"Deniz Sipahi" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Sipahi" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Sipahi

Tatil merkezlerine özel yasa şart

Tatil merkezlerine özel yasa şart

BU fotoğraf Bodrum’dandı.
Benzer fotoğrafları Çeşme’de, Marmaris’te, Kuşadası’nda da görebilirsiniz.
Normal...
Hem bayram, hem tatil olunca şehirler boşaldı, tatil beldelerinde adım atacak yer kalmadı.
Örneğin, ben cuma gecesi Alaçatı’dan Çiftlikköy’e 45 dakikada gidebildim.
Hem de otobanı kullanmama rağmen, bir de Çeşme’nin içinden geçerek Çiftlikköy’e gitmeye kalksaydım belki de bu süre bir saati çok aşacaktı.
Neyse...
Ben şikayetçi değilim.
Kalabalığı severim.
Alaçatı’yı, Bodrum’u kış, sonbahar sakinliğinde bulmayı beklemiyorum.
Ama şunu bekliyorum.
Yıllardır hükümetler konuşur, ama projeler bir türlü hayata geçmez.
Türkiye’nin turizm merkezlerini mevcut yasalarla yönetmek neredeyse imkansız...
Kışlık nüfuslarına göre ödenek alan Bodrum, Çeşme, Marmaris, Kuşadası gibi turizm bölgeleri yazın 1 milyona hizmet sunmak zorunda...
Ne yol yeter, ne alt yapı...
Hükümetle belediyeler işbirliği yapamazsa, daha doğrusu bazı yatırımları devlet yapmazsa bu fotoğrafları görmeye devam ederiz.
Dört, beş kilometreyi 1.5 saatte ancak geçeriz.

Ucuz mu pahalı mı?

HER yıl aynı tartışma yapılır.
Yunan adalarıyla Ege kıyılarını karşılaştırıyorsanız, hiç kuşkusuz adalar çok daha ucuz... Yunanistan’daki yeni düzenlemelere, KDV artışlarına rağmen bile adalar yine daha ucuz olacak. Ama şunu unutmamak lazım. Çeşme’nin karşısındaki Sakız’a, Kuşadası’nın karşısındaki Samos’a, Bodrum’un karşısındaki Kos’a, Ayvalık’ın karşısındaki Midilli’ye giderseniz bunu fark ediyorsunuz. Ama Yunanistan’ın plajlarıyla, partileriyle ünlü Mikanos, Santorini, Hydra gibi özel adalara gittiğinizde işler biraz değişiyor. Alaçatı, Bodrum fiyatlarından daha da fazla rakamları ödemek zorunda kalıyorsunuz. Tatil için adaları tercih eden turistler de bunu bilir. Kos’a da gidebilirsin, Mikanos’a da... Ama bilirsin ki, tatil faturası en az iki katı olur.
Bizim tatil beldelerimizin sıkıntısı sıcak sezonun 3 aya sıkışmış olması. Hatta işletmeler bunu 8 hafta sonu olarak kabul eder, hesabını kitabını buna göre yaparlar.
Antalya MAS turizmi yapıyor, her şey dahille belki 12 ay değil, ama 9 ay otellerini dolduruyor.
Bodrum ve Çeşme ise, daha çok yerli turiste hitap ediyor.
Çeşme de Bodrum da Antalya’nın yolundan gidemez.
Ama her iki tatil beldesine de daha çok otel gerekir. Ya da ikinci konutları turizme kazandırmamız gerekir. Bakıyorum, evlerin büyük çoğunluğu kullanılmıyor.
İspanya ve İtalya’daki gibi uzun kiralamalar neden yapılmaz ki...
Evet, Bodrum da Çeşme de diğer tatil beldelerine göre daha pahalı...
Ama Mikanos da Sakız’dan pahalı...


Bizim üniversitelerimiz

EN iyi bin üniversite arasında ilk 20’de 15 ABD üniversitesi var. Harvard birinci, Standford ikinci sırada. Türkiye’den de 10 okul listeye girdi. Ortadoğu Teknik Üniversitesi 470’inci, İstanbul Üniversitesi 623’üncü, Hacettepe Üniversitesi 634, Ankara Üniversitesi 725, İstanbul Teknik Üniversitesi 742, Ege Üniversitesi 779, Boğaziçi Üniversitesi 837, Bilkent Üniversitesi 842, Gazi Üniversitesi 852, Dokuz Eylül Üniversitesi 954’üncü sırada... Başarı mıdır? Başarıdır... Hele bu listede iki İzmirli üniversitenin olması gurur verici... Ama bazı üniversitelerde derslere girince daha iyi anlıyorum ki, derslerin interaktif, programların iş hayatına ve beklentilerine uygun hale getirilmesi gerekir. Vakıf üniversitelerini bu açıdan daha başarılı buluyorum. Ama vakıflar için de eleştirim, kadro değişikliklerinin çok sık yaşanması... Kalıcı başarılar için iyi ve uzun süre birlikte çalışmış, iyi araştırma bütçeleri kullanan kadrolara ihtiyaç var.


Kocaoğlu’nun bayram mesajları

İZMİR Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu daha önceki bayram mesajlarında da ilginç mesajlar vermişti.
Örneğin bir keresinde “Büyükşehir’den bilgi ve evrak sızdıran var” demişti.
Bir keresinde “İçinizdeki çürükleri ayıklayın” da demişti.
Bu bayramdaki mesajı da netti...
“Biraz daha hızlanmamız gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Bizim de yarışmamız gerekiyor. Hepinize sonsuz teşekkür ediyorum. Eğer engelleyen art niyetli arkadaşlarımız varsa, ki olduğuna ihtimal vermiyorum ama kuruma, kente, ülkeye zarar veren insanlardan kurumumuzu ayıklamamız gerekiyor. Bunu da yapacak olanlar yönetici arkadaşlarımızdır.”
Büyükşehir’e yapılan en fazla eleştiri “gecikti...” diye oluyor.
Başkan Kocaoğlu da bunu biliyor.
Belki de Büyükşehir gecikmelerin nedenini kamuoyuna daha iyi anlatmalı.
Çünkü bazıları devam eden mahkeme süreçleri ve bekleyen izinlerden kaynaklanıyor.
Özetle...
Kocaoğlu, “Yaz tatili sonrasında hızlanacağız” diyor.

X