"Hikmet Demirkol" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Hikmet Demirkol" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Hikmet Demirkol

Ölümsüzlüğün Sırrını Bulmuşlar

Uzun süredir hastanede tedavi gören Müslüm Gürses’i geçtiğimiz pazar maalesef kaybettik.

İnsanın sevdiği birini kaybedince onunla vedalaşması farklıdır elbette. Vefatının ardından “müziğin Müslüm Babası” hakkında birçok yazar köşelerinde yazılar yazdı, cenazesi hayranlarının ve büyük bir kalabalığın görüntüleri eşliğinde TV jeneriklerinde aktı durdu. Aslında geriye dönüp bakınca elimizde albümleri, müziği kaldı.


Dedim ya herkesin gidenle vedalaşması farklıdır, benim durumum da bir albümle oldu. “Murathan Mungan’ın Seçtikleriyle Müslüm Gürses: Aşk Tesadüfleri Sever” albümünü çıkarttım raftan, tekrar tekrar dinledim. Albüm 2006 senesinde çıktığında hayran kalmıştım. Bu hayranlığımı bir kere daha özellikle bu duygular içindeyken tekrar yaşamak istedim.


Bu konsept albümdeki şarkıları dinlerken anladım ki ölümsüzlük sanatçılar için verilmiş en büyük tanrı lütfu. Müslüm Gürses gibi nesilleri duygudan duyguya sürüklemiş bir değerin, böyle özel bir projede yer alması, kendi müzik türünden aslından oldukça farklı bir albüm yapması, inanılmaz bir öngörü ve vizyon sahibi olma haliymiş. Böylesine farklı bir projede yer alırken, popüler kültüre de bir parça dokunurken aslında ezberleri tamamen kendi tarzıyla bozması meğer onun esasen büyüklüğünün bir ispatıymış.


Aşk Tesadüfleri Sever’i tekrar tekrar dinlemek, beni hem böyle bir işe tanık olabildiğim için inanılmaz şanslı hissettirdi. hem de artık Müslüm Gürses'in bunun üzerine çıkacak başka bir orijinal işte imzasının olamayacak olması inanılmaz üzdü.


Maalesef vedaların sonu yok, şanslıyız ki müzik bize gidenleri unutturmuyor, kalanlara sabrı kendi diliyle dinletiyor.

 


YILDIZLAR-OSCARLAR:

 

Ölümsüzlüğün Sırrını Bulmuşlar


 
BÜYÜK EV ABLUKADA - FULL FAÇA


Uzun zamandır yazmayı istediğim bir gruptu Büyük Ev Ablukada. Grubun patlama hali, sosyal medyanın gücüyle olmuş biraz da.
2008 senesinde, grup elemanları Canavar Banavar, Afodisman Salihins, Bass Bariton ve Bentek Sizhepiniz ile ilk kayıtlarını yapar ve internete salarlar.

PR çalışmaları, havalı sponsor durumları filan da yoktur. Şarkıları beğenilere doyar, paylaşımlar artar ve Büyük Ev Ablukada Salon, Peyote gibi birçok mekanda tıka basa dolu konserler vermeye başlarlar.


Grubun ilk albümü “FULL FAÇA” Aralık sonunda OlmadıKaçarız’dan çıktı. Orijinallik burda da devam ediyor, albüm CD-Plak ve Mp3 formatının dışında grubun web sitesinden de istendiği zaman dinlenebiliyor. Daha ne yapsınlar, dinlemek isteyen herkese kapılar ardına kadar açık.


 

Ölümsüzlüğün Sırrını Bulmuşlar

 
YILDIZLAR:


Nasıl İstediysen Öyle İşte
Olanla Olunmaz


İkimizin Oralar


Ne Var Ne Yok


OSCAR’IMI VERDİM GİTTİ:


Takıl Yani Takmıyo Belli (Albümün en kısa şarkılarından, ama çok hoşuma gidiyor)


Bil


Matrak takma isimlerden oluşan grubun konserlerdeki izleyenlerle etkileşimi inanılmaz. “Lilillierle” adlı eserleri, konserlerde herkesi içine alıyor.


