"Deniz Gürel" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Deniz Gürel" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Deniz Gürel

MHP suçu tabanda arıyor

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için geri sayım başladı.

Belki de dört gün sonra Türkiye yeni Cumhurbaşkanı’nı seçecek.
Sürecin sürpriz hamlesi olan ‘çatı aday’ Ekmeleddin İhsanoğlu önceki gün Ankara turu yaptı.
Türkiye’nin diğer bölgelerinde olduğu gibi Başkent’te de CHP’li milletvekilleri, belediye başkanları ile MHP’li parti yöneticileri ve belediye başkanlarıyla aynı karedeydi İhsanoğlu.
Hâl böyle olunca pek çok sohbetin ortak sorusu “Madem birlikte hareket edilebilecekti, 30 Mart seçimlerinde ‘çatı’ neden kurulamadı?” oldu.

* * *

Ancak MHP’nin 30 Mart hesaplaşması ‘çatı kurulmalıydı’ şeklinde yürümüyor. Büyükşehir’de 2009 seçimlerine oranla en çok oy kaybına uğrayan parti MHP’ydi. İlçelerin çoğunda ikinci parti olmasına rağmen partililerin ciddi bir bölümü oy hakkını Mansur Yavaş’ın aday olduğu CHP’den yana yapmıştı.
Tam da Cumhurbaşkanlığı seçiminin olduğu, iki partinin anlaştığı bu dönemde MHP Genel Merkezi ilçe teşkilatlarından 30 Mart yerel seçimlerinde başka partiye veya adaya çalışan partilileri tespit etmesini istedi. Böylelikle 30 Mart’ta yaşanan oy kaybının sebebi olarak ‘partisi dışında’ aday veya partilere oy veren veya onlar için siyasi çalışma yürüten taban üyeleri gösterildi.

* * *

CHP-MHP birlikteliğinin ‘çatı’ seviyesine ulaştığı bugünlerde 30 Mart’ın hesabının bu şekilde yapılması hayli enteresan.
MHP’nin 30 Mart’ta ‘staretejik’ hataları vardı.
Mansur Yavaş ve Turgut Altınok konusunda genel merkez düzeyinde yürüyen trafikteki aksaklık, her iki ismin de başka partilerden aday olması, 30 Mart’taki başarısızlığın ana sebebi.
MHP yönetimi suçu tavanda değil de tabanda arayarak yeni küskünlüklere yelken açacak gibi gözüküyor.

ÖNERGE YARIŞI

Ankara Hürriyet’in ve diğer Ankara gazetelerinin pek çok haberi milletvekilleri tarafından TBMM gündemine taşınıyor.
Şehirdeki olumsuzlukların Meclis’e taşınması -her ne kadar soru önergelerinin pek çoğu yanıtlanmasa da- elbette önemli bir konu.
Ancak son dönemde özellikle bazı milletvekilleri arasında ciddi bir rekabet var. Haber konusu sorunla ilgili iki ayrı milletvekilinin önerge verdiği oluyor. Milletvekilleri arasındaki önerge yarışı nereye varacak ilgiyle izlemeye devam edeceğiz.

X