"Bülent Katarcı" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Bülent Katarcı" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Bülent Katarcı

Sağlık Dünyası

Minik kalplerin sesine kulak verelim
ÇOCUKLARIMIZIN kalp ve damar hastalıkları yönünden küçük yaşlardan itibaren gözlenmesi sağlık muayenesinden geçirilmeleri gerekir. Bu konuda aile ve okul öncesi kurumlardaki eğitimcilerin işbirliği içinde olmaları sağlıklı bireylerin yetiştirilmesinde önemli rol oynamaktadır.

İzmir’de Bilgi Küresi Anaokulu yönetimi çocukları kalp taramasından geçirdi. Okuldaki öğrenciler, Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Mustafa Akın tarafından kontrol edildi. Prof. Dr. Akın, muayeneleri sonucunda kalp ve damar sağlığı yönünden sağlıklı olarak değerlendirilmiş olup bu taramanın okula kaydolan her öğrenciye yapılması gerektiğini belirterek, şunları söyledi:

“Anaokulu yalnız çocukların eğitim ve öğretim faaliyetlerine değil onların sosyal gelişimine ve bedensel sağlıklarına da önem vermeli. Geleceğimizin güvencesi çocuklarımızın beden ve ruh sağlığı yönünden sağlıklı olmaları bizler için önemli. Çocuklarımızın kalp ve damar sağlığı yönünden küçük yaşlardan itibaren kontrol edilmeleri, teşhis edilen rahatsızlıkların tedavilerinin yapılması sağlıklı bir kalp damar geleceği sağlayacaktır. Minik kalplerden gelen ses bize kalp sağlığı yönünden ciddi bilgiler verebilir. Bilgi Küresi Anaokulu’ndaki minikler her yıl sağlık kontrolünden geçiriliyor.”

X