Bu yaz ne içsek?

  Su haricindeki her içecek bir miktar kalori ihtiva eder ve her biri birer “besin”dir. Bu nedenle mümkün olduğu kadar düşük kalorili ve besleyici olanlarını tercih etmek gerekir.

  Yediklerimizin besin değerlerini ve kalorisini sorgulamakta şaşırtıcı düzeyde dikkatli davranıyoruz ama sıra içecek seçimine gelince birçok yanlış yapabiliyoruz.
  Oysa içecek tercihlerimiz, yiyecek tercihlerimiz kadar önemli. Susuzluğumuzu gidermek için onlarca seçenek var ama şu noktanın altını kalın bir çizgiyle çizelim:
  İçeceklerin hiçbiri suyla karşılaştırılamaz. Hiçbirisi suyun yerini tutamaz. Bu saptama özellikle çocuk ve yaşlılar için çok ama çok önemli bir bilgidir.
  Önemli bir nokta da şudur: Suyun haricindeki her içecek bir miktar kalori ihtiva eder ve her biri birer “besin”dir.
  Bu nedenle mümkün olduğu kadar düşük kalorili ve besleyici olanlarını tercih etmek lazımdır.
  Özellikle çocuklar, gençler, kilo sorunu olanlar ve yaşlılarda su dışındaki içecek seçimlerini günlük beslenmenin bir parçası gibi düşünmek şarttır.

  BAZILARI ZARARLI BİLE OLABİLİYOR

  İster kolalı, gazlı içecekleri, ister meyve suyu, süt veya ayranı tercih edin, her içeceğin kalorisi olan bir besin unsuru olduğunu, sağlığınızı iyi ya da kötü yönde etkileyebileceğini aklınızdan çıkarmayın. İçecekler grubuna kafelerde, çay bahçelerinde içtiğiniz bol şekerli çayları, neskafeleri, latte’leri eklemeyi de unutmayın.
  Kısacası boğazınızdan geçen her sıvıyı kalorisi yönünden de sağlık için faydası ya da zararları bakımından da denetlemeyi alışkanlık haline getirin.
  Eğer bunu yapmazsanız, vücudunuza gereksiz kaloriler yüklediğiniz için daha kolay kilo alırsınız, üstüne üstlük kilonuzu kontrolde de zorlanırsınız.
  Daha da önemlisi vücudunuzu kimyasal bir çöplük haline bile getirebilirsiniz.
  Kısacası susuzluğumu gidereyim ya da eğleneyim derken sağlığınız bakımından önemli kayıplara, sorunlara, problemlere de yol açabilirsiniz.

  SU İÇİN!

  Benim tavsiyem tercihinizi öncelikle sudan yana kullanmanızdır.
  Su kalori içermez. İlave su kaybına yol açmaz. Kilo sorunu yaratmaz. Hatta sık aralıklarla düzenli su içmenin kilo kaybını kolaylaştırdığını gösteren deliller bile var.
  Mineralli suları da öneririm. Mineralden zengin suların kalsiyum ve magnezyum içerikleri nedeniyle sağlığınıza daha yararlı olacağı kesindir.
  Ne var ki mineralden zengin sular daha sert sulardır ve içimleri biraz zordur.
  Son bir öneri: Mümkün olduğu kadar alkalen suları tercih edin. Cam şişelerde satılan sulara öncelik verin. Yıpranmış damacanalarda satılan sulardan, güneşte kalmış plastik ambalajlı sulardan uzak durun.

  AYRAN VE SÜT DOĞRU TERCİHLERDİR

  Eğer su yerine başka bir içecek ararsanız bana göre ilk tercihiniz “ayran” olsun. Yağı azaltılmış bir bardak buz gibi ayran mükemmel, lezzetli, düşük kalorili ve faydalı bir içecektir.
  Çocuk ve gençlerin süt içmeleri de faydalı ve doğru olur. Süt de ayran gibi protein ve kalsiyumdan zengindir. Sütün de yarım yağlılarını tercih edebilirsiniz.
  Aromalı meyve sularını, özellikle de gazlı meşrubatlara meyve aroması eklenerek hazırlanmış içecekleri asla tavsiye etmem. Önemli bir nokta da şu:
  Meyve suyu içmek asla meyve ve sebze yemenin yerine geçemez. Ayrıca tüketilen meyve suyu miktarı da önemlidir. Çünkü meyve sularının kalori içerikleri yüksektir. Bir bardak meyve suyu yaklaşık 150 kalori ve fazlasını içerebilir.  Sporcu içecekleri sadece yoğun fiziksel aktivite sırasında kullanılabilir. Aksi takdirde en iyi sporcu içeceği mineralli sulardır.

  BİR BİLGİ

  Kefirin faydaları

  Kefir, faydaları son yıllarda yeniden gündeme gelen, hak ettiği değeri bulan bir süt ürünüdür. Özellikle probiyotik gücü nedeniyle sağlığa son derece faydalı olan bu geleneksel besinden herkesin yararlanması gerekiyor.
  Kefir, probiyotik gücü sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Zararlı maddelerin yani toksinlerin vücuda karışmasına engel oluyor. Bağırsaklarda B ve K vitaminlerinin üretimlerini artırıyor. Bu özel yetenekleri ile yaşlanmayı yavaşlatmada, kanseri önlemede, besin alerjilerinden korunmada faydası oluyor.
  - Dyt. Müge BAŞER

  AKLINIZDA OLSUN

  İçecekler kaç kalori

  - Ayran (normal) 200 ml  100 kalori
  - Ayran (yağsız) 200 ml 60 kalori
  - Süt (normal)  200 ml 120 kalori
  - Süt (yağsız)  200 ml  70 kalori
  - Caffe latte  200 ml 100-150 kalori
  - Meyveli meşrubat 250 ml 140 kalori
  - Limonata (kutu) 330 ml 170 kalori
  - Limonata (light, kutu) 330 ml 12 kalori
  - Meyve aromalı soda 200 ml 82 kalori
  - Gazoz  250 ml 110 kalori
  - Kolalı içecek 330 ml  140 kalori
  - Üçlü kahve karışımı 250 ml  125 kalori
  - Taze sıkılmış meyve suyu
  (3 porsiyon meyveden) 150 ml 150 kalori
  - Enerji içeceği (1 kutu)  110 kalori
  (Not: 200 ml yaklaşık bir su bardağıdır)
  Dyt. Nilüfer BAYRAM

  Osman MÜFTÜOĞLU yazılarını takip edin!
  Yazarın Son Yazıları
  06 Ekim 2015, Salı
  05 Ekim 2015, Pazartesi
  03 Ekim 2015, Cumartesi
  02 Ekim 2015, Cuma
  01 Ekim 2015, Perşembe
  30 Eylül 2015, Çarşamba
  29 Eylül 2015, Salı
  28 Eylül 2015, Pazartesi
  26 Eylül 2015, Cumartesi
  25 Eylül 2015, Cuma
  Merhaba
  Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

  YAZARLAR

  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding
  Kapat
  Hürriyet Facebook Deneyimine Hoşgeldiniz
  • Keşfedin! Arkadaşlarınızın okuduğu ilginizi çekecek haberleri keşfedin, Facebook hesabınızda arkadaşlarınızın neleri okuduğunu görün.
  • Kolayca Paylaşın! Okuduğunuz haberler Facebook hesabınızda kolayca paylaşılsın, sizin gündeminizden arkadaşlarınız da haberdar olsun.
  • Kontrol Sizde! Paylaşımlarınızı istediğiniz zaman durdurun, istediğiniz zaman tekrar başlatın. Kontrolü her zaman elinizde tutun.