"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Tekirdağ ‘Süleyman Şah’ oldu, Çorlu parçalandı

TEKİRDAĞ’ın (CHP) büyükşehir statüsüne alınması kararı sonrasında Trakya’nın en büyük kenti Çorlu (CHP) iktidar tarafından hem coğrafi hem de nüfus olarak ‘daraltıldı’ ve Ergene adında yeni bir ilçe oluşturuldu. Ayrıca Çerkezköy (AKP) ve Saray (CHP) ilçe sınırları da küçültülerek Kapaklı adlı bir ilçe yaratıldı.

Tekirdağ merkez ilçesinin adı da ‘Süleyman Şah’ yapıldı. (Osmanlı padişahlarından ikincisi olan Orhan Gazi ve Nilüfer Hatun’un oğlu olan Süleyman Şah, Rumeli’ye geçen Osmanlı ordusunun ilk komutanı, Balkanlar’da birçok bölgeyi fethetti. Mezarı Çanakkale’nin Bolayır beldesinde bulunuyor.)
Tekirdağ Valisi’nin önerdiği ‘Namık Kemal’ isminin reddedilmesi dikkat çekti.

- Tekirdağ’a bağlı olacak yeni Ergene ilçesine, Çorlu’nun Ergene kıyısında E5 üzerindeki Sağlık ve Yeşiltepe mahalleleri ile Ulaş (DSP), Marmaracık (AKP) ile Misinli ve Pınarbaşı adlı büyük köyleri bağlandı. 

- Ulaş Belediye Başkanı Kenan Demiray “Biz Ergene ilçesi olmamız için yasal işlemlerimizi tamamlamıştık” dedi, ancak AKP’li Marmaracık’ın ilçe olduğunun açıklanması beldede tepki uyandırdı.

- Trakya’nın en büyük beldesi sayılan ve bozasıyla ünlü Velimeşe beldesinin Ergene’ye bağlanması tepki yarattı. Velimeşeliler “Biz TEM sınırlarından niye E5 tarafına alınıyoruz, anlamadık” dediler.

- Çerkezköy’den kopartılan Kapaklı (AKP), Büyükyoncalı (CHP) ve Karaağaç (AKP) beldeleri, Kapaklı adlı yeni bir ilçede birleştirildi.
300 bin nüfuslu Çorlu ilçesinin nüfus ve coğrafi olarak dağıtılması üzerine bir Çorlulu okurumuz “DP döneminde Kırşehir’e ne yapıldıysa, şimdi de Çorlu’ya o yapılıyor. Hesap başka, Çorlu’nun oy dengesi bozulmak istendi. Aslında Tekirdağ’ın yerine Çorlu büyükşehir yapılmalıydı” diye konuştu.

‘Tekirdağ’ın büyükşehir (bütünşehir) olarak planlanmasının altında, AKP’nin üç dönemdir milletvekilliğini yürüten, eski Konya Valisi Ziyaettin Akbulut’un parmağının bulunduğu konuşuluyor.

Evet, AKP ne diyordu; bir Şafak harekâtıyla “Ergene nehrini temizleyeceğiz”.

Trakya’da ‘sol’ böyle temizlenmek isteniyor galiba.

Neşet Ertaş’ın sazı ‘kamulaştırılsın’

İÇİMİ acıtan bir konuyu kısaca sunmak istiyorum.

Biliyorsunuz, Kırşehirli hemşerimiz büyük usta, UNESCO’nun dünya hazinesi ilan ettiği Neşet Ertaş ustamızın, sazının çalındığı haberleri basında yer aldı. Ben eminim ki bu haber, ülkemizde ve ülke dışında milyonlarca insanın içini acıtmıştır.

Neşet Ertaş ustanın sazı, çocukları ve en son yanında bulunan bakıcı hanım arasında paylaşılamıyor. Halbuki o saz Neşet Ertaş’ın dilidir. O saz ülkeye, dünyaya aittir.

Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ertuğrul Günay, son demlerinde ilgisini esirgemediği Neşet Ertaş ustanın “Dilini (sazı) Dilim Dilim” edilmesini önlesin ve O enstrüman kamulaştırılsın lütfen. 
Nazır ŞENTÜRK
Gazeteci-yazar

Eyüp ilçesinin rant pazarı; Kemerburgaz

ÖNCELİKLE bizlere verdiğiniz destekten ötürü size teşekkür ederiz.

