"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Köşk’ün yayınları tanıtıldı

CUMHURBAŞKANLIĞI Genel Sekreteri Prof. Dr. Mustafa İsen, Huber Köşkü’nde dün sabah 11.00’de bir basın toplantısı ile Cumhurbaşkanlığı Yayınları’nı tanıttı.

Köşk’ün yayınları tanıtıldı

İsen, konuşmasına Ahmet Hamdi Tanpınar’ın 19 Asır Türk Edebiyatı Tarihi’nin girişinde uzun uzadıya anlattığı saray imgesinden alıntı ile söze başladı.
Bulunduğumuz mekânın da bu özellikleri taşıdığından söz etti.
Devlet kurumlarının faaliyetlerini, çalışmalarını belgelemelerini, kurumun kimliği konusunda tanıtıcı yayınlar hazırlamasını her zaman savunurum.
Tanıtımı yapılan kitapların adını yazmalıyım önce:
Adım Adım Geleceğe
İhtimam-Zarafet-Lezzet
Çankaya’nın Hazineleri
Çankaya Köşkü’nün Değişen Yüzü
Tarabya Köşkü’nün Değişen Yüzü
Boğaziçi’nde Bir Bahçe
Çankaya Olmak
Çankaya Köşkü’nde Protokol
Müze Köşk
Cumhurbaşkanlığı Sanat Koleksiyonu (3 Cilt)
Gelecek Yakın (Üniversite Konuşmaları)
Demokrasi ve Hukuk Yolunda (Meclis Konuşmaları)
Global Perspektif (Yurtdışı Basın Mülakatları)
Diplomaside Erdemli Güç (Dış Politika Konuşmaları)
Türkiye ve Dünyayı Yeniden Düşünmek (Vizyon Konuşmaları)
Edirne’den Ardahan’a Herkesin Cumhurbaşkanı (Yurtiçi Ziyaretleri)
Türkiye’yi Dünyaya Taşımak (Yurtdışı Ziyaretleri ve Gelen Konuklar)


* * *


BU kitaplar sanat arşivinden Köşk’teki gündelik yaşama, Cumhurbaşkanı’nın konuşmalarından Köşk’e bağlı birimlerin restorasyonlarına kadar geniş bir tür ve çalışma alanını kapsıyor.
Hiç kuşkusuz bu çalışmaları uygun gören, destekleyen Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile eşi Hayrünnisa Gül’ün bu çabalarının tanığıyım.
Kitapların ileride, Türkiye’nin, Çankaya’nın tarihini yazacaklar için çok önemli kaynak değeri taşıdığını söylemeye gerek yok.
Kurumsal kimlikle ilgili tarihi süreçteki olayların, bu olaylar karşısında devletin aldığı tutumun belgelere geçmesi şarttır.
Kitaplarda yalnız devlet protokolünün, Çankaya protokolünün yansımasını görmüyoruz. Kişisel yaşama biçimlerinin, algılama farkının da yorumunu okuyoruz.
Yayınlar bir açıdan da Köşk’ü, Köşk yaşamını, tablolarıyla, sanat eserleriyle ve bilmediğimiz yönleriyle tanıtıyor. Çünkü herkes Köşk’ü görmedi. Ama bu sayede kameralara yansımayan taraflarını da görebilecekler...
Buradaki davetlerde bulunmayanlar için de birer bilgilendirme kaynağı.
Elbet beni bu kitapların içinde sanatla, müzeyle ilgili kitaplar ve ayrıca İhtimam-Zarafet-Lezzet adlı kitap ilgilendiriyor.
Köşk’te bulunan sanat eserleri, alınan yeni resimler, onarmalar, benim desteklediğim, övgüyü hak eden davranışlar, ancak diğer kitaplar da sanırım siyaset bilimiyle, gündelik siyasetle ilgilenen kişilerin merakını giderecektir.
Ben ancak onların üslubuna, kullanılan kelimelere, kavramlara bakarım.
Bunların bütün Türkiye’de okunabilmesi için, satışa çıkması gerektiğine inanıyorum...


* * *


SANIRIM yayınlar daha birkaç yazıyı hak ediyor.

X