Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Heyetin New York’ta bir günü

BAŞBAKAN Davutoğlu ve beraberindekilerin New York günleri nasıl geçiyor?

Size fikir vermesi için özellikle bir günü seçip fotoğrafını çektim. Programın en gevşek, serbest zamanın en bol olduğu pazar günü, heyeti üç koldan izlemeye aldım.
Cumartesi günü sabah kahvaltısıyla akşamı eden, katıldıkları son toplantı gece yarısına doğru bittiği için öğle ve akşam yemeklerini bilmecburiye atlayan bazı heyet üyeleri biliyorum. Acısını, pazar günü çıkardılar. Kısa dönem milletvekilleri Hüseyin Yayman ile Muhsin Kızılkaya onlar arasındaydı.
Woodbury Common Outlets adında bir ziyaretgâh var. Şehre yolu düşen her millet gibi Türklerin de ayağını alıştırmayı başarmış bir alışveriş kompleksi. Punduna getirenler gazetecisi ve delegasyon üyesiyle yine oraya akın etti. Eşin dostun siparişleri alındı. Çoluk çocuğa götürülecek hediyeler paketlettirildi. Hava değişimi yoluyla yorgunluk atıldı, kafa dağıtıldı. Dışarıdaki etiket fiyatları üzerinden sağlanan tasarruf da cabası...
Yükte ağır, pahada hafif şeyler satmaktan geliyor Woodbury Common Outlets’in cazibesi. Fakat büyük parayla küçük şeyler satan çekim merkezleri de ihmal edilmedi.
Apple Store’a ilgi, hücum düzeyinde devam ediyor. Gerçi ben gözlerimle görmedim ama rastlayanlar söyledi, 5. Cadde’deki uzun kuyruğa girenler olmuş heyetten.

* * *


Ağzına kurban eti değmeden bayramın ilk günü yola çıkmıştı kafiledeki çoğu kimse. Benim gibi meraklıları, Brooklyn’deki meşhur ama bir o kadar da makul tarifeli etçi Peter Luger’a mutat ziyaretlerini kazaya bırakmadı. Fırsatı olanlar cumartesi gününden bu vazifeyi ifa ettiler. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’la gazeteciler Mustafa Karaalioğlu ve Yusuf Ziya Cömert öğle yemeği için burayı tercih edenler arasındaydı.
Dediklerine göre o gün Peter Luger’da masalar doldu taştı, gidenler ete doydu, angus çiftliği de ihya oldu...
Pazar gününe gelince, gastronomik açıdan sakin bir teneffüs arası gibi geçebilirdi. Fakat Nello’su, Nobu’su cumartesi akşamından abat olmuşken, pazar günü de rahat bir nefes alamadılar. Manhattan üzerindeki hemen hemen tüm gözde mekânların müdavimlerinden Türk işadamları da şehirdeydi çünkü.
Başbakan Davutoğlu, Mehmet Şimşek ve Cevdet Yılmaz gibi ekonomi kurmaylarıyla salı akşamı bir yatırım konferansına katılıyor. İşte DEİK’le Goldman Sachs’ın birlikte düzenlediği o toplantı için önden gelen işadamlarımız, popüler restoranları o gün de tenha bırakmadı.


* * *


MİT Müsteşarı Hakan Fidan, sellemehüsselam dolanmadı yine ortalıkta. Suriye dosyasının masada olduğu bazı kritik görüşmelerde Başbakan’a eşlik ederken ortaya çıktı; Merkel, Ruhani ve Kral Abdullah’la görüşme fotoğraflarından takip ettiğiniz üzere...
Gezideki bakanlarsa dur durak bilmedi, toplantıdan toplantıya koştu. BM genel kurul açılışı marjında birçok zirve toplanıyor. Dışişleri Bakanı Feridun Sinirlioğlu terörle mücadele küresel forumuna katılırken Başbakan Yardımcısı Cevdet Yılmaz kalkınma ve küresel yoksullukla mücadele temalı faaliyetlere icabet etti.
Başbakan Davutoğlu da İran Cumhurbaşkanı Ruhani’yle görüşerek başladı güne. BM genel sekreterinin ev sahipliğinde iklim değişikliğinin finansmanı konulu ve dar kapsamlı yemeğe katıldı. 2015 Sonrası Kalkınma Gündemi Zirvesi’nin oturumuna girdi. Arada Ürdün Kralı Abdullah ile görüştü. Peşinden Belçika Başbakanı Michel ve Fransa Cumhurbaşkanı Hollande ile görüşmelerini gerçekleştirdi. Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rosen Plevneliev ile bir araya geldi. Kosova başbakanıyla temasını da aradan çıkardı. Akşamın ilerleyen saatlerinde ise Amerika’daki Türk toplumuyla bayramlaşma etkinliğinde konuşarak günü kapattı. Pek gün yüzü göremedi yani.


* * *


Dolayısıyla gözlemlerimden çıkan sonuç şudur; günler Başbakan, bakanlar ve maiyetlerindeki danışmanlarla bürokratlar için toplantı üstüne toplantısız, programdaki her boşluğu değerlendiren sair heyet üyeleri içinse New York’a akmaksız geçmiyor.

X