En iyi kilo verme yöntemi hangisi?

  “Yeni Yıla Yeni Diyet” dizisinde “glutensiz diyet, omega-3’ten zengin diyet, alkalen diyet ve glisemik yükü azaltılmış diyet” olmak üzere dört ayrı diyet konseptini anlattık. Bana sorarsanız, en doğru beslenme yaklaşımı bu dört konsepti aynı anda içeren bir diyet planı.

  Geçen hafta Kelebek’te yayınlanan “Yeni Yıla Yeni Diyet” dizisinin gördüğü ilgiye bakılırsa “diyet” konusu bu yıl da gündemde olacak!
  Dizide glutensiz diyet, omega-3’ten zengin diyet, alkalen diyet ve glisemik yükü azaltılmış diyet olmak üzere dört ayrı diyet konseptine geniş yer ayırdık. Bu diyetleri ayrı ayrı tanıttık ama bana sorarsanız en doğru beslenme yaklaşımı bu dört konsepti aynı anda içeren bir diyet planıdır.
  Zaten biz de son yıllarda glisemik indeksi ağırlıklı tutarak bu planı uyguluyor, danışanları “omega-3’ten zengin, gluteni sınırlı, alkalen gücü fazla, düşük glisemik yüklü besinlerle beslenmeye ve kilosunu yönetmeye” yönlendiriyoruz.
  “Peki, birkaç kilo fazlam var, nasıl vereceğim?” diyen de, “Aşırı kilolu biriyim, zayıflamak için ne yapmalıyım?” diye kara kara düşünen de aynı yolları, yöntemleri mi deneyecek? İşte o önemli soruların yanıtları...

  HERKES FARKLIDIR

  Herkesin “kendine özel” bir bedeni, o “bedene özel” bir “metabolik şartnamesi”, kişisel alışkanlıkları, ruhsal durumu, geleneksel, kültürel ve ailevi işaretlerle belirlenmiş yeme içme seçimleri, lezzet öncelikleri var.
  Zaten böyle olduğu için “birinin kilo hikâyesi diğerinden farklıdır” ve sadece bu nedenle bile “reçete diyet” listelerine itibar ederek ve onlardan birini rastgele seçerek kilo vermeye çalışmak büyük hata.
  Böyle bir yaklaşım o programları üretenlere kucak dolusu para, size ise gidip gelen kilolar, bozulan metabolizmalar, fazladan yağlar, mutsuzluklar bırakır.
  Diğer taraftan... Hemen her yıl yeni birileri çıkar, eskileri birbiri ile toplayıp çıkararak (!) yeni bir diyet programı önerir. Ya kendi adını verdiği saçma sapan diyetlerle (Ali diyeti, Veli diyeti, Ayşe, Fatma diyeti gibi) ya da dikkat çekici ve çoğu zaman da tıbbi esaslı deyimlerle süslenmiş iddialı laflarla (metabolik diyet, balans/denge diyeti, sebze suyu diyeti) sizi ayartmaya, kafanızı karıştırmaya (bu arada da ya kitabını ya da ürününü, hapını çöpünü satmaya) çalışır.
  Bunların, bu tür yaklaşım ve önermelerin tamamının net ve açık şekilde “fasa-fiso şeyler” olduğundan en ufak bir kuşkunuz olmasın!

