"Yalçın Bayer" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Yalçın Bayer" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Yalçın Bayer

Nasıl kazıklandım

BANKA kredisi kullanıp 0 km bir ticari araç satın aldım. Fakat araç bana teslim edilmeden önce tadilat görmüş.

Bu tadilatın elimde belgeleri mevcut, altına da benim adıma sahte imza atılmış, bu da tespit edildi. Araç 200 km’de iken çekici ile servise geri getirildi. Sonuç silindir kapakları değişecekmiş. Araştırdım aracın bu parçası 200.000 km’de açılırmış. Kabul etmedim, değişim istedim. Fakat araç şahıs üzerine değil şirketim üzerine dolayısı ile sorun Tüketici Mahkemesi değil Ticaret Mahkemesi’nde görülecekmiş Eee olsun dedim, avukat “Tüketici Mahkemesi üç ayda sonuçlanır; Ticaret Mahkemeleri iki yıl sürer” dedi. Zaten onlar da o yüzden değişim yapmamışlar, nasılsa bekleyemez diye. Şimdi aldığım araç yatıyor işimi yapmam için bir araç daha satın almam gerekiyor. Hem arızalı arabanın, hem de yeni alacağım arabanın taksitlerini ödeyeceğim.
Alın size yurdumun insan manzaralarından bir örnek daha...
Mehmet PEKER mehmet@mheltd.com.tr

TOBB ve bakanlık İstanbul Borsası’na niye sessiz kalıyor

İSTANBUL Ticaret Borsası’nda (İTB) yaşananlara ilişkin gelişmeleri sürekli buradan sizlerle paylaşmıştık. Meclis Başkanı İslam Ali Kopuz’un Sanayi Bakanlığı müfettişi Reşet Özsoğuk’u ‘hindi rüşveti almakla’ suçlayan açıklamalarına, Bakanlıktan henüz bir yanıt gelmezken, şimdi bir İTB Meclis Üyesi’nden gelen mektuba kulak verelim:
“Borsamızda yaşananlara ilişkin köşenizdeki yazılarınızı ilgiyle takip ediyoruz. İTB Meclis Başkanı İslam Ali Kopuz’un, son dönemde kamuoyundaki imajını düzeltmek için bir halkla ilişkiler şirketi ile anlaştığını sizinle paylaşmak istiyoruz. Kopuz, en son basına yaptığı açıklamada, ‘Sanayi Bakanlığı Müfettişini, kendisini denetlemek üzere Borsa’ya davet ettiğini, kendisini denetlettirdiğini’ vurgulamıştır. Acaba Kopuz, 03.06.2010 tarihinde Yönetim Kurulu Odası’nı koruması ve şoförüyle birlikte basıp, saygın yönetim kurulu üyelerini tehdit ederek, hakarette bulunması, küfür etmesini de ‘hindi rüşveti almakla’ suçladığı sayın müfettişe denetlettirecek mi? Başkan Atilla Sümer, neden ve niçin 7 yönetim kurulu üyesinin tuttuğu tutanağı ‘sümen altı’ ederek, Kopuz’un disipline sevkine engel oldu? Neden ve niçin aradan aylar geçmesine rağmen, Sümer, disiplin kurulunu toplayıp ta Kopuz hakkında karar aldırtmıyor? Bunun yanında 7 yönetim kurulu üyesi, Kopuz’un küfürlerine ilişkin Sanayi Bakanlığı ile TOBB’ne başvurdu. Sanayi Bakanlığı ile TOBB, neden ve niçin 7 yönetim kurulu’nun Kopuz hakkındaki başvurusuna sessiz kalmaktadır? Bu tutanağın bir örneğini size gönderiyoruz. Borsa camiası olarak bunları merak ediyoruz. Bu ara Sümer’in kendisi aleyhine Cumhuriyet Başsavcılığı’nda tanık olan borsa personelinin tayinlerini yıldırım hızıyla ‘sürgün’ gibi başka birimlere çıkartması ise ayrı bir konu...”
Okuyucumuz bunları anlatıyor. Şimdilik parantez açarak, burada duralım. Bekleyip göreceğiz, Sanayi Bakanlığı ile TOBB iddialar karşısında sessizliğini bozacak mı?

Kurumumuzu zedeletmeyin

DEVLET Opera ve Balesi Genel Müdürü ve Genel Sanat Yönetmeni Prof. Rengim Gökmen, ‘Balet-Balerin kadro sınavında haksızlık’ (5.1.2011) yazısı üzerine bilgi verdi. Sınav yönetmeliğinin objektif kriterlere bağlandığını belirten Gökmen özetle şöyle diyor: “Sınavlarda gerek teorik, gerekse pratik öğelere yer verilerek, bilgi ve yeteneğin birlikte harmanlandığı üstün yetenekteki adayların kuruma kazandırılması amaç edinilmiştir. Okuyucu mektubunda söz edilen bale sınavları iki aşamalı yapılmakta olup ilk aşama olan klasik bale dersi ve kulak testi, bale sanatçısı olmanın en önemli unsurlarıdır. İlk aşamada yeterli puanı alamayan adaylar ikinci aşama olan
uygulama aşamasına, okuyucu mektubundaki tabir ile ‘dans ettirme’ aşamasına kabul edilmemektedir. Bu nedenle bale sınavlarında haksızlık yapıldığı
ve sınavların göstermelik ve belirlenen isimlerin kazanması şeklinde planlandığı iddiası gerçekdışı olmanın yanı sıra kurumumuzun itibarını zedelemektedir.
Üstelik Antalya DOB sınavında ikinci aşamaya girmeye hak kazanan adaylar ile ikinci aşama sınavı yapılmıştır. Sınavı kazanan sanatçı adayları arasında kurumda daha önce hiç sözleşmeli olarak çalışmamış yeni mezun bir aday da bulunmaktadır.”

Biliyor musunuz

- ESKİ Sanayi Bakanlardan, Manisa Milletvekili Muammer Erten’in ‘Topraktan Parlamento’ya (Boyut) kitabının tanıtımı nedeniyle İnönü Vakfı’nın, Çankaya Pembe Köşk’te yarın 18.00’de, Süleyman Demirel’in katılımı ile bir toplantı düzenleneceğini...
- TARİHÇİ Prof. Dr. Kemal Karpat’ın, Amerika’dan getirdiği kitap, dergi ve notlarını içeren 4 bin parçadan fazla koleksiyonunu (Aralarında 1859-1959 arasını kapsayan 100 yıllık döneme ait 700’e yakın kitap da var) İstanbul Şehir Üniversitesi’nin kütüphanesine bağışladığını...
- KÜLTÜR eski Bakanı ve Ahmet Yesevi Vakfı Başkanı Namık Kemal Zeybek’in “Türk siyasetindeki ibreyi değiştireceğim” diyerek DP Genel Başkanlığı için adaylığını yarın açıklayacağını; DYP’nin kurucu gençlik kolları başkanlığını yapan, DP MKK üyesi Mustafa Dağıstanlı’nın da “Kongrede partim sahipsiz kalmasın” diye adaylığını ilan ettiğini....

GÜNÜN SÖZÜ

“AB ülkeleri ceza yasalarını düzenlerken, 3-4 yıl uygulama süresi verdi. Türkiye ise bir anda uygulamaya geçti. Yürürlüğe giren bu yasaların eğitimi ise sadece bir hafta sürdü. Sonuç ise böyle oldu!”
(Sadettin TANTAN)

X