"Gila Benmayor" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Gila Benmayor" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Gila Benmayor

Davos’a Avrupa ve BRIC ülkeleri damgasını vurdu: Yıldızı yeniden parlayanlar!

26 Ocak 2018

“Avrupa’yı Yenile” sloganı her yerde.

Avrupa Birliği’nin 60 yıllık modelinin artık yorulmuş olduğunu, yenilenmesinin gerektiğini çeşitli ağızlardan duyuyorsunuz.

Zaten Fransa’nın genç Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron alkışlarla sık kesilen konuşmasında Avrupa için 10 yıllık yeni bir strateji çizilmesi gerektiğini söylüyor.

Çin ve ABD karşısında yeni bir vizyona ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor.

Davos’ta esen havadan Avrupa’nın bu yenilenme isteğinin genç nesil politikacılar tarafından ateşlendiğini fark ediyorsunuz.

Kongre Merkezi’nin koridorlarında Avrupalı gencecik, parlak politikacılar dolaşıyor.

Nedense hepsi atletik yapılı, deri bileklikli.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron

Yazının devamı...

Nissan yatırımı büyük olasılık

25 Ocak 2018

DAVOS

RENAULT-Nissan-Mitsubishi’nin çok kültürlü, çok lisanlı tam dünya vatandaşı başkanı Carlos Ghosn’a konuşmacı olduğu “Daha İyi Bir Kapitalizme Doğru” panelinden sonra Türkiye’de gelecekteki yatırımlarını sordum.

Daha önce Türkiye’deki Renault yatırımının başarısını dile getirmiş olan Ghosn, Nissan yatırımı için hazır olduklarını söylemişti.

Paneldeki konuşmasını eşi Carole Ghosn ile birlikte izlediğim ünlü CEO’ya Nissan yatırımını sorduğumda “Henüz Nissan’ın Türkiye yatırımına tam olarak karar verilmedi. Ama bunun hayata geçmesi büyük bir olasılık” cevabını verdi.

Türkiye’de otomotiv pazarının çok iyi gittiğini özellikle vurgulayan Ghosn bunun yatırım kararında etkili olacağını belirtiyor.

Brezilya, Fransa ve Lübnan pasaportları taşıyan, Portekizce, Arapça dahil yedi lisan konuşan Carlos Ghosn’a ayaküstü soru sorarken eşi Carole ricam üzerine resmimizi çekiyor.

Panele dönersek, gelir eşitsizliğine kafa yoranlar arasında olan ünlü Amerikalı ekonomist Joseph Stiglitz, Pepsi CEO’su İndra Nooyi’nin de konuşmacılar arasındaki olduğu etkinlikte Carlos Ghosn, günümüzde otomotiv sektörünün teknolojide en yenilikçi sektör olduğunun altını çizerek “İşte bu yüzden Google, Uber bu sektörde boy gösteriyor” diyor.

2007 yılında elektrikli otomobile

Yazının devamı...

Kadın Davos'u

24 Ocak 2018

BU yıl Davos’un 48. yılı ve etkinliğin 7 eş başkanından tümü kadın. IMF Başkanı Christine Lagarde, CERN’in başındaki Fabiola Gianotti, Norveç Başbakanı Erna Solberg, Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu Genel Sekreteri Sharan Burrow, Engie Grubu CEO’su İsabelle Kocher, IBM Başkanı Ginni Rometty ve Hintli Chetna Sinha

Lagarde ile Solberg’in ortak imzasını taşıyan Davos öncesi yayınlanan “2018 kadınların başardıkları bir yıl olmalı” yazısı aslında şunun ipucunu veriyor:
“Bu yıl kadın sorunu her zamankinden fazla gündemde olacak”. Lagarde ve Solberg özetle diyorlar ki “Kızlara ve kadınlara başarma fırsatını vermek sadece doğru olan değil aynı zamanda toplumları ve ekonomileri değiştirir.” Nitekim, “Kadın Girişimcilerin Yükselişi”, “Küresel Büyümenin Motorları: Kadınlar ve Ticaret” kadınların ekonomideki yerini vurgulayan oturumlar.

