Ana Sayfa
Son dakika :
Haber
Yaşam
İlanlar
İnteraktif
Arşiv
07 Ekim 2015 Çarşamba 20:26
ÜYE GİRİŞİ / ÜYE OL
BENİM SAYFAM
GÜNDEM
EKONOMİ
MAGAZİN
SPOR
DÜNYA
PLANET
EKONET
PİYASANET
IMKB 82406
DOLAR 1.7690
EURO 2.3580
€ / $ 1.3343
SAĞLIK
TEKNOLOJİ
KÜLTÜR SANAT
SİNEMA
ASTROLOJİ
TV REHBERİ
EN İYİ ON
YAZARKAFE
SERVİSLER
BİLGİ YARIŞMASI
ANKETLER
AT YARIŞI SONUÇLARI
İDDAA PROGRAMI
CANLI MAÇ SONUÇLARI
MIND
CANLI MAÇ ANLATIMI
BENİM SAYFAM
BUMERANG
HÜRLİST
SOSYAL İLANLAR
HABER ALARMI
EKRAN KORUYUCU
OYUN
YENİBİRİŞ
HÜRRİYET EMLAK
HÜRRİYET OTO
HÜRRİYET EĞİTİM
HÜRRİYET KAMPÜS
GAZETE SERİ İLANLAR
HÜRRİYET KIYASLA
YAKALA.CO
HÜRRİYET AİLE
TİPEEZ
SAYISAL LOTO 31/12/2011
2 - 8 - 25 - 27 - 30 - 47
ŞANS TOPU 12/02/2013
4 - 5 - 14 - 18 - 30 - 3
SÜPER LOTO 20/12/2012
19 - 23 - 26 - 28 - 36 - 49
>> On Numara Sonuçları
ANA SAYFAM YAP
FAVORİLERİME EKLE
GAZETE-BÖLGE EKLERİ
KELEBEK
CUMA
CUMARTESİ
PAZAR
SEYAHAT
OTO YAŞAM
HÜRRİYET IK
ANKARA
EGE
KURUMSAL
HÜRRİYET KURUMSAL
İNTERNET GRUBU
REKLAM
BİZE ULAŞIN
KÜNYE / İLETİŞİM
UNICEF Kartları ve Hediyelikler
 Yazarlar
Paylaş Benimsayfam'da Paylaş
Facebook'ta Paylaş Myspace'de Paylaş Twitter'da Paylaş
15 Ağustos 2010

Uğur CEBECİ

 ucebeci@hurriyet.com.tr

Garantili pilot okulu açılıyor


Gözen Grubu’nun patronları, Türk Havacılığı için en önemli yatırımı yapmaya karar verdiler.

Yer hizmetlerinden güvenliğe, havayolu şirketinden simülatör merkezi ve genel havacılık işletmeciliğine kadar birçok dalda yatırım yapan Mekin Gözen ve ortağı Mete Bozyiğit, Türkiye’nin en çok ihtiyacı olan bir uçuş okulu için harekete geçtiler. Dünya standardının üzerinde pilot yetiştirecek olan okul Dalaman’da kuruluyor

Bir dünya lideri olan Hollanda merkezli Stella Uçuş Akademisi, Gözen Grubu ile ortak uçuş okulu açıyor. Bir ucu Hollanda Maastricht’te, diğer ucu Dalaman Havalimanı’ndaki okul garantili pilot yetiştirecek. Yani bu okula giren yüzde 98 pilot olacak, iyi pilot olacak, örnek pilot olacak...
Stella böyle bir garantiyi verebilmek için pilot adaylarını okula kabul ederken inanılmaz testlerden geçiriyor. Belki o testlere bugün birçok pilot girse pilotlukları bile tehlikeye girer. Acımasız bir eleme sistemi sayesinde seçtikleri gençlere iyi pilot olmayı garanti eden okul, genç insanların hayal kırıklıkları yaşamasına da engel oluyor. Daha yolun başında uygun olmayan adaylarla el sıkışarak gençlerin hem zamanlarını hem de paralarını kaybetmelerini önlüyor.

