"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

Su tartışmasında Bakanlık ‘askı’da

Ankara’da suyla ilgili panik havası yerini sıkılma ve bezginliğe bıraktı.

Ankara suyunun temiz olup olmadığıyla ilgili tarafgir açıklamalar teknik bir konuyu önce siyasallaştırdı, bugünlerde de magazinsel bir hale getirdi.
Devam eden Melih Gökçek-Aylin Nazlıaka tartışmasının detaylarına gazetemizde yer verdik.
Taraflar yeni şeyler söylemediği için açıklamalar artık eskisi kadar ilgi de çekmiyor.
Başta da belirttiğim gibi insanların su tedirginliği, “Artık ne olacaksa olsun. Suyla ilgili konuşmak istemiyoruz” bıkkınlığına doğru ilerliyor.

* * *

Gökçek’in geçtiğimiz günlerde yaptığı “Su konusunda sadece akredite kuruluşlar görüş verebilir. Başkent’teki akredite kuruluş da ASKİ’dir” açıklamasının ardından, “Ankara Halk Sağlığı Labaratuvarı akredite değil mi?” diye düşünmüştüm. Meğer Türk Akreditasyon Kurumu’na göre Ankara Halk Sağlığı Labaratuvarı’nın akreditasyonu ‘askı’daymış. Yani labaratuvar şartları analiz yapmak için elverişsiz. Ve bu elverişsiz durum giderilene kadar da akreditasyon ‘askıda’ kalmaya devam edecek.

* * *

Eğer Sağlık Bakanlığı’na bağlı bir labaratuvar tartışmaların yaşandığı ilk gün bilimsel verilerle bir açıklama yapsaydı bugün başka şeyler konuşuyor olacaktık. Yine de geç değil. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu ya ASKİ labaratuvarının sonuçlarının kendileri için de tatmin edici olduğunu açıklamalı ya da akreditasyon sorununun bir an önce çözülmesi için talimat vermeli.

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI