"Gila Benmayor" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Gila Benmayor" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Gila Benmayor

Gastronomi turizminde nihayet atağa geçiyoruz

12 Aralık 2017

Bu yıl, Uzak Doğu’dan Çin, Tayland gibi ülkeler dahil 36 ülkenin katıldığı 7-10 Aralık tarihlerindeki fuarla eş zamanlı düzenlenen 3.Uluslararası Gastronomi Kongresi’nin konuşmacıları arasındaydım.

TÜRSAB Gastronomi Turizmi Komitesi Başkanı, İtaltur’un sahiplerinden Hande Arslanalp’ın gayretleriyle hayata geçen Gastronomi Kongresi’nde, ünlü şeflerin, gurmelerin, Müge Akgün, Aylin Öney Tan gibi yemek kültürü yazarları arasında ne işin vardı diye sorabilirsiniz?

Bilen bilir, yıllardır Türk Mutfağı’nın tanıtımına kafayı takmış durumdayım.

Ne yazık ki, yıllardır bu konuda bir arpa boyu yol almış değiliz.

Oysa “gastronomi deneyimi” için seyahat etmek dünyada giderek yayılan bir trend ve Türk Mutfağı yurt dışında ne kadar çok tanınır ise yeme-içmeye meraklı turisti ülkeye çekme şansımız o kadar fazla olur.

Araştırmalar “gastronomi” turistinin normal turistten yüzde 50 daha fazla para harcadığını ortaya koymuşken harekete geçmenin vakti gelmedi mi?

Bununla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan gelen olumlu işaretler var.

Kasım ayı başında Ankara’daki

Yazının devamı...

Miami’ye İstanbul çıkarması

9 Aralık 2017

Yaklaşık bir ay önce New York Christie’s müzayede evinde Leonardo Da Vinci’nin “Salvator Mundi” tablosunun 450 milyon dolara satılmış olmasının başka bir açıklaması olabilir mi?

Tabloyu alan kişinin de Financial Times’ın dünkü haberine göre, Suudi Arabistan’ın pek tanınmayan prenslerinden Bader bin Abdullah bin Muhammed bin Farhan olduğunu söylesem?

Ve hatta bu kişinin Leonardo’yu, yolsuzluk operasyonu başlatan veliaht Prens Muhammed Bin Salman adına satın almış olduğunu eklesem?

Contemporary İstanbul’un (CI) 12 yıldan beri ana sponsoru olan Akbank’ın davetlisi olarak gezdiğimiz ziyaret Art Basel Miami Beach fuarında “sanatın gücünü” gördük, yaşadık.

Çin’den Latin Amerika ve Afrika’ya dünyanın farklı ülkelerinden 3 bine yakın galerinin, 100 binin üzerinde sanatseverin akın ettiği Miami’deki fuar  “Sanat Dünyasının Olimpiyatları” diye tanımlanıyor.

Sanat fuarları arasında iş hacmi olarak en büyüğü.

IC Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli’nin tahminine göre, 2.5 ila 3 milyar dolarlık bir satışı söz konusu.

Bu yıl 7-17 Aralık tarihleri arasında, 16.’sı düzenlenen

Yazının devamı...

Otomotivde ‘sanayi turizmi’ başlıyor

5 Aralık 2017

Kuzey Amerika ve Avrupa’da otomotiv sektöründe yaygın bir uygulama olan “fabrika gezmeyi” Türkiye’de ilk kez çatısı altında yedi ayrı markayı üreten Tofaş hayata geçiriyor.

Bir otomotiv fabrikasında neler olup bittiğini merak mı ediyorsunuz?

Sembolik bir para karşılığında, haftanın belirli gün ve saatlerinde, Ar-Ge merkezi ve boya atölyesi dışında, bantlarından her gün 1500 araç çıkan Bursa’daki tesisi gezebilirsiniz.

20 kişilik gruplar halinde üretimde 1 saatlik turlar atabilirsiniz.

