"Adnan Kaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Adnan Kaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Adnan Kaya

Hayatta hep bir ‘B’ planı olmalı

MÜJDE Tönbekici, Şirince’nin adının duyulmasında emeği geçen önemli isimlerden. Rehber ve yazar... Kardeşi Mutlu Tönbekici ile yazdığı “Küçük Oteller” kitapları serisini duymuşsunuzdur. Ayrıldığı eşi Sevan Nişanyan’la uzun yıllar önce açtıkları Şirince’deki Nişanyan Oteli şimdi o işletiyor. Nişanyan Oteli huzurlu, cennet gibi... Müjde Tönbekici ise bir o kadar iyi bir ev sahibi. 3 çocuğunun da desteği ile harika bir işletme anlayışı ortaya çıkarmışlar. Tönbekici’nin mutfak workshopları da otele başka bir özellik katıyor. ‘Sıradışı’ tanımlaması belki de tam onun gibi bir kadına yakışır. Renkli, hayatın her anının tadını çıkaran, hem işe, hem de çevresindeki herkese paylaşacak zamanı bulabilen bir kadın...
Enerjisi mıknatıs gibi çekiyor. Her şeyden önce çok zevkli. Bu zevki işlettiği oteline de yansıtmış zaten. Doğadan otele bir sürü dekor malzemesi çıkarmış. Bahçedeki, terastaki, tepsideki, odadaki ayrıntıları ve incelikli düşünceleri tek tek hazırlıyor... Kendine has çizgisi kıyafetlerinden otelinin dekoruna kadar ilk görüşte fark ediliyor. Kendisinin de söylediği gibi hayatta hep bir ‘B’ planı var!

Hayatta hep bir ‘B’ planı olmalı

BESLENME
Yemek kursları veriyorum
Oldukça geç saatte olmak kaydıyla her gün kahvaltı yaparım. Kekikli domates üzerine bol zeytinyağı, yanına zeytin, roka ve yumurta. Bir de çeyrek dilim ekmek, beyaz - esmer fark etmez. Öğlenleri genelde 15.00 gibi ne bulursam atıştırırım. Dostlarla beraber görsel zenginliği olan bir akşam yemeği, yanında da bir kadeh içki beni çok mutlu eder. Her şeyden yerim ama çok az. En beğendiğim lezzetler her gıdanın öz tatları. Fazla soslanmış, prosesten geçmiş yemekleri pek sevmem. Tek yiyemediğim, etin yağ kısımları. Annem hamileyken tiksinmiş. Kendi otelimizde (Şirince’deki Nişanyan Evleri) yemek kursları veriyorum. Yani yemekle profesyonelce bir ilişkim var. Odun ateşinde pişmiş ve taş fırında fırınlanmış konyaklı kuzu inciğim meşhurdur.


MODA

Kişiliğimden baskın olmamalı
Kendime göre bir çizgim var. Tapon olmaktan feci korkarım. Doğal dokular hoşuma gider. Kıyafetim kişiliğimden daha baskın olmamalı. Bağırmayan renkleri severim. Çok desenli kıyafetlerden hoşlanmam. Giysilerimi kısmen kendim alırım. Bir de şişmanlayan tüm arkadaşların kıyafetlerine miras konarım. Modacım mahallemdeki terzim Türkan Hanım.

MEKAN

Küçük ve tercihen müziksiz
Özellikle moda olmayan yerler, küçük, tercihen müziksiz mekanlar, esnaf çarşısındaki lokantalar hoşuma gider. Apartman altı basık tavanlı koridor tipi mekanlardan hiç haz etmem. Onun dışında her türlü sürprize açığım! İzmir’de en sevdiğim yer, Kemeraltı Mirkelam Han’daki Bizim Ev Esnaf Lokantası. Ayrıca, Alsancak’ta 30 senedir gittiğim Damla Restoran. İstanbul’da halen Rejans’ın yasını tutarım, başka hiçbir yerde olmayan cilası dökülmüş aristokratik havası beni büyülerdi.

