"Adnan Kaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Adnan Kaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Adnan Kaya

Hayat paylaşınca güzel

“Her şey bizim elimizde değil ve hiçbir şey de aslında bize ait değil” diyor ve kazanmanın paylaştıkça bir anlamı olduğuna inanıyor. Sahibi olduğu BC Elektrikli Ev Aletleri Ltd. Şti. ile halen İzmir’de 4 mağaza ve sanal ortamdaki satış mağazalarıyla hedef büyüten Bora Çetiner’in çocuk yaştayken ticarete ilgi duyarak girdiği farklı alanlardaki iş başarısı, onun adeta ileride nasıl bir konumda olacağının işaretlerini vermiş. Birçok arkadaşı gezip tozar, şık giyinip fiyaka atarken, o hep çalışmış. Bir gün, almak istediği bir şey için annesinden para istemek yerine çalışarak kazanma yolunu seçmesi, tüm hayatını bu doğrultuda şekillendirmiş. Sporcu kökenli asker bir babanın oğlu olarak, voleybol, masa tenisi ve dalış hayatında önemli bir yer tutuyor. Hep tersi söylenir ama o kendi söküğünü dikenlerden. Balık pişirmede üstüne yok. Zeytin ve zeytinyağsız bir yaşam düşünemiyor. Pul ve para biriktiriyor. Tam bir hayvan dostu. Bir dönem farklı türlerde 470 kuşu olmuş.

Hayat paylaşınca güzel

KİMDİR?

Adı: Bora Çetiner
Doğum yeri ve yılı: İzmir, 1977
Eğitimi: Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi
İşi: BC Elektrikli Ev Aletleri’nin sahibi
Burcu: Aslan, yükseleni yengeç
Medeni durumu: Saysen Anaokulları Çiğli Şubesi’nde yönetici olarak çalışan Burcu Çetiner’le evli. 2.5 yaşında Beril adında bir kızı var.

HAYAT FELSEFESİ
Manevi bir tarafım var. Her şeyin bizim elimizde olmadığını ve hiçbir şeyin de bize ait olmadığını düşünüyorum. Hiçbir şey bizim değilse paylaşmak en güzel şey. Kazanıyorsam iş arkadaşlarım sayesinde kazanıyorum ve onlarla paylaşıyorum. Mutluysam da ailem ve dostlarım sayesinde mutluyum. Mutluluğu da onlarla paylaşıyorum.

OTOMOBİL
Birinci önceliğim güvenlik

* İlk arabam 1997 model lacivert bir Honda Civic’ti. Şu an 2014 model beyaz Volvo S 60’ım var. Trafikte dikkatli ve kurallara uyan bir sürücüyüm. Bir otomobil satın alırken ilk önceliğim güvenlik. Sonrasında da konfor ve yakıt tüketimi.

Hayat paylaşınca güzel

BESLENME

Zeytinyağlılara bayılırım

* Zeytin ve zeytinyağına bayılırım. Onlarsız bir kahvaltı düşünemiyorum. İş yoğunluğundan bazen kaçırsam da öğlenleri mümkün olduğunca zeytinyağlı lezzetler tüketirim. Eğer bulunduğum ortamda zeytinyağlı bir yiyecek yoksa et isterim. Akşamları tercihim çoğunlukla zeytinyağlılardan yana. Bunun dışında etli şevketi bostanı çok severim. Enginar, kereviz, lahana ve yaprak sarmasına da bayılırım. Ekmek ve hamurişi yemem. Mutfakla da aram iyi. Balıkta iddialıyım diyebilirim.

MEKAN
Mutlaka mutfağa girerim

* Balıkta Urla Özbek’teki Akın’ın Yeri, Deniz Restoran ve Körfez Balık’ı; ette ise 01 Adana’yı tercih ediyorum. Çeşme yolundaki Çetin’in Yeri’ne de oğlak çevirme için giderim. Yoğurt soslu karışık kızartması da mükemmel. İş gereği sık sık seyahat ediyorum. Gittiğim yerlerde özel lezzet aramam, oraya özgü tatları denerim. En son Marmaris’te, Kleopatra Plajı’na gelmeden önce yol üstünde yaşlı bir teyze ile torununun işlettiği yer keşfettim. Tenekede tavuk yapıyorlardı. Hayatımda yediğim en güzel tavuktu diyebilirim. Bir mekanda sunum önemli. İç ve dış dizayn beni etkiler. Dikkat ettiğim bir diğer konu da hijyen. Mutfağına mutlaka girer bakarım.

