"Gila Benmayor" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Gila Benmayor" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Gila Benmayor

Seferihisar modelinde kadınlar kooperatifi

29 Nisan 2018

Türkiye’nin ilk “Sakin Şehri” için yollara düşmeksizin bize bu fırsatı sunan Hilton İstanbul Bosphorus Oteli’nin Adana ile başladığı “Yerel Mutfak, Global Lezzet” etkinliği.

Etkinlik için eşi Neptün Soyer ve yemekleri Hilton’un mutfağında pişiren ekip ile birlikte İstanbul’a gelen Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer ile uzun aradan sonra sohbet ediyoruz.

Soyer ile en son iki yıl önce Seferihisar’da yapılan Sosyal Belediyeler Derneği SODEM toplantısı sırasında buluşmuştuk.

Bu kez bizi yakasında “Sakin Şehir” amblemi, keçeden yapılmış salyangoz bir iğneyle karşılayan Soyer SODEM’in yeniden başkanlığına seçilmiş.

Derneği sendikaya dönüştürme gibi bir projesi var.

Yemekler sofraya gelirken üyeleri sadece kadın olan Hıdırlık Tarımsal Kalkınma Kooperatif Başkanı Neptün Soyer bilgi veriyor.

45 YILLIK İZMİR KÖY KOOP’UN İLK KADIN BAŞKANI

Neptün Soyer ekibiyle

Yazının devamı...

200 yıllık markanın Türkiye’de yeni yatırımı

25 Nisan 2018

200 yıl önce Karaormanlar’da sadece seramik mutfak eşyaları için yola çıkan Duravit bugüne gelince, Mısır’dan Çin’e Hindistan’dan Türkiye’ye üretim tesisleri olan dünyada bir vitrefiye devi.

Türkiye’de 2001 yılında üretime başlayan Duravit Yapı Ürünleri’nin kurucu ortağı ve Genel Müdürü Müfit Ülke ile Alman Feinert ailesinin başarısını konuşuyoruz.

“1980 yılına gelince aile artık yerel bir oyuncu olarak kalmak istemediğine karar veriyor. İhracatta global olmak için tasarımla farklılaşmak yolunu seçiyor” diye anlatıyor.

Nitekim markanın Fransız tasarımcı Phillippe Starck ile çalışmaya başlamasıyla banyoda devrim niteliğinde gelişmeler olmuş.

Ayaklı lavabonun yerine başka alternatifler ortaya çıkmış.

Bugüne gelince Starck 26 yıl sonra yine markayla ancak Duravit’in çalıştığı tasarımcılar arasında 1972 doğumlu Danimarkalı Cecilia Manz da var, 1935 doğumlu ünlü İngiliz mimar Norman Foster da.

200 yıllık markanın yolculuğu, 2000’li yıllarda Almanya ve Fransa’dan sonra Mısır, Türkiye’de üretim tesisleri açmasıyla  devam ediyor.

Yazının devamı...

Didim’den turizmde cesur adım: Vegan Festivali

22 Nisan 2018

Örneğin, Avustralya nüfusunun yüzde 5’inin, Almanya’nın yüzde 8’inin, ABD nüfusunun yüzde 4’ünün vegan/ vejetaryen olduğu yolunda istatistiki bilgiler var.

Avrupa’nın ilk vegan süpermarket zincirini Veganz’ı  açan Almanya “Vegan Devrimi”nin bayraktarlığını yapan ülkelerden biri.

Türkiye’deki vegan/vejetaryen sayısıyla ilgili istatistiki bilgi yok elimizde.

Vegan/Vejetaryen Derneği Türkiye, change.org’da sayıya ulaşmak için kampanya açtığı halde bu konuda kesin veriye ulaşılamamış.

Vejetaryenlik ile hayvandan elde edilen her türlü ürüne karşı olan, daha derin bir felsefeye sahip veganizm arasındaki fark ülkemizde ne kadar biliniyor acaba?

Durum böyle iken Didim Belediyesi’nin Türkiye’nin ilk  “Vegan Festivali” ni düzenlemesi gerçekten cesur bir adım.

Dört yıldan beri görevde olan Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay’ın daveti üzerine bu yıl ikincisi yapılan Didim Vegan Festivali’ndeyiz.

Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay

Yazının devamı...

Faruk Eczacıbaşı Fırat Üniversitesi’nde dijital devrimi anlattı: Öğrenciler sordu “Doğu’da neden sanayi yatırımı yok”

18 Nisan 2018

Daha önce Koç Üniversitesi’nde gençlerle bir araya gelen Eczacıbaşı’na,  Elazığ’da Fırat Üniversitesi öğrencileriyle buluşmasında eşlik ettik.

Eczacıbaşı’nın bir sonraki durağı Bilkent Üniversitesi olacak.

Kitabında yer alan dijital devrimi, yapay zek^ayı, blok zinciri gibi konulara değinerek geleceğin karmaşık yapısını gençlere anlatıyor.

Onlara yol göstermeye çalışıyor.

Gençlerin gelecekleriyle ilgili sürüyle belirsizlikler yaşadıkları bir dönemde önemli bir destek.

Öte yandan Koç Üniversitesi’nden sonra Elazığ Fırat Üniversitesi’nden gelen davet oldukça anlamlı ve değerli.