KARİYER

Rehber, otelci, ucundan yazar
İlk ve orta okulu İsviçre’de okudum. Bursa Kız Lisesi’ne devam ettim. Ege Üniversitesi Kimya Mühendisliği mezunuyum. Bugüne kadar rehberlik, otel işletmeciliği, tarımcılık, ucundan da kitap yazarlığı yaptım. İlk paramı 12 yaşımda mısır hasadından kazandım.

OTOMOBİL

Yavaş ve küfürsüzüm
Tek şahsi arabam, haki yeşili 47 model Willys’ti. İsmi elbette Willy idi. Şimdi 2008 model siyah bir Ford Ranger kullanıyorum. Bir otomobilden beklentim beni ve yanımdakileri A noktasından B noktasına sağlam bir şekilde götürmesi. Hız hiç önemli değil. Trafikte yavaş ve küfürsüz bir sürücüyüm.

HAYAT FELSEFESİ

Hafif unutkan olmak, özellikle kötü anıları silmek.

SOSYAL MEDYA
Teknolojiyle aram berbat
Otelimin medya algısını artırabilmek için Zoraki Facebook’tayım.

Hayatta hep bir ‘B’ planı olmalı


Hoşaf kaşıkları topluyorum

Mardin’de yıllar önce aldığım eski bir konak yavrusunun tadilatı ile uğraşmak en sevdiğim hobim. Yerel ustaların muhabbetine doyamıyorum. Kendimi bildim bileli okurum. TRT3 FM’in tek dinleyicisiyim galiba. Onlar ne çalarsa 7/24 dinliyorum. Osmanlı dönemi hoşaf kaşıkları topluyorum. Ahşap ve metal dışındaki malzemelerden yapılanlar ilgimi çekiyor. Antik Efes’teki klasik müzik konserlerini kaçırmam. Sinemaya bayılırım. En son Şirince’deki Tiyatro Medresesi’nde Euripides’in ‘Truvalı Kadınlar’ını ay ışığında izlerken çok duygulandım.

SEVİMLİ DOSTLAR

Dağda yaşayan bir meczupdu
İki papağanım, bir de kedim var. Kedim, hediye olarak gelen bir British Shorthair. İsmi ‘Patagos’. Dağda yaşayan bir meczupdu kendisi, çocuklar merhumun ismini takmışlar! Ayrıca; tavuslar, keçiler, tavuklar, tavşanlar mevcut.

Hayatta hep bir ‘B’ planı olmalı

SPOR

Koşu, yoga, azıcık Tai Chi
Her gün evimin kapısından çıkıp 40-50 dakika hafif tempolu koşuyorum. Ardından biraz yoga yapıyorum. Şimdilerde azıcık Tai Chi öğrendim. Hepi topu hemen hemen her gün 1 saat sabah sporum var. Bu adetimi dünyanın her köşesinde uyguladığımdan, şehir uyanmadan oraları başka türlü tanımanın da en harika yolu olduğunu keşfettim. Bir de ata biniyorum, komşum Patura Mehmet’in beygiri yani... Bursalı olduğum için Bursaspor sempatizanıyım.

TATİL

Turist olmayı sevmiyorum
Her seyahatimin bir işlevsel amacı yoksa gitmem. Geçen yıl Şennur’un arkadaşının düğününe Datça’ya gittik. Kışın Katmandu’da Elif’e gittim. Bir de geçen sene ex kocam hapse girmeden önce, benden sonraki karısı Aynur’un çocuklarına, Berlin’e hediye paketi götürmeye gittim.

ASTROLOJİ

Kadrolu astrologum bile var


Başak burcuyum. Astrolojiye ilgiliyim. Öyle ki, kadrolu astrologum bile var. Önerilerini dikkate alırım.

KİMDİR

Adı: Müjde Tönbekici
Doğum yeri ve yılı: İstanbul, 1962
Eğitimi: Ege Üniversitesi Kimya Mühendisliği
İşi: Rehber, yazar
Medeni hali: Dul, Arsen (22), İris (18)
ve Tavit (14) adında
3 çocuk annesi

X

YAZARIN DİĞER YAZILARI