"Nedim Bubik" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nedim Bubik" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nedim Bubik

Milletvekili nasıl olmalı

Genel seçim gündemde ya. Bazı çevrelerde, milletvekilleri, ‘Nasıl aday oluruz’, ‘Ankara’ya nasıl gidilir’ konuşuluyor doğal olarak. Parti büyüklerine yakın olma hesapları yapılıyor.

Nedense, ‘En başarılı milletvekilleri kürsüsü’ kuruluyor. Not veriliyor vekillere, kriterler neyse. (Haa, içimde kalmasın. Milletvekili başarı kriteri, çok soru önergesi vermek, aklına geldikçe ‘Gerçekleşmesi zor’ vaatlerde bulunmak değil. Gazetelere bakılır, bir günde sayısız önerge yazılır. Seçim bölgesinin sorunlarına çözüm aramak, bulmak. Onları yetkili yerlere taşımak, vatandaşla iç içe olmak, bazı şeyleri yapmak için seçim zamanını beklememek gerek, bana göre.) Bu arada milletvekili adayı nasıl olmalı tartışılmaya başlandı. (Tabii ki, koşulları uygun herkes, bir siyasal partiden ya da bağımsız aday olabilir. Ama yine bana göre, değişiklik, gençlik, donanım, sorunlara farkındalık önemli.) Ve, İzmir İçin Düşünceden Eyleme (İİDE) platformundan bir alıntı:


* * *

“İki defa İttihat ve Terakki’den milletvekili seçilen, sonra da Hürriyet ve İhtilaf Partisi’ni kuran, Damat Ferit hükümeti döneminde ayan üyeliğine atanan Mehmet Zeynelabidin Efendi, Meşrık-ı İrfan Gazetesi’nde milletvekili olma kriterlerini açıklamış. Bu yazıyı Konya Yusuf Ağa Kütüphanesi kataloğunda 9521/2 sayıyla kayıtlı İslamiyet ve Meşrutiyet isimli eserde bulmak mümkün. 100 yıl önce milletvekili olma kriterleri:
- Milletvekili adayı, aday olacağı şehirde uzun süreli oturmuş, yaşamış olmalı, halkın mizacını iyi bilmeli. Bir şehirde oturmamış veya çıkıp gideli uzun zaman olmuş adamların bir kere iyi olup olmadığı bilinemez.
- Şehre yarayacak her türlü kanunu ve o şehir halkının saadetini icap edecek şeyleri düşünüp beğenmeye ve böyle bir araya toplamaya muktedir olmalıdır.
- Devletin şan ve şerefini düşünmeyecek kadar cahil olmamakla birlikte, sefih de olmamalıdır. Çünkü, kendi malı kendine teslim edilemeyen sefih bir adama bu gibi vazife verilemez.
- Hükümetin kanunsuz ve haksız işlerini yüzüne beraber söylemek hususunda kimseden korkup çekinmez ve ölmekten bile kaçınmaz, dünya için kimseye müdane etmez olmalıdır.
- Parayı görünce her şeye boyun eğecek kadar bağrı yufkalardan ve parayı çok sevenlerden olmamalıdır. Yoksa milletin menfaati zayii olmak ihtimali ziyadeleşir ve memleketi açık açık uçuruma sürükler.
- Memuriyetini muhafaza etmek ve başka bir menfaatini korumak için şuna buna yüzsuyu dökmüş (ağlamış), kendisine haksızlık edenlere göz kırpmış, kendisi haksızlık etmiş olmamalıdır.
- Rüşvet almış, para ile onun bunun hakkını satmış, mahvetmişlerden de olmamalıdır.
- Halk içerisinde zulmü, işkencesi olanlardan olmamalıdır.
- İki sözlü, ikiyüzlü adamlar da milletvekili olamaz.
- Şunun bunun ayıbını arayan, daima iki kişi arasındaki gizli sırları anlamaya çalışan, hiç yoktan tertip türetenler de aday gösterilmemelidir.
- Milletvekilliği bittikten sonra kendini idare edecek bir işi veya zenginliği olmayanlar da aday gösterilmemeli. Çünkü, bu özellikleri olmayan kişiler hükümetin ayıbını örtüp boyun eğmeye mecbur kalırlar.”


* * *

Bugünlerde genel seçime, milletvekilliğine, adaylığa, aday adaylığına odaklananlara katkısı olur belki.

Kordon’daki işyerlerini tentesizlik mi batırıyor

Birinci Kordon’da tente konusu uzun süredir gündemde. Büyükşehir Belediyesi kurallardan ödün vermiyor. Bir ara işyeri kapatma eylemi bile gündeme geldi. Sonunda CHP İl Başkanı Tacettin Bayır çıktı, çok güzel bir model çizdiğini açıkladı da ferahladık. Buraya kadar tamam. Ama, aralarında ünlü bir restoranın da bulunduğu, bazı işyerlerinin kapanmasına gerekçe olarak tentenin gösterilmesi insafsızlık. Kimse bir işletmenin kapanmasını istemez. Ama ticarette her şey var. Örneğin; tenteden önce kiralara bakmak gerekmez mi?

X