Değerli çünkü hem Eczacıbaşı’na, hem ona eşlik eden biz gazetecilere Fırat Üniversitesi’nde okuyan gençlerin ne düşündüklerini, vizyonlarını anlama fırsatını veriyor.

Yazının devamı...

Para mutluluğu satın alır mı?

15 Nisan 2018

Ortaokul tarih öğretmenimiz bu konu açıldığında Krezüs diye de bildiğimiz Lidya Kralı Karun’un örneğini verirdi.

Zenginliğiyle pek övünen Krezüs, Pers Kralı Kirus tarafından yakalanıp ölüme mahk^um olduğunda Solon sen haklıydın” diye bağırmış.

“Zira Atinalı siyasetçi ve bilge Solon’a muhteşem hazinesini gösterip “benden mutlusu var mı?” diye sorduğunda “insanın mutlu yaşayıp yaşamadığı ölümünden sonra belli olur” cevabı aklına gelmiş.

Antik çağlarda Pers Kralı’na esir düşen, oğlunu kaybeden Krezüs’ün altınları onu mutlu etmeye yetmemiş.

Bugüne gelirsek ülkelerin zenginliği acaba insanlarını mutlu etmeye yetiyor mu?

Geçenlerde, Dünya Ekonomik Forumu’nun, “Görsel Kapitalist”  (www.visualcapitalist.com) sitesinin kurucusu Jeff  Desjardins’in kaleminden ilginç bir yazısına rastladım.

 

KATAR ZENGİN AMA MUTSUZ

Yazının devamı...

Türkler “terbiyeli “ tavuğu sevdi sıra Ruslarda

11 Nisan 2018

Daha önce Danone, Ülker gibi markalarda üst düzey yöneticilik yapmış.

Mumcu ile Tavuk Dünyası’nın açacağı 150. restoranı kutlamak üzere tavuk soslarında kullanılan kekiğin toplandığı Kaz Dağları’nda buluşuyoruz.

2017 yılında yüzde 60 büyüyen, 2018 yılında ise yüzde 47’lik bir büyüme hedefleyen Tavuk Dünyası’nın aylık tavuk tüketimi 350 ton.

Sıkıntılı dönemler geçiren beyaz et üreticilerinin yüzlerini güldüren bir rakam bu.

Tavuk Dünyası’nın başarı hik^ayesi ise yatırımcılarının yüzlerini güldüren bir hik^aye.

2012 yılında Mustafa Kaya tarafından kurulan Tavuk Dünyası ilk yıl şube sayısını 12’ye çıkartıyor.

2012-2015 yıllar arasında kaydettiği yüzde 532’lik büyüme ile TOBB’un “En Hızlı Büyüyen 100 Şirketi” araştırmasında ilk üçe girince yatırımcıların dikkatini çekiyor.

Şirkete özel sermaye fonu

Yazının devamı...

İnan Kıraç’ın “sanayi yatırımı kadar değerli” dediği İstanbul Araştırmaları Enstitüsü 10 yaşında

8 Nisan 2018

Tepebaşında, yine Vakfın kanatları altındaki Pera Müzesi’nin birkaç adım ötesinde yer alan İstanbul Araştırmaları Enstitüsü 10 yıla bakın neleri sığdırmış?

Uluslararası 150’den fazla sempozyum, konferans ve söyleşi, 38 yaşın ve 23 süreli sergi.

Geçen kasım ayında izlediğim “İstanbul’da Bizans’ı Keşfetmek” sempozyumunda uluslararası çapta Bizans uzmanlarını dinleme fırsatı bulmuştum.

Oxford, Sorbonne gibi üniversitelerle de işbirliği yapan enstitü, İstanbul’un Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerini araştıran akademisyenlere doktora sonrası için burs veriyor.

Kütüphanesinde 50 bine yakın kitap ve dergi, arşivinde 135 bini aşkın fotoğraf barındırıyor.

Bunlara ek gravür, harita, İstanbul’un kültürel mirasına ilişkin gazete kupürü ile araştırmacılar için tam bir hazine.

 

Yazının devamı...

Bu KOBİ hem dünyaya açılma hem cinsiyet eşitliğinde iddialı

4 Nisan 2018

Bantboru’nun ikinci nesil patronu Sinan Gider, Arçelik’in talebi üzerine “kondenser boru” imalatına girdiklerini ardından 1982 yılında Oyak Renault’nun talebiyle otomotiv sanayiye adım attıklarını anlatıyor.

Bugüne geldiğimizde Bantboru, Türkiye’de Oyak Renault’nun ve Ford Otosan’ın tek tedarikçisi.

40 milyon euroluk cirosunun yüzde 15’i beyaz eşyadan geri kalanı otomotiv sanayiden.

Sinan Gider, 500 çalışanıyla kendilerini KOBİ olarak gördüklerini söylüyor ancak bu sektörde global oyuncu olma iddiasını gizlemiyor.

2013 yılından beri Almanya Fransa sınırındaki bir kasabada üretim tesisi kurulmuş.

Peugeot, Mercedes’in çeşitli serilerine ve BMW’nin elektrikli modelleri için üretim yapan tesise yakında yenileri eklenecek.

 

YURT DIŞINDA ÜRETİM TESİSLERİ

Yazının devamı...