"Adnan Kaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Adnan Kaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Adnan Kaya

Tasarımcılık hamurunda var

TASARIMCI olmayı daha 5 yaşındayken aklına koyan Övge Yıldızhan, önce İzmir Anadolu Meslek Lisesi Moda Tasarımı Bölümü’nü, sonra Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksekokulu Hazır Giyim Bölümü’nü bitirdi. Ardından da tasarımcı adaylarının vazgeçilmez kenti Londra’ya gitti. Portsmouth Üniversitesi’nde tekstil, Southampton Üniversitesi’nde uluslararası pazarlama, yöneticilik ve markalaşma okudu. Eğitimini tamamlayıp İzmir’e döndü. Halen çalıştığı ABD’li gelinlik üreticisi Enzoani ile yolu çakıştı. Son 5 yıldır bu firmanın Türkiye ve Ortadoğu ofisi. 1 senedir de kendi abiye markası ‘Noor’, yani ‘Işık’ı piyasaya sürmek için uğraş veriyor. Erkek egemen sektörde, çocukluk hayalinin peşinde başarı basamaklarını emin adımlarla tırmanıyor. Zaman zaman firmasının katalog çekimlerinde mankenlik de yapıp müşterilerini şaşırtan Övge Yıldızhan, “Gece geç yatıran, sabah erken kaldıran bir hedefi olmalı insanın” hayat felsefesiyle yolun başındakilere ışık tutuyor. Koç burcu. Hırslı ve idealist. Ancak burcunun aksine saldırgan ve kıskanç olduğu söylenemez. Güne sade filtre kahveyle başlayanlardan. Suböreği ve içli köftede iddialı.

Tasarımcılık hamurunda var

HAYAT FELSEFESİ
Gece geç yatıran, sabah erken kaldıran bir hedefi olmalı insanın...

OTOMOBİL
İçinde sigara içirtmem

* İlk arabam 2000 model, gri renkte bir Ford Focus’tu. Şimdi gideceğim yere göre Kia Sorento ve Citroen C6 kullanıyorum. Kendi kendime kaldığım, deşarj olduğum tek zaman araba kullandığım zamanlar oluyor. Kendim kullanmaktan hoşlandığım gibi arka koltukta oturmaktan hiç hoşlanmıyorum. Bir arabadaki en büyük beklentim güvenli olması ve içeride sigara içilmemesi. Uzun süre yurt dışında araba kullanmış biri olarak ister istemez daha sakin ve dikkatli bir sürücü haline geldim. Emniyet kemerini takmadan asla araba kullanmam. Korna sesinden nefret ederim. Yayalara her fırsatta yol veririm.

Tasarımcılık hamurunda var

BESLENME
Uyanır uyanmaz kahve

* Güne sade filtre kahveyle başlarım. Pazar dışında kahvaltımı çay eşliğinde bir haşlanmış yumurta ya da kaşarlı tostla geçiştiririm. Pazarları ise menemen, gözleme ve börek çeşitleri eşliğinde zengin bir masa hazırlarım. Tam buğday ekmeği, kaşar, zeytin, domates ve salatalık benim için kahvaltının vazgeçilmezlerini oluşturur. Öğlenleri çok düzensiz besleniyorum. Yemek saatlerim belli olmadığı gibi genellikle çay, kahve ve abur cuburla geçiştiriyorum. Fırsat bulduğumda ise tercihim salata ve makarna ağırlıklı oluyor. Akşam yemeğinde ailemle berabersem mutlaka çorba, salata, pilav ve et yemeği şeklinde seyrediyor. Kırmızı et ağırlıklı bir mutfağımız var. Yalnızsam pratik yemekleri ve salatayı tercih ediyorum. Küçükken babam yemek seçmemeyi ve tabakta artık bırakmamayı aşıladı. Bu nedenle gittiğim hiçbir ülkede problem yaşamıyorum. Ancak tüm çabalara rağmen ciğer yemeyi reddediyorum. Suböreği ve içli köftede iddialıyım.

MEKAN

Arka masayı duymayayım

* Sakin ve sunumu özenli mekanlarda yemeyi tercih ederim. Yemek yediğim zaman keyif almak isterim. İnsanların çok rağbet gösterdiği, yan yana oturdukları, arka masada konuşulanların duyulduğu derecede kalabalık mekanlardan hiç hoşlanmam. Ortamın temizliğini ve servisi söylemeye bile gerek duymuyorum. Swissotel Equinox, Cumba, 1’inci Kordon, La Cigale, Midpoint, Londra’da La Brasserie, Poppies, Guangzhou’da The Carousel, Beyrut’ta Mhanna en sık gittiğim yerler.

SPOR
Sadece uzun yürüyüşler

* Fırsat buldukça sahilde uzun yürüyüşler dışında ne yazık ki yapmıyorum. Kapalı alanlardaki spor aktiviteleri bana hitap etmiyor. Galatasaraylıyım ama fanatik değilim. En büyük hayalim tenis oynamak.