Tek koşul iş güvenliği nedeniyle turlara katılacak olanların 13 yaş üzerinde olmaları.

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu “Otomotivde sanayi turizmini başlattık” diyor.

Üretiminin yüzde 73’lük bölümünü 80 ülkeye ihraç eden, 1 milyon metrekarelik alana yayılmış fabrikayı turlamadan önce Cengiz Eroldu ve fabrika müdürü Erdal Şimşek ile sohbet ediyoruz.

ROBOT İSTİHDAMI ETKİLEMEDİ

Yazının devamı...

Kale Grubu seramik sanatını Füreya Sergisi’yle kucaklıyor

1 Aralık 2017

40 yaşından sonra seramiğe başlayan Füreya, üzücü olayların eksik olmadığı hayatına yaratmak ve üretmek ile anlam katan bir öncüydü. Bir rol modeldi. Hem bir kadın sanatçı olarak, hem sanatın müzelere “hapsolmasına” karşı çıkan bir sanatçı olarak.

Nitekim bugün Manifaturacılar Çarşısı’nda, Harbiye’deki eski Ziraat Bankası ile eski Başak Sigorta’nın duvarlarında  Füreya’nın dev seramik panolarını görebilirsiniz.

Akaretler, Sıraevler’de 18 Ocak tarihine kadar izleyebileceğiniz sergide, sanatçıyı, Ziraat Bankası’nın seramik panolarını bir iskele üzerinde yerleştirirken gösteren fotoğraf var. İşçilerle birlikte iskeleye tırmandığında Füreya 56 yaşında.

Füreya ile aynı okulun havasını teneffüs etmiş, yeğeni Sara Koral Aykar ile aynı okulun sıralarını paylaşmış, Harbiye’de atölyesinin olduğu apartmanın önünde defalarca geçmiş biri olarak da sergiyi yazmasam olmazdı.

Türkiye’nin önde gelen bir sanayi grubunun bu olağanüstü retrospektif sergiyle seramik sanatına verdiği değer ve desteği de yazmasam olmazdı.

ZEYNEP BODUR’UN KANATLARI ALTINDA

Kale Grubu’nun kuruluşunun 60. yıldönümü  kutlamaları kapsamında, Füreya’nın 20. ölüm yıldönümünü anmak üzere düzenlenen retrospektif sergi Zeynep Bodur Okyay’ın kanatları altında hayata geçti bir anlamda. Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay ile sergiyi konuşmak üzere buluştuğumuz öğle yemeğinde bakın ne diyor:

 “Bu değerli sanatçımızı tüm yönleriyle yeni nesillere aktarmak, bu topraklardan çıkacak nice Füreya’lara ilham vermek, seramiği ve tasarımı kitlelerle buluşturmak en büyük amacımız”.

Yazının devamı...

Biyoteknolojiye yatıran kazanacak

28 Kasım 2017

Biri Japonya’da diğeri Türkiye’de iki ilaç devinin lisans anlaşması 15 yıl öncesine dayanıyor.

2012 yılında ise yüzde 50 ortaklıkla Abdi İbrahim Otsuka şirketini kuruyorlar.

Kısaca AİO, Otsuka’nın yenilikçi ürünlerini Türkiye’deki tesislerinde üretiyor ve bunları Cezayir, Tunus ve Singapur’a ihraç ediyor.

AİO’nun 2017 yılı ciro beklentisi 51 milyon lira. 2023 hedefi ise 1 milyon 200 bin kutu ilaç üretmek ve ciroyu 130 milyon liraya yükseltmek.

Barut’un söylediğine göre, Japonlarla ortaklık Abdi İbrahim’e başka ortaklıkların kapısını açmış. Nitekim şirketin bugün Cezayir ve Kazakistan’taki ortaklıkları emin adımlarla büyüyor.

