mahallesi muhtar adayı Fatma Türkan 7 erkek adaya karşı yarışarak kazandı.

İzmir’in Balçova ilçesinde Fatma Çalkaya (CHP) 2014 seçimlerinde kazanan ancak bu seçimlerde aday gösterilmeyen kocası Mehmet Ali Çalkaya’dan yüzde 6 daha fazla oy alarak belediye başkanı seçildi.

Karabük Safranbolu’da Elif Köse (CHP) yakın rakibi Ali Kaya’yı (AK Parti) geride bıraktı.

Şişli’de, yoksulların, dışlananların ve özellikle çocukların sesi olan insan hakları aktivisti sevgili Hacer Foggo ise Şişli Belediye Meclisi üyeleri arasına katıldı.

Müthiş işler yapacağını adım gibi biliyorum.

İlerleyen günlerde mutlaka bu saydıklarım gibi erkeklerin dünyasında mücadele edip kazanan kadınların öykülerine daha çok rastlayacağız.

Bir avuç olsalar da seslerini duyacağız.

YÜZDE 2.66’LIK ORAN KABUL EDİLEMEZ ÇÜNKÜ

Yerel seçimlerde yüzde 2.66’lık bir kadın oranı asla kabul edilemez çünkü;

29 yaşındaki Demokrat Kongre üyesi Alexandria Ocasio-Cortez’in Amerikan siyasetinde fırtına gibi estiği,

38 yaşındaki Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern’in cami saldırısındaki  tutumuyla liderlik dersi verdiği bir dünya var artık karşımızda.

Seslerini daha çok duyuran kadın politikacıların, insani değerleri hatırlattıkları, iklim değişikliğini, her türlü eşitsizliği, ezilenleri, yoksulları kısaca insana dair ne varsa ön plana aldıkları bir dünya.

Hep birlikte daha güzel, daha adil günler göreceksek eğer Ocasio-Cortez, Ardern gibi kadın politikacılar sayesinde olacak bu kuşkunuz olmasın.

X