"Gila Benmayor" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Gila Benmayor" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Gila Benmayor

Enerji dönüşümünü başarır mıyız?

20 Haziran 2018

“Enerji dönüşümünü gerçekleştirmek için iyi potansiyelimiz var.  2026 yılına kadar kurulu rüzg^ar ve güneş enerjisi kapasitesi 40 bin MW’a çıkartabiliriz” diyor.

Önce Shura ile ilgili bir bilgi.

Üç kurucu ortağı var:


Dr. Değer Saygın

Avrupa İklim Vakfı (European Climate Foundation), Almanya’nın enerji konusundaki en etkin düşünce kuruluşu Agora Energiewende ve Sabancı Üniversitesi İstanbul Politikalar Merkezi (İPM).

Peki adını nereden alıyor?

Ortadoğu’nun mitolojik rüzg^ar tanrısı

Yazının devamı...

Capaddox 4 yılda 10 milyon kişiye ulaştı

17 Haziran 2018

Gökşin Ilıcalı’nın, Uçhisar’da tam 23 yıl önce restorasyonunu  mimar Turgut Cansever ile başlattığı, rafine bir zevkle büyüttüğü 51 odalı butik otele Doğuş Grubu dört yıl önce ortak olmuştu.

Doğuş Grubu’nda birden fazla şapkası olan Nafiz Karadere ile Pozitif Grubu Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü şapkasıyla konuşuyoruz ama sohbet haliyle grubun diğer şirketlerine de uzanıyor.

Kurucuları Cem Yegül, Ahmet Uluğ ve 4 yıl önce yaşamını yitiren Mehmet Uluğ’un ailesinin yüzde 20 ile ortaklıklarının devam ettiği Pozitif Grubu’na ve Kapadokya’da dört yıl önce başlayan Cappadox Festivali’ne geçmeden önce Karadere Doğuş Grubu’nun yeni vizyonuna değiniyor.

“Doğuş turizm, yeme içme ve eğlence tarafında büyümeyi seçti. Yönetim Kurulu Başkanımız Ferit Şahenk insana direkt dokunan alanlarda büyümek istiyor”.

“İnsanlara yeni serüvenler sunan, yeni deneyimler yaşatan alanlar da diyebiliriz” diye ekliyor.

İlhan Erşahin 4. Cappadox festivalinde

 

Yazının devamı...

Koruyan Kurdele seferberliği nedir?

13 Haziran 2018

Raporun dayandığı adalet verilerine göre,  yılda ortalama 8 bin çocuk cinsel istismara uğruyor.

Bu sadece resmi kayıtlara düşen bir rakam.

Raporda bir de şu oran var:

Türkiye’de cinsel şiddete en fazla maruz kalan grup yüzde 46 ile çocuklar.

Çocuğun karşı karşıya kaldığı cinsel istismar Türkiye’nin en büyük sorunlarından biri.

İyi ki bu konuda farkındalık yaratmak isteyen, çocukları korumak için canla başla çalışanlar var.

Bunlardan biri geçenlerde sohbet fırsatını bulduğum Aile Hukuku Derneği  Başkanı ve 26 derneğin oluşturduğu Çocuk Hakları Platformu Hukuk Komitesi Başkanı Prof. Dr. Bahadır Erdem.

10 yıllık bir geçmişi olan

Yazının devamı...

Venedik Bienali’nde “vardiyamız”  var

10 Haziran 2018

İKSV’nin koordinasyonunu yürüttüğü Türkiye Pavyonu bu yıl bir sergi alanından çok öte, mimarlık öğrencileri için bir buluşma ve üretim mek^anına dönüşmüş durumda.

Projenin adından da anlaşılabileceği gibi, 16 farklı ülkeden 120 mimarlık fakültesi öğrencisi birer haftalık vardiyalarla Venedik’e gelip Türkiye Pavyonu’nda çalışacak.

Ortak dilin İngilizce olduğu farklı atölyelerde birbirleriyle kaynaşıp, mimarlık alanında yeni fikirleri, yeni vizyonları ortaya koyacaklar.

Küratörlüğünü KPM Mimarlığın kurucusu, pek çok ödülün sahibi Kerem Piker’in yaptığı Vardiya Projesi için lisans ve yüksek lisans mimarlık öğrencilerine uluslararası çağrı yapılmış.

Kerem Piker

“Bienal niçin var”, “Bienal kimin için var”, “Bienal ne işe yarar” gibi sorulara bir dakikayı geçmeyen videolarla yanıt vermeleri istenmiş.

Çağrıya Türkiye’nin yanı sıra ABD’den Çin’e, Hindistan’dan Kosta Rika’ya 29 farklı ülkeden 452 lisans ve yüksek lisans mimarlık öğrencisi başvurmuş.