  Benim önerim

  Eğer vermeniz gereken kilo, beden ağırlığınızın yüzde 5’inden azsa sadece “daha az yiyip, daha sıkı bir aktivite planı yapıp her gün 30-45 dakika yürüyerek”, diyetisyene veya doktora gitmeden, üstelik hap çöp filan da yutmadan sorununuzu kendi kendinize çözebilirsiniz.
  Unu, tuzu, şekeri, yağı az, tatlısı, ekmeği, meyvesi sınırlı, pilavı, makarnası, patatesi kaldırılmış basit bir “önlemler grubu” sizi hedefinize rahatlıkla taşır ve en geç 4-8 haftada o fazla yüzde 5’inizi (4-5 kilonuzu) rahat rahat verirsiniz.
  Eğer eşe, dosta hava atayım, “şu diyeti yaptım, mum gibi eridim” tripleriyle dolaşmak istiyorsanız, moda diyetlerden birini bile deneyebilirsiniz.
  Amaaa! Vermeniz gereken kilo toplamı kurtulmanız gereken yağ miktarı 4-5 kilodan fazla ise sakın yola bu şekilde çıkmayın. Önce gidin bir doktorla konuşun, “Sorunun tıbbi bir nedeni var mı, psikolojik ya da bedensel bir kökeni olabilir mi?” araştırmasını isteyin.
  Eğer varsa önce bu sorunu çözün, sonra fazla kilolarınızı verin.
  “Kilo verirken nasıl besleneceğiz?” sorusunun yanıtını da bırakın doktorunuz bir diyet uzmanıyla birlikte planlasın, süreci birlikte izlesin.

  BANA GÖRE

  En etkili seçimler...

  -  Ana öğünlerde beslenmek
  -  Aç değilken yememek
  -  Atıştırma yapmaktan uzak durmak
  -  Alkole mesafeli olmak
  -  Şekerli, gazlı, kolalı içeceklere el sürmemek
  -  Sabah sıkı, akşam hafif, öğlen kararında yemek
  -  Mümkün olduğu kadar iyi ve uzun uzun çiğnemek
  -  Porsiyonları küçültmek
  -  Yağ, şeker, un, tuz tüketimini sınırlamak
  -  Sevilen şeyleri de yemek ama miktarını iyi izlemek, sıklığı seyreltmek
  -  Akşamları az ve erken saatlerde yemek
  -  Sebze ağırlıklı, bitkisel esaslı bir beslenme planı uygulamak

  SONUÇ

  Çare yürümektedir

  Kilo vermenin de, verilen kiloları yeniden geri almadan usta bir “kilo yönetimi uzmanı” olmanın da etkili ve kalıcı yolu diyet yapmaktan değil, yiyeceklerle alınan kalorileri yakmaktan yani “yürüyüş yapmaktan”, her gün düzenli olarak 40-45 dakika tempolu yürümekten geçiyor.
  Tabii ki bu arada birer kalori bombası oldukları kesin olan yiyecek ve içeceklerden (alkol, meşrubatlar, tatlılar, unlu-tuzlu besinleri, yüksek kalorili atıştırmalıklar,
  tatlı meyveler...) uzak
  durmak şart!

  Yazarın Son Yazıları
  14 Ekim 2013, Pazartesi
  05 Ağustos 2013, Pazartesi
  29 Temmuz 2013, Pazartesi
  01 Temmuz 2013, Pazartesi
  24 Haziran 2013, Pazartesi
  18 Haziran 2013, Salı
  11 Haziran 2013, Salı
  20 Mayıs 2013, Pazartesi
  13 Mayıs 2013, Pazartesi
  06 Mayıs 2013, Pazartesi
  Merhaba
  Hürriyet Facebook deneyiminden yararlanmak için Facebook ile giriş yapın.

  YAZARLAR

  © Copyright 2015 Hürriyet - Doğan Yayın Holding
  Kapat
  Hürriyet Facebook Deneyimine Hoşgeldiniz
  • Keşfedin! Arkadaşlarınızın okuduğu ilginizi çekecek haberleri keşfedin, Facebook hesabınızda arkadaşlarınızın neleri okuduğunu görün.
  • Kolayca Paylaşın! Okuduğunuz haberler Facebook hesabınızda kolayca paylaşılsın, sizin gündeminizden arkadaşlarınız da haberdar olsun.
  • Kontrol Sizde! Paylaşımlarınızı istediğiniz zaman durdurun, istediğiniz zaman tekrar başlatın. Kontrolü her zaman elinizde tutun.