"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Sinema ustaları İstanbul’daydı

Hülya Uçansu, kuru, sıradan bir yönetmen tanıtımı yapmıyor, 12 sinema ustasını anlattığı kitabında hiçbir yerde okuyamayacağımız serüvenler var.

25 yıl İKSV’nin sinema festivali direktörlüğünü yapan Hülya Uçansu, tanıdığı, konuştuğu 12 Sinema Ustası’nı anlatıyor ‘Nisan, Ayların En Güzeli-Yolu Emek’ten Geçen 12 Sinema Ustası’ adlı kitabında.
Sinema festivallerinin önemli törenleri, gösterimleri Emek Sineması’nda yapılırdı, özellikle ödüller o sinemanın salonunda verilirdi.
Hülya Uçansu, “Selva ve Ali için...” ithaf sayfasından sonra Sinema Günleri’nin anı kutusunu açıyor:
“Sinema Günleri’nin kurulduğu yıldan sinemanın kapatıldığı 2009’a kadar, işletmesini Sayın İsmet Kurtuluş ve ekibi ile birlikte İstanbul Film Festivali’ne içtenlikle ev sahipliği yapan, kentimizin kültürel kimliğinin ve belleğinin değerli simgesi olup, yıllarca perdesinde bizlere en güzel hayalleri izleten, artık var olmayan Emek Sineması’nın anısına...”
Ben de sinema günlerine gittiğimde, Emek Müdüriyeti’nin telefonunu bırakırdım gazeteye, oturduğum koltuğun numarasını söylerdim santrala, acil bir telefon geldiğinde beni bulurlardı.
Alin Taşçıyan, Önsöz’de kitaptan şöyle söz ediyor: “Hülya Uçansu ünlü yönetmenlerle nasıl tanıştığını, İstanbul Film Festivali’ne katılma süreçlerini, festival sırasında olanları, sahnede söylediklerini tatlı tatlı anlatsa da tercihini tartışmalara, hatta çalışmalara yol açan isimlerden yana kullanmış. Böylece ‘Nisan, Ayların En Güzeli’ başlı başına ilginç bir çalışma haline gelmiş.”
Hülya Uçansu, kitabını şu sözlerle özetliyor:
“Bir Uzun Mesafe Festivalcisinin Anıları adlı ilk kitabımda, (...) Uluslararası İstanbul Film Festivali’nin kurucularını ve kuruluş öykülerini anlatmıştım. Bu defa, İstanbul Film Festivali’nde filmlerinin gösterimine ya da uluslararası Altın Lale jürisine katılmak veya kendilerine verilen ödülleri almak üzere güzel kentimize gelen önemli auteur yönetmenleri anlatmak istedim.”
Kitapta yer alan yönetmenler kimler?
Emir Kusturica, Elia Kazan, Istvan Szabo, Sergey Parajanov, Bernardo Bertolucci, Gillo Pontecorvo, Ettore Scola, Michelangelo Antonioni, Jerry Schatzberg, Estela Bravo, Jane Campion, Costa-Gavras.
Hülya Uçansu, kuru, sıradan bir yönetmen tanıtımı yapmıyor, içinde hiçbir yerde okuyamayacağımız serüvenler var, yönetmenlerin İstanbul’da ortaya çıkan bilmediğimiz yönlerini de aktarıyor.
Sinema Festivali’nin farklı tarihini, ünlü yönetmenlerin davranışlarını, İstanbul’da yaşadıklarını okuyunca hem yeni şeyler öğrenecek hem üzülecek hem de güleceksiniz.

Doğan Hızlan’ın seçtikleri

Hasan Cemal
Çözüm Sürecinde Kürdistan Günlükleri
Everest

Semih Gümüş
Okumak ve Yazmak
Notos

Nazlı Karabıyıkoğlu
Olivya Çıkmazı
Alakarga

Jenn Ashworth
Tehlikeli Yakınlaşma
Ayrıntı

X