"Gila Benmayor" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Gila Benmayor" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Gila Benmayor

Ben buradayım

29 Aralık 2017

Yıllardır beni bu köşede izlediniz.

Kimi zaman yazdıklarımı alkışladınız, kimi zaman eleştirdiniz.

Köşe sahibi olmadan önce de buradaydım.

Gazetenin mutfağında, sayfaların başında, sahada, yurt içinde ve dışında haber peşinde hep vardım.

Yazının devamı...

Kadın girişimciler Facebook artık arkanızda

26 Aralık 2017

Dünyada 2 milyar kullanıcısı olan Facebook’un küresel gelirleri, 2017 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 47 artmış. Teknoloji şirketinin kartopu misali büyümesinin püf noktalarından biri bence 33 yaşındaki kurucusu Mark Zuckerberg’in hayat felsefesi. Zuckerberg bu ay “Facebook’un kendisine tanımış olduğu haktan”  yararlanarak ağustos doğumlu ikinci kızı için babalık izninde. Zuckerberg “babalık izni” kararını açıklarken “Facebook’ta kadınlara ve erkeklere dört aylık doğum izni hakkı var. Zira çalışan anne-babaların yeni doğmuş çocuklarının yanında vakit geçirmeleri tüm aileye iyi geliyor” demiş. Kadın-erkek eşitliğini kurum içinde yaymış olan Facebook’un Türkiye’de kadın girişimciler için hareket geçmiş olması iyi bir haber.

Haberi veren Derya Matraş, “Kadın girişimcilere destek olmak için “SheMeansBusiness” projesini Türkiye’ye taşıdık” diyor. “SheMeansBusiness” Facebook’un Avrupa, Asya Pasifik ve Ortadoğu’da yaklaşık iki önce başlatmış olduğu küresel projesi. Matraş, başında Evrim Aras’ın olduğu TOBB Kadın Girişimciler Kurulu ile birlikte hayata geçirilen projenin iki ayağı olduğunu söylüyor. Birinci ayakta, TOBB ile birlikte belirlenen 10 şehirde (Ankara, Antalya, Denizli, Diyarbakır, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Konya, Trabzon) kadınları eğitmek için sahaya inilecek. Eğitimde, hem pazarlama teknikleri hem Facebook ve İnstagram (Türkiye’de kullanıcı sayısı 31 milyon) gibi platformları işi geliştirme doğru kullanma yöntemleri öğretilecek. Projenin ikinci ayağında Facebook’un güçlü İcra Kurulu Başkanı Sheryl Sanberg’ın her fırsatta değindiği rol modeller, başarı hikâyeleri anlatılacak. Matraş bununla ilgili “Türkçe olarak hazırlanan proje web sitesinde (https://shemeansbusiness.fb.com/tr/) paylaştığımız kadın girişimci hikâyelerinin yeni başarılara ilham vereceğini umut ediyoruz” diye konuşuyor. Kadın girişimcilerin Facebook ve İnstagram gibi önemli sosyal medya mecralarının desteğini arkalarına almış olmaları önemli. Öte yandan dünya genelinde 70 milyon KOBİ’nin Facebook sayfalarını kullandığını hatırlatan Matraş, “Türkiye’deki KOBİ’lerin büyümeleri ve küresel müşterilere kolaylıkla ulaşmaları için eğitim programı Blueprint’ın Türkçe versiyonunu geçtiğimiz günlerde hizmete soktuk” diyor.

TÜRKİYE’Yİ ‘MOR SERTİFİKALI’ ERKEKLER KURTARACAK

KADIN şiddetinin arttığı bir gerçek ama madalyonun öbür yüzünde erkeklerin “toplumsal cinsiyet” eğitiminde yol alındığı, farkındalığın artmakta olduğu gerçeği var. Sabancı Üniversitesi Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Merkezi (SU Gender) Direktörü Ayşe Gül Altınay, 10. Yılını kutlayan Mor Sertifika Programını anlatırken  “erkek şiddeti yaygınlaşmış olsa da cinsiyet eşitliği çalışmaları alttan alta yayılan bir dalga. Göreceksiniz 10 yıl sonra çok şey değişecek” diyor. Mor Sertifika programı 2007 yılında Sabancı Vakfı’nın desteğiyle Türkiye’nin farklı illerinden lise öğretmenlerine toplumsal cinsiyet farkındalığı kazandırmak amacıyla yola çıkmıştı. Yine aynı yıl vakfın ve BM’nin desteğiyle başlayan “Kadın Dostu Kentler” programının bir modülüydü. Güler Sabancı ile birlikte pek çok şehri ziyaret ettiğimiz “Kadın Dostu Kentler” projesi 2015 yılında biterken Mor Sertifika yolunu devam etti. Altınay ile sohbete dönersem 10 yılını dolduran programın 3 bin 500 öğretmene ulaştığını belirterek “Mor Sertifika eğitimlerine erkek öğretmenleri katmak önemliydi. Şimdi sertifikalı öğretmenlerin üçte biri erkek” diyor. 10 yıl önce eğitim alan Şanlıurfa’daki bir erkek öğretmeni örnek gösteriyor. “Eğitime başladığında kadınların okumasına karşıydı. Şimdi kız kardeşlerini okutmak için aile içinde mücadele veriyor” diyor. Kayseri’de LGBT meselesine hassasiyet gösteren Mor Sertifikalı din öğretmeni örneğine geçiyor.