YENİ BİR GELENEK BAŞLIYOR

Bundan 10-15 yıl önce uçuş okulunu yeni bitirmiş, düşük saate sahip sivil pilotun havayolu uçağının kokpitinde uçabilmesi neredeyse bir hayaldi. Havacılık büyüdükçe bu ne yazık ki gerçek olmaya başladı. Riskler de yükseldi. Artan pilot ihtiyacıyla birlikte tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de birçok uçuş okulu açıldı. Ama bunlardan sadece bir-ikisi standarda yakın pilot yetiştiriyor.
Birçoğu ticari amaçla açılmış okullardan mezun olan, yetersiz eğitim almış, İngilizcesi sınırlı gençler hayal kırıklıklarıyla karşılaşıyorlar. Parasını bastıran herkesin pilot yapıldığı okulları bitiren gençler havayollarına başvuruyorlar ve ne yazık ki bir kısmı iş de buluyor. Sistemi tehlikeye sokan bu okulların yeterince denetlenmediği, öğrenci seçimini harcıâlem yaptıkları biliniyor.
Emlak-inşaat, uçak bakım ve cam konusunda uzmanlaşmış Steltenberg Holding Grubu’ndaki okul 25 yıllık ve bugüne kadar binlerce pilotu mezun etmiş, Avrupa’nın en büyük uçuş akademisi. Eğitim filosu 50 uçaktan oluşuyor.
İlginç seçim kriterleri var. Bugün havacılık sektörünün kabul ettiği, Almanların ünlü DLR testlerinde pilot adayının İngilizcesi’nden genel yeteneğine, psikolojisi ve en önemlisi karakterine kadar çok detaylı bir test yapılıyor. Bu testi geçenlerin yüzde 92’si pilot oluyor.
Stella’nın seçim kriterleri çok daha detaylı. Görüşmeleri geçebilen adayların uçuş eğitimlerindeki başarı oranı yüzde 98. Kariyerlerini eğitime odaklamış kaptan pilotlar, psikologlar görüşmeye katılıyor. İngilizce, IQ, insan faktörleri, genel yetenek gibi konularda testler yapılıyor.
Holdingin başında 60 yaşında ama Citation Jet tipi iş jetini kendisi uçuran Fred Hilgeman var. Müthiş bir adam. Uçmak için yaratılmış bir insan. 20 yıldır kendi uçağıyla uçuyor. Citation Jet’in kuyruğunda ailesinin 600 yıllık amblemi var.

STELLA’YA GİTTİM

Gelip beni Paris Le Bourget Havalimanı’ndan alıyor. Kısa bir brifingden sonra havalanıyoruz. Yeşil askılı pantolonu, mütevazı gömleğiyle çok şık görünüyor. Yanımızda okulun müdürü, uzun yıllar Transavia şirketinde eğitim müdürlüğü yapmış Kaptan Pilot Rene Zwarteveen de var. O da kokpitte oturuyor. Gezide bize Stella’nın Türkiye’de kuracağı uçuş okulundaki ortağı Gözen Holding’in IFTC yani İstanbul Uçuş Eğitim Merkezi’nin Genel Müdürü Kaptan Pilot Cengiz Arbaş eşlik ediyor. Kaptan Cengiz Arbaş uçuş eğitiminin bu yeni yatırımı için çok heyecanlı görünüyor. Türkiye’yi mükemmel bir eğitimle tanıştıracaklarını söylüyor.
Okulun merkezi Maastricht’te. Zaten binalarının hemen yanında tüm Avrupa hava sahasını kontrol eden Eurocontrol’ün genel merkezi var. Eğitim, Hollanda’da üç kente yayılmış. Fred Hilgeman’ın oğlu Evert-Jan, her biri konusunun uzmanı geniş bir ekiple çalışıyor. Uygulamaları dünyadaki uçuş eğitim sektörü tarafından kural olarak kabul ediliyor.
15 Eylül’den itibaren Dalaman’da faaliyetlerine başlayacak okulun amacı Hollanda’da görerek uçuş şartları düşük olduğu için, bu eğitimleri Türkiye’ye kaydırmak. Dalaman’daki okul tam kapasiteyle çalışmaya başladıktan sonra Florida’daki tesisler kapanacak. Uçuş eğitiminin yaklaşık sekiz ay süren bölümü Dalaman’da yapılacak.
Üç yıl içinde Dalaman’daki operasyonu geliştirmek isteyen Stella, yılda 20 uçakla 400 pilot adayına eğitim vermeyi hedefliyor.

