"Doğan Hızlan" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Doğan Hızlan" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Doğan Hızlan

Názım Hikmet ders kitabına girdi

<B>İLKÖĞRETİM Türkçe Ders Kitabı</B>'nda artık <B>N*zım Hikmet</B>'in şiirlerine yer veriliyor.

Anlamsız, utanç verici tabu yıkıldı. Öğrencilerin gözü aydın. İyi bir şaire daha küçük yaşta ulaşacaklar.

Türkçe kitaplarındaki yazar, şair seçimine dair çok yazdım. Amacım sağ ya da sol eğilimli edebiyatçıların savunmasını yapmak değil, iyi, kaliteli yapıtların çocuklara ulaşmasıydı.

Masamda iki tane Türkçe Ders Kitabı var.

Biri Suat Batur ile Cafer Yıldırım'ın yazdıkları İlköğretim Türkçe Ders Kitabı, diğeri de Ahmet Gümüş'ün Türkçe kitabı.

İki kitabın da, Türkçe-8'inde Názım Hikmet'ten birer şiire yer verilmiş.

Batur-Yıldırım'ın kitabında Názım Hikmet'in 'Bu Memleket Bizim' şiiri, Gümüş'ün Türkçe-8'inde ise 'Ayın Altında Kağnılar Gidiyordu' şiirini okuyacak çocuklar.

Ne yazık ki yıllar önce yazar, şair seçimi çok eski tarihlerde dondurulurdu. Siyasal korkaklık, edebiyatta izdüşümünü sezdirirdi.

İçerikten çok, kitabı yazanların siyasal kimlikleri değerlendirmede göz önüne alındı. Abdurrahman Nisari'nin Cevdet Kudret'in takma adı olduğu öğrenilince, nerdeyse öğrencilerin sırasından toplatılacaktı.

* * *

ÖĞRENCİLER, edebiyatta sağ-sol kavgasını yaşamazlar. Daha küçük yaştan siyasal gerekçelerin edebi gerekçelerin önüne geçtiğinin ayırdına varamazlar.

Bugünün birçok iyi yazarı, şairi, mesleklerindeki başarıyı, iyi bir edebiyat hocasında okumaya borçludurlar.

O hocalar da ders programı dışında, günün önemli yazarlarını onlara tavsiye etmişlerdir.

Nedense bu konuda ders kitaplarında günümüz edebiyatçılarına yer verilmiyor. Öğrenci de kitapçıda gördüğü, televizyonda sözü edilen kitaplarla ders kitaplarında karşılaşmayınca, edebiyat beğenisi gelişmiyor. Eski metinlerle sınırlı kalıyor.

Elbette eski metinler okunmasın, edebiyat tarihi bilinmesin gibi saçma bir itirazım, görüşüm yok. Ancak Türk edebiyatını bir bütün halinde okutmak, dünden bugüne uzayan çizgiyi izleyerek edebiyatı sevdirmek en doğru yöntemdir.

Genç yazarları, genç öğrenciler sevecektir. Klasikler kadar günümüzün edebiyatı da onların edebi beğenisini geliştirecektir.

* * *

BİR edebiyat tabusu daha yıkıldı.

Ben edebiyatın özgürlüğü açısından çok sevinçliyim.
X
YAZARIN DİĞER YAZILARI