Mor Sertifika programı öğretmen adaylarını, STK’ları da katarak giderek genişliyor.

Yazının devamı...

En sanatsever şehir Tekirdağ mı?

22 Aralık 2017

Maillerden biri 1910 yılına kadar nüfusun yüzde 48’ini Ermeni ve Rumların oluşturduğu Kayseri’nin neden çok kültürlülüğünü yitirdiğini sorguluyordu.

Diğerini 1960’lı yıllarda, sinemanın “altın çocuğu” diye bilinen oyuncu Göksel Arsoy kaleme almıştı.

Kayseri doğumlu Arsoy, bizi ağırlayan Belediye Başkanı Mustafa Çelik’in sanat ve sanatçıdan hiç söz etmemiş olmasına dikkat çekiyordu.

“Göksel Arsoy Altın Çocuk” kitabı ikinci baskısı yapacak olan Arsoy haksız sayılmaz.

Bir şehrin kimliğinin en önemli parçası kültürü, sanatseverliliği, sanatçısı değil mi?

Tekirdağ bu konuda pek iddialı.

Geçenlerde, Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat ile ofisinde buluştuğumuzda ünlü piyano sanatçısı Gülsin Onay ile karşılaştık.

Eşkinat

Yazının devamı...

Kayseri neden en iyi bilinen 5 şehir arasında yok?

19 Aralık 2017

Üç gün önce bir sonraki yazıda ele alacağım, sanat ve sporda iddialı Tekirdağ’daydım.

Hafta sonundan itibaren ise Hürriyet Keşfet ekibiyle Kayseri’de.

Gazetenin Kayseri’yi Keşfet ekinde bol bol okuyacaksınız ama bekleyemedim.

Bizi ağırlayan Kayseri Belediye Başkanı Mustafa Çelik, kamu ve özel yatırımlarla şehrin bölgede bir cazibe merkezi olduğunu belirtirken “Ne ki İstanbul’da, Ankara’da sokaktaki insana sorduğunuzda Kayseri en iyi bilinin ilk beş şehir arasında yok” diyor.

Bilinirlik ölçümü yaptırdıklarını vurgulayarak “Güzel şeyler yaptık ama duyuramadık” diyor.

Şehrin tanıtımı için yaklaşık altı ay önce Kayseri Tanıtım Grubu’nu kurduklarını anlatıyor.

Erciyes’teki 200 milyon Euro’luk tesislerle birlikte turizmde yol almaya başlayan Kayseri keşfedilmeyi bekleyen bir hazine gibi.

Kent tarihinden, arkeolojiye, gastronomiden,  sanayideki öncü rolüne kadar sayısız zenginliğe sahip.

Yazının devamı...

Sağlık okuryazarlığında sınıfta kaldık

15 Aralık 2017

Nitekim veriler, 2016 yılında Türkiye’de acil servislere 110 milyon kez gidildiğini ve 11 milyon MR çekildiğini ortaya koyuyor.

Acil servise gitme ve MR çekilme sıklığında dünya şampiyonuyuz. Nedenini şöyle açıklamak mümkün:

Sağlık okuryazarlığında sınıfta kalmış durumdayız.

Sağlık ve Sosyal Hizmet Çalışanları Sendikası’nın Avrupa Birliği tarafından finanse edilmiş “Avrupa Sağlık Okuryazarlığı Araştırmasını” temel alarak yaptığı saha çalışmasına göre, Türkiye’de 53 milyon yetişkin nüfusun 35 milyonu sağlıkla ilgili yetersiz ya da sorunlu bilgiye sahip. Toplumun yüzde 24.5 sağlıkla ilgili yetersiz, yüzde 40.1’ı bu alanda hayli sorunlu bilgiye sahip ki topladığınızda yüzde 64.6 gibi bir oran çıkıyor.