SADECE SERGİ YERİNE ÖĞRENCİLERE FIRSAT

Yazının devamı...

Çevreci STK’lardan siyasi partilere çağrı

6 Haziran 2018

Bu yılki tema “plastik kirliliğiyle” mücadele olduğu için slogan şöyle:

“Plastiği tekrar kullanamıyorsan kullanmayı reddet”.

Dünya Çevre Günü nedeniyle dünkü gazetede yer alan Konda’nın “Türkiye’de İklim Değişikliği Algısı ve Enerji Tercihleri” Araştırmasına göre, toplumun dörtte üçü iklim değişikliği konusunda endişeli.

Gerçekten öyle mi emin değilim?

Zira dün instagramda BM’nin Dünya Çevre Günü’yle ilgili şahane afişini paylaştım.

Gün sonunda beğeni sayısı 100’u bile bulmamıştı oysa çiçek böcek paylaştığımda çoğunlukla beğeni sayısı 400’u filan buluyor.

Bir keresinde leylak fotosu 556 beğeni almıştı.

Yazının devamı...

Pavarotti seven başkanın izi İstanbul Müzik Festivali’nde

3 Haziran 2018

 

Ünlü bestecilerin az bilinen aryalarını, kendi projesi olan “Savaşta ve Barışta”  için söyleyen DiDonato ilk bölümde savaşı simgeleyen boyalı bir yüz ve bedenle çıktı karşımıza.

1500 yıllık tarihinde savaşa da barışa da kim bilir kaç kez tanıklık etmiş benzersiz Aya İrini’de iki saatin nasıl geçtiğini anlamadık.

Konser öncesi sandalyelerde bulduğumuz notlarda DiDonato bize şu anlamlı soruyu sormuştu:

“Karmaşanın ortasında huzuru nasıl bulursunuz?”.

Bir dakika nefes alın ve sorunun cevabını verin.

Bugün öğleden sonra 555 yıllık tarihi Kapalıçarşı’da, kanun virtüözü Hakan Güngör’ün özel projesinde yer alan Unesco’nun barış elçisi ney sanatçısı Kudsi Erguner ile birlikte yerli ve yabancı sanatçıların “İstanbul’un Ezgileri” konseri var.

46. İstanbul Müzik Festivali

Yazının devamı...

Arya, kadın girişimcilere hem koçluk yapıyor,  hem yatırım

30 Mayıs 2018

Otomotiv yan sanayiden beyaz eşya yan sanayiye kadar geniş bir yelpazede faaliyet gösteren Fark Holding Yönetim Kurulu Başkanı.

Ahu Serter

İlki Bodrum’da, ikincisi Lizbon’da açılan “sanat oteli” markası Casa dell’Arte’nin kurucusu.

Kadın girişimci start up’lara koçluk yaparak, yatırımcılarla buluşturan Arya Kadın Yatırım Platformu’nun da kurucusu.

Arya birkaç yıldan beri Bodrum’da, Casa dell’Arte’de “Arya Retreat” adı altında, kadın girişimcilerle yatırımcıları buluşturan, yoğun bir çalışma temposunu eğlence ile dengeleyen uluslararası bir nevi “kamp” düzenliyor.

Arya’nın eğitiminden geçen genç kadın girişimciler, yatırımcıların olduğu bir ortamda sunum yapıyorlar ve işlerini büyütmek için ihtiyaçları olan sermayeyi duyuruyorlar.

TESLA’NIN TEDARİKÇİSİNE YATIRIM

Üç günlük

Yazının devamı...

Şimdi İstanbul zamanı

27 Mayıs 2018

İstanbul Modern çok kısa bir aradan sonra Beyoğlu’ndaki yeni yerine taşınmış durumda.

İKSV’nin 46. İstanbul Müzik Festivali “Aile Bağları” temasıyla başladı.

Ünlü ve yıldızları parlamakta olan klasik müzik sanatçıları, orkestralar şehrimizde.

Feltivalin açılış konserinde, Borusan Orkestrası eşliğinde dinlediğimiz Güney Koreli piyanist Yekwon Sunwoo bunlardın biri.

Eğitim ve refah seviyesi olarak sürekli önümüze model olarak gelen Güney Kore’nin, klasik müzikte Japonya ve Çin’i geçmekte olduğu söyleniyor bu arada.

Haziran ayının sonunda yine İKSV’nin kanatları altında İstanbul Caz Festivali geliyor.

Her iki festivalin etkinlikleri şehrin dört bir yanında, bildiğimiz ya da bambaşka ortamlarda yeniden keşfedeceğimiz yerlerde.

Kapalıçarş

Yazının devamı...