"Gila Benmayor" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Gila Benmayor" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Gila Benmayor

Otomotivde ‘sanayi turizmi’ başlıyor

2018 yılında kuruluşunun 50. yıldönümünü kutlayacak olan Tofaş’ın Bursa’daki fabrikasını artık müze gibi gezmek mümkün.

Kuzey Amerika ve Avrupa’da otomotiv sektöründe yaygın bir uygulama olan “fabrika gezmeyi” Türkiye’de ilk kez çatısı altında yedi ayrı markayı üreten Tofaş hayata geçiriyor.

Bir otomotiv fabrikasında neler olup bittiğini merak mı ediyorsunuz?

Sembolik bir para karşılığında, haftanın belirli gün ve saatlerinde, Ar-Ge merkezi ve boya atölyesi dışında, bantlarından her gün 1500 araç çıkan Bursa’daki tesisi gezebilirsiniz.

20 kişilik gruplar halinde üretimde 1 saatlik turlar atabilirsiniz.

Tek koşul iş güvenliği nedeniyle turlara katılacak olanların 13 yaş üzerinde olmaları.

Tofaş CEO’su Cengiz Eroldu “Otomotivde sanayi turizmini başlattık” diyor.

Üretiminin yüzde 73’lük bölümünü 80 ülkeye ihraç eden, 1 milyon metrekarelik alana yayılmış fabrikayı turlamadan önce Cengiz Eroldu ve fabrika müdürü Erdal Şimşek ile sohbet ediyoruz.

ROBOT İSTİHDAMI ETKİLEMEDİ

Merak ettiğimiz konuların başında Sanayi 4. Devrimi, dijitalleşme, Ar-Ge yatırımı, robotlaşmanın istihdama etkisi gibi şeyler geliyor.

Bursa fabrikasında çalışan 853 tane robot varmış ve Meksika’dan Suudi Arabistan’a ihraç edilen Egea hattında otomasyon yüzde 95’lere ulaşmış.

Şimşek, “Yıllar içinde robot sayımız artarken çalışanlarımızın sayısı azalmadı. Tersine çalışanları nasıl üretime katabiliriz noktasında çalışmalar yapıyoruz” diye konuşuyor.

Geçen yıl istihdama 500 kişinin katıldığını belirtiyor.

1994 yılında 200 bin aracı 10 bin kişiyle üretirken, şu anda 400 bin aracı 10 bin kişiyle ürettiklerini sözlerine ekliyor.

Otomotiv hızla robotlaşmaya kaydığı halde, zanaatkarlara yani ayrıntılı el işçiliğine ihtiyaç duyan bir sektör.

Kadınların da hızlı arttığı bir sektör, en azından Tofaş’ta böyle.

İki yıl öncesine oranla kadın oranı yüzde yüzün üzerinde artmış.

Fabrikada şu anda 500’ü sahada, 400’ü ofiste çalışıyor ve boyahane müdürü bir kadın.

SANAYİ 4.0’IN NERESİNDEYİZ

Ar-Ge’ye gelirsek, Avrupa Komisyonu çatısı altında yer alan Ortak Araştırma Merkezi’nin 2016 Ar-Ge yatırımları skor listesinde Tofaş Türkiye’den ilk sırada yer almış.

Patent sayısında son 3 yılda yüzde 400 artış göstermiş.

Tofaş’ın 4.Sanayi Devrimi’nin neresinde olduğu sorusuna Cengiz Eroldu, “Sanayi 4.0’ü kendi dinamiklerimiz, ihtiyaçlarımız doğrultusunda yorumlanmalıyız. İşimizi gören, katma değer getiren teknolojileri seçmek önemli” cevabını veriyor.

“Dijitalleşme yolunda attığımız adımlar ya da -Sanayi 4.0 uygulamaları diyelim- olmasaydı bantlarımızdan günde 1500 araç çıkmazdı” diye konuşuyor.

Tofaş’ın dijitalleşme sürecinde çalıştığı projelerden biri, robotların insanlarla birlikte çalıştığı teknoloji Cobot (Collaborative Robot).

Cobot, Sanayi 4.0’ın alt kavramlarından biriymiş.

Özetle Tofaş’ın Sanayi 4.0 bağlamında çalıştığı projeler kapsamında günün birinde aracınız ürettiği bilgileri değerlendirip sizi ya da servis istasyonuna örneğin “lastiklere dikkat” diye uyaracak.

Bir sonraki aşamada sizi devreden çıkartıp servisle direkt haberleşecek.

 

EŞİTLİK, ADALET, KADIN ZİRVESİ’NİN SONUÇ BİLDİRGESİ

GEÇTİĞİMİZ hafta Kılıçdaroğlu ve cinsiyet eşitliğinde uzman isimlerin katılımlarıyla düzenlenen Eşitlik, Adalet, Kadın Zirvesi’nin sonuç bildirisi yayınlandı.

“Farklı cinsiyet, dil, din, cinsel eğilim, siyasi düşünceye sahip yurttaşlar eşit fırsatlara sahip olmalıdır”  diye başlayan bildiri, DEF’in son Cinsiyet Eşitliği Raporu’nda 144 ülke arasında 130. sırada yer alan Türkiye’nin kadın sorununa çözüm önerileri getiriyor.

Bunların arasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı yerine, Kadın Bakanlığı’nın kurulması da var.

Siyasetin, bağımsız kadın örgütlerinin 30 yıldan beri biriktirdikleri bilgi, deneyim ve çözüm önerilerini yasama, yargı ve yürütme süreçlerine dahil etmeleri önerisi önemli.

Zirvenin “İslamin Eşitlikçi Yorumları ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” panelinde Fatma Bostan Ünsal, Cihangir İslam, Ömer Atalar ve gitarist Rümeysa Çamdereli’yi dinlemek ufuk açıcıydı.

 

X