"Sahrap Soysal" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Sahrap Soysal" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Sahrap Soysal

Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu

Artık hepimiz sanayi üretimi et, peynir, yumurta yiyor ve süt içiyoruz. O halde yiyecek ve içeceklerin sağlıklı olup olmadığını sorgulamak en doğal hakkımız. Zaten GDO, hormon gibi konular yüzünden kafamız sürekli karışıyor.

Üstüne üstlük bir de televizyonlara çıkıp “?unu yiyin, bunu yemeyin, kanser olursunuz” diyen bir sürü şarlatanı dinlemek zorunda kalıyoruz.
Siz siz olun, bilimden uzaklaş-mayın. Yiyecek ambalajlarını iyice okuyun, son tüketim tarihlerine bakın, gerekirse firmaları arayıp onları soru yağmuruna tutun.
Bir kimyacı ve bir yemek yazarı olarak benim çok önemsediğim bir konu da üreticilerin organize olup bir birlik oluşturmaları. Bu birlikler daima tüketicilerin sesine kulak verir.
İşte bu anlamda tavukçuların bir araya gelerek Sağlıklı Tavuk Bilgi Platformu’nu oluşturmalarını çok takdir ediyorum.
Türkiye’deki beyaz et üretiminin yüzde 85’ini tanınmış ve köklü 10 firma yapıyor.
Üstelik Avrupa Birliği gıda güvenliği şartlarının hepsini en yüksek seviyede uygulayarak üretim yapıyorlar.
İşte bu platform ve beyaz et üreticileri bir araya gelerek ilk kez uluslararası bir kongre düzenledi.
Yani tavuk etinin üretiminden tüketimine her yönüyle konuşulduğu bir toplantılar dizisi yaptılar. Bilgi için nereye başvuracağınızı söyleyerek bitireyim yazıyı: Sagliklitavuk.org

FINDIKLI KARAMELLİ TART

Oda sıcaklığında beklemiş olan margarini ve toz şekeri yoğurma kabına alın. Malzemeleri birbirine yedirinceye kadar karıştırın. Vanilya, kabartma tozu ve yumurtaları ekleyip karıştırmaya devam edin.
Unu da azar azar ekleyerek pürüzsüz ve kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edinceye kadar yoğurun. Hamurun üzerini temiz bir bezle örtüp 20 dakika bekletin. Hamuru un serpilmiş tezgahın üzerine alıp merdane yardımıyla yarım santim kalınlığında açın.
Tart kalıbını yağlayıp hamuru elinizle bastırarak kalıbın dibine ve kenarlarına yükselterek yayın.
Fazla gelen kısımlarını keserek düzeltin. Üzerini çatalla delin ki, pişerken hava almasın ve kabarmasın.
Tartı önceden ısıtıp 180 dereceye ayarladığınız fırında 15-20 dakika kadar pişirin. Kenarları hafif kahverengi olunca pişmiş demektir. Çıkarın ve soğutun.
Diğer taraftan karamel sosu hazırlamak için toz şekeri küçük bir tencerede iki yemek kaşığı suyla karıştırıp kısık ateşte pişirin. ?eker eriyip koyulaşmaya başlayınca (karemel rengi alınca) ocaktan alın.
Üzerine kremayı döküp yedirinceye kadar hızlı hızlı karıştırın. (Yüzünüze sıçrayabilir, dikkatli olun.)
Hazırladığınız şekerli kremayı tartın üzerine yayın.
Fındıklarla süsledikten sonra soğumasını bekleyip servise sunun.

Malzeme listesi

Tart hamuru için; - 125 gr margarin
- 4 yemek kaşığı toz şeker - 1 paket vanilya
- 2 çay kaşığı kabartma tozu - 2 adet yumurta
- 3 su bardağı un
Karamel için; - 25 adet ceviz içi - 1 su bardağı toz şeker - 1 su bardağı hazır süt kreması (200 ml)
- 2 yemek kaşığı su

X