"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Yalıda önemli konuklar

Hayrullah Efendi’yi tanır mısınız? Pek çoğunuzun adı tekrar okuyup "Hayır" dediğini tahmin ediyorum.

Abdülaziz döneminin meşhur zenginlerindendi Hayrullah Efendi ve gezmeyi pek seven padişahla bir sofrada tanışıp ahbap olmuştu. O günlerde Fransa imparatoru 3. Napolyon’un eşi Eugenie İstanbul’a gelmiş ve padişah da imparatoriçeyi Hayrullah Efendi’nin muhteşem manzaraya sahip olan evine götürmüş. Padişahın ziyaretini haber alan Hayrullah Efendi’yi almış bir telaş. Ne yapsa etse de, imparatoriçeye hem kendi zenginliğini, hem de İstanbul yaşantısını anlatsa diye düşünmeye başlamış.

Sonunda İstanbul’da yaşanan ramazanların vazgeçilmezlerinden biri olan "diş kirası" gelmiş aklına. Hayrullah Efendi, iftarlarda konaklara gelen misafirlere kadife keseler içinde verilen hediyelerden yola çıkarak yemekten sonra ağır konuklarına hediye verme kararı almış. Ancak konukların biri Fransa imparatoriçesi, diğeri de Osmanlı padişahı olunca, bu hediye verme işi o kadar da kolay olmamış. Hayrullah Efendi’nin diş kirası olarak konuklarına ne verdiğini ve hediyeleri seçerken neler yaşadığını isterseniz yarına bırakalım.

YOĞURT TATLISI

6 kişilik

Hazırlama süresi 15 dakika

Pişirme süresi

35 dakika


Malzeme listesi

á 2 paket meyve şekerli bisküvi

á 1 yemek kaşığı diyet margarin

á 1 çay kaşığı tarçın

á 2 su bardağı diyet yoğurt

á 1 su bardağı diyet süt

á 2 yemek kaşığı renksiz jöle

Bisküvileri küçük parçalar halinde kırıp derin bir kaba koyun. Margarini ekleyip iyice karışıştırdıktan sonra tarçını ilave edin. (Yağ az gelirse, su da ilave edebilirsiniz.) Bisküvili karışımı iyice yoğurarak hamur haline getirdikten sonra derin bir kaba, kenarlarını yükselterek yayın. Hamuru bir süre buzdolabında bekleterek donmasını sağlayın. Diğer taraftan, yoğurdun suyunu süzün. Jöleyi bir kaseye aktardığınız sütün içinde erittikten sonra suyunu süzdüğünüz yoğurdu da ilave ederek karıştırın. Hazırladığınız jöleli karışımı, buzdolabında bekleyen hamurun üzerine yayın. Tatlıyı buzdolabında en az 2 saat daha beklettikten sonra servise sunun.

Not: Tatlının üzerini meyve ya da çekilmiş şam fıstığıyla süsleyebilirsiniz.
X

YAZARIN DİĞER YAZILARI