Hayat paylaşınca güzel

SPOR

Serbest dalış yapıyorum

* Bu konuda babamı örnek aldım. Kendisi lisanslı futbol ve basketbol antrenörü. Uzun yıllar Ordu Milli Futbol Takımı’nı çalıştırmış. Aynı zamanda voleybol ve masa tenisinde de başarılı bir sporcu. Ben de 11 yaşında voleybol oynamaya başladım. Okul takımında ve Büyükşehir Belediye’de oynadım. Sonrasında bir sağlık sorunundan dolayı bırakmak zorunda kaldım. Bunun dışında masa tenisi oynuyorum. Bir diğer ilgilendiğim alan ise dalış. Scuba diving lisansım var. Serbest dalış da yapıyorum. 30 metreye kadar daldım. Fanatik olmamakla birlikte Galatasaraylıyım.

TATİL
Denizsiz heyecan vermiyor

* Marmaris benim için vazgeçilmez bir yer. Yurt dışındaki birçok yere değişmem. İklimi, doğası ve coğrafi konumuyla çok bereketli, güzel ve eşsiz bir yer. Denize ilgimden dolayı bir başka tercihim de Çeşme. Deniz olmayan bir yer bana heyecan vermiyor. Benim için seyahat özgürlük demek.

Hayat paylaşınca güzel

HOBİ

Pul ve para biriktiriyorum

* En büyük hobim spor. Değerli pulları topluyorum. Para koleksiyonerliği yapıyorum. Sinema benim için büyük keyif. Evde sinema sistemi kurdum.

KARİYER
Havacı subay olmak isterdim

* Çocukluğumdan bu yana iş hayatına atılmak istediğim için üniversiteyi AÖF’te okudum. Küçükken evimiz Hatay Pazarı’na çok yakındı. Orada çalışanları gördükçe bende ticari yönde bir algı oluştu. Bir gün bir şeye ihtiyacım oldu. O an annemden para istemek içimden gelmedi. Dolaptan bir şişe su aldım ve pazara gidip, “Buz gibi soğuk su” diyerek sattım. Hayatımda kazandığım ilk para odur. Ardından bir komşumuz aracılığıyla kozmetik ürünleri sattım. 2010’a kadar inşaat ve elektronikte satış ağırlıklı çalıştım. O yıl ailemin desteğiyle LG ile sözleşme imzalayarak ticari hayata adım attım. İki ortakla başladığımız işte BC’nin temelleri de atılmış oldu. 2 yıl sonra ortaklığı sonlandırdık. Halen Alsancak, Çiğli, Hatay ve Gaziemir’deki mağazalarla yoluma devam ediyorum. Çocukluk hayalim asker olmaktı.

Hayat paylaşınca güzel

GÜNE BAŞLANGIÇ

Saat 05.45’te ayaktayım

* Güne erken başlamayı severim. Her sabah 05.45’te kalkarım. Genelde 22.30’da da yatarım. Uyanır uyanmaz egzersiz yaparım. Sonrasında haberleri izler ve o günkü programımı gözden geçiririm. 07.30 gibi de evden çıkarım.

MODA
Söküğümü kendim dikerim

* Çocukluğumda annemden öğrendiğim ve halen devam ettirdiğim bir özelliğim var. Kendi söküğümü kendim dikerim. Dikiş yapmasını bilirim. İş hayatımda önceleri takım elbise tercih ediyordum. Şu an biraz daha spor giyiniyorum. Beyaz, yeşil, mavi ve kırmızı en sevdiğim renkler arasında.

TEKNOLOJİ
İşin biraz suyu çıktı gibi

* Teknolojiyi ihtiyacım ölçüsünde kullanıyorum. Müsrifliği sevmiyorum. Facebook, Pinterest ve Instagram’da hesaplarım var ama çok yoğun kullanmıyorum. Çünkü sosyal medyanın insanları asosyal yaptığını düşünüyorum. Sosyal medyada iyi beslenmediğimize, günümüzde işin biraz suyunun çıktığına inanıyorum.

Hayat paylaşınca güzel

SEVİMLİ DOSTLAR

Bir dönem 470 kuşum vardı

* Tam bir hayvan dostuyum diyebilirim. Zamanında kedi, köpek ve tavşan besledim. Küçükken Kestane Pazarı’nda yaşlı bir çiftin, kuş satıcısıyla pazarlık yaptığını gördüm. Yurt dışına çıkacakları için kuşu satmak istiyor ama fiyatta anlaşamıyorlardı. Ben cebimdeki harçlığımla o iki kuşu satın aldım. Sonra başka kuşlar da aldım. Farklı türlerde 470 kuşum oldu. Sonrasında bir kısmını sattım, bir kısmını hediye ettim. Önümüzdeki yıllarda bahçeli eve yerleşip köpek beslemeyi umuyorum.

X