SEKTÖR KABUK DEĞİŞTİRİYOR

Dünyanın sayılı ilaç şirketleri arasında olan, 2016 yılında 4.5 milyar dolarlık ciroya sahip Otsuka “ilaç-cihaz” ikilisiyle bir ilke imza atmış durumda.

İlaç tabletinin içine kum tanesi boyutunda, sindirilebilir bir

Yazının devamı...

Nobel’e yürüyen ekonomist

24 Kasım 2017

KOÇ Üniversitesi’nin bu yıl ikincisi verdiği “Rahmi M. Koç Bilim Madalyası”, makroekonomik büyüme ve kalkınma, çalışma ekonomisi ve siyasi ekonomiye “çığır açan” katkıları nedeniyle MİT profesörlerinden Daron Acemoğlu’na verildi. Türkiye’de doğup büyüyen, liseden itibaren ekonomik büyümeyle sosyal ve siyasi faktörler arasındaki ilişkiyi araştırmaya başlayan Prof. Acemoğlu dünyanın sayılı ekonomistleri arasında.

Yoksulluk, eşitsizlik çalışmalarıyla 2015 Nobel Ekonomi ödülünün sahibi olan Angus Deaton’ın, “Tarihi modelleyecek kadar matematiği  de iyi biliyor” dediği bir isim.

“Rahmi M. Koç Bilim Madalyası” nın ilki geçtiğimiz yıl aynı yerde, Rahmi Koç Müzesi’nde düzenlenen törende, Popular Science’ın “Dünyanın en parlak 10 bilim insanı” arasında gösterdiği, Kaliforniya Üniversitesi’nden 36 yaşındaki genç bilim insanı Prof. Dr. Aydoğan Özcan’a verilmişti.

 

AYDINLIK BİR DÜNYA İÇİN

Koç Üniversitesi Rektörü Umran İnan’ın dikkat çektiği gibi, madalya Türkiye’nin yetiştirdiği, yurtiçinde ya da dışında evrensel bilgi birikimine katkıda bulunmuş, 50 yaşını aşmamış bilim insanlarına veriliyor.

Vehbi Koç Vakfı

Yazının devamı...

Dünya Çocuk Günü’nde bugünkü yazı Efe’den

20 Kasım 2017

Pek çok ülkede bugün köşe yazılarını çocuklar “zapt etmiş” durumda.

“Ne yazayım” diye sorduğunda Efe’ye “çocuk haklarını, bizimle birlikte yaşayan mülteci çocukları, oyun oynamaya fırsat bulmadan evlendirilen kız yaşıtlarını yaz” dedim.

Yazmakla kalmadı, mülteci çocuklar için bir de harika proje geliştirdi: Eğitim Kardeşi

Tek kelimesine daha dokunmadan söz Efe’nin.

“Tüm insanların sahip olduğu bazı temel haklara, biz çocukların daha çok ihtiyacı var. Çünkü biz büyükler gibi savunamayabiliriz kendimizi.

Bence bunların başında beslenme, barınma ve eğitim hakkı gelir.

Dünya üzerindeki tüm çocuklar barınamazsa yaşayamaz, beslenmezse büyük bir insan olamaz, eğitim almazsa insanlarla iletişim kuramaz, iş sahibi olamaz ve hayatları boyunca zorlanırlar.

Barınma ve beslenme hakkı bizim en temel haklarımızdandır.

Yazının devamı...

