"Kanat Atkaya" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Kanat Atkaya" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Kanat Atkaya

Savunmanın savunması istenir

FATİH Terim’in bu maçın ardından özellikle Galatasaray savunmasından bir savunma isteme ihtimali yüksektir.

Sarı kırmızılılarda bireysel hata düzeyi dikkat çekici boyuttaydı derbi karşılaşmasında... Maça iyi başlayan, ilk yarıda iki kez geriye düşmesine rağmen rakibini yakalayan Galatasaray, her türlü istatistikte ve sahanın hemen her noktasında mutlak hakimdi. İlk 30 dakika geride kaldığında Beşiktaş, henüz kaleyi bulan bir şut üretememişti, Galatasaraylı oyuncular iki gol bulmuştu ancak maç 1-1’di!

G.Saray’ın kimyası bozuldu

30’uncu saniyeden başlayarak gol pozisyonu yakalayan, derinlemesine paslarla rakip defansın dengesini bozan, epeyce gedik açan Galatasaray, gol üretiminde aynı başarıyı sergileyemedi. İlk yarı sona erdiğinde topla oynama oranlarında Galatasaray yüzde 61’e yüzde 39 üstündü ama bu ve bunun gibi istatistikleri taca çıkartmasıyla da meşhur bir oyun futbol...

İkinci yarıda yeni kurulan ve özgüvene ihtiyaç duyan Beşiktaş kendini toparladı, dengeyi sağladı, oyun kalitesini artırırken rakibinin de gerilemesine yol açtı. İyi oynayan Beşiktaş olurken, kimyası bozulan taraf Galatasaray oldu.

Terim cilt cilt okutmalı

Bu maçtaki direnç Beşiktaş’a moral açısından büyük katkıda bulunacaktır, burası kesin... Galatasaray ise özellikle savunma hattında yaşadığı inanılması güç bireysel hatalarla ve konsantrasyon eksikliğiyle başa çıkmak durumunda... Uzun vadede ligde yüzü daha fazla gülen taraf Galatasaray olabilir; ancak böyle bir savunma sarsaklığıyla Şampiyonlar Ligi’nde ayakta kalmanın güç olacağı da aşikar... Klasik deyişle, bu maçtan çıkarılacak dersleri Fatih Terim cilt cilt okutur tüm ekibine...

(Penaltı notu: Böyle penaltı olmaz.)

 

X