Kızların okula gitmesi için mücadele eden, Talibanlar tarafından vurulan, en genç Nobel ödülü sahibi Pakistanlı Malala Yusufzay bu yıl Davos’un önemli figürlerinden. Kadınların ağırlığı söz konusu olunca “Cinsel Taciz”  meselesinin de gündemde olması kaçınılmazdı.

Erna Solberg, Chetna Sinha, Ginni Rometty, Christine Lagarde, Isabelle Kocher, Fabiola Gianotti ve Sharan Burrow (Soldan sağa)

Dün gece Kristal Küre ödülünü, efsane şarkıcı  Elton John, Hindistan’da kızların ve kadınların haklarını savunan oyuncu Shah Rukh Khan ile birlikte alan ünlü oyuncu Cate Blanchett Hollywood’un başını çektiği “Ben de” kampanyasının önde gelen isimlerinden. Aynı zamanda BM Mülteciler Yüksek Komiserliği tarafından mültecilerle ilgili çalışmaları nedeniyle “iyi niyet elçisi” seçilmiş olan Cate Blanchett’in “Seksi görünmek cinsel tacize davet çıkartmak anlamına gelmez” sözleri akıllarda.

Elton John, Shah Rukh Khan ve Cate Blanchett (Soldan sağa)

Davos’un ilk günü “

Yazının devamı...

Yolsuzlukla mücadelede sahne kadınların

17 Ocak 2018

Derneğin başındaki avukat Oya Özarslan aynı zamanda Transparency İnternational’ın Yönetim Kurulu üyesi.

Zaman zaman çalışmalarına yer verdiğim Uluslararası Şeffaflık Derneği amacını şöyle tarif ediyor:

Ülkenin demokratik, sosyal ve ekonomik gelişimi için toplumun tüm kesimlerine şeffaflık,  dürüstlük, hesap verebilirlik gibi ilkeleri kabul ettirmek.

Geçtiğimiz mayıs ayında “Türkiye’de Yolsuzluk” Raporu’nu yayınlayan dernek iş dünyası ile sıkı işbirliği içerisinde.

Nitekim “Özel Sektörde Yolsuzlukla Mücadele Rehberi”, “İş Dünyası Şeffaflık Sistemi Türkiye Analizi” sözünü ettiğim işbirliğinin ürünü.

Önceki gün Paksoy Hukuk Bürosu ile birlikte “Yolsuzluğa Karşı Uyumun Yolu Konferansı” nı düzenleyen dernek konferansın sonunda “Şeffaflık ödüllerini” verdi.

Konferansın açılış konuşmasını yapan Özarslan, Transparency İnternational’ın 25 yıl önce yoksulluk ile yolsuzluk arasındaki güçlü bağlantının tespit edilmesi üzerine kurulduğunu anlatıyor.

Yasemin İnceoğlu, Oya Özarslan, Zeynep Karayurt Özhan, Huriser Ece Soysev, Pelin Ünker (Soldan sağa)

Yazının devamı...

Asurlu tüccarın 4 bin yıllık mektubu Muhtar Kent’in koleksiyonunda

12 Ocak 2018

Önceki gün Ayvalıklı dostlarının ve iş dünyasının önde gelen isimlerinin katıldığı davette seşi Defne Kent ile birlikte serginin açılışını yapan Muhtar Kent, eserlerin büyük çoğunluğunun rahmetli babası Necdet Kent tarafından Tahran Büyükelçisi iken 1964-1967 yılları arasında toplandığını söylüyor.

Kent, konuşmasında “Burada gördüğünüz eserleri rahmetli babamla birlikte topladık. Çok meraklıydı. Anadolu’da, büyükelçilik yaptığı İran’da çoğunu bizzat kazarak bulduk” diyor.

“Türk ve İslam Eserleri Müzesi’ne kayıtlı diğer koleksiyonerlerin bu sergiden ilham alarak eserlerini aynı müzede sergilemelerini temenni ediyorum” diye konuşuyor.

