"Gila Benmayor" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Gila Benmayor" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Gila Benmayor

Kaynak ustası Aysun Öztürk’e Japonya’dan ödül geldi

GEÇEN yazıda hatırlayacaksınız, TSKB Genel Müdürü Suat İnce büyük bir kıvançla bankada çalışanlar arasında kadın oranının yüzde 55 olduğunu söylemişti.

Kadın çalışanları kolladığı gibi kadın istihdamını artırmaya yönelik kredi veren bir bankanın başındaki Suat İnce bir kız babası.

İki kız babası Daikin Türkiye CEO’su Hasan Önder ise kadın çalışanlara “pozitif ayrımcılık” yapan bir başka isim.

Pozitif ayrımcılık yaptığı gibi ağırlıklı olarak erkeklerin çalıştığı iklimlendirme sektöründe kadınların önünü açmak için çeşitli projeler yapıyor.

8 Mart haftası buluştuğumuzda neler yaptığını etraflıca anlatıyor.

Kaynak ustası Aysun Öztürk’e  Japonya’dan ödül geldi

Daikin Türkiye bünyesinde çalışan kadınların sayısı son 5 yılda 3 katına çıktı. Fabrika üretim tesislerinde çalışan mavi yakalıların yüzde 35’i kadın” diyor.

“Bu oranı yüzde 50’ye taşımayı hedefliyoruz ki bu mümkün zira kadın teknisyenlerimiz çok başarılı” diye ekliyor.

Sözü, 145 ülkede faaliyet gösteren Japon Daikin Grup içerisinde Japonya’da düzenlenen kaynak yarışmasında dünya üçüncüsü olan Aysun Öztürk’e getiriyor.

“Aysun Öztürk Japonya’da düzenlenen dünya kaynak yarışmasında erkekleri geride bırakıp üçüncü geldi. Fırsat tanındığı takdirde kadınların üstesinden gelemeyeceği bir iş olmadığını kanıtladı” diye konuşuyor.

KADIN TEKNİSİYENLER SAHADA

Kaynak ustası Aysun Öztürk’e  Japonya’dan ödül geldi

Hasan Önder’in kadınlarla ilgili hayata geçirdiği projelerin başında “Sakura Kadın Girişimci Projesi” ve “Sakura Kadın Teknisyenler Projesi” geliyor.

Birinci proje kapsamında Bursa, Ankara, Malatya gibi şehirlerde belli bir sermayesi olan genç kadınlar ticari ve teknik eğitimden geçerek Daikin satış noktaları açmışlar.

Girişimci olarak iklimlendirme sektörüne adım atmışlar.

İkinci proje kapsamında ise KOSGEB ve KalDer işbirliğiyle, sektöre kalifiye kadın iş gücü kazandırılıyor.

Bugün Daikin Türkiye bünyesinde, 13 ilde 43 kadın teknisyen şantiyelerde, evlerde cihazları kuruyor, arızaları gideriyor.

Hasan Önder 2020 yılına kadar 100 kadın teknisyen ile sahada hizmet vereceklerini söylüyor.

Bu arada, Daikin  Türkiye CEO’su yıllardan beri Hendek’teki fabrikada 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutladıklarını anlatıyor.

“Her yıl bu özel günde kadınlara çiçek verirdik. Bu yıl erkek çalışanlara üzerlerinde “Kadına Şiddete Hayır” yazılı siyah kravatlar verdik” diyor.

Kadınlara ise Daikin’in sürekli bağış yaptığı “Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu”nun ürettiği ürünler hediye olarak verilmiş.

İlginç bir 8 Mart kutlaması olmuş gerçekten.

 

 

 

 

 

X