Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Tom Cruise "Aletim(!) saf kalsın" deyince eşi boşadı

Kore'li bakkala ilkin 6 yaşındaki kızı Suri ile Katie Holmes girdi. Arkasından dört insan azmanı. Beşincisi bakkal kapısında bekleyişe geçti.

Ana-kız içerde fazla kalmadı. Tek alışverişleri litrelik meşrubatı, korumalardan biri taşıyordu. Saçları üç numara traşlı  azman korumaların ceketlileri koltuk altı silahlarını kapatıyordu, 36 derece New York sıcağında. Hepsi Başkan Obama'nın korumaları gibi bileğe yapışık telsiz aygıtıyla donanmıştı.  Pet şişede kola için bakkala beş korumayla gidildiğini ilk defa duyuyordum.

Amerika iki haftadır aktrist Katie Holmes'un kocasına açtığı boşanma davasını konuşuyor. 33 yaşındaki Katie TV dizisi ''Dawson's Creek'in yıldızı. Kocası jönlerin ünlüsü Tom Cruise. Aktör boşanma kağıtlarını İzlanda'da film çevirirken aldı. Yakın çevresi '' Katie-Cruise evliliğinin altı yıl sürmesi sürpriz oldu. Katolik Katie, kızının "Scientology Kilisesi" doktrinleriyle büyümesine şiddetle karşı. Boşanma nedeni inanç ayrılığının artışa geçmesi. Katie Suri'nin vesayetine almak istiyor. Kızının kaçırılmasından korkan Katie geceli-gündüzlü korumalar kiraladı. "Avukat babası New York'a geldi, kızı ve torununun güvenliğini yönetiyor" diyor.
Tom Cruise koyu bir Scientology müridi. Din, kült, mezhep diye adlandırılan inancın kurucusu bilim-kurgu kitapları yazarı L. Ron Hubbard'a 'tanrı' gözüyle bakıyor. Hubbard öğretilerinde 75 milyon yıl önce Samanyolu diktatörü Xenu'nun başka gezegenlerde ölen insan türü yaratıkları canlandırıp dünyaya getirdiğini ileri sürüyor. Scientology'yi ayrıntılarıyla öğrenme testlerinin ücreti 25 bin dolardan başlıyor. Hubbard kitaplarında insanda beden, akıl ve thetan (ruhsal ölümsüzlük) üçlüsünün E-Metre denilen cihazda 1.4 voltluk elektrotları tutarak ölçülmesini anlatıyor.

Scientology tanrısının 1986'da ölmesi üzerine torunu David Miscavige kült liderliğini üslendi. 1990'da üye olan Cruise, lider David'in çok yakın arkadaşı. Külte milyonlarca dolar bağışta bulunan Cruise'a ilaveten John Travolta, Elvis Presley'in kızı Lisa Marie, Will Smith, Julietta Lewis, Kirstie Alley, Mimi Rogers sözde din'e yüklü bağışta bulunan Hollywood ünlüleri.

Cruise 275 milyon dolarlık servetiyle Amerika'nın en zengin aktörü. Aktris Mimi Rogers ilk eşi Tom'u şöyle anlatıyor:'' Tom Scientology rahibi olmak istiyordu. 'Aletim' saf kalsın diyerek kocalık görevini ihmal etmeye başladı. Ben de arada bir 'aletimin' çalınmasını istiyorum, dedim. Üç yıl sonra boşandık. Tom, Nicole Kidman'la evlendi. Nicole'u hamile iken boşayıp Katie'e nikah kıydı.''

Amerika'da 3 bini aşkın tarikat, mezhep ve kült var. Mürit sayısı 8 milyon. Müritlerin  çoğunluğu yüksek eğitim görmüş, para sıkıntısı olmayan kişiler. Beyin yıkamadan geçerek üye alınıyor. Scientology'den kaçan bazı üyelerin intihar etmesi, kült yöneticileri tarafından yakalanıp hücrelerde ağır koşullarda yaşam sürmesi gazetelere konu oluyor. Scientology'yi kabul ettikten sonra Tom ile evlenen Katie ruh ve beden arındırma testleri geçirirken aldığı ilaçlardan ötürü elleri havuç rengine dönüştü. Bırakınca cilt rengi eskisine dönüştü.

Tabloid basında karı-kocanın avukatlarının mahkemeye çıkmadan boşanma şartlarında anlaştıkları bildiriliyor. Suri annesine verilecek. Katie ve Suri New York'ta, Tom, Los Angeles'ta yaşayacak, Suri Scientology'de eğitim görmeyecek, babasını korumaları ve dadısı refakatinde ziyaret edecek. Tom'un boşanırken Katie'ye ne kadar para vereceği henüz açıklanmadı.

 

X