İbrahim Paşa Sarayı olarak da bilinen Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nin Müdürü Seracattin Şahin ise koleksiyonda yer alan çivi yazılı bir tabletin sahibi Asurlu tüccar ile Muhtar Kent arasında ilginç bir bağlantı kuruyor.

Şahin “Asur Ticaret Kolonileri Çağı’na ait çivi yazılı tabletlerin birinde Puzur-Assur adında bir büyük bir tüccardan söz ediliyor. 4 bin yıl önce yaptığı işlerden ve bürokratik işlemlerden bu kişinin dönemin CEO’su statüsü taşıdığı anlaşılıyor” diyor.

“Muhtar Kent’in koleksiyonunda adı geçen Puzur-Assur’un günümüzün en büyük CEO’larından Kent ile 4 bin yıl sonra özdeşleşmiş olması sergiye ayrı bir önem katıyor” diye devam ediyor.

İbrahim Paşa Sarayı

Yazının devamı...

CERN’e parça üretmeseydi modacı olacaktı

10 Ocak 2018

Bunun nedeni CERN’in Türkiye’deki dört tedarikçisinden biri olması.

Büyük Patlama (Big Bang) simülasyonlarıyla evrenin sırlarını çözmeye çalışan CERN yani Avrupa Nükleer Araştırmalar Merkezi dünyanın en büyük “parçacık fiziği” araştırma merkezi.

2014 yılında ziyaret etme fırsatını bulduğum merkez dışarıdan oldukça etkileyici.

Merkeze girer girmez yeryüzünün pek çok lisanında yazılmış “nereden geldik, nereye gidiyoruz?” sözleri merkezin misyonunu pek güzel tarif ediyor.

Türkiye’nin 2015 yılında CERN’e ortak üye olması Türk bilim insanlarına merkezde tam zamanlı araştırmacı olma fırsatını verirken, sanayimize de yeni bir pencere açtı.

İşte açılan bu pencereden yararlananlardan biri de Gözüküçük Makine Yönetim Kurulu Başkanı Zuhal Gözüküçük.

Geçen yıl TOBB’un duyurusu üzerine kurumun açtığı ihaleye katılan

Yazının devamı...

Kaybolmakta olan yerel tohumlara hayat veriyor  

3 Ocak 2018

 

Anadolu’nun verimli topraklarının, çiftçinin küstürülmesi nedeniyle giderek az ürün vermesine dikkat çekmişti.

“ Tarım, öz kaynaklarımız her zamankinden önemli. Ama buğday, çay, fındık, şekerpancarı, pirinç aklınıza ne gelirse tehdit altında” demişti.

Refika’nın bu haklı isyanına Mardin’den sosyal girişimci Ebru Baybara Demir’den müthiş bir projeyle ses geldi.

Mardin’ deki ünlü Cercis Murat Konağı’nın kurucusu olan şef Ebru Baybara Demir’in yaratıcı projelerine bir kez daha şapka çıkartıyorum.

Hatırlarsanız,  Demir, Mardin’de turizmin zor günler geçirmesi üzerine lokantasında çalışan kadınların işsiz kalmaması için el emeklerini değerlendiren “Hayatım Yenibahar” projesini hayata geçirmişti.

Demir, şimdi “Hayatım Yenibahar” dernekleştirdi ve derneğin şemsiyesi altında Mardin’de “Yaşayan Toprak, Yerel Tohum” projesini başlattı.

Tarımın kan kaybettiği günümüzde projenin adı bile kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi?

Yazının devamı...

Ben buradayım

29 Aralık 2017

Yıllardır beni bu köşede izlediniz.

Kimi zaman yazdıklarımı alkışladınız, kimi zaman eleştirdiniz.

Köşe sahibi olmadan önce de buradaydım.

Gazetenin mutfağında, sayfaların başında, sahada, yurt içinde ve dışında haber peşinde hep vardım.

Yazının devamı...