Evet maalesef Kemerburgaz’da böyle bir olay yaşanırken toplumumuz yine duyarsız, yine tepkisiz kalıyor. Eyüp Belediyesi, AKP’liler halkı kandırmaya devam ederken, tepkisini dile getirenleri yaftalayıp bunların peşine takılmayın diye de ikaz ediyorlar. Bugüne kadar verilen hiçbir söz yerine getirilmediği halde halkı sindirerek yine de oy çıkarmayı başarabiliyorlar.

Aslında Kemerburgaz’lılar olarak 2009 yerel seçimlerinde aramızdan üniversite mezunu genç bir arkadaşımızı MHP’den meclis üyesi aday gösterip Kemerburgaz’da her iki mahallede de sandıktan 1. çıkararak mevcut AKP’li belediyesine bir uyarı vermiştik. (Özcan Pehlivanlıoğlu MHP’den Eyüp Belediyesi başkan adayıydı)

O dönemden sonra AKP, Kemerburgaz’a büyük bir ağırlık verip buradan yeniden 1. olmak için epeyce çabaladı ve de 2011’de tekrardan sandıktan 1. çıktı, tabii bazı sözler vererek... Bunlardan birisi de imar konusundaydı fakat malumunuz yakın zamanda medyaya da yansıdığı gibi bırakın sorunu çözmeyi, içinden çıkılmaz bir hale soktular. Ekolojik Enerji (katı atık) tesislerinde alınan kapatma kararlarına rağmen tesis halen çalışmakta... Son olarak sizin de yazdığınız gibi
32 dönümlük arazi Kasımpaşa SK’ya peşkeş çekiliyor ve yetkililer deyim yerindeyse 3 maymunu oynuyorlar. 4 dönemdir Eyüp Belediyesi’ni yöneten bu zihniyet her nedense bir türlü Kemerburgaz’ı sevemedi ve fırsatını bulduğunda da cezalandırmaya devam ediyor!

Pazar günü ben de oradaydım, konuşma yapanlardan birisiydim. Az sayıda da olsa tepkisini dile getirenlerden biri olarak dileğim, insanlardaki çekingenliğin kırılarak, sayımızın artarak bu tepkilerin çoğalması.
Cihan ULUS
cihan.ulus@gmail.com

Biliyor musunuz

1 EKİM’den itibaren çıkmaya başlayan ‘SOL’ adlı gazeteden sonra, bir süredir haftalık olarak çıkan ‘Yeni Ulus’ gazetesinin de 1 Kasım’dan itibaren Seçkin Türesay’ın yönettiği bir ekip tarafından günlük olarak çıkacağını... TÜRK Folklor Kurumu Halk Oyunları Topluluğu’nun, Güney Kore’de katıldığı “Cheonan İnternational Folkdance” festivalinde 24 ülke arasında Grand Prize (Büyük Ödül) kazandığını...

- HAVADAN fotoğraf sanatçısı Orhan Durgut’un Mekke ZemZem Tower giriş katındaki ‘Mescidi Aksa’ sergisinin 15 Ekim’de açılacağını...

- MİZAH yazarı ve karikatürist Cihan Demirci’nin ‘Siyasi Mizahın 699 Yılı Aşan Engelli Koşusu’ başlıklı etkinliğinin, Altın Portakal Festivali kapsamında, bugün
AKM Perge Salonu’nda yapılacağını...

- DÜNYANIN 25 ülkesinden 150 Kafkas uzmanın Academic Swiss Caucasus Net (ASCN) öncülüğünde 11-13 Ekim’de Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampusu’nda buluşacağını...

Önal, işte Kandil karşınızda duruyor

AKP’nin asker kökenli İstanbul Milletvekili E. Tümgeneral Şirin Önal “En kötü ihtimal savaş çıkar.. Çıkarsa da orayı başlarına yıkarız. Doğrudan Şam’a gider bayraklarını indiririz” demiş! Ben de vatandaş olarak kendisine şöyle sesleniyorum:

Ee işte PKK bayrağı; işte Kandil Dağı, haydi gidip indiriverin o bayrağı yanınızdayız!
Engin BALIM

 

X