89 BİN EURO’YA MAL OLUYOR

Konaklama dahil 89 bin Euro’luk eğitimde krediyi pilot adayı adına okul alıyor. İş garantisi sunuluyor. Aday krediyi pilot olduktan sonra geri ödemeye başlıyor.
Adaylar seçildikten sonra kontrat yapılıyor. Arkasından Maastricht’te önce yer eğitimi başlıyor. Üçer haftalık İngilizce ile matematik-fizik konusunda tazelemeyi sekiz aylık teorik eğitim izliyor. Yaklaşık sekiz ay süren görerek şartlardaki uçuş eğitiminin tamamı Türkiye’de yapılacak. Dalaman’da kurulacak simülatör merkezinde pilot adayları hem tek hem de çift motorlu uçaklarda uçacak. Maastricht’teki aletli ve çift motor eğitimlerinden sonra görev yapacakları yolcu uçağının eğitimleri başlayacak. Gözen’in İstanbul’daki eğitim üssü IFTC’de Boeing 737-800’ün yer dersleri ve simülatör uçuşları gerçekleştirilecek. Toplam 24 ay süren eğitim sonrasında sınavlarını tamamlayan adaylar SunExpress’te ikinci pilot olarak görev yapmaya başlayacak.

İLK EĞİTİM SUNEXPRESS’E

Bu projede ilk eğitim SunExpress adına yetiştirilecek 40 adaya verilecek. Ön görüşmeler 17 Ağustos’ta İstanbul, 18 Ağustos’ta da İzmir’de yapılacak. Eğitimin ekim ayı içinde başlaması planlanıyor. Seçilen ve ardında da eğitimi başarıyla tamamlayanlar SunExpress’te ikinci pilot olarak Boeing 737-800’lerde uçacak. Halen SunExpress kaptan pilotların eğitiminde de Stella ile çalışıyor.

Arşive Ekle Yazdır Benimsayfam'da Paylaş Facebook'ta Paylaş Twitter'da Paylaş Arkadaşına Gönder


Yazarlar Arşivi
Uğur CEBECİ
Tüm yazıları
Yazarlar
Doğan HIZLAN
Müzik arşivinizi zenginleştirin

Mehmet Y. YILMAZ
Söylemeden önce iki kere düşünmek gerek!

Fatih ÇEKİRGE
3D gözlükle bakınca nasıl bir manzara çıkıyor

Ahmet HAKAN
Oruç tutmayana kötek atmak caiz midir hocam

Vahap MUNYAR
Türk Eğitim Vakfı’nda 10 bin 415 liralık Ali Munyar fonu oluştu

Şükrü KÜÇÜKŞAHİN
Yeni zirvenin Kürt sorununa bakışı

Erdal SAĞLAM
Merkezden yeni karar ve açıklamalar gelebilir

Şükrü KIZILOT
Dolar yükselince bakın neler oluyor

Prof. Dr. Osman MÜFTÜOĞLU
Düzenli kontrol neden önemli

Rahmi TURAN
Malkoçoğlu’nun torunu Lazaros!

Ayşe ARAL
Yetiş Ayşe

Rauf TAMER
Takvim yaprakları

Noyan Doğan
‘Harcamayın, tasarruf edin’ demesi kolay

Tüm Haberler
  Hürriyet Kurumsal Hürriyet USA Hürriyet Avrupa Hürriyet Emlak Yenibiris.com Hürriyet Aile Hürriyet Oto İddaa Avrupa Birliği DYH