"Gila Benmayor" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Gila Benmayor" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Gila Benmayor

Bu dilde “satmak” ve “satın almak” sözcükleri yok

18 Şubat 2018

Bu yıl Davos’ta kapitalizmin ele alındığı bir panelde dinlediğim Harvard Üniversitesi profesörlerinden Kenneth Rogoff açıkça “Amerikan tarzı tüketim sürdürülebilir değil” diyor.

Salondakiler “doğru” anlamında kafalarını sallıyor.

Çoğumuz Prof. Kenneth Rogoff’a ne kadar hak versek şöyle bir düşünün.

Acaba hayatımızda “satmak” ve “satın almak” sözcüklerinin geçmediği tek bir gün var mı?

Elbette hayır ama sıkı durun geçenlerde İsveçli dil bilimciler Malezya’nın bir köyünde sadece 280 kişinin konuştuğu yeni bir lisan keşfediyorlar.

İşte bu lisanda “satmak” ve “satın almak” sözcükleri yok.

Le Figaro Gazetesi’

Yazının devamı...

Faruk Eczacıbaşı: Geleceğin dünyası daha yeni başlıyor

14 Şubat 2018

Ezcacıbaşı, “akıllı şehirler”, “ yapay zeka^”“bilgisayar korsanlığı” gibi günümüzün sıcak konularına değinerek, hem Eczacıbaşı Grubu’ndan hem dünyadan örnek vererek son derece akıcı bir üslupla kolay okunan bir kitap kaleme almış.

Zaten kendisi de kitabın tanıtımının yapıldığı davette “Kitabı gönderdiğim arkadaşlarım rahat anlaşılabilir mi diye sordular. Kendim anlayacağım bir dilde derdimi anlattığımı söyledim onlara” diye konuşuyor.

Önemle şunu vurguluyor:

“22. yılını geride bırakan Türkiye Bilişim Vakfı olarak teknolojinin getirdiği değişimin nasıl bir etkisi olacağını kestirmeye çalıştık. Beni ilgilendiren taraf daima yeni bir teknolojinin gerektirdiği davranış değişikliği ya da verimliliğe katkısı oldu”.

Nitekim kitabın önsözü, teknolojinin toplum ve siyaset üzerindeki çalışmalarıyla bilinen akademisyen  Zeynep Tüfekçi tarafından yazılmış.

 

ESKİ YAPILARDA DİRETEN KAYBOLUR

Tüfekçi

Yazının devamı...

Ünlüler açık arttırmada paralar STK’lara

11 Şubat 2018

Dünyanın en değerli ikinci markasının geçtiğimiz nisan ayında hizmete giren yeni kampüsü Apple Park’ı Cook ile birlikte gezmek de hayaliniz.

Bunların tümü mümkün.

Ancak Tim Cook’un size iki saatlik bir arkadaşlık yapmasını istiyorsanız bunun için 689 bin dolar gibi bir para ödemeniz gerek.

En son Tayvanlı bir cip üreticisi olduğu söylenen bir iş insanı bu bedeli ödeyerek Apple’ın CEO’su ile bir öğle yemeği yiyerek, Apple Park’ı dolaşmış.

Tim Cook ile bu miktarı gözü kapalı veren kişiyi buluşturan platform Charitybuzz.

Chraritybuzz.com’a göz attığınızda, Tim Cook ile buluşma dahil, açık arttırmayla satışa çıkartılan çeşitli tekliflerin yer aldığını görebilirsiniz.

Nitekim Tim Cook beşinci kez böyle bir açık arttırmaya dahil olmuş.

 

Yazının devamı...

Dünyayı “Ben bir dönek ekonomistim” diyen Kate Raworth gibi ekonomistler kurtaracak

7 Şubat 2018

Birleşmiş Milletler’de,  dünyanın en zengin 8 kişisinin servetinin dünyanın en fakir 3.6 milyar kişinin toplam servetinden fazla olduğunu ortaya koyan Oxfam’da araştırmacı olarak çalışmış.

Mikro kredinin sonuçlarını kayıt altına almak için Zanzibar’ın yoksul köylerinde 3 yılını geçirmiş.

Şimdi Oxford Üniversitesi Çevre Değişim Enstitüsü ve Cambridge Üniversitesi Sürdürülebilirlik Liderliği Enstitüsü’nde öğretim görevlisi.

Birazdan değineceğim “Donut Ekonomisi”nin mücidi.

Bu yıl Davos oturumlarının en gözde ismiydi Kate Raworth.

Konuşmacı olduğu oturumlarda şahane şeyler söylüyor.

“Ekonomistler 70 yıldan beri GSYİH’e takıldılar. Ekonomik büyüme takıntısını bırakın. Büyümeyi unutun, dünyanın giderek azalan kaynaklarını herkese nasıl eşit dağıtabiliriz ona odaklanın”.

Özellikle

Yazının devamı...

İstiklal caddesinin barometresi Pera Müzesi

4 Şubat 2018

Giriş katındaki kafesi hem huzur verir hem rahat bir çalışma ortamı sunar.

