"Kanat Atkaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Kanat Atkaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Kanat Atkaya

Ya NBA'yi geri verin veya DigiTürk'ü alın

HAYATTA ayar olduğumuz mevzular listesinin en başında ‘‘Enayi yerine koyulmak’’ bulunur. Yaklaşık 1,5 yıldır (Arada bazı faturalara kafamız atsa da) abonesi olmaktan mutluluk duyduğumuz DigiTürk, şu anda memleketin basketbol aşıklarını enayi yerine koyuyor.

Biz de haliyle ayar oluyoruz, yani sinirleniyoruz, yani çileden çıkıyoruz, yani sağlam bir kafa atmak isteği oluşuyor içimizde.

Şimdi haklı olarak soruyorsunuz tabii; ‘‘Ne yaptılar böyle, sinir sistemini haddinden fazla zorlayacak?’’

Şimdi efendim. NBA'nın, yani basketbol hastalarının kalbinin güplediği güzellikler üstü lig, nba.com.tv adı altında mükemmel bir televizyon kanalı aracılığıyla izleniyor dünyada.

Bu kanalda yeni maçları, unutulmaz maçları vesaire seyrediyor, basketbol konusunda hayatınızda bir boşluk bırakmayacak şekilde yaşayıp gidiyorsunuz.

DigiTürk, yayına başladığında çok şık bir hareket yapmış ve program listesine nba.com.tv'yi de eklemişti. Bu kanala üye olabilmek için, Standart Paket adı verilen paketi alıp, üstüne de 3 milyon lira ödemeniz yeterli oluyordu. Yakın dönemde bu rakam 6 milyon lira oldu, ona da eyvallah.

Fakat DigiTürk, geçenlerde yapmış olduğu bu şık hareketi yerle yeksan edecek bir uygulama başlattı. Ayda 20 milyon TL gibi bir para ödeyerek Standart+NBA izleyenler, bir emrivaki ile artık Lig TV'ye de üye oldukları yolunda müjdeli (!!!) bir haber aldılar. Bu müjdenin (!!!) karşılığında artık 39 milyon TL ödemeleri gerekiyordu.

* * *

Şimdi, adama sormazlar mı: ‘‘Bana sordun mu ey DigiTürk?.. Sence ben futbol hastası mıyım?.. Beni niye böyle kurnaz tüccar yöntemiyle kazıklama ihtiyacı duyuyorsun?... Alnımda salak yazıyor da, ben mi farkında değilim?..’’ diye.

Ben bir DigiTürk üyesi ve basketbol hayranıyım. NBA hadisesine girersem gece zaten 3-4 saat uyuyan biri olarak tamamen uykusuz kalacağımı bildiğimden bu güzel hadiseden yararlanmıyorum. Fakat bu benim DigiTürk'e öfkelenmeme engel teşkil etmiyor.

Daha önce de bahsettiğim bir web sayfası vardı: www.batug.com. Misak-ı Milli sınırları içinde basketbola sevdalanmış pırıl pırıl insanların hazırladıkları bir NBA sayfası.

DigiTürk'ün bu büyük kıyağını onlar sayesinde öğrendim. Daha önce ‘‘Beyaz Gölge’’ hadisesinde başarılı olmuşlardı. Bu kez de DigiTürk'ü yaptığı yanlıştan döndürmeye çalışıyorlar.

Fakat ulaşabildikleri DigiTürk yetkililerinden: ‘‘Sayın abonemiz, bakın böyle güzel bir imkanı bu devirde kimse kimseye sunmaz. Spor Paketi aldığınızda, Lig TV'yi de izleyebileceksiniz. Niye arıza çıkarıyorsunuz ki’’ minval cevaplar alabiliyorlar sadece.

DigiTürk ayrıca, sadece NBA hadisesini izlemeye sevdalı 15-20 kişi bulunduğunu iddia ediyormuş ki; sadece benim çevremde 50 kişi vardır sadece bu kanalı izlemek için DigiTürk alan. Siz kimi yiyorsunuz, çok afedersiniz.

Basketbol seyircisinin futbol izlemek gibi bir mecburiyeti var da, biz mi haberdar değiliz. Bu olaya haklı olarak isyan eden çocukların büyük bölümü, ailelerini DigiTürk üyesi yapabilmek için ne kadar dil döktü ben biliyorum.

nba.com.tv'yi izlemek için gerekli aylık 6 milyon TL abonelik parasını harçlığından biriktirenler var. Bu çocuklar basketbol ruhu için sizin hiper-modern fakat ruhsuz teknik donanımınızı evlerine soktular, Süper Lig maçları seyretmek için değil.

* * *

DigiTürk'te herkesin, toplu halde aklını kaybetmediğinden veya bir şekilde vicdan sahibi insanların da orada bulduğunu düşünerek, çocukların çağrısına aracı oluyorum.

İsteyen, size göre çok hesaplı olan Spor Paketi'ni seçsin, isteyen Lig TV seyretsin, isteyen de NBA. Yani milletin cebinden 19 milyon daha alacağız diye insanları hobilerinden kopartmayın.

Çocukların bir bölümü DigiTürk'ü iade etmeye başlamış vaziyette. Şikayetlerini hem DigiTürk müşteri temsilciliğine hem de bizzat NBA yetkililerine bildiriyorlar.

Daha önce de söylediğim gibi ben nba.com.tv'ye üye değilim. Fakat bu durum düzelmezse ben de geri vereceğim DigiTürk'ü. Olayımız bundan ibarettir: ‘‘Ya NBA'yi geri verin veya DigiTürk'ü geri alın!’’ Yeter yahu bu kadar kazıklanmak...
X