Türkiye'nin en iyi köşe yazarları en güzel köşe yazıları ile Hürriyet'te! Usta yazarlar ve gündemi değerlendiren köşe yazılarını takip edin.

Sağlık

Gündüz TEZMEN

Okur mektupları

Benlere dikkat

BENİM vücudumda bir süreden beri küçük et benleri çıkıyor. Bazıları kendiliğinden düşüyor, bazıları da kalıyor. Bunlar neden oluyor? Bazı kişiler bunları iplikle boğarak yok ediyorlarmış, bu doğru mu? D. Yıldız

ET benleri, derinin üst tabakasının olması gerekenden fazla üreyip oluşturduğu, genellikle iyi huylu, tümörlerdir. Estetik kaygı dışında, genellikle bir soruna yol açmazlar. Ancak takılıp kanamaları, tahriş olup iltihaplanmaları gibi nadir sorunlara da yol açtıkları görülebilir. Deriyle aynı renkte olan et benleri için kaygılanmamak gerekir. Korkulması gereken, siyah denebilecek kadar koyu renkli benlerdir. Bunlar, habis melanom denilen çok tehlikeli bir kanser türünün habercisi olabilir. Böyle bir benin ortaya çıkması halinde hemen bir deri hastalıkları uzmanına başvurmak ve onun önerilerine uymak gerekir. Sizin vücudunuzdaki benlerin niteliğini bilmiyorum, bu nedenle bir öneride de bulunmak istemiyorum, deri hastalıkları uzmanı bir doktora başvurmak, yapacağınız en doğru şey olacaktır.

FAKS: (0 212) 677 01 39

E-MAİL: gtezmen@hurriyet.com.tr

X