Katar’da eğitimin Davos’u

17 Kasım 2017

Bir yanda eğitimsizliğin meyvesi terör, diğer yanda eğitimin Davos’u iddiasındaki WISE yani Dünya Eğitimde İnovasyon Zirvesi aynı cümlede. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Katar’ı ziyaret ettiği ve Katar Emiri Şeyh Tamim Bin Hamad el Tani’nin “Suudi Arabistan ve diğer ülkeler olmadan çok daha iyiyiz” dediği gün WISE Zirvesi için bu ülkedeyim. Emirin annesi Şeyha Moza’nın başında olduğu Katar Vakfı’nın kanatları altındaki WISE’a dört yıl önce de katılmıştım. Bu yıl sekizincisi düzenlenen WISE, bir anlamda dünyanın en büyük sıvılaştırılmış gaz ihracatçısı Katar’ın “bilgi toplumuna” geçiş iddiasını da temsil ediyor. Öte yandan zirve kitapçığının önsözünde iki kadının, Şeyha Moza ile kızı Hind bint Hamad Al-Thani’nin açıklamalarına yer verilmesi de “Arap Dünyası’nda kadının görünürlüğü bizden sorulur” iddiası değilse ne?

2022 yılında şatafatlı bir Dünya Kupası’na hazırlanan, Moody’s’in tahminine göre, yaptırımların ilk aylarında ekonomiye 38.5 milyar dolar aktaran Katar WISE için masraftan kaçınmamış.

TEK ÇIKIŞ YOLU EĞİTİM

2 bine yakın STK, eğitimci, akademisyen ve dünya çapında konuşmacıların davet edildiği WISE’ın açılış konuşmasını, bu yılki eğitim ödülü Gana’da üniversite kuran Patrick Awuah’a verildikten sonra ülkeyi ziyaret etmekte olan Emine Erdoğan yapıyor. Teması “Birlikte Yaşamak, Birlikte Yaratmak” olan zirvenin ana konuşmacısı ünlü gazeteci Fareed Zakaria. Doha’daki “entelektüel sermaye birikimine” dikkat çeken Zakaria’nın konuşmasından sonra sahneyi paylaştığı isim Davos dünyasının yakından tanıdığı Singapurlu Prof. Kishore Mahbubani. 21. yüzyılda gücün artık Batı’dan Doğu’ya geçtiğini en yüksek sesle dile getiren isim. Zakaria  ve Mahbubani’ye göre,  de kültürel kimliklerin giderek farklılaştığı, azınlık hakları taleplerinin yükseldiği, göçlerin dalga dalga geldiği günümüzde tek çıkış yolu eğitim. Mahbubani, “Benim gözümde çok medeniyetli sınıf en iyisi” diyor.

GOOGLE X LAB’IN KURUCUSU

Zirvenin bir diğer flaş ismi Google X Lab’ın kurucularından, Stanford Üniversitesi’nden bilim insanı, girişimci, eğitimci Sebastian Thrun. Thrun, 2011 yılında Stanford Üniversitesi’nde verdiği yapay zekâ derslerini ücretsiz online kurslar haline getirmişti ve ilk aşamada 160 bin öğrenci bu kurslara yazılmıştı. Bu kursların başarısı, internet üzerinden ucuz üniversite eğitimi için umut vermişti.

Nitekim öğrenmenin demokratikleşmesi potansiyeline inanmış olan Thrun’un 2012’de kurduğu Udacity başarılı bir proje. İnternet üzerinden üniversite eğitimi veren Udacity’nin küçük paralar karşılığında şimdiye kadar 18 bin mezun verdiğini öğreniyoruz Thrun’dan. WISE’da dikkatimi çeken diğer noktalara gelirsek. Online eğitim, eğitimde yapay zekâ ve sanal gerçeklik en fazla ön plana çıkan şeyler. Özellikle Çinliler eğitimde uygulamalar ve kırsal kesimlerde özellikle yetersiz öğretmenlerin yerini alacak yapay zekâyla çok ilgileniyorlar. Teknolojinin iyi kullanıldığı giderek pahalılaşan eğitimi (ABD’de 50 yılda yüzde 300 artmış) ucuzlaştıracağı ve yaygınlaştıracağı konuşuluyor. Dünyada bugün eğitime harcanan para 1.3 trilyon dolar. Gerekli olan ise 3 trilyon dolar.

TÜRKİYE NEDEN YOKTU?

Yazının devamı...