"Nilüfer Pazvantoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nilüfer Pazvantoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nilüfer Pazvantoğlu

Strese veda yöntemleri

Üzgün, gergin, sinirli... Her vücut strese farklı şekillerde reaksiyon gösteriyor. Peki ya siz? Değişik rahatlama yöntemleriyle artık strese veda etmenin tam zamanı...

Bileşiminde vitaminler ya da mineraller bulunan aktif enerji içerikli kremler sabahları yorgun ciltler için adeta bir ‘uyandırma servisi’ görevi görürler. Örneğin, C vitamini mikro sirkülasyonu hareket geçirirken, mangan hücrelere oksijen taşıyan alyuvarların üretimini destekler. Böylelikle cilt gergin ve sağlıklı bir görünüm kazanır.

Sabahları enerji sağlayan uygulamalardan biri de bergamut, biberiye ya da mentol kokulu duş ya da banyolardır. Duşa önce ılık suyla başlayıp yavaş yavaş suyun ısısını artırmak ve üç dakika boyunca suyu ensenizde gezdirmek sinirlerin rahatlamasını sağlar.

Uyku maskesi

Stresin yanı sıra aydınlık da uyku hormonu melatoninin baş düşmanıdır. Sokak lambasının ışığı ya da radyo alarmı hassas kişilerde hormon üretimine zarar verebilir.

Bu yüzden uyurken ya jaluzileri sıkıca kapatmalı ya da kendinize bir uyku maskesi edinmelisiniz. Melotonin üretimini artırmak için bu karışımı deneyin:

2 yemek kaşığı yoğurt, 1/2 çay kaşığı limon suyu,1 çay kaşığı balı karıştırın yatmadan önce yiyin.

Rahatlamak için masaj

Adrenalin gibi stres hormonları, hem vücut hem de yüzdeki kasların bilinçsizce kasılmasına neden olur.

Bu da uzun vadede özellikle yüz bölgesinde mimik kırışıklıkları olarak iz bırakır. Mimik kırışıklıklarında etkili kremler özel içerikleriyle yüz kasılmalarını önlerler. Bir de bu kremler özellikle geceleri bir cilt maskesiyle birlikte uygulandığında gevşeme etkisi daha da artar. Çünkü masaj hem yüzdeki kan dolaşımını hem de mikro sirkülasyonu artırır.

Gerginliğe karşı lavanta

Lavanta bilinen en klasik rahatlatıcılardan biridir. Çiçeklerdeki esansiyel yağlar beyindeki limbik sistem, kas sistemi ve sinir sistemi üzerinde oldukça etkilidir. Özellikle lavanta yağı masajıyla...

3 damla lavanta yağını 100 ml jojoba yağıyla karıştırın ve omuz ve ense bölgesine masaj uygulayın.

Kaslara magnezyum

Stres hormonu üretimi sırasında vücut çok fazla magnezyuma gereksinim duyar. Bu mineralin eksikliği kasların sertleşmesine, kramların oluşmasına ve gerginlikten dolayı baş ağrılarına neden olur.

Magnezyum açısından zengin sodaların ya da yüksek dozda magnezyum tabletlerinin önleyici etkileri vardır. Eğer gerginlikten dolaşı başınıza ağrı girdiyse bir saç kurutma makinesiyle ağrınızı giderebilirsiniz. Sıcak hava akımını en yüksek ısıda üç dakika ense bölgenizde gezdirin. Sıcak, kasları rahatlatır.

Siz hangi stres tipisiniz

Yazın trendi SAÇ BANTLARI

Tasarımcılar bu yaz saç bantlarını yeniden baştacı ediyor. En son 80’lerde ölüme terk edildiğini düşündüğümüz bu aksesuvar, yaz boyunca saçlarda yeniden hayat bulacak. Trend olması dışında pratik fonksiyonlara da sahip olan bu muhteşem aksesuvar kimi modellerde strasla ihtişam kazanıyor, kimilerinde bir taç gibi ışıldıyor. Saç bantlarıın modern versiyonlarının görevi aslında saçları geride tutmak değil. Çünkü sadece dağınık saçlarda değil aynı zamanda atkuyruğu ya da topuz yapılmış saçlarda da sadece aksesuvar olarak kullanılıyor.

60’ların en güzel kadını Brigitte Bardot’nun kullandığı saç bandı, ona hem çocuksu hem de baştan çıkarıcı bir hava katıyordu. Genellikle saten ya da kadifeden yapılan aksesuvarın saçlardan kaymaması için de saçlara önce bolca sprey sıkılıyor ve bant alın bölgesine sıkıca tutturuluyordu.

ÜRÜN MARKET

Daha çok mimik daha az kırışık

Oriflame’in ‘Ekspres Yenileyici Gündüz Kremi SPF 12’, içerdiği ‘potassOx’le ince çizgilerin görünümünün belirgin bir şekilde hafifletilmesine yardımcı oluyor. Bir bitki ve mineral kompleksi olan ‘potassOx’, kas hareketlerini rahatlatarak çizgilerin oluşmasını engelliyor.
X