Büyük Ev Ablukada gibi kendine has, alternatif grupların böylesine kalabalık bir hayran kitlesini yaratıp,  piyasada tutunması/tutulması gerçekten çok önemli. Çünkü farklı müzik türleri olmadan, aynılaşan müziğin ötesine geçmenin başka yolu yok. Bu sebeple, eğer beğeni varsa bu albümler alınmalı, hiç olmazsa konserlere gidilmeli, destek olunmalı.


Full Faça’nın kartonetinde yazdığı gibi:


“Umutsuzluğa alışmayın, yatağa küs girmeyin.


Herşey bir yana “Büyük Ev Ablukada” bir Turgut Uyar şiiridir.”

 


SAHNEDEN KULİSE:


• Kardeş Türküler – Yavuz Bingöl @ TİM, İstanbul, 09.03.2013, 21.00


Kardeş Türküler 20. yılını bu çok özel konser dizisiyle kutluyor. Konser dizisi sene boyunca devam edecek.


• Dennis Ferrer @ Propaganda, İstanbul, 08.03.2013, 23.00


Ödüllere doymayan ünlü House müzik DJ’i bir geceliğine dans pistini yakıyor.


• Mabel Matiz @ Beyoğlu Hayal Kahvesi, İstanbul, 08.03.2013, 22.30


Son albümü “Yaşım Çocuk” ile hafızalara ismini temelli kazıyan Mabel Matiz,  iki albümünün en sevilen parçalarıyla ve coverlarla harika bir müzik ziyafeti veriyor. Eğer Mabel’in performansını şimdiye kadar izlemediyseniz, kaçırmayın derim.


 Mono @ Salon IKSV, İstanbul, 09.03.2013, 21.30


Yeni albümleri “For My Parents” turne programı kapsamında İstanbul’da performanslarını sergileyecek olan Japon enstrümantal rock topluluğu, alternatif müzikleriyle sizleri Salon’a davet ediyor.

 

 


KARIŞIK KASET:


En yakın arkadaşım Aslı, bundan yaklaşık 10 ay önce doğum yaptı. Uykuların daha mühim olduğu bir dönem başladığı için ben de üstüme düşen müzikal görevimi yerine getirdim. Kuzey için tüm arşivimi taradım anne ve babasına gün boyu çalmaları için bir playlist hazırladım. Gel gör ki meğer bebeğin gündüz ve gece şarkıları aslında farklı oluyormuş. Aslı, Kuzey’in gün içinde dinleyeceği müzikleri ve gece uyumadan önce fonda çalacak şarkıları tek tek ayıkladı. Kendi müzik arşivini de bu işe kattı ve harika iki dev liste oluşturdu.

 

Ölümsüzlüğün Sırrını Bulmuşlar

 

 
Bu hafta Karışık Kaset’in konuk Dj’i Aslı ve Kuzey. Taze anneler ve bebekleri için ilham olur diye düşünüyorum, müzik olunca uykular daha da güzel.


Keyifli dinlemeler…


Kuzey'in Gündüz Şarkıları

1. Belle & Sebastian - Expectations
2. Crystal Fighters - Plage
3. Jason Mraz- I’m Yours
4. Nina Simone - My Baby Just Cares For Me
5. Snow Patrol - Chasing Cars
6. Beirut - Forks and Knives
7. Ben Harper - With My Own Two Hands
8. Benny Goodman & Ella Fitzgerald - Goodnight My Love
9. Frank Sinatra- The Way You Look Tonight
10. Secattin Tanyerli - Papatya
11. Stevie Wonder - Isn't She Lovely
12. Louis Armstrong - I'm in the Mood for Love
13. Nouvelle Vague - Dancing with Myself
14. Caro Emerald - A Night Like This
15. Oren Lavie - Her Morning Elegance

 

Kuzey'in Gece Şarkıları

1. Amy Winehouse - No Greater Love
2. Alex Turner - Glass in the Park
3. Judy Garland - Somewhere Over the Rainbow
4. Elvis Presley - I Can't Help Falling in Love
5. Cesaria Evora - Negue
6. Adele - Make You Fell My Love
7. The Divine Comedy - Charmed Life
8. Nat King Cole - Nature Boy
9. Nina Simone - I Shall Be Released
10. Pink - Glitter in the Air
11. David Gray - This Years Love
12. Adele - Lovesong
13. Norah Jones - The Long Day is Over
14. Dido - Look No Further
15. Lisa Ekdahl & Peter Nordahl Trio - When did You Leave Heaven

X