Yazının devamı...

Gastronomi turizminde nihayet atağa geçiyoruz

12 Aralık 2017

Bu yıl, Uzak Doğu’dan Çin, Tayland gibi ülkeler dahil 36 ülkenin katıldığı 7-10 Aralık tarihlerindeki fuarla eş zamanlı düzenlenen 3.Uluslararası Gastronomi Kongresi’nin konuşmacıları arasındaydım.

TÜRSAB Gastronomi Turizmi Komitesi Başkanı, İtaltur’un sahiplerinden Hande Arslanalp’ın gayretleriyle hayata geçen Gastronomi Kongresi’nde, ünlü şeflerin, gurmelerin, Müge Akgün, Aylin Öney Tan gibi yemek kültürü yazarları arasında ne işin vardı diye sorabilirsiniz?

Bilen bilir, yıllardır Türk Mutfağı’nın tanıtımına kafayı takmış durumdayım.

Ne yazık ki, yıllardır bu konuda bir arpa boyu yol almış değiliz.

Oysa “gastronomi deneyimi” için seyahat etmek dünyada giderek yayılan bir trend ve Türk Mutfağı yurt dışında ne kadar çok tanınır ise yeme-içmeye meraklı turisti ülkeye çekme şansımız o kadar fazla olur.

Araştırmalar “gastronomi” turistinin normal turistten yüzde 50 daha fazla para harcadığını ortaya koymuşken harekete geçmenin vakti gelmedi mi?

Bununla ilgili Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan gelen olumlu işaretler var.

Kasım ayı başında Ankara’daki

Yazının devamı...

Miami’ye İstanbul çıkarması

9 Aralık 2017

Yaklaşık bir ay önce New York Christie’s müzayede evinde Leonardo Da Vinci’nin “Salvator Mundi” tablosunun 450 milyon dolara satılmış olmasının başka bir açıklaması olabilir mi?

Tabloyu alan kişinin de Financial Times’ın dünkü haberine göre, Suudi Arabistan’ın pek tanınmayan prenslerinden Bader bin Abdullah bin Muhammed bin Farhan olduğunu söylesem?

Ve hatta bu kişinin Leonardo’yu, yolsuzluk operasyonu başlatan veliaht Prens Muhammed Bin Salman adına satın almış olduğunu eklesem?

Contemporary İstanbul’un (CI) 12 yıldan beri ana sponsoru olan Akbank’ın davetlisi olarak gezdiğimiz ziyaret Art Basel Miami Beach fuarında “sanatın gücünü” gördük, yaşadık.

Çin’den Latin Amerika ve Afrika’ya dünyanın farklı ülkelerinden 3 bine yakın galerinin, 100 binin üzerinde sanatseverin akın ettiği Miami’deki fuar  “Sanat Dünyasının Olimpiyatları” diye tanımlanıyor.

Sanat fuarları arasında iş hacmi olarak en büyüğü.

IC Yönetim Kurulu Başkanı Ali Güreli’nin tahminine göre, 2.5 ila 3 milyar dolarlık bir satışı söz konusu.

Bu yıl 7-17 Aralık tarihleri arasında, 16.’sı düzenlenen

Yazının devamı...

Otomotivde ‘sanayi turizmi’ başlıyor

5 Aralık 2017

Kuzey Amerika ve Avrupa’da otomotiv sektöründe yaygın bir uygulama olan “fabrika gezmeyi” Türkiye’de ilk kez çatısı altında yedi ayrı markayı üreten Tofaş hayata geçiriyor.

Bir otomotiv fabrikasında neler olup bittiğini merak mı ediyorsunuz?

Sembolik bir para karşılığında, haftanın belirli gün ve saatlerinde, Ar-Ge merkezi ve boya atölyesi dışında, bantlarından her gün 1500 araç çıkan Bursa’daki tesisi gezebilirsiniz.

20 kişilik gruplar halinde üretimde 1 saatlik turlar atabilirsiniz.

Tek koşul iş güvenliği nedeniyle turlara katılacak olanların 13 yaş üzerinde olmaları.

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu “Otomotivde sanayi turizmini başlattık” diyor.

Üretiminin yüzde 73’lük bölümünü 80 ülkeye ihraç eden, 1 milyon metrekarelik alana yayılmış fabrikayı turlamadan önce Cengiz Eroldu ve fabrika müdürü Erdal Şimşek ile sohbet ediyoruz.

ROBOT İSTİHDAMI ETKİLEMEDİ

Yazının devamı...