TATİL
Bayramlar en uzun tatilim

* Son 6 yıldır tatil yapmıyorum. Ama iş gereği çok sık seyahat ediyorum. Zaman zaman bu gezilerimi birer gün uzatarak kendimi ödüllendiriyorum. Daha önceleri yılda bir defa kışın yazı yaşamak adına Karayip Adaları’na gitme alışkanlığım vardı. Bayramlar benim için yılın en uzun tatillerini oluşturuyor. Tüm aile fertlerinin bir araya geldiği tek fırsat olduğu için evde geçiriyorum. Huzur veren, yalın, kalabalıktan uzak yerleri tercih ediyorum. Bugüne kadar en çok zevk aldığım, tam anlamıyla dinlendiğim tek yer Barbados oldu. Benim için tatil, spor giysiler giyebildiğim, herhangi bir iş yetiştirmek zorunda olmadığım, saat kavramına bağlı kalmadan istediğim gibi hareket edebildiğim zaman dilimi demek.

Tasarımcılık hamurunda var

HOBİ
Orijinal kumaşlar topladım

* Araç kullanırken müzik dinlemek, yürüyüş yapmak, alanımla ilgili proje üretmek ve misafirlerime yemek yapmak hobilerim arasında. Başarılı insanların hayat hikayelerini okumaya bayılırım. Her fırsatta yöneticilik ve pazarlama konularında kişisel gelişim kitapları okumaya da çalışıyorum. Kulağıma hoş gelen her türlü müziği dinlemeyi seviyorum. Bu aralar Arapça öğrenme çabasında olduğum için Nancy Ajram ve Elissa dinliyorum. Eskiden orijinal kumaşları toplardım. O kadar çok biriktiler ki sonunda hepsini İngiltere’de mezun olduğum bölüme hediye ettim.

KARİYER
İlk parayla çeyrek altın

* Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksekokulu - Hazır Giyim, University of Portsmouth - Tekstil, Southampton University - Uluslararası Pazarlama, Yöneticilik ve Markalaşma mezunuyum. Ortaokuldan itibaren her yaz tatilinde tekstil ve giyim alanında üretim yapan yerlerde bugünkü mesleğimin mutfağını tanımaya çalıştım. Yurt dışında öğrenciliğim süresince gerek giyim, gerek ev tekstili ürünleri tasarlayıp satışını yaptım. Yerli bir tekstil firmasının dış temsilciliğini yürüttüm. Mezuniyetimin ardından şu an çalıştığım ABD’li gelinlik üreticisi Enzoani ve birkaç yabancı firmayla yollarımız çakıştı. Son 5 yıldır Türkiye ve Ortadoğu ofisi olarak çalışıyorum. 1 senedir de kendi abiye markamı piyasaya sürmek için uğraş veriyorum. Çocukken aklıma koyduğum tek şey modacı olmaktı. İlgim hep gelinlikler ve gece elbiseleri üzerineydi. İlk kazandığım parayı ise hiç unutmam. Ortaokuldaydım. Bir yakınımıza etek dikmiştim. Kazandığım parayla da çeyrek altın almıştım.

GÜNE BAŞLANGIÇ
4 saat uyuduğum da olur

* Normal koşullarda 24.00 gibi yatar, 08.00’de kalkarım. Seyahatlerim ya da diğer ofislerle görüşmelerim varsa uyumak için kalan süre 4 saati geçmiyor.

MODA
Sadelikten hoşlanıyorum

* İşim gereği trendleri ve ana temayı takip ederim. Moda düşkünü biri değilim. Sadelikten hoşlanırım. Renk uyumuna dikkat ederim. Kalıplarımın dışına kolay kolay çıkmam. Siyah her zaman çok sevdiğim bir renk. Toprak renkleri ise favorim. Önceleri kot pantolonlarım dışında tüm kıyafetlerimi kendim tasarlar, kendim dikerdim. Artık tamamen hazır giyiniyorum. Zaman aşımına uğramayan, kullanışlı giysiler almaya gayret ediyorum.

TEKNOLOJİ
Yediğim-içtiğim özelim

* Teknolojiyi sıkı sıkı takip eden biri olmamama rağmen alışınca vazgeçemeyenlerdenim. Iphone ve Ipad’i yanımdan ayırmam. Facebook’ta varım. Yediğine-içtiğine kadar paylaşan biri değilim ama yerinde kullanıldığında keyif verici bir app ve platform olduğunu düşünüyorum. Henüz Twitter kullanmıyorum.

Tasarımcılık hamurunda var

SEVİMLİ DOSTLAR
Pug, Çin aslanı ve kurt

* Köpekleri çok seviyorum. Ama şu an o sorumluluğu alabilecek zamanım yok. Tüm gün tuvalet ihtiyacını giderebilmek için bile akşam eve gelmemi bekleyen bir köpek sadece vicdanımı sorgulamama neden olur. Yurt dışında yaşarken ‘Wonky’ ve ‘Curly’ adında Pug cinsi köpeklerim vardı. Burada ise ‘Jill’ adında Çin Aslanı besliyorduk. Kemalpaşa’daki evimizin bahçesinde ise kurt köpeğimiz ‘Racky’ var. İlk fırsatta küçük ve uysal bir köpek almayı çok istiyorum.

ASTROLOJİ
Susan Miller’i okuyorum

* Koç burcuyum. 15 yıldır Susan Miller’in yorumlarını takip ediyorum. Hırslı ve idealistim. Ancak burcumun aksine saldırgan ve kıskanç olduğum söylenemez.

KİMDİR?

Adı: Övge Yıldızhan
Doğum yeri ve yılı: İzmir, 1980
Eğitimi: Ege Üniversitesi Emel Akın Meslek Yüksekokulu
İşi: ABD’li gelinlik üreticisi Enzoani’nin Türkiye ve Ortadoğu ofisi
Medeni durumu: Bekar

X