Tarihi 1893 yılına dayanan ve restore edildikten 2005 yılında açılan Pera Müzesi, biraz ötesindeki İstanbul Araştırmalar Merkezi’yle birlikte Suna ve İnan Kıraç Vakfı’nın bünyesinde.

Müze Genel Müdürü Özalp Birol ile Pera Müzesi’nin kafesinde öğle yemeği için buluştuğumuzda cıvıl cıvıl çocuk seslerinden geçilmiyor.

Birol “Pera Eğitim” programları çerçevesinde eğitimlere katılan öğrenci sayısının sekiz yılda 34 bini geçtiğini söylüyor.

Meltem Cumbul ile Yekta Kopan’ın seslendirdiği çocuk rehberi müzedeki eserleri eğlenceli bir dille aktarıyor.

Nitekim Özalp Birol ile müzeyi gezerken bir grup çocuk yerde oturmuş çocuk rehberini dinliyordu.

Çocukların küçük yaşlarda sanatla tanışmaları hayatlarını değiştirebilir.

Bilim insanlarına göre, sanat aktivitelerinin, özellikle yoksul, dezavantajlı kesimlerden gelen çocukların, engelli çocukların üzerinde iyileştirici bir etkisi var.

Yazının devamı...

Eskişehir’de kömür santrali

31 Ocak 2018

DAVOS’tan Türkiye nasıl görünüyor?

Dünya Ekonomik Forumu dönüşü her yıl muhatap kaldığım şaşmaz sorulardan biri bu.

Türkiye’nin “Davos’un yıldızı olduğu” yıllar çok geride kaldığı için artık ne diyeceğimi pek bilemiyorum.

En kestirmeden söylemek gerekirse Davos’tan bakınca Türkiye iyice içine kapanmış, izole ve dünya trendlerinin tam aksi bir istikamette yol alıyor gibi görünüyor.

Meselâ Eskişehir’de yapılması planlanan ve dün insan zinciriyle protesto edilen kömürlü termik santrali Davos camiasının saçlarının diken diken olması için yeterli bir neden.

Eskişehir'de yapılması planlanan kömür santralini protesto edenler


Yazının devamı...

Davos’un teknolojik beyni Murat Sönmez Hürriyet’e konuştu: 4. Sanayi Devrimi’ne kimse hazır değil!

27 Ocak 2018

4.Sanayi Devrimi, Yapay Zeka, günümüzün en önemli meselesi bitcoin, Türkçeye blok zincir diye tercüme edilen ‘blockchain’ onlarca oturumda tartışılıyor.

4. Sanayi Devrimi deyince Türkiye’de oldukça fazla kafa karışıklığı olduğunu biliyoruz.

Çeşitli sektörlerden gıda olsun, otomotiv olsun fabrikaları ziyaret ettiğimiz “4. Sanayi Devrimi’ne hazırız, hazırlanıyoruz” gibi sözler duyuyoruz.

Türkiye’de gerçekten 4. Sanayi Devrimi’ne hazır bir sektör olup olmadığını Dünya Ekonomik Forumu’nun teknolojiden sorumlu İcra Kurulu üyesi ve DEF’in San Francisco’daki 4. Sanayi Devrimi Merkezi’nin başındaki Murat Sönmez’e sordum.

Bakın ne cevap veriyor?

“Türkiye’yi bir yana bırakın dünyada henüz kimse 4.Sanayi Devrimi’ne hazır değil. Zira henüz ne olacağını kimse bilmiyor. Teknoloji iş dünyasının çok önünde gelişiyor.  İş dünyası bu yapboza değişik açılardan bakıyor. Örneğin sürücüsüz bir aracın şehre etkisini ne olacak? İnsanlara etkisi nedir henüz bilmiyoruz”.

“Hazır değiliz çünkü hep birlikte geleceğe yönelik etkisini ölçüp öyle ilerlemek zorundayız” diye ekliyor.

Yazının devamı...

Davos’a Avrupa ve BRIC ülkeleri damgasını vurdu: Yıldızı yeniden parlayanlar!

26 Ocak 2018

“Avrupa’yı Yenile” sloganı her yerde.

Avrupa Birliği’nin 60 yıllık modelinin artık yorulmuş olduğunu, yenilenmesinin gerektiğini çeşitli ağızlardan duyuyorsunuz.

Zaten Fransa’nın genç Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron alkışlarla sık kesilen konuşmasında Avrupa için 10 yıllık yeni bir strateji çizilmesi gerektiğini söylüyor.

Çin ve ABD karşısında yeni bir vizyona ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor.

Davos’ta esen havadan Avrupa’nın bu yenilenme isteğinin genç nesil politikacılar tarafından ateşlendiğini fark ediyorsunuz.

Kongre Merkezi’nin koridorlarında Avrupalı gencecik, parlak politikacılar dolaşıyor.

Nedense hepsi atletik yapılı, deri bileklikli.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron

Yazının devamı...